Keresés

Részletes keresés

mepisz Creative Commons License 2016.08.03 0 0 44225

Kerti baki lett a neve !

Előzmény: Nobody1 (44224)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.03 0 0 44224

Sikerült felfedeznem egy "új madárfajt" az egyik természetjáró, természetbarát egyesület honlapján. Gyorsan el is neveztem (nehogy valaki megelőzzön) Baki rozsdafarkúnak...

 

(Írtam nekik és remélem javítják, így egyelőre nem publikus melyik egyesületnél "kelt ki a tojásból".) 

mepisz Creative Commons License 2016.08.02 0 0 44223

Hát bizony nem mindegy , a régióban költő madarak a mieink arról írtam az északról jövők , ott költök pedig az övék ,nálunk csak néhány napra vagy órára látogatnak meg , sokszor csak nagy magasságban a hangjukat hajuk . Elképzelhető , hogy ismerjük egymást , hiszen 74 be alapító tagja voltam én is az MME nek .

 

 

Előzmény: Nobody1 (44222)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.02 0 0 44222

Nem feledtem, mert írtam is, hogy azok nem a nálunk fészkelők. De a látvány ugyanaz, hisz a "mieink" és az északabbra fészkelők is ugyanaz a gyurgyalag faj...

Egyébként még az is lehet, hogy személyesen is ismerjük egymást. Anno valamikor '72-ben kezdtem "félhivatalosan" madarászni. Még Vertse Albert bácsi volt a Madártani Intézet igazgatója, neki küldözgettem először adatokat.

Aztán jött ha jól emlékszem '74-ben az MME megalakulása, majd '78-95-ig természetvédelmi őrként próbáltam tenni a madarakért, de ott belefáradtam a sok hülyeségbe és most "szabadúszó" vagyok. Azért a sok jó szakmabeli ismerős máig megmaradt... :)

Előzmény: mepisz (44221)
mepisz Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44221

Csak ne feledd el , hogy azok akiket látsz aug közepétől , már az északról érkező vonuló madarak . Nekem is vannak tapasztalataim cirka 40 év , tehát amikor július végén kirepülnek az első kicsik 2-3 nap tanítják vadászni a szülők  és utána elindulnak velük délnek , persze vadászva pihentetve . A regisztrált költő területeken ez folyamatos a korábban kirepült madarak előbb hagyják el a régiót , mára csak néhány üregben maradt még fiatal gyurgyalag . A partifecskék zöme már egy hete elment .

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Nobody1 (44217)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44220

Kiirtásról szó sem volt! A kiirtás és az irtás között azért van egy "árnyalatnyi" különbség...

Egyébként 25 éve felénk például ismeretlen volt a kullancs és jól elvoltunk nélküle is. Szerintem az állatoknak se hiányzott, mert most naponta 1-3 db-ot szedek ki például csak a kutyából és csak az udvaron járkál...

Szúnyogirtás míg volt régebben, fecske is volt. Most nincs se irtás, se fecske, viszont felhőben van szúnyog - tele különféle emberre, állatra veszélyes kórokozókkal. Hú, de jó lett a világ...

 

A magyar vasút egy vicc. Elnézem néha Csongrádon a vasúti átjáróban a "helyi vicinálist" ami Kiskunfélegyháza és Orosháza között közlekedik. Van rajta egy mozdonyvezető, egy kalauz és 1-3 utas minden napszakban. Tehát hajnalban, reggel munkába menet se láttam még 3-nál több embert. (Gondolom abból is vagy 2 vasúti dolgozó, aki megy a szomszéd állomásra melózni.) Megéri ezért óránként járatni? Vagy megéri azért 10 kocsiból álló IC szerelvényt indítani Pestre, hogy Szegedről elindul 20 ember, útközben felszáll még hozzájuk 40? Bőven elférnének 3 kocsiban.

Teherszállításban is csak azoknál van jelentősége, akiknek a telephelye vagy közvetlen az állomás mellett van vagy van saját iparvágányuk. A többi cég inkább teherautókkal, kamionokkal szállít, hisz eredetileg úgyis arra/arról kell rakodni és így megspórolnak 1-2 átrakodást. Szóval a jelenlegi vasúti forgalom a járatok tizedével is lebonyolítható lenne, de fenn kell tartani, sőt fejleszteni kell, hisz "stratégiai ágazat" és nem lehet elküldeni a dolgozók 80-90%-át...

