Keresés

Részletes keresés

flybird Creative Commons License 2016.09.02 0 0 44323

Ma seregély sereg vonult el a fejem felett, számot nem tudok írni nagyon sokan voltak. :))))

mepisz Creative Commons License 2016.09.01 0 1 44322

corvi01 Creative Commons License 2016.08.31 0 0 44321

"Olyan fajnév hivatalosan nincs, hogy "kerti poszáta" "

 

Nagy kár, hogy ismét a logikámba vájkálsz, a kis poszátát egyébként én is fölvetettem, de itt már mindegy...

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kerti_posz%C3%A1ta

 

http://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-sylbor

 

Azokat akkor nekik is mondod..?

Előzmény: Nobody1 (44319)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.08.31 0 0 44320

Nálunk is változatlan a zsibongás!

Rá se gondoljatok az etetésre!

Előzmény: corvi01 (44316)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.31 -2 0 44319

Olyan fajnév hivatalosan nincs, hogy "kerti poszáta". De értem már a logikádat! Ezek szerint ami a kertedben van, az mind "kerti", amit erdőben látsz az "erdei", amit réten az "réti", stb előtagot kap. :)

(A képen egyébként kis poszáta van és nem "elektromos poszáta" még akkor sem, ha épp a villanydróton ül.) :)

Előzmény: corvi01 (44318)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.31 0 0 44318

A kertből fotóztam bodzás közelében a hét végén, lehet tán kis, vagy fiatal barát poszáta is..(?) Baromi nehéz Őket megfigyelni, lekapni, meg pláne!

 

 

Előzmény: Nobody1 (44317)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.31 0 0 44317

"itt ott kerti poszáták is felbukkantak" :-)))

Előzmény: corvi01 (44314)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.30 0 0 44316

Etetni kissé korai még, megfigyeléseim szerint ui. most kezdenek csak igazán rovarok lenni. Sok a
szúnyog, moly, láttam mindenféle hernyót (amit fura mód egész évben szinte alig), "beindultak" ezek a szemét poloskák, meg egyes nyári bogarak(?), Szinte katasztrofális károkat okoz asszem az aranyfarú szövő(?) hernyója, fél fákat csupaszítanak le, a bodzától kezdve még a diót is megtámadják! :( No és légy meg darázs is van bőven, a gyepes füves "prériken és szőlősök közt jókorára növekedtek a szöcskék, sáskák...A fecsik is természetesen még itt vannak. :)

Előzmény: syssy48 (44315)
syssy48 Creative Commons License 2016.08.29 0 0 44315

Tegnap estefelé a belvárosban (Pécs) nagyon sok fecskét láttam. Cikáztak, nem gyülekeztek. Arrafelé még sosem vettem észre, hogy lennének fecskék.

Innen most elmaradtak a zöldikék, de a fenyőcinkék hangos csivittel jelzik, hogy  jönnek enni.:)

A cicánk ott ül az ablakpárkányon a szúnyogháló előtt, és bosszankodik, hogy semmit nem tehet, legfeljebb ha megmoccan, elrepülnek, de utána jönnek vissza enni. Abban a pillanatban, ha előveszem a f.gépem, a cicám leugrik, a madarak elrepülnek. Ragaszkodnak a személyiségi jogaikhoz, őket ne fotózzák:)

Előzmény: corvi01 (44314)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.29 0 0 44314

Jól gondolod. :)

 

Fecskét tegnap még sokat láttam vidéken, ma kevesebbet, igaz hogy itt nem értem rá figyelni sem...Hétvégén a tanyán matattam, s szürke légykapó dömping fogadott, itt ott kerti poszáták is felbukkantak, no és a tövisszúróék fiataljai még elszórtan  vadászgattak. Az idősebbek talán már úton vannak(?). Tavaly egész későig október elejéig láttam egy ilyen ifjonc gébicset, de a rozsdiék még nála is tovább szoktak maradozni....Fura de seregélyek meg, ott legalább is, sehol, pedig több helyen, néhol nagyobb területen szőlőt is művelnek!?

