Keresés

Részletes keresés

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66617

topictárs írásával, hogy a villanyszerelést Ő iskolában tanulta és nem a fórumon próbálta elsajátítani."

 

Ennek ellenére tartom korábbi véleményem a netes iránymutatásrol

 

Dehamár,

az elmúlt hetekben éppen veled, segítségeddel szedtem szét és javitottam a hűtőszekrényemet

Mondhattad volna hogy , vazze a hűtőgépes sem az indexen szerezte a tudását, hívd ki.

Előzmény: cucu (66607)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66616

Meg a madzagok, meg a megszakítók. De ja, akad még benne hely.

Előzmény: Rihi11 (66615)
Rihi11 Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66615

Ekkora dobozba elvesznek az új digitális órák. :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (66614)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66614
Előzmény: Rihi11 (66613)
Rihi11 Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66613

szakik!

 

  Tényleg szükséges  3 fázisú modern villanyórának olyan nagy doboz, amit a csatári plast is árul hozzá?

 

   köszönöm

Black Dragon Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66612

Röviden és tömören: Ha az adott épületben a villanyász mindent az előírásoknak megfelelően, és szakszerűen végzett el, akkor az égadta világon semmi problémája nem lesz a kádban csücsülőnek.

Legfeljebb ha éppen este következik be a kérdéses esemény, és rosszul lép ki a kádból, eltörheti a lábát.

Előzmény: ívfény (66608)
C20NE Creative Commons License 2016.01.14 -1 0 66611

Milyen kemény a víz a kádban? Mekkora a víz vezetőképessége? A páciens bőre milyen? A kád zománcozott?..........stb. stb.

 

Még tippelni is csak azt lehet, hogy valahol a belehal és a semmi baja nem lesz között lesz a végeredmény.

 

-szerintem!-

Előzmény: ívfény (66610)
ívfény Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66610

jóslás???

aki ért hozzá, azaz villanyszerelő, az nem jósol, hanem megmondja, h ez várható a földelés milyensége függvényében és kész! jósolni max én tudnék, a csekéjke tudásom alapján, de az is inkább csak találgatás lenne! na , de mindegy! megpróbálok beszélni más helyen a témáról inkább, ha itt ennyire nincsen hozzáértő  affinitás, aki megtudná mondani a frankót...  :)) legroszabb esetben kihívok egy vellanyszerelőt és megtárgyalom vele a dolgot...de még az is lehet, h jósnő segítségét kérem, h jósolja meg, h megfog e rázni valakit a bírkógép, ha rákerűl a fázis a földre és éppen csücsül valaki a kádban...

Előzmény: cucu (66609)
cucu Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66609

Jóslás nem tartozik a topic témájához.:)

Előzmény: ívfény (66608)
ívfény Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66608

akkor a 66592-es böffenetemre semmi ötlet? illetve vélemény? senkitől?

cucu Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66607

A víz márpedig ugyan úgy viselkedik mint az elektromosság. Azonos a természetük.

 

A víz is lehet halálos. Elég, ha csak a fulladásokra gondolunk. Csőtörés, szuterén eláraszt, ott lévők megfulladnak. És ezt nem viccnek szánom. Úgyhogy nem szabad semmit sem lekezelni.

 

Viszont teljesen egyetértek azon topictárs írásával, hogy a villanyszerelést Ő iskolában tanulta és nem a fórumon próbálta elsajátítani. Nem véletlenül.

Előzmény: King_of_Giants (66599)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66606

Miért? Ha más, egyéb oka nincs, akkor a csöves a szakmájával bárhol el lehet helyezkedni, Deutschland, Össterreich nincs messze. Nem nagyon kell hozzá emberekkel beszélgetnie sem, csak a közvetlen kollégával, főnökkel. Kérdés persze mit ért átlagon felüli keresetnek. Azt amit az M1-en behazudnak átlagnak, vagy azt amit a lakóhelyén a kisboltban keseregnek átlagnak. De ha nem, magát a segédmunkás részt megcsinálhatja egy rendes szaki mellett, aki tán szívesen alkalmazná később is, mert a kettőt össze lehet kapcsolni.

Előzmény: Jahno (66604)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66605

Tudod hanyan elnek itt  Szabolcsban egy rabszolgaberbol?

Es meg eselye sincs arra, hogy a 4 muszakos munkaido utan elmenjen maszekolni, mert kinek is kellene egy szemuveglencse csiszolo.

A kerdezo jo szakmaval rendelkezek, O irta hogy igenyesen is.

Ha foallasa van akkor kitudja valtani a masodallast is es maris legalis.

A szakmat ne itt tanulja es ne Toled.

 

Előzmény: King_of_Giants (66599)
Jahno Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66604

"Hát akkor menj ki, és lesz."

 

Fasság.