Előzmény: corvi01 (44218)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44219

Most olvasom egy szovjet-orosz biológus akadémikus látszólag elavultnak tűnő, de rendkívül érdekes, érdekfeszítő és letehetetlen könyvét a növényvilág csodáiról.

Mivel a növényeknek beporzók és terjesztők is kellenek, ezért nem csak a rovarok, de minden más élőlény is "bent van a kosárban".

A madarak hatása a bioszférára meghatározó!

Lehet mosolyogni, de még az elefánt is megjelenik, mint beporzó!

(most nincs sok időm elmesélni, két kórház között sok mindent el kell végezni!).

A gyurgyalagokat is kedveljük.

Mepisz tudja, hogy itt, nálunk is van jó fészkelőhelyük!

(és mennyi folyóparti marás, amiket nem is láttunk!). :)

 

Előzmény: corvi01 (44218)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44218

Ha bármely rovart módszeresen kiirt az "ember" azzal egy másik, legtöbbször magasabb rendű faj pusztulását is okozza. Az civilizáltabb humánumnak talán azért van az a kevés esze, hogy kitaláljon pl. a kullancs/szúnyog vonalon is más fajta védekezést, megelőzést amik részben már működnek is (?) Ha abból indulunk ki, hogy >>>kiirtani<<<, akkor oda jutunk, hogy az emberen kívül nem sok más élőlény marad. Ez itt a nagy kérdés, hogy akkó' kell nekünk magunk körül a többi izgő-mozgó állatság? :-P

 

Más: Azon pl. én is eltűnődőm, hogy a Balaton északi partja (tapolcai szakasz) villamosítási projektje, "természetvédelmi" meg levegőtisztaság szempontból mit is jelent? Az oszlopozások,
transzformátortelepek, földelés kiépítések...miatt több 10.000 (!) kisebb nagyobb néhol ősfát, bokrot ki kell irtani, a vonal mentén. A kiszolgálók, védőterületek, árkok meg több 100 km2 betonozott, kőzúzalékos...területet foglalnak majd el! Ez áll azzal a dologgal szemben, hogy "de majd nem szennyezi a dízel meghajtású csühögők, desirók (amik eleve katalizátor szűrösök) füstje a levegőt". A tapolcai vonalon, oda-vissza durván 45-50 percenként megy el egy vonat, viszont a körülötte lévő főbb utakon (pl. 71-es ugye) nyaranta kb. percenként legalább egy kamion, vmilyen teherautó, esetleg busz stb. a személyforgalomról és a mellékutakról nem beszélve...GRATULA! Hiába, a gyorsaság(?), korszerübbség, uniós elvárások mindenek felett....

Előzmény: Nobody1 (44199)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44217

?? Hová készülsz, hogy búcsúzol??? :)

A gyurgyalagok több évtizedes adataim szerint még cirka 5 hétig biztosan maradnak. (Bár azok valószínűleg már nem a nálunk fészkelők.) Úgy szeptember 5-10-e körül láttam mindig az utolsó csapatot, de tavaly kitartottak egészen szeptember végéig - ha jól emlékszem. Itt marasztalták a "vénasszonyok" őket...

Előzmény: mepisz (44216)
mepisz Creative Commons License 2016.08.01 0 0 44216

Búcsúzunk tőlük .

 

 

 

s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.31 0 0 44215

És mielőtt elfelejteném, köszönöm a szép felvételt a búbos bankáról!

Remélem, hogy ez az év sem fog elmúlni úgy, hogy legalább egyszer össze ne futnánk vele.

(ha emlékeztek, az utolsó "találka" itt, a belvárosi lakásunk előtt történt - ennél többre vágyom!).

Előzmény: s-ombre-ro (44214)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.31 0 0 44214

Tudom, furcsán hangzik, de én a mai napig úgy tartom, hogy ahol számosállat van, ott fecske is van!

Ahonnan a tejet hozzuk, még az irodaház is ki van díszítve fecskefészkekkel és ezek a fészkek nem üresek.

Az Alföld is átalakult. Már nem állattartók, hanem városi emberek lakják a tanyákat.

