Keresés

Részletes keresés

_elemér_ Creative Commons License 2017.07.16 0 0 29046

Levegő-víz hőszivattyús márkákról tapasztalatot, ajánlást tudnátok írni? Köszönöm

Kecskés 01 Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29045

Üdv.

Érdeklődőm hogy mekkora fúvókán-vagy hőcserélőn milyen nyomással kell a fizet átpréselni hogy meleg víz legyen ami fűt ?

válaszokat tanácsokat rajzokat képeket előre is köszönöm.

mzsombi Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29044
Miért? Átmeneti időben a klíma tudhat akár 5-ös COP-t is, így 1 m3 gázt már csak 2 kWh villany vált ki. A gáz 100 Ft, a villany normál tarifával 76, H-tarifával 47 Ft körül jön ki, kevesebb, mint fele a gáznak.
Előzmény: BJaca (29043)
BJaca Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29043
Akkor ha bent van a gáz, nem érdemes a klímát fűtésrel kínozni. :(
Előzmény: mzsombi (29042)
mzsombi Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29042
1 m3 gáz energiatartalma kb 10 kWh.
Előzmény: BJaca (29040)
BJaca Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29041
A légkondi árán meg lehetne csinálni mindenhová a falfűtést, és azzal hűteni is lehet, ha jól tudom.
Előzmény: Dreadrage (29039)
BJaca Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29040
Mobilról vagyok, és nagyon nehéz visszakeresni, megírná valaki, 1kW tiszta elektromos fűtés hány köbméter gáznak felel meg?
Dreadrage Creative Commons License 2017.07.15 0 0 29039

Üdvözletem!

 

Egy olyan kérdésem lenne, hogy most fogok elkezdeni építkezni még tervezési fázisban vagyok. Eddig úgy volt, hogy elektromos fűtés lesz napelemekkel. Erről lemondtam. Kb. 130 m2-es házba szeretnék egy levegő - víz hőszivattyút. Padlófűtéssel, hálószobákban falfűtésre gondotlam. Kb. milyen árral kalkulálhatok ha hűteni légkondival szeretnék.

 

üdv.

 

Gábor

mzsombi Creative Commons License 2017.06.17 0 0 29038

Nagyon elment a dolog a kivitelező ekézésébe, pedig itt alapvetően egy gyártási hibás alkatrészről van szó, ami nem nagyon múlt a kivitelezőn. Négy és fél éves a gép, eddig nem is néztek a hűtőközeggel kapcsolatban semmit, azt mondták, pont azért, mert ha minden évben nézegetnék, akkor egy idő után elfogyna. Explicite nem hangzott el egy hónapja sem, hogy megvan a teljes töltet, csak az, hogy fűtés üzemben normál nyomásviszonyok uralkodtak. Ebből csak az én pongyola átfogalmazásommal lett az, hogy egy hónapja még megvolt a gyári mennyiségű hűtőközeg. Megjegyzem, fűteni még most is fűtött a gép, csak a hűtés kezdett hibát dobálni.

Wattocsak Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29037

Aki ezzel akar pénzt keresni az egy kókler. A gáz töltés macerás dolog ha jól akarod megcsinálni.

Előzmény: kiggyo (29036)
kiggyo Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29036

Ezzel szórakozik a többségük pedig karbantartáskor. Annyi előnye van hogy minden nyomásmérésnél egy kicsit kiengednek, előbb-utóbb tölteni kell utána, ez a pénztárcájuknak és a környezetnek is jót tesz...

 

Előzmény: Wattocsak (29035)
Wattocsak Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29035

Komoly klímások, ha a nyomásból hűtőközeg mennyiségre tudnak következtetni. Erre az öreg hindu sem képes. Azért a karbantartás része, hogy megnézem a szivárgás mérővel a kritikus pontok környékét.  

Előzmény: mzsombi (29033)
sylvanus67 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29034

Na ezért félek egy kicsit a hoszivattyutol.

Volt cegemnel volt vagy 50 db különböző típusú  klimank, hát hogy azokkal mennyi gond volt!

 

Előzmény: mzsombi (29033)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29033

Pongyolán fogalmaztam az eredeti posztban, egy hónapja nem fejtették le a hűtőközeget, csak rámértek a nyomására HMV készítés üzemben, és akkor az jónak tűnt, normális volt.

Előzmény: Zs:) (29032)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29032

Mennyiségi ellenőrzést ugyebár csak lefejtéssel tudnak csinálni, ezért tartottam furcsának, hogy azt is megnézték.