Előzmény: flybird (44313)
flybird Creative Commons License 2016.08.28 0 0 44313

Erre is egyre több a madár. Ma egy nagy csapat őszapó látogatott meg. De fecskét is látni egyre többet. :)

 

Ezt a tollat a körtefa alatt találtam. Jól gondolom, hogy szajkóé?

 

 

 

Előzmény: s-ombre-ro (44312)
s-ombre-ro Creative Commons License 2016.08.28 0 0 44312

Kint a birtokon akkora a mozgás, hogy csoda.

Három fenyőn "egy zsák" madárka.

Ha ezt extrapolálom, nagyon nagy sereglet lesz belőle! :)

Hogy volt-e náluk fészeképítő anyag, azt nem tudom, mert nekem első a saját munka.

Csak feltűnt a nagy sürgés-forgás.

Fecskét is láttam eleget.

Holnap már megint ideér hozzánk a hidegfront! :(

Előzmény: püfffneki (44309)
flybird Creative Commons License 2016.08.28 0 0 44311

Én már lassan kezdem kitakarítani az odúkat. :)

Előzmény: püfffneki (44309)
mepisz Creative Commons License 2016.08.28 0 0 44310

püfffneki Creative Commons License 2016.08.26 0 0 44309

Lehet hogy megijesztette őket a múlt heti 1-2 napos ősz, de most megnyugodtak , mert melegszik az idő.

Előzmény: corvi01 (44308)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.26 0 0 44308

Nálunk továbbra sem látszik a gyülekezési hajlam, a múltkori száz fölötti  csapat (ami tegnapelőtt egy dróton verbuválódott össze) még megvan, s tegnap egész korán reggel újra szétszóródtak(láttam), s egész nap a környéken "vágtázva" vadászgattak az égen iszonyú zsivajjal, viszont estére sem álltak össze csapattá..Ma ugyan az a zsivalyos helyzet, s a lélekszám is kb. ugyanannyi. Most hogy Budapest lenne az északról érkezők átvonuló területe, hááát ez szerintem nem valószínű, ezek leálltak a gyülekezéssel, csak kérdés, hogy miért..? 

Előzmény: syssy48 (44307)
syssy48 Creative Commons License 2016.08.25 0 0 44307

Én is láttam szálakat a csőrükben cipelő cinkéket. Mint amik fészket rakni készülnek. De nem láttam, hová repkedtek, pedig többször is fordultak. Ugyanakkor meg a fecskék gyülekeznek? 

Előzmény: corvi01 (44306)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.25 0 0 44306

Nem akarom elhinni, de sufni pakolás kezdésnél rozsdafarkú fészket fedeztem fel a belsőbbik fagerendán. Benne 3 alig tokos (5-7 napos) nyüszögő poronty, szülei nem is nagyon féltek tőlem, de azért felfüggesztettem az amúgy is utált munkát. :-P Régebben már költöttek ott egyszer, de június elején, oszt slussz...Vajon mi történhetett, valahol tönkrement a másodköltésük, vagy egyáltalán mire készülnek vagy számítanak,,,marad a jó idő? :)

Nobody1 Creative Commons License 2016.08.25 0 0 44305

Nem hinném, hogy elbeszélünk egymás mellett, hisz Te szenteltél egy hosszú hozzászólást az állatkerti gondozó ismerősöd macikról alkotott véleményére, kolléganőd felelőtlen barátnőjének állatkerti balesetére. Szerinted akkor ezek nem "felnevelt állatok" voltak? Hú, de jó akkor a helyzet, hisz állandóan van a természetben mit befogni...

A mentett állatokról alkotott véleményem is fenntartom, mert ha például sérült madár kerül be, azok nagy része nem fog már rendesen repülni és nem lesz visszaengedhető (bár néha úgy is elengedik, mert "hátha"). A különféle okból bekerült fiókákat meg nincs aki megtanítsa a nagybetűs életre. Persze az ember lelkét megnyugtatja a tudat, hogy "hú, de jót tettem", mert a továbbiakról fogalma sincs.

Mi meggyűrűztük az így elengedett madarakat és sajnos szinte mind 1 éven belül így vagy úgy elpusztult. Mert nem elég ám megtanítani enni vagy vadászni (ez utóbbi sem egyszerű)! Azt is meg kéne neki tanítani például, hogy hová bújjon vihar esetén vagy az autóutak környéke veszélyes, hiába van ott a könnyű préda, stb...

