Keresés

Részletes keresés

Andreas de Szered Creative Commons License 2011.09.04 0 0 8491

Sziasztok!

 

A Schweilinger név eredete érdekelne és esetleg, hogy videlője mely területekről érkezhetett még a betelepítések idején...

Korábban már kérdeztem a Korenik névről. Ha az 1715-ös orsz. összeírásban csak egy helyen volt, mégpedig a felvidéki Várnán, ami elég közel van Lengyelországhoz, akkor az is lehet, hogy lengyel volt az illető? Csak mert a google-ben elég sok a lengyel találat.

 

Köszi a segítséget:

Andreas de Szered

Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.04 0 0 8490

De kedves.

Vajon mi lehet az oka egy ilyen névadásnak?

Előzmény: Kvász Ivor (8488)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.04 0 0 8489

Gyebnár,Pallagi?

Előzmény: Kvász Ivor (8488)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.03 0 0 8488

Szia! Román 'gyík'.

Előzmény: Mallett (8487)
Mallett Creative Commons License 2011.09.03 0 0 8487

Üdv Fórumozók!

 

Érdeklődnék a Soperla családnév jelentése felöl.

 

köszi

M.

milyennincs Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8486

Az 1715. évi összeírásban Stephanus Kálój néven említtetik (10. a felsorolásban, világosan kibetűzhető). Ebből gondom, hogy Kállói jelentésű volt, s később változ(hat)ott a névalak Kallósra (ha ma az).

Előzmény: baloch (8481)
milyennincs Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8485

Szia!

1745 után beszélünk egyáltalán redemptusokról és irredemptusokról ...

Előzmény: baloch (8481)
nyelvmodi-3 Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8484

Határozott és egyben utolsó figyelmeztetés:

Kezd újra elszabadulni a délibáb pokla. Felhívnám a figyelmet a Magyarulez alcímére:

"Nyelvről, nyelvészetről - emberközelben. Simonyi Zsigmond, Gombocz Zoltán, Pais Dezső, Antal László, Papp Ferenc nyomdokain"

Padányinak és "kollégáinak" az tanulmányozására ott van az Alternatív elméletek. A következő esetben törlésre és tiltásra lehet számítani.

Köszönöm a figyelmet.

baloch Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8483

Azt olvastam dr Padányi Viktortól, hogy Kál, mint öreg, a legidősebb fiút is jelenthette egy dinasztiában, míg Csaba a harmadikat (legkisebbet). Azt ne kérdezd, miért három fiúban gondolkodtak, de a magyar népmesék is így szólnak, tehát valami magja van. Van olyan nép, aki az első fiúnak mindig ugyanazt a nevet adja, s így a második, harmadik. Túl messze vannak, nem vélek rokonságot köztük s köztünk, ettől függetlenül ki tudja, mert Szentkatolnai Bálint Gábor is írt érdekes dolgokat. Érdekes, hogy genetikai rokonságot (többezer éveset) szintén jelez arra az adatbázis, de inkább a felső kasztoknál...De nem akarom borzolni a "másként gondolkodók" érzékeny lelkivilágát.

Előzmény: Jeftelánya (8478)
baloch Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8482

Bocs, egyik előző hozzászólásommal azért ismételtelek részlegesen (kallómalom), mert nem húztam le eléggé a csúszkát, és nem olvastam, hogy már válaszoltál.

Előzmény: Kvász Ivor (8470)
baloch Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8481

Ez rendben is van így. Valaki összegyűjtötte és beírta a wikipédiába, mások tájékoztatására. Egyáltalán nem ítélem el azokat az állításokat sem, melyekkel nem értek egyet. Ha lesz másra bizonyítékom, és arról tájékoztatni szeretném, hogy alakítsa álláspontját, elküldöm neki, ő pedig vagy megfogadja, vagy elveti. Senki sem birtokolja a bölcsek kövét, sem én, sem ő. Gondolkodni pedig szabad, azért más ne ítéljen el, mert akkor magáról állít ki bizonyítványt.

Kallós nevű ősöm egyébként nekem is volt, 1710-1720 körül Túrkevén volt bíró. Hogy honnan került oda redemptusként, még nem tudom.

Előzmény: Jeftelánya (8480)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8480
Előzmény: baloch (8479)
baloch Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8479

A kallómalom tudtommal a nem szőtt, hanem vert gyapjúszövet (nemez) verőeszköze, melynek gépesített formája (vízimalom formában) Svájc környékéről jövő mesteremberek hozadéka. Valamelyik néprajzi honlapon láttam rajzát néhány hónapja. A kallós tehát régen a nemez készítője volt. Nemezből volt pl a jurták burkolata. Azt olvastam, hogy a kalimpál, kalapács e szóbokor része, hiszen a kallómalom mozgása, és az ütőeszköze volt. A kalim volt a nemez még régebbi (vagy más néptől származó) magyar (?) neve, ahogy olvastam.

