Keresés

Részletes keresés

LvT Creative Commons License 2002.09.12 0 0 107
Kedves amanibhavam!

Városlőd: Első említése 1270-ből való: Leueld formában. Az előtag először 1531-ben adatolt: Warasweld. Az utótag eredeti alakja tehát Leveld, ami a ige e-ző származéka, és arra utal, hogy a települést a királyi erődóvók (vadőrök) lakták. Az megkülönböztető előtag eredetileg Váras alakú volt, és a település mellettiHölgykő várára utalt a szomszédos Kislődtől való megkülönböztetés végett.

Nyékládháza: E település 1933-ban jött létre Mezőnyék és Ládháza egyesítésével.
Mezőnyék első említése 1399-ben történik Mezewnyek-ként. A Nyék utótag ugyanaz mint a megfelelő honfoglaló törzs neve, és arra utal, hogy a települést ilyen törzsbeliek alapították. A Mező pedig a bükkalji települések jellemző megkülönböztető előtagja.
Ládháza első adata Laad 1293-ra datálva. Eredetileg tehát puszta személynévi eredetű, később bővült ki a háza 'települése' utótaggal valószínűleg Sajóládtól való megkülönböztetés miatt. A Lád ismert XII-XIV. sz.-i nemzetségnév, a falu alapítása velük lehetett kapcsolatos. A Lád név a szláv Vlad személynévre megy vissza, amely viszont a Vladiszlav (> m. László), Vladimir, Bohovlad stb. szláv nevek rövidülése.

Előzmény: amanibhavam (103)
amanibhavam Creative Commons License 2002.09.12 0 0 106
aha! szóval összetétel... már kezdtem furcsán nézni arra a "nyékládra"...
Előzmény: phe (104)
phe Creative Commons License 2002.09.12 0 0 105
Irtó meglepődnék, ha nem lenne! :-)
Szvsz szinte kizárt, hogy nem abból származik.
Különösen, hogy van olyan kifejezésünk is pl., hogy magyarán szólva.

Jut eszembe: és a német deutlich csak nem a deutschból?

Előzmény: iscream (102)
phe Creative Commons License 2002.09.12 0 0 104
Nyékládháza ha jól emlékszem két falu összevonásából keletkezett: Mezőnyék és Ládháza. (Közös vasútállomásuk volt. Lásd: Kálkápolna.) A Nyék az egy ősi törzs- (nemzetség?) név, egész biztosan annak a törzsnek a képviselői alapították a falut. Emlékszem az iskolából valami felsorolásra: Nyék, Megyer, Kér, Kürtgyarmat, Tarján, Jenő, Keszi. Nem tudom pontosan, hogy mik voltak ezek, talán a vérszerződésben résztvevő hét törzs...

Ládházát nem tudom.

Városlődöt meg végképp. :-)

Előzmény: amanibhavam (103)
amanibhavam Creative Commons License 2002.09.12 0 0 103
Szervusztok,

Városlőd és Nyékládháza nevének eredetéről tudtok nekem mondani valami izgalmasat?

Amanibhavam

iscream Creative Commons License 2002.09.11 0 0 102
Bocs, ha már volt...

Magyaráz szavunknak van valami köze a magyar szóhoz?

Kis Ádám Creative Commons License 2002.09.11 0 0 101
Hát, én csak a magvas gondolataid alapján....
Kis Ádám
Előzmény: pupák (100)
pupák Creative Commons License 2002.09.10 0 0 100
Nem magba , magasba!
Előzmény: Kis Ádám (99)
Kis Ádám Creative Commons License 2002.09.10 0 0 99
Ejnye, hagytad a lucernád magba menni?
Kis Ádám
Előzmény: pupák (98)
pupák Creative Commons License 2002.09.10 0 0 98
Miért pont kotyog? Inkább kotkodál!
És egy nagy felfedezés: "lucerna" ="ló cérna" (megeszi a lu {bocs} és vékony hosszú szára van)!:-)
Ui.:most sarlóztam lucernát , ilyenkor magvas gondolataim támadnak.
Előzmény: imaginary (89)
Kis Ádám Creative Commons License 2002.09.09 0 0 97
Hozzászólásodra egyetlen válasz adható:
rulez.
Kis Ádám
Előzmény: rönci (96)
rönci Creative Commons License 2002.09.09 0 0 96
Kedves rumci és Kis Ádám!
Én csak nyelvhasználó vagyok, annak is kicsit szeleburdi néha. Az előbbiből adódóan nem is nyomaszt a szakmai distinkciótétel terhe, élvezem a magyar nyelvet, örülök az új szavaknak, és bizony órákig elvihogok magamban egy-egy furcsaságon. ;o)
Maradok hűséges olvasótok:
r
Előzmény: rumci (94)
Kis Ádám Creative Commons License 2002.09.08 0 0 95
Milyen baj? Szerintem nincs itt semmi baj. Csak azt kell tisztán értelmezni, amit Rumci írt:

A nyelvművelő és a nyelvész nem keverendő össze. Ami nem jelenti azt, hogy egy személy ne végezhetné mind a két dolgot, és ez nem szkizofrén helyzet.

Ugyanakkor nem egyértelmű a dolog, ugyanis a közönség általában a nyelvművelőket ismerik, őket tartják nyelvészeknek.

Nekem nagyon kellemetlen tapasztalataim vannak a nyeévművelést illetően, ugyanis ezt a tevékenységet sokszor tudoimáényosnak tekintik, pedig annyira telítve van emocionális töltettel, ami cáfolja és megakadályozza a tudományosságot. Volt is, hogy emiatt nyelvművelő társaságot otthagytam.