Ilyen körülmények között miért is lenne fecske az Alföldön?

yüz karasi Creative Commons License 2016.07.31 0 0 44213

A "vészharangot" nem árt időnként megkongatni, de a "temetéssel" azért kicsit még várjunk,,,

Lakóhelyemen a 70-es években csak 3-4 pár sarlósfecske költött a város központjában álló vár 8-10 méteres kőfalának réseiben. Aztán az egyre-másra emelkedtek a város szélén a  panelépületek. Ezek parapet szellőzőit fölfedezve  néhány év alatt örvendetes módon elszaporodtak. Ma már alkonyatkor 20-30-as rajokban cikáznak a házak fölött.

Sajnos a molnárfecskék létszáma,viszont drasztikusan lecsökkent. Régebben.-évtizedeken keresztül,- a 2-3 szintes házak erkélyei alatt nem ritkán 8-10 fészek is volt. Az emberek egyszercsak "megvadultak", legtöbben következetesen leverik a fészkeket,,,,:-(((

Előzmény: Nobody1 (44212)
Nobody1 Creative Commons License 2016.07.31 0 0 44212

Mint azt már régebben írtam, itt a Csaj-tó körül sincs fecske. Egyik faj se! Nagy öröm, ha látok 1-2 darabot. Pedig a birkák itt legelnek, az ól is megvan a régi fészkekkel és szúnyog is akad bőven.:(

Nagyon kíváncsi leszek majd szeptemberben mennyi lesz. Akkor a vonulók nagy tömege a nádasban szokott éjszakázni, de előtte még a tó fölött pár kört röpködnek. Tavaly csak olyan 60-80 db volt a "felhő". 10 éve még 8-10 ezerre saccoltuk. Akkoriban szabályosan összetörték a nádast, mert rengeteg nádszál eltört a madarak súlya alatt...

Itt már veréb sincs. Lassan minden és mindenki eltűnik ebből az országból. :(

Előzmény: flybird (44210)
syssy48 Creative Commons License 2016.07.30 0 0 44211

Márpedig ha ott nincs, nagy a baj. Most megyek majd nemsokára bugacra, megnézem ott vannak e még, 2 éve nagyon sok fészket láttam, ki be repkedő fecskékkel.

Előzmény: flybird (44210)
flybird Creative Commons License 2016.07.30 0 0 44210

Biztos, hogy nálad feléd vannak, mert itt bizony az Alföldön nagyon kevés van. :(

Tudom, hogy volt már róla szó. De akkor is hiányoznak. Régen zápor , zivatar előtt tömegesen megjelentek, mára már elég ha 4 -5 egyedet látok a mező felett repülni.  :(

Előzmény: syssy48 (44209)
syssy48 Creative Commons License 2016.07.30 0 0 44209

Azt hiszem már írtam, de leírom mégegyszer, nálunk meg visszajöttek a fecskék. Lehet, tőletek. Sok fecske repdes nap, mint nap a város fölött és a környékünkön, nagyon örültem nekik, mert tavaly egy szem sem volt.

 

Viszont rendszeresen jön egy fenyőcinke család, nem tudom mit keresnek itt, mert bár van a kertünkben is pár nagy fenyőfa, a babérbokorba fészkeltek. És más cinkeféle nyáron sosem jár erre, vagy csak ritkán. Idén a zöldikék is gyakrabban jönnek nyáron. Megváltozott időjárás miatt?

Előzmény: flybird (44208)
flybird Creative Commons License 2016.07.30 0 0 44208

Nagyon szép! :)

Remélem ők nem tűnnek el, mint a szerencsétlen fecskék. :(

Előzmény: mepisz (44207)
mepisz Creative Commons License 2016.07.30 0 0 44207

s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44206

Még a bankás erdőbe is el kell jutnunk!

Rengeteg a dolog és sok a szép hobbink.

Versenyt futunk magunkkal! :D

Előzmény: Törölt nick (44200)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44205

Nincs igazán hatásos szer, a felszívódók (Bi-58 és társai) eltűntek.

Én nem bánkódom.

Termelünk annyit, hogy jut is, marad is.

Jut eszembe, a hatalmas sárgarépát még fel sem szedtük.

Munkára fel! :)

Előzmény: Nobody1 (44199)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44204

Én szelektíven és alkalmilag permetezek.

Most is enyhén férges szilvát ettem (Csacsanszka).

Mégsem bánkódom.

Nagyon szeretjük a kis madarakat!!! :)

Előzmény: Törölt nick (44195)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44203

Bohóc, összeférhetetlen kis nyavalyás, de nagyon szeretjük a "banditot", vagyis a tengelicet.

