Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51691

Üdv! Ötrétegű csővel szerelt D-ÉG DK radiátoros rendszerben kondenzációs kazánom van, iszapleválasztó kimaradt. Utólag építeném be, de visszaolvasva eddig még nem találtam senkit akinek fogott volna meg valamit. Van valakinek gyakorlati tapasztalata ebben a kérdésben? Mert dísznek elég sokba kerülne.

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51690

Írtam Neked az itt megadott e-mail címedre!

Előzmény: journalist (51688)
gmkiev Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51689

Elektromos fűtőbetét, az átmeneti időkre.

Előzmény: journalist (51688)
journalist Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51688

el.bet

 

ez mi?

Előzmény: gmkiev (51687)
gmkiev Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51687

Vizes központi fűtés+puffertartály+indirrekt bojler+el.bet+napkollektor+faelgáz.

Oszt jónapot.

Előzmény: journalist (51686)
journalist Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51686

Tisztelt hozzáértő fórumozók!

 

Házfelújításhoz kérném a javaslataitokat. Van egy családi házunk, amelynek egyelőre csak az alsó szintjét használjuk, a felső nincs kész. Az alsó szint a garázst nem számítva 100 m2. A legnagyobb fejtörést a fűtésrendszer felújítása jelenti. Jelenleg két konvektorunk és egy kandallónk van. A terek boltívekkel egybe vannak nyitva, így nem annyira rossz a helyzet, mint hangzik. Viszont mégsem praktikus a rendszer: a rengeteg fának nincs elég helye, a konvektorokat meg nem szeretjük (kattog, drága), ráadásul van olyan része a háznak, ahol 20 fok a max. A házba nincs betervezve a gázkazán és a vegyes tüzelésű sem (bár a kémény mindkettőnek ki van alakítva, és helyük is lenne), így nincsenek radiátorok sem.  A nyílászáró cseréken részben túl vagyunk, és tavasszal fejezzük be a külső szigetelést.

 

Végiggondolva az alábbi verziókban gondolkodunk:

 

  1. Gázkazános rendszer beszerelése. Ez komfortos lenne, de drága a kialakítása, hiszen a nulláról indulnánk, ráadásul gázra nem szívesen alapoznám a fűtést.
  2. Vegyes tüzelés. A legnagyobb gond, hogy nem igazán komfortos: nem sokszor vagyunk otthon napközben, és sok hely kell a fának.
  3. A kandallót vízteressé alakítani. Jelenleg 2-3 óránként meg kell rakni a kandallónkat, hogy rendesen fűtsön. Ezt nem akarom/tudom vállalni..
  4. Elektromos fűtés – infra filmréteg a parketta alá, ill. a plafonba. 14 ezer forint/m2 az ára, ami nagyon soknak tűnik, és árammal fűteni egyébként is drága, bár a gyártó szerint nem. (igaz, van éjszakai áram)
  5. Elektromos fűtés – elektromos fűtőtestek. Szintén attól tartok, nagyon drága lenne az üzemeltetés. Kb. 5-6 db kell belőle, darabja 1,8-2 kW-os. Viszont realítve olcsó, darabja 70-75 ezer. Azt hiszem most kipróbálok egyet és lemérem a fogyasztását. Arra gondoltam, hogy ezt esetleg ki lehetne egészíteni napelemes rendszerrel, van tapasztalata valakinek erre?
  6. Pellet kazán. Azt mondják, könnyen szabályozható és viszonylag olcsó. Nem tudom. A rendszert (radiátorok és a többi) itt is a nulláról kellene kezdeni.
  7. Marad minden a régiben, koncentrálunk (még jobban) a szigetelésre, és lecseréljük a konvektorokat újabbra-takarékosabbra. Az a gond, hogy a szobányi előtérben, és a fürdőszobában  így nem lenne fűtés, ami jelenleg elég kényelmetlen.

