Keresés

Részletes keresés

Jozso27 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 19610

Szép napot!

Láttam volt szó a topicban a gyümölcsborokról is. Nekem az lenne a kérdéssem, hogy mi a feltélele annak, milyen papírok kellenek ahhoz, hogy tudja gyümölcsbort árulni?

Előre is köszönöm a válaszokat .

 

Üdv.

juhosttt Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19609

Létező fajták, de ha nem kap egy fajta állami elismerést feledésbe merül elég könnyen. De ha kap is elismerést, a nem divatos fajták nem terjednek, nehéz őket beszerezni. Ha megnézel 5 szőlő oltványost, 5-ből 4-ben ugyanaz a kínálat. Max egyikben több van, másikban kevesebb.  

Nekem pl van szagos kadarkám (remélem az lesz), ami létező, de nem kapott állami elismerést, ezért azon felül h alig ismert, szinte beszerezhetetlen. 

 

Előzmény: bor-bor (19608)
bor-bor Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19608

KÉRDÉS

 

DUNAGYÖNGYE, RUBINTOS, KORAI BÍBOR, PANNON FRANKOS létező szőlőfajták, vagy csak a szakirodalom számára vannak fenntartva? Akinek van tapasztalata ilyen fajtákkal, kérem írjon.

bor-bor

 

 

pintjano Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19607

A piros delewart még én is szeretem... a fehér nekem nagyon savas, de már ha megfagy, akkor nem

(egy hatalmas tőkém van a fal É-NY-i tövében, futtatva mindenfelé). Azt olvastam róla, hogy a piros magról kelt változata a fehér. Egész "édesre" érik, s sokáig eláll (ha nem eszik meg a madarak, a fal mellett még most is van sok fürt rajta). Van vesszőm, ha kell... Konkordnak utánanézek a faluban. Egyébként jobb izű, mint az otelló, de itt alig termett a direkttermő szőkhöz képest is.

Előzmény: xscp (19605)
Maci_P Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19606

Felismerhető benne, de a kb. 1-2 héttel ezelőtt leszedett utolsó fürtökben már alig volt.

Előzmény: xscp (19605)
xscp Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19605

Köszönöm neked is. Othellom már van de a másik kettő érdekelne. A fehér delaware mennyire labruska ízű? Eddig még csak a piroshoz volt szerencsém.

Előzmény: Maci_P (19603)
xscp Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19604

Köszönöm.

 

Én szeretem őket, igaz a concordot még nem kóstoltam, de jókat (is) olvastam róla, ezért gondoltam hogy kipróbálnám azt is. Kertészetekből eddig csak egy othellot sikerült szereznem, meg egy gyengélkedő vénusz tövet, ami elvileg enyhén labruska ízű.

 

Írj, hogy ha találsz még vesszőket, és akkor megbeszéljük a részleteket.

Előzmény: pintjano (19602)
Maci_P Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19603

Nekem van fehér delaware és izabella is Talán még othellot is találok. Február környékén keress meg.

Előzmény: xscp (19601)
pintjano Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19602

Ha nagyon ragaszkodsz hozzájuk, vagy nosztalgia részedről, akkor utánanézek, hátha még van valakinek, van rajta "normális" vessző...

Én nagyon nem szeretem ezeket, de ez az én gondom... Japán Izabella oltóvesszőt kaptam, egy oltás épp hogy él, ha 1 év múlva megerősödik-s főleg tavasszal kihajt- akkor küldhetek, de szólj rám...

Előzmény: xscp (19601)
xscp Creative Commons License 2015.11.26 0 0 19601

Üdv mindenkinek!

 

Direkttermő szőlőkről keresnék pár vesszőt dugványozáshoz. Leginkább concord, izabella, és japán izabella érdekelne, de más is szóba jöhet. Ha tudna valaki küldeni azt megköszönném. Postát állom természetesen.

Maci_P Creative Commons License 2015.11.23 0 0 19600

A néró rezisztens (a lisztharmat megkapja néha), a mindennapok ivó borára kiváló választás, rozénak és sillernek is akár. A turán egy karakteresebb, hosszabb érlelést kívánó bort ad. Szerintem. Nekem néróm van. Vannak akiknek virágzáskor termékenyülési/száradási gondjai akadnak néha, szerintem ezen a fórumon írtak róla korábban.