Előzmény: mzsombi (29030)
halaloszto Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29031

tehát mennyiség ellenőrzés nem volt, csak rá lett mondva. értem én, hogy nem része a szokásos karbantartásnak, csak akkor miért mondják oda hogy leellenőrizték? 

Előzmény: mzsombi (29030)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29030

Nem lett lefejtve egy hónapja a hűtőközeg, és gáz oldalon fűtés üzemben normálisnak tűnő nyomásviszonyok voltak, ezt ellenőrizték. Ha akkor rácsekkolunk a hűtésre, vagy a hűtőközeg folyadékoldalára is, valószínűleg kijött volna a hiba. Egy ilyen karbantartás alapvetően az elektromos kötések meghúzásáról és a kültéri hőcserélő pucolásáról szól, üzemszerűen klímagáznak nem szabadna távoznia vagy diffundálnia semerre sem.

Előzmény: Zs:) (29029)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29029

Én már csak azt nem értem, hogy ha egy hónapja rendben volt a hűtőközeg mennyisége, akkor hogy hogy hirtelen elment? Vagy akkor mégsem ellenőrizték?

Előzmény: mzsombi (29026)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29028

Én is megkérdeztem. :) A tömítést külön nem lehet cserélni, csak az egész sarokszelepet egyben. Mivel a szelep ezen részének funkciója annyi, hogy a gép telepítésekor rá lehessen engedni a hűtőközeget a csövezésre és a beltérire, ezért nem fáj az, hogy pasztával lett letömítve ez a csavar. Ami amúgy simán oldható kötés marad, csak újra kell pasztázni, ha valami miatt valaha kinyitnánk. Egyszerűbb, gyorsabb, olcsóbb megoldás volt ez így.

Előzmény: 8lazo8 (29027)
8lazo8 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29027

Laikus kérdés, de nem a rossz tömítést kellett volna megkeresni és kicserélni?

Előzmény: mzsombi (29026)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.16 0 0 29026

Meglett a hiba oka, 1,8 kg hűtőközeg hiányzott a 3,1 kg-ból, négy év alatt elszökött. Meglett a szivárgási pont is, a kültéri sarokszelepeinél a réz záróanyákkal lezárt imbuszos nyitó csapoknál szisszent a gáz, mikor levettük a réz sapkákat, pedig itt nem szabadna nyomásnak lennie. Valami tömítés megfáradhatott ott. Le lett pasztázva a záróanya, remélhetőleg több gond nem lesz vele. Most hűt és fűt szépen.

Előzmény: mzsombi (29025)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.15 0 0 29025

Tegnap óte tesztelgetem, természetesen, miután megírtam az előbbi posztot ide, és időpontot egyeztettem a szervizesekkel, most megemberelte magát, és hűt rendesen fél órája. Lelke van... 

 

Időpont egyelőre lemondva, pár napig szoros megfigyelés alatt tartom a masinát, mit produkál.

Előzmény: mzsombi (29024)
mzsombi Creative Commons License 2017.06.15 0 0 29024

Sziasztok!

 

Lassan négy év után belefutottam az első orvoslandó hibába a Pana T-Cap-pel. Egy hónapja volt karbantartás, néztek hűtőközeg-mennyiséget is, minden rendben volt. Egy hete, sőt, talán még két napja is hűtöttünk vele, tegnap viszont elkezdett H99-es hibát dobálni hűtés üzemben (Indoor Freeze-up Protection). Ezt a hibát akkor dobja manual szerint, mikor a beltériben a belépő folyadék fázisú hűtőközeg hőmérséklete 0°C alá esik. Az elsődleges hiaforrás az elégtelen áramlás szokott lenni víz oldalon (amivel elégtelen lesz a hőelvétel az elpárban), de ezt viszonylag hamar kizártam, mert a fűtés osztókon az áramlásmérők ugyanazt mutatják, mint amit télen szoktak, van áramlás, plusz a hibát a kompresszor indítása után kb fél-egy perccel dobja, mikor még esélye sincs túlhűlni az elpárnak. Kb 25 fokos a bejövő, 24 fokos az elmenő víz hőmérséklete ekkor. A kompresszor lágyindítása után, mikor elkezd felpörögni, kézzel is érzékelhető, hogy nagyon hideg hűtőközeg kezd hirtelen érkezni, pillanatok alatt bepárásodik a vékony cső, majd rá is fagy a pára, de gáz oldalon még nagyjából szobahőmérsékletű gáz megy ki, szóval valószínűleg tényleg nem a hőmérő szenzor a hibás, valóban hideg hűtőközeg jön kintről.