Előzmény: Törölt nick (66602)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 1 66603

1  fázisnál még csak-csak el lehet bohóckodni egyedül, ha van valakinek villanyos beütése, és párszor már meg is .aszta az áram. (csak, hogy ne felejtse el ki az aki pontosan tudja a fizikát) De ha több van, ráadásul 3 és még életedben nem villanyozódtál fel soha, akkor piszkosul nem ajánlott. Minimum addig csináltasd meg szakival amíg le nem tisztázódik, hogy melyik fázis milyen sorsot kap, kösse be a sütőt, villanybrojlert, gázkazánt, stb. A műhelyt 3 fázissal meg pláne szaki kösse be.

 

Amivel spórolni tudsz azok a trógermunkák, úgymint falvésés, csövezés, drótbehúzás, na ezeket a szaki instrukciói mellett te is meg tudod csinálni, ő meg átnézi. A villanykapcsolóból tudsz olcsót is venni obiból, meg rohadt drágát is, meg választhat az asszony is, de abból se szokott gond lenni, ha a szakira hallgatsz ezügyben.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66590)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66602

"nem járok ki külföldre, ezért nincs is sok pénzem"

Hát akkor menj ki, és lesz.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66597)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66601

Én adtam neki konkrét jó tanácsot, azt speciel le se kakilta.

 

Amúgy azért nem írtam neki másról, mert az installációs villanyszerelési tudásában még hatalmas lyukak vannak (mind elméleti téren, ami a nullavezetősdit illeti, mind gyakorlati téren, miszerint behúzza ő a vezetékeket a csövekbe, de a dobozoktól fél, hogy szűk keresztmetszetek lesznek).

 

Feltételeztem, hogy egyetlen tagadó válaszomból levonja a következtetést, hogy a többiről még nem érdemes beszélni, de az sem történt meg.

 

 

Előzmény: King_of_Giants (66599)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66600

óra előtt 25A-os megszak., óra után 20A,"

 

Azért nem érted mert vizes-fűtés szaki vagy

Lépcsőzetes biztositás, ne a fogy.mérőnél kapcsoljon ki a25A-es és ne boruljon sötétbe az egész ház

 

Igen, tűzhelyhez , távolságtol függően, 5x2,5 vagy 5x4mm2 és a nulla mindig azonos m2 a fázissal és a földelés is. Minek MBCu csőben? Póri MCU 2.5-ös csőben, a kiálló 100x100 doboztol MTK, nemkell ott semmiféle hőálló

 

Földelés azért kell a világitáshoz is, menyezeten is, mert több helyen van kerámia járólap és ma már fémlétrát használnak aháztartásban

te meg egy égő cseréhez nem fogod az automatát lekapcsolni /csak most mondod/ és éppen testzárlatos lehet az ötkarú bronzcsillár, oszt rajtad keresztül megy a földbe a fázis

 

" megszakítóból ki a fekete, be a fogyasztóba, kék vissza az elosztó szekrénybe, és ott nullasínre"

Mit akarsz közösiteni és hol??

Jellemzően minden áramkörhöz egy nullavezetés a   nullasinröl. Miért kötnéd ösze pl. egy világitás nulláját a v.tűzhely nullájával? Nem mintha nem lehetne

 

És az egészet úgy kezd, hogy ÉV, Életvédelmi relé

Ha nagy a ház akkor bizonyos területekre külön ÉV relé , megintcsakazért hogyne legyen sötét az egész házban ha gond van

Ha vizes vagy akkor tudhatod, vagy nem, hogy a viz/gáz hálózatot itt-ott át kell kötni adott keresztmetszetű földelő vezetékkel és szabványos bilincsekkel, majd mindezt egy közös EPH /egyenpotenciál hálózat/ sinre és azt elosztóba

 

De a villany sokkal bonyolultabb dolog mint a víz, nem csak annyi hogy nulla/fázis a fogyasztóhoz

Viz hornyot kivésed és ott megy a víz, a villany tud ravaszságokat , akár  halált is okozni jóval a szerelés után

Próbálj meg szerezni és megfizetni egy villanyászt aki úgy vállalja hogy megtervezi, te kivésed, ő meg becsövezi és elköti rendesen + a nevét is adja hozzá. Sokat nem spórolsz persze.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66590)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66599

1-2 munkaddal nevetve megkeresned a villanyszerelod arat."

 

Viccolsz ugye? Te is megkeresed 1-2 munkáddal a vizes munkák árát ha beosztott vagy?

Te, és ti, mit szólnátok ha vizes fórumban a kérdésetekhez igy állnának hozzá?

A villany persze nem víz, ha folyik ujraforrasztják, de akkor is lehetne jó közelitéssel jó tanácsokat adni

Előzmény: Tízenhármaska (66595)
Kisfiatal Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66598

Üdv !