Előzmény: bakatorro (19599)
bakatorro Creative Commons License 2015.11.23 0 0 19599

kérdésem lenne: Turánt vagy Nérót ültessek? bornak szeretném, nagy mennyiségben. savanyú, barna agyagos talajon, fagyvédett helyen, nyugati fekvésbe.

zsorsz Creative Commons License 2015.11.20 0 0 19598

Őszintén kívánok sok sikert és legyen örömöd az oltványaidban,irigylésre méltó kollekció.:)

Előzmény: juhosttt (19597)
juhosttt Creative Commons License 2015.11.20 0 0 19597

Ha a pécsi kutatóintézet is átb..sz akkor már tényleg nem várhatunk sokat. De azért bizakodok. Nekem is voltak rossz fa iskolai tapasztalataim nyugi. Egyszerű, onnan nem kell többet vásárolni. Egyre több a faiskola, egyre többen vannak akik neten is árulnak.

Előzmény: zsorsz (19596)
zsorsz Creative Commons License 2015.11.20 0 0 19596

Faiskolai tapasztalataim szerint átlag 5-ből 3 igaz.

Előzmény: gyfa50 (19595)
gyfa50 Creative Commons License 2015.11.20 0 0 19595

Drukkolok, hogy mindenik olyan fajta legyen aminek adták!

Előzmény: juhosttt (19594)
juhosttt Creative Commons License 2015.11.19 0 0 19594

 

Végre meglettek az idei oltványaim! Úgy hirtelen felindulásból leugrottam érte pécsre. (520 km)
Szerencsére sikerült sok fajtára szert tenni:

 

juhfark
ezerjó
sárfehér (somlói, nem az izsáki)
csókaszőlő
mézes fehér
fekete járdovány
kék bakator
piros bakator (több mint 200 év után újra a Nyírségben)
csomorika
Kadarka (p147, szagos kadarka, ami nem szagos izabella!)
rajnai rizling, (mert hát én is fogok ám jégbort csinálni bár jelenleg minden ismerősöm szerint is totál hülye vagyok...)

 

Egyelőre csak iskolába tettem, jövőre remélem megerősödnek és mehetnek a végleges helyükre. Ez egyelőre csak házikerti mennyiség, de az ezerjó, piros bakator, juhfark, kadarka és rajnai rizling ha beválik nagyba is fognak menni. (Már ha az állam és az mvh és hnt meg még sok más szervezet nem szól közbe...)  A többiekkel egyelőre csak ismerkedem, még nincsenek tervben nagyobb mennyiségek. Már az is csoda, hogy vannak, mert sajnos mindenütt csak a világ fajtákat látni.

syntaxerror Creative Commons License 2015.11.10 0 0 19593

Tárgytalan, nem lesz átminősítve

Előzmény: syntaxerror (19592)
syntaxerror Creative Commons License 2015.11.08 0 0 19592

Sziasztok,

 

Ugy nez ki hogy veszek egy zartkerti szolot. Viszont hogy megsporoljuk a fel eves burokraciat, elotte az elado atminosittetne a foldhivatalban "muvelesbol kivett"-e, ilyenkor ugyanis normal adasvetel vonatkozik ra, nem a termofoldes (amikor ugye ki kene fuggeszteni 60 napra meg ilyenek). Ez egy most hozott es nov 30-an hatalyba levo rendelet alapjan sima ugy. A kerdesem az, hogy ha par ev mulva peldaul eladnam a boromat, es ehhez kell szarmazasi igazolas a szolorol, azt kiadjak-e muvelesbol kivett teruletre? Koszi a valaszokat elore is.

zsorsz Creative Commons License 2015.11.05 0 2 19591

...:)

Falusi1 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 19590

Köszönöm a reakciókat.

juhosttt Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19589

A trágya érleléséről és tárolásáról a kistermelők lapjában olvastam régebben. Csak pár dolog maradt meg, de ha meglelem az újságot felteszem a cikket:

- A trágya csak egy bizonyos érettségi szinten fejti ki kedvező hatását amikor is a mikro/makro elem tartalma is egész magas. Ehhez megfelelő körülmények közt kell erjeszteni a trágyát. De halandó emberek vagyunk, erre speckó üzem kellene... Szóval maradjunk a földön:

- A trágya túlérett állapota nem jó trágyázni, mert ugynevezett vadtrágya (vagy vadföld) lesz belőle. Hogy miért arra nem emlékszem, egy biztos, a tápanyag tartalma alacsony lesz. DE! Talaj szerkezet javítására még így is jó!