 

Bocs, ha hosszú voltam, de talán másnak is segít a variációk végiggondolása.

papesz28 Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51685

sztem ennyire ne menjünk el az adott rendszertől:)))

Itt megint sok a ha:))))

Igen lehetne, de akkor ha már thermofej, akkor vagy hidrováltó, vagy alpha2, mert ugye váltakozó tömegáramot nehezen kezel egy fix fordulatos szivattyú, és akkor ezeknek a plusz költségeiről még nem beszéltünk:))))

 

vmint továbbra is egy olyan rendszerről beszélünk, ahol  magas előremenő hőmérséklettel terveztek, és ott valószínűleg a már oly sokszor említett 50-60°C-os előremenő nem teljesülhet, hisz nem lesz elég , akkor viszont nem teljesül a visszatérő kritérium sem, legalábbis kicsi az esély, és akkor itt jön a kérdés,amit már feltettem, hogy van-e értelme határon mozgatni egy kondenzációst, mert ezen az értéken ,már egy jó képességű lángmodulációs is hozza a várt spórolást, és akkor biztos az eredmény, és a kazán általában még olcsóbb is mint egy kondenzációs.

 

én sztem ezt vitát lezárhatjuk, kár egymás vérét szívni, hisz az ügyfél fogja úgyis az áment mondani a végén:)))))))))

Előzmény: enginer (51684)
enginer Creative Commons License 2011.03.06 0 0 51684

Pedig nagyon sok ilyen rendszer van!

Pl. a termofejes radiátorok.

Nem ritka, hogy 50-60C-os előremenőnél is csak 25C-os a visszatérő.

Előzmény: Törölt nick (51677)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51683

Valamit félre olvashattál én soha nem írtam 40 fokot.

(földgáz esetén a harmatponti hőmérséklet általában 57°C. -ot írtam. 17°C tévedés. Én is tévedtem 17°C-ot és már majdnem ott vagyunk a 70 °C-nál.. 

 

De legyen igazad állapodjunk meg 70/55oC ban akkor még mindíg teljesül a kondenzáció, és az emeleten is meleg lesz.

 


Előzmény: Törölt nick (51682)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51682

"A valóságban ma már 90/70oC-os radiátoros rendszert nem terveznek, helyette a 70/55oC-os előremenő / visszatérő hőmérsékletű rendszer a gyakoribb. (Kondenzációs kazánok esetén radiátoros rendszerben még ennél is alacsonyabb 60/45°C hőlépcsőt alkalmazunk.)"

 

Normális tervezés. :D

 

Mint láthatod ez a tervezés.....

 

És a valóságban sem láttam, hogy 90fokos előremenő víz 40fok alá csökkent volna a visszatérőben. pedig már egy jó pár fűtési rendszert csináltam, de mondom, kérek konkrét példát és akkor még meggyőzhető is vagyok :)

Előzmény: trakisbandi (51681)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51681

Ne haragudj de az egész Innen indult (51645)hsz:Kazános szakember .....Mivel a tetőtér most is elég hideg, azt mondta hogy a kondenzációs kazán bár jó hatásfokú, az előremenő víz nem olyan forró, hogy elég meleget adna.  

Én erre reagáltam.

 

Nem kell négyszer akkora radiátor,csak normális tervezés.Parasztvakítás nélkül!


Saját tapasztalatom is azt mutatja, hogy kb 10 fokos eltérés van az előremenő és a visszatérő között. (padló, fal és mennyezetfűtés, 170 m2 ház

 

Padló és falfűtésről szó sem esett (51645)hsz-ben csak radiátorokról, meg  előremenő víz nem olyan forró........STB.


Saját tapasztalatod nem radiátoros fűtés ről, nem vág ide.


Előzmény: KömKel (51676)
KömKel Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51680

Azért szerelmet ne vallj, foglalt vagyok :D

Előzmény: Törölt nick (51679)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51679

Te, ahhoz képest, hogy annyira túl jól nem indult a "kapcsolatunk" a végén még jóba leszünk? :D

 

Mondjuk azt azért az osztós nem osztós dologra a múltkor, a gépészeddel nem igazán értek egyet :D de az már másodlagos :)

Előzmény: KömKel (51678)
KömKel Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51678

Saját tapasztalatom is azt mutatja, hogy kb 10 fokos eltérés van az előremenő és a visszatérő között. (padló, fal és mennyezetfűtés, 170 m2 ház)

 

Megpróbáltam a szivattyúk teljesitményével én is állitgatni. A tapasztalatom szerint ha már 20 fok a különbség, akkor az a felületen is rohadtul jelentkezik, ugyanis a meleg fal fele egyszerűen nem fűt, hiszen ott már hideg viz kering. Ki kellett puhatolni milyen fokozatra kell állitani a szivattyúkat, hogy mindenhol jó legyen.

