Keresés

Részletes keresés

MCA-001 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17649

Vagy a kynai/indiai bérindexelő olvasta félre:)

Előzmény: egonca (17648)
egonca Creative Commons License 2017.09.18 0 1 17648

Bingó! Megfejtve!

 

A házi zseni (feleségem) rájött, hogy GERJEN a település (Tolna megye)

 

A derék amerikai tisztviselő olvasta ezt GEJCU -nak

Előzmény: egonca (17647)
egonca Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17647

Így van! Férj, feleségről van szó a listában.

Előzmény: Henri Wintermans (17646)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17646

Ahá, "ditto", szóval ugyanaz, mint ami felette van. :D Akkor jó kérdés...

Előzmény: Henri Wintermans (17645)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17645

Az is érdekes, hogy "DO." milyen ország lehet vajon. Dominikai Köztársaság?

 

Az illető nevéből lehet több derülne ki.

Előzmény: egonca (17644)
egonca Creative Commons License 2017.09.17 0 0 17644
Előzmény: Henri Wintermans (17643)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.16 0 0 17643

@Csabavezér5: Itt a házaspárnak 4 gyereke volt, az első 1834-ben született (szépapám!), a második 1838-ban, a harmadik 1842-ben, az utolsó 1844-ben. Ez alapján próbáltam körülbelüli dátumokat belőni és azok környékén keresni, de semmi. Próbáltam a FamilySearch indexszel is trükközni, számolni mindenféle elírással, de semmi. 

 

A gyerekek keresztelési bejegyzésében a következő névváltozatok voltak: "Bényei" x2, "Bénei", "Benye". A keresztszülők minden esetben egy házaspár, Palya István és Katona Veronika.

 

Tegnap hosszas, lázas keresés után megtaláltam a halotti anyakönyvi bejegyzést. "Béni Julianna, Jamrik János felesége" 32 évesen hunyt el, 1847 november 15-én. Persze eddigi tapasztalataim alapján korántsem biztos, hogy ez az adat (32 éves) pontos, de ha elhisszük, akkor a négy gyermek születésekor az anya sorrendben 19, 23, 27, és 29 éves volt. Ezt teljesen hihetőnek tartom. Ha maradunk a 32 évvel, akkor Julianna valamikor 1814 november 15 és 1815 november 14 között született. Nos, ezt az intervallumot már vagy százszor átfésültem (ebből tegnap háromszor legalább), de semmi. 1834 környékét is alaposan átnéztem a házassági bejegyzés után, de szintén semmi. A legviccesebb, hogy nem csak a velük egy generációba tartozó másik őseim házassági bejegyzését találtam meg, de az ővelük azonos napon esküdött Palya István és Katona Veronika házasságát is, akik mind a négy gyerek esetében keresztszülők voltak. Csak János és Julianna vannak eltűnve, mint a szürke szamár a ködben.

 

Abban meglehetősen biztos vagyok, hogy a lehetséges Bagon született Jamrik Jánosok közül való az egyik, akit keresek, mert a Jamrikok már az 1700-as években is bagiak voltak. A vegyes házasság témában nem tudom, mit gondoljak. Én is feltételeztem ezt korábban, de itt valaki meggyőzött, hogy nem valószínű. Az tény, hogy a már ezerszer átnyálazott anyakönyvekben még a született gyerekek esetében is vastagon feltüntetik a papok minden alkalommal, ha a gyerek vegyes házasságból származik. Bag pedig abszolúte 100% római katolikus község. Azt viszont nem hiszem, hogy Julianna bagi volt.

 

bérmálási anyakönyv jó tipp, köszönöm! Nem is tudtam, hogy ezek is fent vannak. Nézem is épp, bár egyelőre senkit nem találtam, akinél a locus domicilii Bag lenne. :(

 

 

@egonca: tudsz képet felrakni a papírról, amin ez áll?

Előzmény: Csabavezér5 (17640)
egonca Creative Commons License 2017.09.16 0 0 17642

Sziasztok!

 

Születési helynek az alábbi adatot találtam, így: GEJCU

 

USA bevándorlási iraton, illetve utaslistán szerepel így. Gugliztam utána, de semmi.

 

Valakinek ötlete?