 

Holnap jönnek ki megnézni, kíváncsi vagyok, mi fáradt el benne. Hűtőkör oldalon a gépkönyv szerint részlegesen elzárt kétutú szelep, beragadt expanziós szelep és hűtőközeghiány is okozhatja ezt a hibát, remélem nem valami félmilliós gyösz murdelt meg benne. Ja, ami még érdekes, hogy a HMV-t azt szépen megcsinálja (egyelőre), bár ott gondolom egész mások a viszonyok, lehet, hogy rejtve ott is megvan a hiba, csak még nem akadályozza az üzemet. Ha lesz valami fejlemény, beszámolok róla. 

 

Esetleg valaki találkozott már hasonlóval? Nem feltétlen ilyen típusnál, a hűtőkörben nagy csodák nincsenek, hátha valaki vágja, hogy ezek a tünetek milyen hibát szoktak jelezni. Köszi!

 

 

dejódió Creative Commons License 2017.05.15 0 1 29023

A H tarifás kormányrendeletben van a megoldás. Szerintem a fűtőszálat is tartalmazza a rendelet értelmezése azaz ráköthető. Geo tarifa esetén mások a feltételéek az Elmü-Émász saját feltételrendszer.

 

GEO és H-Tarifa

http://www.aram.hu/geotarifa/index.html
http://www.aram.hu/files/pdf/Muszaki_megfelelosegi_kovetelmenyek.2011.v2.pdf

http://www.elmu.hu/#!/lakossagi-ugyfelek/tarifak-dijak/lakossagi-tarifatabla

http://www.elmu.hu/#!/lakossagi-ugyfelek/tarifak-dijak/tarifaink

Kedvezményes villamos tarifák hőszivattyúk és más, megújuló energiaforrást hasznosító berendezések üzemeltetésére

 

Magyarországon több kedvezményes díjszabású villamos tarifa is rendelkezésére áll a hőszivattyú tulajdonosoknak.

 

GEO tarifa

Az ELMÜ és az ÉMÁSZ szolgáltatási területein elérhető kedvezményes árszabású tarifa. Igényelhető újonnan telepített, vagy más meglévő rendszerekhez. A tarifa legfontosabb sajátosságai:

  1. Csak a hőszivattyú és annak beépített elemei üzemeltethetőek róla
  2. Az egész év során rendelkezésre áll
  3. Naponta 20 órán keresztül lehet vételezni, 2x2 óra "áramkimaradás" minden nap jelentkezik csúcsterhelés idején, mely területenként eltérő időpontot jelent. Ezért csak szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető hőszivattyúk esetén érdemes választani
  4. A mindenkori díjszabás változó, megközelítőleg xx Ft/kWh az így vételezett energia díja (bruttó).
  5. Jogszabály nem teszi kötelezővé így a kedvezmény vissza is vonható esetleges feltétel változás esetén

"H" tarifa

Az ország egész területén (ELMÜ és ÉMÁSZ területeken is) igényelhető és elérhető kedvezményes árszabású tarifa. Használható újonnan telepített, vagy már meglévő rendszerekhez. A tarifa legfontosabb sajátosságai:

  1. Bármilyen megújuló energiaforrást hasznosító berendezés üzemeltethető róla, így hőszivattyú és a hozzá kapcsolódó szivattyúk, szolárállomások, stb.
  2. Csak fűtési szezonban érhető el (október 15-e és április 15-e között) a kedvezményes árszabású villamos energia
  3. A fennmaradó időszakban (április 15-október 15 között) a berendezések normál árszabású villamos energiával üzemelnek melyet a digitális óra  "intéz" 1/100 HZ gyorsasággal azaz a készülék nem érezt áramszünetet..
  4. A nap 24 órájában elérhető, nincsenek holt időszakok, a berendezések folyamatosan üzemelnek (az átváltás nem jár hálózatról való lekapcsolódásról)
  5. A mindenkori kedvezményes díjszabás az adott területen elérhető "B" díjszabású (köznevén éjszakai áram) villamos energiáéval megegyező, általábanyyy Ft/kWh (fűtési szezonban).

      6. Jogszabály teszi lehetővé az igénybevételét nem vonható vissza a megadott tarifa

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1500014.KOR&celpara=

 

Előzmény: Wieszt (28999)
Zs:) Creative Commons License 2017.05.10 0 0 29022

Félreértesz! Nem a kompresszor oldalt szeretném csesztetni, azt csinálja csak a saját vezérlése.