Lvt-nek üzenem, hogy a megrovás kölcsönös volt. Mivel az a téma már túlterjeszkedett a név eredetén, csak annyit még Ivor szarmata hozzáfűzéséhez, hogy szerintem fején találta a szöget (KAL-apáccsal könnyű); van egy emblemikus kifejezés annál a népnél: sarmachar.

Előzmény: Kvász Ivor (8474)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8478

Káld település honlapján olvasni

 

A Káld falunév puszta személynévből ered, magyar névadással. Cald, - Calud a török eredetű Kál személynévből képződött. Más magyarázat szerint Qaldi személynév is rejlik benne. A Kál öreget jelent, - a Qaldi azt, hogy megmaradt (még nem halt meg).
Községünk névadója Árpád egyik unokája, - Levente fia volt, Kál, - horka méltóságot viselt és birtokolta a balatonfelvidéki "Káli - medencét" is. Szállásterületként kapta ezt a mezőt, amelynek ő pedig a nevét kölcsönözte, így kapta községünk a Káld nevet.
A település nevét az idők során a következőképpen írták: Cald, Kaáld, Káld, Felső-Káld, Alsó-Káld, a Bach korszak idején Óber-Káld, Unter-Káld, Káld. A tatárjárás utáni időben nemességet nyert családok, felvették a Káldy nevet.

Előzmény: Jeftelánya (8477)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8477

 Amikor arrafelé jártam,mondta a helytörténész bácsi,hogy ez a terület Kál harka szállásterülete volt, innen kapták  a települések a nevüket és így a medence is.

Mivel a harka(horka) az egyik legmagasabb  méltóság volt az államalapítás előtt így joggal godolhattam,hogy róla neveték el a falvakat-területeket.

Tudom,hol van Kál település(Kál-Kápolna vasúti megálló)Két különböző község,csak a megálló közös,mint  a Jászboldogháza-Jánoshida pl.

Mivel nem is messze laknak szüleim,volt már szerencsém arra járni.:)

Van egy Sajtoskál település is Vas megyében

A település honlapján írják

1212-ből származik egy oklevél, amely szerint a település királyi birtok volt, melyből a Gizella királyné szolgálatában álló Kál kapott nagy részt.

Előzmény: LvT (8476)
LvT Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8476

> Igen,mert  a Káli-medence névadója Kál harka

 

Hasonló kijelentésért balochot nemrég megróttuk. A Káli-medence névadói az ott lévő Kál községek; a Tapolcai-medencéé az ott lévő Tapolca város; a Csíki-medencéé a Csík földrajzi táj; stb.

 

Az már inkább lehet, hogy a Kál nemzettségnek köze van a XII. sz.-i dokumentumokban szereplő ottani Kál településhez (amely vagy azonos a mai Köveskállal, vagy nem). De közvetlen összeköttetés egy X. sz.-i személy és egy XIX. sz.-nál korábbra nem igen datálható földrajzi műszóval nemigen állítható föl.

 

 

> Létezik Káli vezetéknév is.

 

Aki Füredről származott el – akármelyik előtaggal bővített Füred is legyen az – annak neve az új lakóhelyén könnyen Füredi lesz. Aki Kálról származott el, annak pedig Káli. (Kál nevű település nemcsak arrafelé van, hanem Csepreg és Eger környékén is.)

Előzmény: Jeftelánya (8475)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8475

Igen,mert  a Káli-medence névadója Kál harka ,aki Bulcsú apja,aki Lehel vezérrel kalandozott.

Létezik Káli vezetéknév is.

Előzmény: Kvász Ivor (8473)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8474

Igaz, a google tud 31 találatot "kallómolnár"-ra, tehát létezik ez a szó, de ahogy látom, mindegyik a Miskolc melletti Molnár-sziklája történetében fordul elő.

Előzmény: Kvász Ivor (8473)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8473

1. Ez teljesen józan népetimológia, ugyanis a két település nevének (helyesen Szentbékkálla és Mindszentkálla) etimológiája szerintem csak az okleveles adatok ismeretében fejthető meg. (Jellemző, hogy egy 1773-as adat szerint Szentbék alja-ként is értelmezték.) Mondjuk a szomszédos Köveskál segíthet. Három egymás mellett (a Káli-medencében) fekvő, Kál nevű falut különböztettek meg úgy, hogy Szentbék- és Mindszentkál nevéhez birtokos személyrag is került ('a mindenszentek, ill. Szent Bertalan Kálja').