Egy gépészmérnök elvileg ezt kiszámolja, de én gyakorlatban kisérletezgettem.

Előzmény: Törölt nick (51677)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51677

Oké, ha mutatsz egy olyan fűtési rendszert, ahol 90fokos az előremenő és 50 körül van a visszatérő, akkor rendben van....

 

De csak családi házban gondolkodjunk, nem ipari méretekben, mivel dog nevű felhasználónak családi háza van, és arról beszélünk.

 

Ugyanis pl. 40fokos előremenő víz esetében 30-35fokos a visszatérő hőmérséklet egy két szintes padlófűtéses + radiátoros ( 4radiátor a pincetérben ) ház esetében, ami kb 100-120 m2 szintenként.

 

Ez egy konkrét példa, lehet vannak másmilyen példák is, de olyan rendszert én még nem láttam, ahol 90fokos előremenőnél 57fok alatt lenne a visszatérő :S

 

Ezért nem tartom életszerűnek a példádat.....

 

Tehát én értem, amit te írni akarsz, csak nem életszerű a példa, amit hoztál, csak egy jóféle feltételezés ( ami mellesleg helyes, hogy akár 90fokos is lehet az előremenő ), csak ekkora hőm.különbséggel én még nem láttam családi házban rendszert működni :)

 

 

Előzmény: trakisbandi (51674)
KömKel Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51676

Ehh... megintcsak életszerűségi kérdés. 

Ki az a vadbarom, aki 4x akkora radiátort rak be, csak hogy teljesüljön az általad védett feltétel? Mert ha komolyan van ilyen, akkor pénzjutalommal dijazom a hülyeségét.

Előzmény: trakisbandi (51674)
Dunit Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51675

  

"Amúgy kazán válaztás nem biztos, hogy igazából gázos ember feladata, mintsem inkább fűtésszerelőé :) Legalábbis szerintem..."

 

 Szerintem meg egyiké se. Válassza azt ki csak a megrendelő.

 Persze lehet választani teljesítményre és lehet márkára.

 javaslatot  /tanácsot persze mind a két szakember adhat, de választani ?

 

 Hát az esetem : nekem a  95 m2 -es  lakásra  és a 42 m2 -esre is  egységesen  24 kW-os javasoltak  írtak elő ( nem ráríták a tervre az én megkérdezésem nélkül ) És még neki állt fejebb ,amikor rákérdezetm, hogy vajon miért. Először a reakció az volt ők jobban tudják.

 Aztán rávezettem őket,   én is tudom és nekem jó a 12 kW-os is.

 

 Persze ismerem az észjárást : nagyobb teljesítménynél baj nem lehet.

 

Előzmény: Törölt nick (51671)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51674

Idézet "előre menő vízhőmérséklet és a visszatérő  lehet nagyon különböző is. Csupán radiátor felület / szám kérdése az egész."

Dunit fórumtárs - tól származik.

Tehát nem csak én gondolom így.........

Előzmény: Törölt nick (51673)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51673

Azt én értem, hogy a visszatérő hőm.-től függ a kondenzálás, de most KömKel végülis jól leírta, hogy mennyire életszerű a 90fokos előremenőnél az 57fok alatti hőm.?!

KömKel Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51672

Csak laikus vagyok, előrebocsájtom...

 

Szerinted mennyire életszerű, hogy 90 fokos előremenőnél 57 fok alatti legyen a visszatérő? Nem véletlenül terveznek 20 fokos delta T-vel a gépészek, talán mert ennek van realitása, és a tapasztalatok is ezt mutatják.

Előzmény: trakisbandi (51668)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51671

Boccs, elírtam... 40fokos előremenőnél nagyobb nem kerül :D

 

Amúgy kazán válaztás nem biztos, hogy igazából gázos ember feladata, mintsem inkább fűtésszerelőé :) Legalábbis szerintem...

 

"Ha még azt is figyelembe vesszük, hogy a régi rendszereket jelentősen túlméretezték, akkor látható, hogy a kondenzációs készülék alkalmazása radiátoros fűtések esetében is gazdaságos lehet." <<<ha már a D-Ég-re hivatkozol, akkor azt az IS szócskát nem igen kéne figyelmen kívül hagyni, és a túlméretezés alatt, szerintem ők is a radiátorok nagyságára gondolnak (és nem látok szivattyú keringetési fokozatra/sebességre való utalást), tehát, hogy kisebb előremenő vízhőm. esetében is kielégíthetik a ház hőigényét...