Dec-ben vásároltam egy ingatlant, még nincs teljesen kifizetve és nincs a nevemen egyéb okok miatt(nem miattam),az eljárás "függőben" van. De megtörtént a birtokbaadás és a közművek átírása, tegnap voltak kint a villanyórát ellenőrizni, ahol is egy szakadt plombát találtak a villanyóra kismegszakítóján, magán a megszakítón pedig sérülés nyomát. Elmagyarázta nekem, hogy így akár a villanyórát megkerülve lehet áramot vételezni. Tehát a megszakító alján bedugni vmit és kivezetni az áramot, ott látszik sérülés, égés nyoma. Kérdezte, hogy lakták e előtte az ingatlant, mondtam hogy csak nyáron, illetve, hogy rokon e az előző tulaj. Mondtam hogy nem. Azt mondta, hogy a korábbi tulajt fogják majd emiatt zaklatni, de persze én mégis aggódok, hogy esetleg engem büntetnek meg, a régi tulaj meg nyilván tagadni fog. Az áramszoláltató ki fog jönni megnézni(most csak vmi leolvasó cég volt kint). Kérdésem: ilyen esetben kit büntetnek meg ? Illetve ráterhelhetem e az eladóra ha nekem címezik ? Mibe kerül az hogy kijönnek és kicserélik leplombázzák ?

Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66597

Természetesen megértem a hozzáállásotokat, fordított helyzetben én is így éreznék magam iránt. Tisztelem és becsülöm a munkátok, de egyszerűen nem tudom megfizetni. Én nagyon szívesen csináltatnám szakképzett villanyszerelővel, úgy hogy minden kritériumnak megfeleljen a végeredmény, és még csak nem is sajnálnám tőle a munkadíjat, hiszen én is elvárom a munkámért ugyanúgy. Viszont munkából élek, magyar munkából, nem járok ki külföldre, ezért nincs is sok pénzem.
Ezt a házat akarom megcsinálni úgy, hogy ne kelljen hozzányúlni megint, legalább 20 évig. Ebbe benne lesz a konyha (komplett), fürdő + mellékhelyiség (komplett), minden szennyvíz, és vízvezeték csere. Fűtés: régi öntöttvas nyitottról, lapradiátoros zártra. Régi, elavult ház, lassan 50 éves.

...pontosan emiatt szeretném mindenestül az elektromos hálózatot is cserélni. Nem tudok évente festeni, szóval nem tolódhat későbbre szinte semmi sem. Egyben kell ezeket csinálni, mert egyéb nehézségek is vannak. A baj csak az, hogy előreláthatólag 1-1,5 millió Ft lesz rá.
Egyszerűen képtelenség kivitelezni ennyi pénzből, ha nem mindent én csinálok... :( Már így is nagyon necces lesz. De nem halogathatom tovább. Idén mindenképp meg kell csinálni. Már szinte porlik az alu vezeték, több helyen kiégett a konnektor, és egy helyen a villanykapcsolót se tudtam már visszakötni, mert elfogyott a vezetéke. Mindegy...

 

Elnézést a zavarásért! Legyen szép estétek!

Üdv.: Petiapo

(Ui.: vízvezeték-, és fűtésszerelőből nem csak vállalkozó van, de léteznek alkalmazottak is, ezutóbbihoz tartozom én is, és igaz átlagon felül keresek, de ez még kevés a világmegváltáshoz)

Előzmény: Tízenhármaska (66595)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66596

Szenya :)

 

Előzmény: pajaci (66594)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66595

Azt irod viz es futesszerelo vagy. Ertesz is hozza?

Mert ha igen,akkor 1-2 munkaddal nevetve megkeresned a villanyszerelod arat.

De ha nem ertesz hozza az persze mas,de akkor ajanlom Neked a viz-futes topikot.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66590)
pajaci Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66594

A zx spectrumon nehéz lett volna :-)))))

Előzmény: GeriSoft07 (66593)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66593

"Szóval napok óta nyálazom a fórumokat, és rengeteg dolgot megtanultam, de lenne 3 kérdésem."

 

qrvára nem értem, én miért iskolában tanultam. inkább fórumoztam volna...

Előzmény: Péter Kamhoffer (66590)
ívfény Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66592

sziasztok!

napok óta nem hagy nyugodni egy kérdés!

ha mondjuk ül a kádban valaki és a földelés felé azaz a földelő szálra rákerűl a fázis egy esetleges hiba miatt, akkor mi várható a kádban ülő részéről? a kád la van földelve! esetleg mi van, ha nincsen leföldelve ugyanennél a problémánál?

