Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.10 -3 2 8069

Így van! :-))

Előzmény: sz332 (8068)
sz332 Creative Commons License 2019.01.10 0 0 8068

Az a vicc, hogy ha megnézzük, ez gyakorlatilag egy gambezon, aminek nincsen háta, mert hát minek...

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8067)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.10 -3 2 8067

Egy-egy blogbejegyzés megírása után gyakran szoktam nézegetni régi képeket, amit néha kellemes "Jé!"-élmény kísér.

West Point-i katonai akadémia, valamikor 1914 körül:
https://4.bp.blogspot.com/-YArKT8DXW7U/UxcngFfSnzI/AAAAAAAAATA/am4KaY_Jd-g/s1600/around_WW1.jpg

Szinte teljesen azonos védőfelszerelést használnak, mint a magyar huszárszabályzat (1917) vagy az orosz kozákok. Persze apró különbségeket is észre lehet venni.

Huszárok:
https://1.bp.blogspot.com/-bsRyNoAI6oY/VYbVCVYWa_I/AAAAAAAAAhM/6QDZc72gQtA/s1600/Eng_guard.jpg

Kozákok (Les cosaques)
https://1.bp.blogspot.com/-dpVuoyOVbGE/U0zfC-imuqI/AAAAAAAAATw/cPaMs57pZsE/s1600/kazaki.jpg

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.09 -3 2 8066
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.09 -3 2 8065
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.09 -3 2 8064

Korábban már volt a topikban, de így könnyebb lesz megtalálni.

 

https://img.index.hu/imgfrm/9/1/1/8/BIG_0014999118.jpg

 

Egy pár Radaelli vívókard.

 

Néhány napja az aligazgatóról szóló könyvben láttam egy képet Milan Neralicről, az ő kezében is ilyen kard látható. (A horvát mester 1898-ban végezte el a bécsújhelyi vívómesterképzőt és 1918-ban halt meg.) A 1913-as francia Souzy katalógus is hírdeti az eszközt. Meg Leszák kezében is ez van.

 

Úgy tűnik, hogy kb. 1900 és 1915 igen népszerű vívóeszköz volt a Radaelli-féle kard.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.07 -3 2 8063

Úgy néz ki, hogy Leszák ellenfelénél szintén egy olasz vívókardot látunk.

A széles visszahajlított rész miatt arra tippelnék, hogy ez egy Parise kard.

 

(Myarmoury-s kép C2-C5.)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.07 -3 3 8062

Egy apró adatmorzsa.

 

Tavasszal Sz332 linkelt egy jó képet. (Kapott is rá rögtön "-3"-t ;-)

Ezen Leszák Károly kézvágást oktat a Ludovika hallgatóinak.

 

https://img.index.hu/imgfrm/9/1/1/5/BIG_0014999115.jpg

 

Érdemes megnézni, hogy milyen kard van Leszák kezében. Pont olyan, mint a myarmoury-s kép

B3-án. (Egy olyan Radaelli vívókard, aminek merevítő borda van a kosarán, és amin már nincs olyan "kunkor", mint az A1-en.)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.06 -3 2 8061

Igen, erről már volt szó.

Biztosan sok mindenben igazad van. Eleve nem akartam egy representatív mintát bemutatni, aztán a minta alapján valami örökérvényű következtetést levonni. Egyszerűen átnéztem azokat a korábban linkelt képeket, melyeken bemutattam mennyire *nem* voltak fegyvertelenek a korabeli német parasztok. Aztán mivel a topikban újra parasztokról meg kardfogásról volt szó, hát megnéztem a régi képeket.

Annyi biztos, hogy teljesen a fej fölé / mögé emelt hosszúkardnál mind HKF (jobb-bal), mind SZF (bal-jobb) elég látványos! :-)

Simán el tudom képzelni, hogy Beham 1543-ban még viszonylag jól ismerte a hosszúkardvívást, sokszor láthatott ilyet előben is, pl. vívóversenyeken, és ő még helyesen ábrázolta a kardfogást (HKF). 50 évvel később Bry már inkább rapírokat vagy bolognai kardokat látott, kevésbé ismerte a hosszúkardot, így nála tényleg a látványelemeken volt a hangsúly, ezért Beham képének lemásolása közben megfordította a kardfogást, tovább rövidített a kétkezes kard pengéjén.

Érdekes lenne olyan hozzáértő ember véleményét olvasni, aki sokat foglalkozik ezzel a korral.

Előzmény: Annatar (8059)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.06 -3 2 8060

Egy csomó apró kép a Myarmoury oldalról.

http://myarmoury.com/talk/files/18t6jsr0cj8z_803.jpg

A, B-sorozat: kétfajta Radaelli vívókard;
C: valószínűleg Parise-féle kard;
D: magyar olimpiai sportkard (erről majd lesz egy külön bejegyzés);

és egy egészen ***különleges*** darab:

E: a kardmarkolat belsejében egy olyan megoldást lehet látni, ami az olasz vívótőrök belsejében.

    (Itt persze aszimmetrikus ez a plusz ujjtámasz.)

Annatar Creative Commons License 2019.01.05 0 0 8059

Szerintem már írtam korábban, de egy ilyen képen (és szvsz gyakorlatilag minden olyan nem oktatójellegű ábrázoláson ahol más a kép elsődleges célja) szerintem a fegyvereket sokkal inkább művészi elrendezési okokból (t.i. jobban néz ki) festik ilyen vagy olyan kézbe, nem foglalkoznak a képek ilyen jellegű hitelességével. Ezernyi balkezes lovagot és szamurájt látok kábé nap mint nap, ahol elég nyilvánvalóan azért cserélték fel a fegyverforgató kezet mert pl a pajzs kitakarta volna különben az alak nagy részét. Volt, hogy rá is kérdeztem egy (egyébként igen jól sikerült) képre egy grafikus ismerősnél, és annyi volt a válasz, hogy "így jobban néz ki". 