Csabavezér5 Creative Commons License 2017.09.16 0 0 17641

Most jutott eszembe, hogy nézd át a bérmálási anyakönyveket is.

http://leveltar.vaciegyhazmegye.hu/puspoki_lista/6/Segedkonyvek-Protokollumok.html

Nagyon sok, de hátha ott meglesz valamelyikük és sikerül időben visszamenni. Az életkort és a szülők nevét is beírták.

Előzmény: Henri Wintermans (17639)
Csabavezér5 Creative Commons License 2017.09.16 0 0 17640

Én sem találom egyik felmenőm házasságát, pedig a gyerekek szinte mindegyike egy városban született. Ezután átnéztem újra a kereszteléseket összpontosítva a keresztszülőkre is. Találtam is egy bejegyzést, ahol megemlítik , hogy a felmenőm felesége lutheránus volt. Tehát azért nem találtam, az adott városban és a környéken sem a házassági bejegyzésüket a katolikus anyakönyvekben mert vegyes házasság köttetett. A gyermekeik keresztelésénél nem említik az anya vallását, lehet hogy időközben áttért. Hogy hol kötöttek házasságot rejtély. Átnéztem az összes más vallású anyakönyvet a  környéken, de semmit nem találtam. Javaslom neked nézd át a lehetséges időpontban más vallások házassági anyakönyveit is, hátha megtalálod.

Előzmény: Henri Wintermans (17639)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.15 0 0 17639

Még mindig a Jamrik János - Bényei Julianna házasságról, illetve születésükől (főleg Juliannáéról, mert Jamrik János a lehetséges időszakban volt vagy 10) keresek információt. Megint előfizettem a váci egyházmegye e-kutatására, mert most van egy kis időm ismét a genealógiával foglalkozni.

 

(Az előzménysztori abban a hozzászólásomban van, amire most "válaszolok".)

 

Ismét végigmentem a lehetséges időszakon, de semmi. Próbáltam behatárolni, hogy a Bényei családnév hol volt gyakoribb a környéken, katolikusokat többnyire Miskén találtam, ami ugyan szintén Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye, viszont elég messze van (170 km). Szerintetek esélyes, hogy egy bagi férfi az 1800-as évek elején Miskéről választott feleséget magának? Egyszerűen már nem tudok mit kitalálni, annyira zavar, hogy nem találok semmit, hiába nyálazok át több száz oldalt. Csak egyre merészebb elméleteket tudok gyártani, de az nem visz közelebb...

Előzmény: Henri Wintermans (17321)
Réka_kereső Creative Commons License 2017.09.15 0 0 17638

Végtelenül köszönöm a segítséged!!!

Én ezt az életben nem bírtam volna kibogozni! :-)

Előzmény: Higroszkópos Sándor (17627)
plazma9 Creative Commons License 2017.09.14 -1 0 17637

Sziasztok!

 

1-2 hét után újra rászántam magam, hogy megtaláljam a cseh várost ahol az ősöm született és magát az ősömet is. Itt a fórumon segítettetek, hogy kibogozzam egyáltalán a város nevét és most  feltételezhetően meg is vannak az anyakönyvek (http://actapublica.eu/hledej/ ->Hostice, Hoschtitz város, ezek vannak morva területen, úgyhogy valószínű a kettő közül valamelyik). De számomra olvashatatlanok ezek az anyakönyvek. Ha esetleg valaki már keresett és jobban rá van állva a szeme, vagy esetleg többet tud németül vagy csak nagyon unatkozik segíthetne nekem megtalálni Pereczky Ferenc születési anyakönyvét. 1791 (+/- pár év) körül született.

 

A két lehetséges város születési anyakönyvei:

 

Hostice (Zdounek)

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/8860/

 

Hostice (Vyskov)

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2781/?strana=1

 

Előre is köszönöm szépen a segítséget!

istvanvincze90 Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17636

Erre sok magyarázat lehet. Nem tudjuk a státuszukat, hogy a nő vagy a férfi milyen vagyonos/vagyontalan volt, vagy a férfi hány évvel volt pl fiatalabb/öregebb. Régen nagyon más okai voltak a házasságnak.