 

ötfelezős Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66591

Szerintetek nagy szentségtörés

Precíz műszaki megfogalmazás, két tizedes pontossággal. Nagy. :)

 

Előzmény: Péter Kamhoffer (66590)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.13 0 0 66590

Üdvözlök mindenkit!

Tavasszal szeretném a 100m2-es családiházunk "újravillanyszerelni". 3 fázis, óra előtt 25A-os megszak., óra után 20A, ezt ugyan nem értem, hogy sikerült így az elmünek, de ez van.

Mivel még javában tél van, így nekiálltam kicsit szaglászni.
Az első, és legfontosabb dolog az ár volt. Miután rájöttem, hogy az 500-600eFt még szinte átlagon aluli ár, ezért úgy döntöttem, hogy magam csinálom meg. Vízvezeték-, és fűtésszerelőként nem idegen a vésés, szerelés, pontos, és esztétikus munka...stb.
Persze a képességek mögötti tudás az már teljesen már kérdés (a villanynál persze). :)

Szóval napok óta nyálazom a fórumokat, és rengeteg dolgot megtanultam, de lenne 3 kérdésem.

Először is a nullával kapcsolatban: Az már világos, hogy ha a házamban el szeretném osztani a 3 fázist, akkor 3 nullát is kell vinnem. Még az is megvan, hogy ha ennél többfelé ágazok, ágankénti megszakítókkal, akkor áganként kell a nullát is vinni. Ezt ugye, amiatt, mert minden kör nulláját is biztosítja a megszakító. Ezzel kapcsolatban, még olvastam azt is, hogy később sem lehet közösíteni a nullát, és ennél kerültem bajba. Hogy értik ezt? Eleve már a mérőtől is 3 fázisra, csak egy nulla megy ki, akkor az már közös. Igaz a legvégén, de közös. Én paraszti logikával úgy gondolom, hogy a megszakítókig nem lehet közös, de aztán már lehet "gyűjteni". Azaz: megszakítóból ki a fekete, be a fogyasztóba, kék vissza az elosztó szekrénybe, és ott nullasínre (azt hiszem így nevezitek). Ezt jól gondolom?

 

Második a földdel kapcsolatos: Szerintetek nagy szentségtörés, a világításnak nem vinni földelést? Minden másnak lesz. A fix bekötésűeknek, és a konnektoroknak is. Azért nem érzem szükségét, mert teljesen külön körön lesz, és ha nekiállok csillárt szerelni, csak lenyomom a világítási ágat, és akármennyire zárlatos is az összes többi kör, a világításra nem tud rázárni. Ezt jól gondolom? Érintésvédelemről meg annyit, hogy 3 méter belmagasság mellet, szerintem senki nem fog elérni, egy csillárt sem. :)
Utóbbit azért szeretném megtudni, mert 65ös dobozok vannak mindenhol, és nem tudom, hogy fogok elférni benne, ha millió kábelt vinnék. Már így is durván 20m-t kell vésnem.

A harmadik a tűzhely-, sütőbekötés nullája, de ez már csak kíváncsiság: A szett 1, 2, 3 fázisra is köthető, egy kötéspontú a sütőről vezérelt kombó. Itt nekem az első kérdésnél felmerült, egy fázis-egy nulla vezetékelési eljárással van bajom. Hiszen 3szor 1 fázis lesz bekötve, és nem csillapontos vagy milyen. A bekötési pontnál van 5 csatlakozó: L1, L2, L3, N, PE. Szóval mekkora keresztmetszetű nullát ajánlanátok? Illetve, ha 5*2.5-es MBCu-val állok ki a sütőnél (ezt külön csőben vinném, külön megszakítókkal az elején), és a saját kábelére azzal kötök rá, az jó megoldás? Mivel ebben az esetben, csak egy 2.5es nulla lesz. A sajátja is 2.5es MBCu, mivel az aljából jön ki, gondolom ezért nem hőállót raktak rá. A garancia nem érdekes, mert már nincs neki. :)

Kicsit bőlére eresztettem, de nem akartam félinfókat megadni.
Köszönöm előre is, ha valaki válaszol.

Üdv.: Petiapo

Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.12 0 0 66589

A mérő szabványos doboz, cső a méretlen fővezetéknek (tetőtartó) a régi mérés utcafronton van akkor oda kell szerelni egy 1 + 1 vagy 3 + 3 mérőhelyet, a mérőhely fölé be kell rakni egy biztosítódobozt, onnan olyan kábellel vagy módon jut el a készülékig a nafta ahogy az tetszik. Költsége:

- új kombinált mérőhely

- új vezetékezés

- bontás szerelés

- reg szerelő munkadíja

 

Ha a régi tetőtartó és csövezés nagyon "szar" akkor azt cserélni kell.

Előzmény: Törölt nick (66585)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.12 0 0 66588

Egyetértek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66587)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!