Kis Ádám

Előzmény: rönci (92)
rumci Creative Commons License 2002.09.08 0 0 94
Régen, azt hiszem, nyelvújító fórumnak volt titulálva, az is kb. annyira (nem) illett rá, mint ez. :-))
Előzmény: rönci (92)
rönci Creative Commons License 2002.09.08 0 0 93
Köszönöm!
r
Előzmény: imaginary (89)
rönci Creative Commons License 2002.09.08 0 0 92
Bocsánat, nem akartam senkit megsérteni, de a tartalomjegyzékben ez olvasható: Magyarulez A nyelvművelő fórum... Ezért bátorkodtam, nem is sejtettem, hogy ilyen baj lesz belőle. :-(
Előzmény: Törölt nick (90)
rumci Creative Commons License 2002.09.07 0 0 91
Azért szerintem vannak nyelvművelők számosan, akik mellesleg nyelvészekis. És a nyelvészek körében is előfordulnak nyelvművelők. De persze bőséggel akadnak nem nyelvész nyelvművelők és nem nyelvművelő nyelvészek. (Persze mindkét kategória definíciója bizonytalan.)
Előzmény: Törölt nick (90)
Törölt nick Creative Commons License 2002.09.07 0 0 90
Nyelvészek is vannak, meg nyelvművelők is. A kettő nemcsak nem ugyanaz, hanem eléggé élesen utálják egymást.
Előzmény: rönci (88)
imaginary Creative Commons License 2002.09.05 0 0 89
finnyás: fintorog, fanyalog -ból

kotnyeles: kotyog + nyelv (kotyogó nyelvű)

imagiboy

Előzmény: rönci (88)
rönci Creative Commons License 2002.09.04 0 0 88
Sziasztok nyelvművelők! Azt szeretném megtudni, hogy ha van finnyás, akkor mi az a finnya? És ha van kotnyeles, mi az a kotnyél? És ha még tudtok ilyen párokat, azoknak is örülnék ;o)
r
kitkatt Creative Commons License 2002.07.29 0 0 87
Én szívesen olvastam a Kis magyar nyelvklinikát, csak az zavart, hogy hemzsegett a helyesírási hibáktól. Erről mondjuk a kiadó tehet, de azért nevetséges, nem?
Előzmény: rumci (79)
Szögrágó Creative Commons License 2002.07.28 0 0 86
Ja, tényleg. Erre én is rájöhettem volna :(
Előzmény: kostas (85)
kostas Creative Commons License 2002.07.28 0 0 85
hahó,
szerintem ez ilyen netes dolog lehet, az elvtárs és olvasótárs összevonására tippelek, valami mókás ismeretlen által.))
Előzmény: Szögrágó (84)
Szögrágó Creative Commons License 2002.07.28 0 0 84
Halihó!

Alapvető műveltségi hiányosságom lehet, mert nem tudom, honnan kellene ismernem az olvtárs szót. Mit hagytam ki? Könyvet? Filmet? Kabarét?

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.16 0 0 83
Üdv mindenkinek! Hátha valaki nem vette észre (mint én ezt a kisebb topikot) - hogy a "plenáris" topikban hosszú és érdekes vita volt-van a "szia", a "bunyó" és a "hablatyol" eredetéről.
E-ditke Creative Commons License 2002.02.13 0 0 82
Kedves LvT!

Köszönöm a választ, nagy segítségemre voltál. :))

Előzmény: LvT (81)
LvT Creative Commons License 2002.02.12 0 0 81
Kedves E-ditke!

> Honnan ered a kintorna szó?
Német közvetítéssel a középkori latin quinterna 'ötöd hangterjedelmű ' szóból. Ez eredetileg egy forgatókarral működtetett nyelvsípos kéziorgionát jelölt, amely a XVIII. sz-ra elterjedt utcai hangszer lett. Amikor megépítették német nyelvterületen az első verkliket, akkor az utcai használat és a tekerve működtetés hasonlósága miatt megkapta az addigra eltűnt középkori hangszer nevét. A felélesztett szó egyébként egy ideig a tekerőlantot (nyenyere) is jelölte. Innen van, hogy Schubert: Der Leinemann c. dalát máig A kintornás-nak fordítjuk (jóllehet az valójában tekerőlantos).

Előzmény: E-ditke (80)
E-ditke Creative Commons License 2002.02.12 0 0 80
Sziasztok!

Rég elsüllyedt, jó kis téma, remélem, rátalálnak még néhányan rajtam kívül, olyanok is, akik tudnak válaszolni nekem az alábbi kérdésre:

Honnan ered a kintorna szó?

Köszi.

rumci Creative Commons License 2001.07.30 0 0 79
Ha valaki jót akar magának, Tótfalusi-szótárakat ne vegyen! Az ürge igen jó műfordító, de nyelvészetről, szótárcsinálásról fogalma nincs. Amúgy a vécépapír-kiadóknak gyártja örökbecsű műveit. Ha valakinek etimológiai szótár kell, ott az EWUng., mint egyetlen korszerű munka.
Előzmény: imaginary (77)
Pivovar Creative Commons License 2001.07.29 0 0 78
Ámbátor!

A szóeredet tovább is tart, mint a hivatalos szóbokor, mert ha a csirkét eladó egyszersmind csirke(be)fogó is, valahol csak befogja azokat a csirkéket – másét, vagy senkiét. Eképpen – ha így van – a bűn és erény ingatag mezsgyéjén halászgat az avarosban ;-)
Tehát nem zárja ki az általam említett tevékenységi kört.
Mellesleg a felnőttebb változata, a „tikász” valóban létező szó felénk, és az tényleg nem jelent egyértelműen rosszcsontot ;-)

Előzmény: imaginary (77)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!