 

2. A kallós a kallómalom kezelője, ill. fenntartója. Őt molnárnak hívni furcsa lenne, molnárnak a lisztelőmalomban lisztet és darát őrölő embereket szoktuk.

Előzmény: Jeftelánya (8471)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8472

ÉS ennek kapcsán hallottam,hogy régen a molnárokat kallósnak hívták.

Előzmény: Jeftelánya (8471)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8471

Balatontól nem messze  van Szentbékálla, a Kőtengerrel és ott hallottam,hogy a település neve onan ered,hogy Szent Benedek kállója(malma)arrafelé sok malom volt ugyanis.Van mellette egy Mindszentkálla  nevű település is.

Előzmény: Kvász Ivor (8470)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8470

Nem pont, bár a kallósmalom is egyféle malom (vízenergiát alakít át, és kívülről hasonlít a lisztelő malomhoz). A kallósmalom a használt gyapjúszövetet tömörítette. A vízikerék energiáját egy tengelyre vezették, amire bükkfa kalapácsokat ("kallónyilak") szereltek. A kezelendő, összehajtott szövetet egy meleg vízzel telt teknőbe helyezték, és ráengedték a kallónyilakat. Némi püfölés után a szövetet arrébbállították, máshogy hajtották össze, és ezt folytatták addig, amíg a szövet kb. feleakkora térfogatúvá nem zsugorodott és a szálak ismét nemezszerűvé nem álltak össze. A szerkezet mechanikája megfelelt az érczúzókénak. Kallósmalmok gyakran működtek lisztelő, fűrészmalmok mellett, és általában volt mellettük ványolókád is (hasonló célú, egyszerű szerkentyű, de csak nyáron használható).

Előzmény: Jeftelánya (8469)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8469

Kallós az ugye a molnár régiesen?

 

Előzmény: Kvász Ivor (8468)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8468

(Ha minden igaz, itt lehet őt hallgatni: http://db.zti.hu/kallos/kallos.asp - Lőrinc Györgyné Hodorog Luca. A régen kazettákon megjelent Kallós-archívum egyik moldvai kötetén is énekelt.)

Előzmény: Jeftelánya (8467)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8467
Előzmény: Kvász Ivor (8466)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8466

Sőt, a jegyzeteimet felülbírálva a Hodorog mint családnév közvetlenül is jöhet a 'cséphadaró'-ból, pl. jelölhették vele azt a személyt, akitől a cséphadarót szokták kölcsönkérni. (A moldvai magyar falvak nem kimondottan a kenyérgabona-termesztésükről ismertek, így a hadaró lehetett ritka szerszám, de elképzelhető más motiváció is.)

Előzmény: Jeftelánya (8461)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8465

> Gidó:nekem ezt  úgy mondták,hogy ez a "zsidó" szó régies írásmóddal (magyarul is van "Zsidó" vezetéknév)

 

Ez már a román környezet hatása alatti népetimológia. Kiss Lajos a romániai Gidófalva (románul Ghidfalău: gh-val, tehát nem /dzs/-sítve) település kapcsán említi a régi magyar Gidó személynevet (első említése: 1251/1323), mint a település névadóját. A Gidó szn.-re két versengő etimológiát ad. Az egyik a Kvász Ivor által is említett Gid[eon] + -ó. A másik az olasz Guido szn. átvétele.

Előzmény: Jeftelánya (8461)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8464

:)

Előzmény: Kvász Ivor (8463)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8463

Különben a hodorog elvonással lett a hodorogi 'zörög' igéből, ami meg a hodorog, köznyelvi hădărag 'cséphadaró' szóból képződött, amely magyar eredetű (< hadaró).

 

A Gidó-nak nincs köze a Zsidó-hoz. Gidófalvá-ban is személynév rejtőzik, amely a földrajzi nevek etimológiai szótára valószerűbben a Guido névnek felel meg, bár megemlíti a Gedeon-t is. Akkor mondjuk első lehetőségnek mégis a Guidót, bár a Gedeon Gidó becézése szintén problémátlan.

 

Igen, a Pakó is valamilyen becézett személynév lesz (néhány hasonló -s családnév megfigyelésem szerint speciálisan székelyföldi, ill. erdélyi elterjedésű), talán a Pálé (?). De ha szerencsénk van, LvT meg tudja magyarázni.

Előzmény: Jeftelánya (8461)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8462

Pakó: A régi magyar Pak ~ Pák személynév m. kicsinyítő képzős származéka. A Pak ~ Pák szn.-t Kiss Lajos cseh eredetűnek mondja. Nem lehet azonban kizárni, hogy ez a m. Pál szn. -k kicsinyítő képzős alakja (bár ilyen konstellációban a m. Pál általában ó-s alakokat ad, pl. Póka)

Előzmény: Jeftelánya (8457)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!