 

Vagy én nem tudok mondatot értelmezni :D

Dunit Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51670

 Bocs hogy közbeszólok, de az előre menő vízhőmérséklet és a visszatérő  lehet nagyon különböző is. Csupán radiátor felület / szám kérdése az egész. Ha kicsi a felület, keveset hül, ha nagy lehül akár 40 fokosra is. Ha birja a szivattyú.

Előzmény: Törölt nick (51667)
papesz28 Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51669

Én sem ezért írtam, hanem,mert a kondenz mellett sok érv hangzott el ilyen megfontolásból , és még a kondenzációs elleni szaki tudásáról is volt szó, de ellenérv nem hangzott el, én egy másik lehetőséget mondtam , hisz ez legalább olyan gazdaságos lehet, jelen helyzetben, és nem is kötöszködésnek írtam:)))és talán jobb megoldás lehet egy magas előremenőjű kazánhoz tervezett rendszerhez 

Előzmény: trakisbandi (51666)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51668

Én úgy érzem nem olvastad el a 51646 Hsz -ban közölt linket,

egyértelműen leírják , hogy a visszatérő hőfok ami számít a kondenzációs üzemmódnál!

innentől (No komment)

Előzmény: Törölt nick (51667)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51667

Én nem kekeckedem, de Te most rá akarsz cáfolni sok gépész mérnökre, illetve gyártóra is, akik azt mondják, hogy igazán jól padló-,fal-, és menyezetfűtés esetében működik a kondenzációs, mivel ezekbe a rendszerekbe 40fokos előremenő víz hőm. nem kerül.

Illetve radiátoros fűtés esetében azt mondják, hogy csak akkor ajánlott, ha vannak elég nagy radiátoraid ahhoz, hogy max 40-50fokos előremenő vízhőmérsékleted legyen.

 

Te pedig már 90fokos előremenő vízhőmérsékletet írtál, azért kérdeztem, mert ugye 90/70essel tanítják a méretezést, de mostanában sok 70/60as tervezést is láttam....

 

Tehát, akkor most igazán kinek kéne hinni? Neked vagy nekik? :S

Előzmény: trakisbandi (51658)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51666

Bocsáss meg nekem de a kazán teljesítményről szó sem volt, az a lakás hőigénnyétől függ.

Előzmény: papesz28 (51665)
papesz28 Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51665

Nekem ezzel kapcsolatban az a meglátásom, hogy találomra választani kazánt elég necces, mert talán elég lesz a teljesítmény talán nem, talán ha lejjebb vesszük a szívattyú fordulatát, talán jó lesz a fűtés és talán még a visszatérő is jó lesz a kondenzációshoz talán nem, és végül talán ha gazdaságossági határon járatjuk a kondenzációst, még lehet hogy minden jól fog működni.Ezekre sztem nem lehet alapozni, mi lenne ha inkább be kerülne egy lángmodulációs kazán, ami az előre és visszatérő közti hőm. különbség alapján adja a teljesítményt:))))

Előzmény: trakisbandi (51663)
morgen66 Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51664

Mail elküdve.

Sok sikert.

Előzmény: -bakter (51662)
trakisbandi Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51663

Több szempontból meg lehet közelíteni a dolgot.

A te kazánod vissza tudja venni a Powert, ez azt eredményezi kissebb áramlási sebességnél kissebb lesz a visszatérő hőmérséklet (úgy ahogy gondoltad.) Ezért ha feljebb emelnéd az előremenő hőfokot X fokkal akkor a visszatérő hőfokod ott volna ahol elindultál. Mindez magasabb előremenő hőfoknál. Ezt addig lehet Folytatni amíg el nem éred az 50 ennyihány fok visszatérő hőfokot, utána hatásfokromlás (nem kondenzációs üzemmód!) Ez lehet egy adott rendszernél akár 90 fok is, de ez rendszer függő. Minél jobban túl vannak méretezve a radik annál nagyobb lehet a hőlépcső, feltételezve, hogy tudod csökkenteni az áramlási sebességet (elméletileg )

 

Előzmény: joevagyok68 (51660)
-bakter Creative Commons License 2011.03.05 0 0 51662

kösz. bp-i vagyok, ha küldesz valakit emailben megköszönöm.

Előzmény: morgen66 (51661)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!