Egy kis színpompás csoda.

Érdemes az elsőségre!

Előzmény: Nobody1 (44194)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44202

Csak meg ne ártson neki a Galation!

Annak idején mi aggódtunk a szükséges talajfertőtlenítés miatt.

Most meg az üvegházi molytetű viszi a családot az őrületbe.

Sajnos, nem lehet nem permetezni. :)(

Előzmény: Nobody1 (44193)
mepisz Creative Commons License 2016.07.29 0 0 44201

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.28 0 0 44200

Te tudod... vagyis biztosan tudod, én nem ismerem, mert nem használok semmi mást.

De annak az egynek a hatása évekig kísértett, semmi kedvem mégyegyszer olyat látni...

Azt viszont láttam - évekkel ezelőtt, azóta nem találkoztam a büdösbankával - hogy gangosan sétált a túrás nyomán, időnként megszondázta és a bennlakót kilakoltatta.

Előzmény: Nobody1 (44197)
Nobody1 Creative Commons License 2016.07.28 0 1 44199

Betiltani a legegyszerűbb, de más hatásos szert nem tudnak felmutatni helyette!

A szúnyog és kullancsirtást is betiltották és most milyen jó nekünk. Így mem a vegyszerektől fogunk meg"pusztul"ni, hanem a betegségektől amiket ezek a rovarok terjesztenek...

Elegem van az álszent környezetvédő dumákból. Olyan ez is int az energiatakarékosság.

Használjunk kompakt fénycsövet, LED izzót, mert ahhoz kevesebb energia kell, kevesebb füstöt bocsájtanak ki az erőművek. Ja! Csak azt elfelejtik hozzátenni, hogy "itt Európában".

Mert ezeket zömmel Kínában gyártják és a gyártásuk során több füst kerül a légkörbe, mintha hagyományos izzókat gyártanának és azt látnák el energiával. De ugye az "kínai füst" és legalább ezért is lehet szidni őket. Mi meg "mossuk kezeinket", hisz mi környezetvédők vagyunk...

Előzmény: Ladybee (44196)
CBNora Creative Commons License 2016.07.28 0 0 44198

Végre valami tapasztalat a talajfertőtlenítő hatásáról a gilisztákra.

Egyszer sem próbáltam, mindig az volt az érzésem, hogy válogatás nélküli tömegmészárlás. Ezek szerint tényleg. És akkor még ott van, hogy mi van, ha valaki megeszi a hullákat.

Mondjuk nekem régi gyerekkori vágyam volt, hogy lótetűt lássak, és lenyűgözött a hatalmas, erős rovar, mikor sok évtized múlva a kertünkben végre találkoztam vele.

Sok van a kertben, legtöbb a komposztban, nagy kárt nem tesznek. Néha kitúrják a fiatal növények egy részét, de együtt tudok velük élni, könnyebben, mint a rigókkal. Persze muszáj azokkal is, de még töprengek a távol tartáson.

Előzmény: Törölt nick (44195)
Nobody1 Creative Commons License 2016.07.28 0 0 44197

A Galation egy gázképző anyag, tehát gyakorlatilag semmi szermaradvány nincs a lóbogárban.

Biztos hat a gilisztákra is, de sok más lehetőségem nem volt, ha a kertet használni akarom. Tavaly, tavalyelőtt sem maradt meg semmi a lóbogaraktól.  4 gyökér és sárgarépa sorból egy jó maréknyit tudtam ősszel felszedni, pedig 8 méteres sorok voltak. Borsóból egy levesre való sem maradt, de még a krumpli harmadát is kiették, összefurkálták a föld alatt.

Minden locsolásnál egy maréknyi bogarat szedtem össze, mégis másnapra tele volt friss járatokkal minden. Amit véletlen ők meghagytak, azt kitúrták a vakondok. Méterenként voltak a buckák. De hagytam, mondván majd összeszedik a lóbogarakat. Viszont mivel 3 év alatt sem bírtak velük, így mára az én türelmem is elfogyott...

Előzmény: Törölt nick (44195)
Ladybee Creative Commons License 2016.07.28 0 0 44196

Nem véletlen, hogy a Galitiont évekkel ezelőtt betiltották !

Előzmény: Törölt nick (44195)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!