 

Olyat hogy akkor jó ha a szalma elbomlott, azt így általánosítani nem a legjobb, mert függ a tárolóstól, a szalma:trágya arányától. (Láttam olyan trágya hirdetést ami sztem kevesebb állati trágyát látott, mint egy városi panellakó) Továbbá a gyorsabb erjedéshez  nitrogén műtrágyát adnak ezzel táplálva a baktériumokat. (tápsó)

 

 

"Ha ugyanis valóban nem a növény gyökere alá, hanem fölé kell a trágyát tenni, az könnyebbséget jelent az utólagos tápanyagpótlásnál is."

 

Friss telepítésnél még okés is, de ahol rendesen harmatgyökerezve van egy idősebb ültetvény, ott azért csak le kell ásni hogy lejusson a tápanyag! A nitrogén letud mosódni, de a kálium és foszfor szinte semmit nem mosódik a talajban. Lehet hogy pár cm-t le tud mosódni, és így a fölé rakott trágya jó is, de 40-60 cm-t már nem tud mosódni. 

 

 

Előzmény: Falusi1 (19586)
alfi13 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19588

Ha jól emlékszem az Őszibarack topikban Mozo írta le ezt a folyamatot. Én azóta így ültetek de kérdezz rá biztos hogy szívesen fog segíteni a forrást illetően. Én ezen kívül már nagyon sok tanácsát megfogadtam és valamennyi bevált, Ő egy igazi profi.

Előzmény: Falusi1 (19586)
pikubá Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19587

Elnézést kérek,ez túl morbidra sikeredett :(

Falusi1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19586

Késégtelen, hogy a szerves anyag bomlásakor gázok szabadulnak fel, de ezt a trágyázásban beállt változásról szóló írást elolvasnám. Ha ugyanis valóban nem a növény gyökere alá, hanem fölé kell a trágyát tenni, az könnyebbséget jelent az utólagos tápanyagpótlásnál is. Nem kell ugyanis arra törekedni, hogy a trágya lehetőség szerint minél közelebb kerüljön a gyökérzónához, amivel pl. én is már harmadik napja foglalatoskodom.

Előzmény: alfi13 (19581)
Falusi1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19585

Csatlakozom!

Előzmény: Silvan (19584)
Silvan Creative Commons License 2015.10.25 0 0 19584

Nagyon kár volt ezért a hasonlatért!

Előzmény: pikubá (19583)
pikubá Creative Commons License 2015.10.25 -1 0 19583

Ezek az Auswitzi dolgok ( égetés,gázosítás) szerintem csak

friss trágya esetén működnek !

Egyébként ha már szerves trágya, kivesézhetnénk,hogy

mennyire legyen érett.

Szerintetek mikor jó?? Amikor már kikel,megél benne a gyom?

Vagy akkor már túlérett? Én úgy tudom,hogy akkor jó,mikor már nem

Látszik benne a szalma.

juhosttt Creative Commons License 2015.10.24 0 0 19582

Na meg ha aláfészkelünk a gyökér megég. Én személy szerint az ültetés előtti évben adagolnám a trágyát. Így a trágya lebomlik. Persze a hatóanyag is kevesebb lesz, de jobb lesz a humusztartalom és az említett káros gázoknak is lesz idejük távozni. A tápanyagokat pedig később lehet pótolni. 

Előzmény: alfi13 (19581)
alfi13 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 19581

Újabb kutatások szerint jobb ha nem a gyökér alá  tesszük a trágyát hanem fölé. Az egyik fórumtársuk írta hogy a gyökér alá tett trágya bomlásakor olyan gázok szabadulnak föl melyeknek növekedés gátló hatásuk van. Ezért a gyökeret ha betakarjuk földel utána kell a trágyát tenni az ültetőgödörbe és a csapadék majd kimossa a tápanyagokat és lejuttatja a gyökerekhez. A keletkező káros gázok meg nem a gyökereken keresztül áramolnak.

Előzmény: pikubá (19580)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!