 

Nagyon le vagy ragadva az európai és magyar méreteknél. Gondolom Neked sincs módod személyesen világot járni, de legalább "beszerezhetnél" 1-2 távolabbi ismerőst, barátot, hogy legyen némi fogalmad az ottani adatokról. Vagy itt van az internet. A Google térkép is sokat segíthet...

Tudod "jobb helyeken" egy akkora terület mint itt a Hortobágy, csak egy "kis udvar" és egy "igazi" nemzeti park Magyarország területének a többszöröse. Az USA középső tagállamai is szinte lakatlanok. Itt-ott 1-1 város és közte a nagy "préri". Száz kilométerenként 1-1 út. Nem kéne egy kalap alá venni az óceánparti tagállamokkal, ahol a lakosság 90%-a összezsúfolódva lakik, hasonlóan mint itt Európában.

Repülők ott sem járnak sűrűbben a légtérben, mint Európa fölött, a szmog meg mindenhol szmog, de azért hidd el van különbség egy több ezer hektáros erdő és egy pár hektáros magyar erdőcske levegője között...

Előzmény: corvi01 (44302)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.25 0 0 44304

:-) Itt Pesten több kerületben is a füstik a molnárokkal vegyesen (ez is furcsa) nagy visítozások trillázások kíséretében napok óta kóboroltak 20-30-as csapatokban. Tegnap láttam egy villanyvezetéken kb. százas vegyes gyülekező flottát...

Előzmény: comad2 (44303)
comad2 Creative Commons License 2016.08.25 0 0 44303

No hogy legyen némi madár is: még életemben nem láttam egy napon annyi fecskét, mint ma, és még csak délelőtt van! Az egyik csapat, akkora volt, hogy szinte borították az eget, nem túlzok, ha több ezerre tippelem a számukat, soha nem láttam még ennyit együtt! Pár százas raj is volt legalább tíz.

corvi01 Creative Commons License 2016.08.25 0 1 44302

??? Vagy végig elbeszélünk egymás mellett, vagy nem akarsz megérteni. A mentett állatok nagyon nagy százaléka nem pici kortól nevelt, a többi ha felépült visszaengedhető, mert onnan is jött, nemde? (Amúgy én sem hiszek a kis kortól nevelt állatok visszavadításában, amit már jó pár
fórumom évekkel ezelőtt jeleztem is) Úgy látom viszont, hogy pont Te ragadtál le ennél a szelídítés, "mentés" témánál és ezt megragadva kivetítesz/terelsz...Ez az életemnek csak egy pici szelete, s csak egy elágazásként írtam példának, pont azért, hogy láttassam: tudom, hogy mi a különbség!
Én továbbra is azt mondom, hogy ma már talán(???) Szibéria, Amazónia, meg Alaszka közepét
kivéve nincs olyan hely a világon ahova az ember "áldásos" átalakító hajlama, terepi szinten is, ne jelent volna meg.

 

Írod az amerikai példát:

 

"..Ott a vízpartot ellepik ugyan a fürdőzők, de a parttól pár száz méterre már több ezer hektáros
természetes erdő, hegyoldal van ami eléggé hagyományos "maci élőhely" azon a vidéken."

 

Hmmm, vannak ugyan ott is természetvédelmi területek(sok is), de a legtöbb helyen
erdőgazdálkodást folytatnak és ugye ős idők óta folyik a harc az orvvadászat ellen, utak, átmenő
autópályák vannak /nem olyanok mint az M7...71-es. :) /, a légteret meg, jó esetben csak negyed
óránként, repülők szelik át, az atmoszféra tele van mindenféle nagyfrekis jellel, sugárzásokkal a
mobil és TV/műhold átjátszók miatt, no és nem beszélve az egész Földre kiterjedő növekvő
légszennyezésre....Ezeket szerinted akkor vehetjük úgy, hogy semmibe nem zavar be ott(sem) az állatoknál? :-P

Előzmény: Nobody1 (44301)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 44301

Nem úgy tűnik, hogy teljesen tisztában vagy a dolgokkal...