Mivel nekem pufferre termel, ahonnan a fűtést egy másik vezérlés viszi, ezért nekem csak annyi kellene, hogy termeljen meleg vizet vagy sem. Termelés közben a modulációt és a többi dolgot intézze ő ahogyan akarja. Arról már nem is beszélek, hogy normális hőgörbét sem lehet neki megadni. Ilyen hülye júzer által kezelhető egyszerűsített paraméterekkel oldották meg, ami sajnos nem túl jó.

Előzmény: digium (29021)
digium Creative Commons License 2017.05.09 0 0 29021

Pontosan így lehet könnyen tönkrevágni idejekorán egy kompresszort.

 

Miért nem jó, ha az invereteres hsz vezérli magát sok fokozatban? Van abban a szerkezetben jópár szenzor valamint rengeteg bevitt információ és paraméter a működéséről. Részterhelésen üzemeltetve javul a hatásfok, mert nem csökken a hőcserélő mérete kisebb teljesítményen.

Nem olyan bénák azok a japán mérnökök...

 

Szerintem ennél csak rosszabb lehet, ha a berendezésről és annak üzemállapotáról egy semmit sem tudó például ötezres q7 szobatermosztát vagy akármi is kapcsolgatja 2-3 percenként ki/be.

Amikor bekapcsolod, akkor milyen teljesítményfokozaton járatnád, padlógázon?

 

Úgy emlékszem, hogy sima opentherm buszos termosztátokat tud kezelni, de most nem olvastam el a doksiját.

Hívd fel a Columbus klíma mérnökét. Tutira fog segíteni, ha pontosan vázolod neki, hogy mit szeretnél elérni.

Előzmény: Zs:) (29020)
Zs:) Creative Commons License 2017.05.09 0 0 29020

Nem tud KNX-et, bár arra azt mondom, jobb is :)

Tökéletes lett volna relés engedély, meg mondjuk üzem visszajelzés, de eddig nincs. Ha meg menne modbuson, az lett volna a csúcs.

Marad a hekkelés.

Jelenleg pl folyamatosan meneti a szivattyút és a visszatérő hőmérsékletre indítja a HSZ-t. Nekem jobb lett volna, hogy adok neki egy engedélyt, megy, elveszem, leáll, örülök. De hát nem...

 

Előzmény: gabrielke (29019)
gabrielke Creative Commons License 2017.05.09 0 0 29019

Ha KNX buszos azzal lehet kommunikálni értelmesen.

Az én vezérlésem ennél jóval egyszerűbb, relékkel zárok kontaktokat.

Illetve a szivattyúk tápja van relézve, azokat is tudom vezérelni.

Meg az osztógyűjtőkön a szelepeket.

 

Az RS485 interfész (amin a hsz-től kapnék egy csomó adatot) is hardver szinten megvan, "csak" össze kéne rakni de eddig nem volt rá elég idő+igény.

 

Előzmény: Zs:) (29017)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.05.09 0 0 29018

Nem nevezném "piszkálásnak". Szerintem teljesen természetes az az igény, hogy egy fűtőberendezés hajlandó legyen külső utasítások fogadására.

Az egyszerű kontakt vezérlő bemenet a minimum kellene, hogy legyen, de egyre gyakoribbak az olyan termosztátok/házvezérlések, amelyek még az aktuális fűtőteljesítmény erősségébe is bele akarnak szólni (én még az aktuális előremenő vízhőmérsékletet is vezérelném kívülről, ha lehetne).

Múlóban van az a világ, amikor a gyártók diktáltak, az ügyfélnek meg kuss volt a neve. Más területeken már többször is bebizonyosodott: amelyik gyártó nem nyalja ki az ügyfelek/telepítők/szerelők hátsóját, annak előbb-utóbb csökkenni fognak az eladásai, amelyik viszont folyamatosan monitorozza az aktuális igényeket, azok minimális befektetéssel nagyot szakíthatnak a piacon.

 

Előzmény: Zs:) (29015)
Zs:) Creative Commons License 2017.05.08 0 0 29017

De lehet használni hozzá (igaz lehet nélküle is, jelenleg úgy megy nálam), de amit használhatsz hozzá, az csak a Siemens buszos termosztátjai. Tehát nem kontaktos, nem analóg, valószínűleg nem is "közforgalmú" buszos.

Te amúgy milyen jeleket adsz neki és mit kapsz tőle?

Előzmény: gabrielke (29016)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!