Simán lehet, hogy ismerték egymást, az első gyerek is az övé volt, de nem ismerte el, de abba belement, hogy keresztapja legyen (és ha kell, segítse legalább, ha már megcsinálta), aztán a másodikat már igen, mert összejöttek lassan. Az is lehet, hogy a srác okkal ment hozzá, mert a nő vagyonos volt, vagy valamilyen más érdek miatt.
De ezek csak tippek

Előzmény: Péterfi Orsolya (17635)
Péterfi Orsolya Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17635

Van arra esetleg magyarázat, hogy Lídiánál Márton miért van beírva mint keresztszülő? És utána miért venné el a kétszer is "elvirágzott nőt"?

Előzmény: Henri Wintermans (17633)
Péterfi Orsolya Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17634

Szerintem Abschied az ott megjelenő szó. Ahogy utánanéztem a jelentésének a következő információra bukkantam (kimásolom szóról szóra):

   "A szabadságharc leverése után a közös hadsereg újjászervezése kapcsán újra szabályozták a hadköteles korúak házasodását. A rendelkezés érvényesülését láthatjuk abban, hogy az anyakönyvek észrevétel rovatában 1853 augusztusától kezdve jelentkeznek, majd hamarosan megszaporodnak a hadköteles korban lévő férfiaknál a katonai hatóságoktól származó bizonyítványokról szóló bejegyzé- sek. Ezek legtöbbször az illető felmentéséről, házasodási engedélyéről vagy „abschied”-járól (katonai elbocsátó levél), illetve „urlaub”-járól (szabadság) tudósítanak, de gyakran a tartalékállományba helyezésről szóló „reserva kártya” kifejezéssel találkozhatunk."

Ezért véleményem szerint a házasságnál jelölni kellett, hogy törvényesen otthon tartózkodhat, azaz nem katona már így abschiedet kellett felmutatnia az esküvőnél.

Előzmény: Dcswiss (17597)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17633

Hát, ennyi információból ítélve vagy igen, vagy nem. Elképzelhető, hogy Márton elvette feleségül Annát még Dénes születése előtt, hogy ezzel törvényesítse, bár akkor gyanús, hogy miért nem Nagy Dénes lett.

Előzmény: Péterfi Orsolya (17632)
Péterfi Orsolya Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17632

Segítséget kérek egy felmenőm törvénytelenségével kapcsolatban.

A felmenőm (Péterfi Dénes) úgy jelenik meg, mint Péterfi Anna Nagy Mártonné fia, de törvénytelen gyerekként. Dénes 1859 október 27-én született, keresztszülei Faluvégi Lőrincz és Nagy Beta. Péterfi Anna (elvirágzott nő) és Nagy Márton (ifjú legény) esküvője pedig 1859 május 17-én volt. Péterfi Anna egy másik törvénytelen gyerekét is megtaláltam (Lídia), aki 1858. január 26-án született, keresztszülei pedig Nagy Márton és Nagy Beta.

A kérdésem az lenne, hogy nem lehet-e Nagy Márton Dénes apja?

Dénes a házasság előtt fogant és ezért gondoltam, hogy törvénytelenként írták be. Mivel Lídia keresztszüleinél is megjelenik Márton, az gondoltam, hogy neki is ő lehet az apja.

Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17631

Oh, nagyszerű! Azt hittem, én felejtettem el valamit. Szerencsére a vonal, amit kutatok, az 1700-as évekig visszamenőleg kőkemény katolikus volt :)

Előzmény: Törölt nick (17630)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.14 0 1 17630

Igazad van, a másodiknak a mára már szinte teljesen összeépült Hévízgyörki református temetőt néztem...

Előzmény: Henri Wintermans (17629)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17629

Simán lehet! Utána meg jöhet az indexelés, jeee! :D

 

Hmm, hol van Bagon két temető?

Előzmény: Törölt nick (17628)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17628

Ahogy látom mindjárt kettő temető is van a településen, nem is kicsik :-)
Szerintem kettő nap is rámenne....