Ezen a "felneveljük, megmentjük" korszakon szinte mindenki átesik. Aztán van aki ott leragad és van aki tovább követi az állatkái sorsát és rájön, hogy kiváló állatkerti példányokat lehet így felnevelni, de a szabad természetbe "visszavadítva" ezeknek az állatoknak a 99%-a egy éven belül elpusztul. És nem az emberhez szokás miatt, hanem mert alapvető túlélési technikákat nem tudnak elsajátítani, hisz ezek fajspecifikus viselkedésformák, nagy részükről még fogalmunk sincs és ezeket csak az állatszülőktől tudják megtanulni.

A sérült, beteg állatokkal is az a helyzet, hogy nagy részük soha nem engedhető vissza a természetbe. Egy részük állatkertekben vagy lelkes "nevelőszülőknél" végzi, de nagyobb részük elpusztul vagy mert nem tudja elviselni a fogságot, vagy mert "tömegfaj" és senkinek "nincs rá szüksége", max egy múzeumnak...

Ezeknek az állatoknak gyakorlatilag csak egy hasznuk van. Miattuk nem fognak be, lőnek le egészséges, életképes egyedeket az állatkertek, múzeumok, stb-k számára, de az adott faj fennmaradása szempontjából elvesztek, hisz végleg kiestek a szaporodásból, a nagy természetből...

 

Tény, hogy a Föld minden pontján járt már ember, de azért szerencsére vannak olyan területek, ahol nem 5 kilométerenként vannak a települések, nincsenek sorba ültetve a fák stb.

Ezt az amerikai tavat sem úgy kell elképzelni mint a Balatont, ahol csak a táblából tudod meg, hogy átmentél Siófokról Zamárdiba.

Ott a vízpartot ellepik ugyan a fürdőzők, de a parttól pár száz méterre már több ezer hektáros természetes erdő, hegyoldal van ami eléggé hagyományos "maci élőhely" azon a vidéken. Mivel lehet, hogy a nyári kánikulában csak ez az egy víznyerő hely van a környéken, így kénytelenek odamenni inni, fürödni és ezzel együtt elviselni a sok embert a macik, de van nekik hová "visszavonulni", nem úgy mint Európában...

Előzmény: corvi01 (44300)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 44300

Amiket írtál, a fogság és a természetbeni viselkedés különbségeiről már bocs, de azokkal fiatal korom óta tisztában vagyok, ugyanis rengeteg mindenféle állatot neveltem, mentettem, tartottam, (no meg jelenleg is benne vagyok egy madármentő adatbázisban).
A baj az, hogy már csak szinte ilyen állatokkal találkozhat az ember, mert hol nincs már urbanizáció és hova nem tette be még az ember a lábát, vagyis hol van már igazi érintetlen terület, mert akkor sajnos ezeket kell számba venni, s az ő viselkedésükkel kell számolni! Ilyen alapon az a fürdőhely partjára kilátogató macicsalád sem a "VADONBÓL" való,,,nem? :-P

 

Éééés szerintem a madáretetés is pont azért létezik, mert már nincs, vagy elégtelenül minimális az a természetes élőhelyállapot. :( (Hogy ON-t is írjak....

Előzmény: Nobody1 (44299)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.24 -1 1 44299

Akkor Offoljunk. :)

Nagyon nem jó példát találtál. A fogságban tartott vadállatok viselkedését soha nem szabad összehasonlítani a szabad természetben élőkkel. Ezek a legrosszabbak, mert látszólag szelídek, szófogadóak, de aktívan dolgoznak bennük az örökölt vad ösztönök és egy számára fenyegetőnek tűnő mozdulat, egy illat, a "vérszag" (hagy ne mondjam mire gondolok) bármikor kiválthat ösztönös agresszív viselkedést. Még csak nagy testű  ragadozónak sem kell ehhez lenni, hisz számtalan háznál nevelt, szelíd, bak őzgida okozott már 1-2 éves korában tragédiát...

A ketrec, a fogság egyébként is káros a vadállatok idegrendszerére, hisz ők "szabadnak születtek". Még az évezredek óta háziasított kutyát is degenerálja az állandó láncon vagy kennelben tartás és agresszív lesz tőle. Erre is van sajnos számtalan példa.

De a "látszólag" szabadon élő, utak mellett kunyeráló, heverésző "bemutató állatokat" sem kell egy kalap alá venni az igazi vadakkal, mert már nekik sem "büdös" az ember. Az afrikai fotószafarikon az autók mellett békésen heverésző oroszlánok is előre beetetett, jóllakatott "kirakati" állatok. Néha kíváncsiságból felugrálnak az autókra mert "szelídek" és megszokták az autót, de ez messze nem a természetes viselkedésük.

A maciknál a kunyerálás, lakott helyeken szemétben turkálás sem az. Civilizációs ártalom vagy ha úgy tetszik civilizáció által létrehozott, kialakult rossz szokás és sajnos ilyen esetekben a "békés egymás mellett élés" nagyon törékeny dolog és elég egy apró "rossz momentum" a tragédiához.

És akkor olyanról nem is beszéltem, hogy az adott állatnak is lehet épp akkor "rossz napja" (fájhat a foga, tüsökbe léphetett, megharaphatta egy másik vagy a macinak elcsapta a hasát a sok csemege) melyekről nekünk fogalmunk sem lehet de simán kiválthat egy támadást, ha az állat azt hiszi mi okoztuk a fájdalmát...

Az ember már elég régen kitalálta a "terület vadeltartó képessége" fogalmat, de (és most sokan megköveznek) sok fanatikus természetvédő nem hajlandó felfogni, hogy Európában már régen nincs megfelelő zavartalan élettér a nagyragadozóknak! Egy-egy állatnak több tíz négyzetkilométer a vadászterülete, ami itt a beépítettség, az intenzív gazdálkodás, az új hülye hobbik (sziklamászás, hegyi kerékpározás, stb) miatt már nem biztosítható és elkerülhetetlenek a konfrontációk! Sajnos mire ezt megértik még sok tragédiának kell megtörténni...

Előzmény: corvi01 (44287)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.24 -1 0 44298

Ez is "civilizációs ártalom", mert ha nincs egy ólba összezsúfolva a sok "genetikailag lebutított", röpképtelen tyúk, akkor szétrebbennek és csak 1-2 esik áldozatul. Ugyanezt megteszi a róka és a többi ragadozó is hasonló helyzetben.

Előzmény: Ladybee (44294)
syssy48 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 44297

Igen, nekünk is volt egy fehér házicicánk, minden este hozta jópár napig hozzánk a megrágcsált, de meg nem evett egereket. Behozta a szobába és oda tette a lábunk elé a fehér szönyegre:D  Hogy honnan hozott ennyi egeret, fogalmunk sincs. És óvatosan kellett eltüntetnünk az egereket, mert ha csak kidobtuk a szemetesbe és látta, odament, kiborította és visszahozta:) Viszont madarat csak egyszer bántott, egy sérült rigót, de nagyon kikapott érte és utána soha sem nyúlt hozzá, csak fújt rájuk.

Egyre több madár gyűlik nálunk, kék-, szén-, fenyőcinke, őszapók? szajkó, zöldikék, és volt két tengelic is itt. Nem értem, ilyenkor még sosem jártak erre.

Előzmény: corvi01 (44296)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 44296

Házi cicánk nyaralásakor(a tanyán) a múlt hét egyik napján hét pockot és egy erdei egeret vont ki a forgalomból, "szépen" majdnem egymás mellé fektetve, egy általunk jól látható helyre; viszont egyiket sem ette meg! :-P

Előzmény: Ladybee (44294)
corvi01 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 44295

Ha egyszer ráléptünk a civilizációnak keresztelt rögös útra, bizonyos rombolások elkerülhetetlenek, egyszerűen azért, mert ha mi élni, fejlődni, terjeszkedni akarunk, az csak egy másik szféra rovására történhet. A baj ott van ahol többet rombolunk, akár a hülyeség vagy kapzsiságtól vezérelve, mint amire a folyamat miatt szükség lenne...

Előzmény: s-ombre-ro (44293)
Ladybee Creative Commons License 2016.08.23 0 2 44294

Tévedés ! A nyest például addig gyilkol a baromfiólban, amíg mozgást észlel.

Előzmény: s-ombre-ro (44286)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!