Előzmény: Henri Wintermans (17626)
Higroszkópos Sándor Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17627

Nekem ennyi sikerült:

 

Anno 1849

Den 5ten July ist bei Gelegenheit der Versammelten In-

nung unter dem Vorsitze der unterfertigten Ma-

gister(?) Rather(?) Herr Martin Kosalek ..-

sig gebürtig 21 Jahre alt, RCatholicus verheu-

rathet[!], unsdem er sich gehörig ... hat

.. Meister aufgenommen, und dieser Innung

einverleibt, zugleich erlegt er die ...

 

Ludwig Kacskovics

S. MgstrRath, der Innnungs

Komissär.

 

Ezt én úgy értelmezem, hogy:

1849 július 5-én az alulírott (L. K.) elnökölése alatt összeült mestertanács(?) a 21 éves, valamilyen születésű r.k., házas Martin Kosalek mesterként felvetetett, a céhbe beiktatódott ("bekebeleztetett") és egyúttal valamilyen díjat(?) is megfizetett.

 

Várom a kiegészítéseket -- most már engem is érdekel a megfejtés!

Előzmény: Réka_kereső (17607)
Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17626

Igazából minden Jamrik vezetéknevű érdekelne, meg még pár másik, szóval tuti egy egész napos meló lenne :D Bár nem tudom, hány sír van a temetőben. Ha egyszer eljutnék megint Magyarországra és lenne időm, lehet, hogy csak lefényképeznék minden sírt, későbbi kutatás céljából. :D

 

Nagyon örülök, hogy ekkorát segített a sírhelykereső! Nekem is rengeteget segített, bár mivel ugye Magyarországon általában 25 évente lejárnak a sírok, ezért sajnos vannak, akiket már nem sikerült megtalálni. :( De nagyon jó, hogy ez neked most összejött, hihetetlen jó érzés, amikor az ember előbbre jut a kutatásban. Halotti anyakönyvi bejegyzés is megvan?

Előzmény: BONNIE (17622)
Apexx Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17625

Üdv!

 

lutherana, vagyis evangélikus

Előzmény: Csabavezér5 (17624)
Csabavezér5 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17624

Üdv!

A "... locum Elisabetha Szűcs" után következő szót nem tudom kiolvasni. Köszönöm. 

 

ebkk68 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17623

Érdeklődnék, hogy esetleg találtál valami anyagot a györki-ekkel kapcsolatosan?

Előzmény: esz-ki-mo (7143)
BONNIE Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17622

A bajit keszulok evek ota, a bagi valahogy nem esik utba, de ha arra jarok, es megirod, kit keresel, lefotozom neked.

Viccen kivul: a dednagypapa fogsagba esett, es mielott az oroszok elhurcoltak volna, Fehervaron idoztettek egy kicsit, ahol sikeresen aknara lepett, majd meg is halt. Volt egy darab levelunk a paptol, aki halala elott ellatta szentsegekkel, meg egy infonk, hogy melyik temetoben van, "a kerites mellett" eltemetve. Volt egy apaca ismerosunk, aki szinten Fehervaron volt, o kideritette, hogy melyik sirrol van szo. Aztan mire evekkel kesobb dednagymamam el tudott menni, addigra kibovitettek a temetot, odebbtettek a keritest es felszamoltak a tomegsirt, nem tudta a helyet beazonositani. Es most a te linkedrol van egy pontos koordinatank. Sokeve tarto kutakodasom kb legnagyobb eredmenye szuletett meg tegnap.

Előzmény: Henri Wintermans (17620)
Murina Creative Commons License 2017.09.12 0 0 17621

Sziasztok!

 

Érdeklődnék, hogy valaki nem vállal esetleg latin szöveg fordítást. Kb. Két A4-es, kézzel írott oldalt kellene lefordítani magyarra. A szöveg jól olvasható, szépen írt (XVIII. század közepe). Ha valaki vállal ilyet az jelezzen nekem az e-mail címemre: borbel.gergo@gmail.com

A többit ott megbeszéljük.

Henri Wintermans Creative Commons License 2017.09.12 0 0 17620

Haha, nagyon, nagyon szívesen! :D A családom fehérvári ágainak kutatását az a weboldal óriási mértékben segítette. Cserébe nincs kedved némi apróért bagi temetőt fényképezni? :P Csak viccelek, gondolom nem sok. :)

Előzmény: BONNIE (17619)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!