Könnyen lehet, hogy tévedek, (volt egyetemen 17. századi forrásos órám és ott a képi forrásokról leginkább az derült ki, hogy mai szemmel egyáltalán nem érti az ember a korabeli szimbolikát és ábrázolásmódot) de nekem az a gyanúm, hogy ez a hozzáállás megvolt már akkor is.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8058)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.05 -3 2 8058

Korábban volt pár bejegyzésem a "fegyvertelen" német parasztokról. Most friss szemmel átnéztem a régi képeket, kétkezes kardokat meg ilyen-olyan fogást keresve. Lett belőle a rövidebb bejegyzés:

http://szablyavivas.blogspot.com/2019/01/bal-jobb.html

Ui.:
Örömteli, hogy meglehetősen sokan olvassák a topikot. Néha már azt mutatja a rendszer, hogy többen érkeznek a blogomra a topikon keresztül, mint a Google segítségével. ;-))

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.05 -3 2 8057

Mondjuk alapjáraton azt sem értem, hogy a barantások miért foglalkoznak egyáltalán a hosszúkarddal?

1) Ezenkívül is van egy rakat fegyverük: szablya, fokos, mindenféle botok, lándzsa, íj, ostor stb;

    fegyverkombinációk: két szablya, pajzs + kard, pajzs + lándzsa stb.

2) Mi igazolja, hogy Magyarországon a nép körében *bármikor* is használták volna a hosszúkardot?

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.05 -3 2 8056

Egy percig sem gondoltam, hogy kiszínezted a történetet. ;-)

Más.
Nagyon-nagyon jó, hogy a topikban másodpercek alatt meg lehet találni a régi dolgokat, akár becenév alapján, netalán egy emléktöredék segítségével.

Előzmény: Szebényi Tibor (8055)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.01.04 0 0 8055

Örülök, hogy nem színeztem ki a sztorit, és ugyanazt írtam le, mint korábban. :D

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8054)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.04 -3 2 8054

2015-ben a barantás B4L4K0R közreműködésével volt már erről szó. Pl.:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136880833&t=9221230

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136881111&t=9221230

 

Ui.:

Igen-igen sajnálom, hogy mostanság már nincs ideje a fórumozásra.

Előzmény: Szebényi Tibor (8053)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.01.04 0 1 8053

Azért fogják fordítva a hosszúkardot, mert parasztok harcoltak azzal is? :D

 

Mikor Barantára jártam(2005-ben), kérdeztem az oktató srácot, hogy miért a bal kéz van elöl. Azt mondta, mert lapátolásnál is. Mondtam, tegyük félre a munkásembör romantikát, a lapátolás objektíven nézve is más mozgás. Akkor is csak de, mert ez Baranta! :)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8052)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.04 -3 2 8052

Kimondottan érdekes olvasni, hogy egy külföldi milyennek látja a barantát.

 

Annyit lehetne még hozzáfűzni a cikkhez, hogy:

 

1. Izgalmas, hogy a német önkéntes egyáltalán hallott az európai harcművészetekről, továbbá egészen képben van a hosszúkard témában (a) többen művelik a német hosszúkardvívást, mint az olasz változatot, b) tisztában van a vívókódexek számával stb.).

 

2. "In Europe swordfighting was a privilege mostly practiced by the nobility."

Rengeteg közember, konkrétan városi polgár foglalkozott a vívás elsajátításával, ez az európai városokban nem volt a nemesség privilégiuma. Jean Chandler foglalkozik behatóan a témával.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.04 -3 2 8051

"Baranta egy külföldi szemével (angol nyelvű)

A Szivárvány Törzs Közhasznú Egyesület egyik önkéntese, egy német lány ír a Barantával való első találkozásáról:

The Hungarians have their own traditional Martial Art, consisting of a lot of different single disciplines.

Archery, sabre fighting, bullwhip cracking
Nearly  every culture developed their own unique style of fighting over time. But not every culture was able to preserve their knowledge up until today.

The German Longswords is very special in this and really  well known (from what I've heard most people doing sword fighting around  the world do it the German way) because there are so many written down  references and explanations about it - as far as I know there are more  than 50 different books about the historical German ways of fencing from  the Middle Ages. [*1*]

The Hungarians, too, have their own Martial  Arts, some of them made them one of the most-widely feared fighting  forces in all of Europe during the Middle Ages. And in the last few  years people tried to get these fighting techniques back to life, again, too.

Because there are quite a few very different disciplines the whole Hungarian Martial Art system is simply called Baranta.

An exciting difference
In  Europe swordfighting was a privilege mostly practiced by the nobility. [*2*] The different fighting techniques that are trained in Baranta were created by the working people, though - and thus the weapons here in  Baranta are held with (for me) interchanged hands.

The thought  behind this is that the working people want their stronger hand at the very end of their weapon, so they have more strenght in what they are doing, even if it makes them a little less mobile.

To counteract  this loss of mobility all the techniques are trained with both hands -  this gets especially interesting with the short spear, the sabre and the  bullwhip, because after a while you can swing two weapons at once, one in each hand.

A multitude of disciplines
What intrigued me  most about Baranta (because of course I couldn't resist joining one of  the groups) is the amount of different disciplines they offer and train. [...]

Limited to the training in the  summer, too, because there is not enough room in the gyms in winter, is the bullwhip cracking. On the one hand the loud cracking sounds super impressive, but you can also disarm your opponent with a well-aimed  attack with the whip. I can personally confirm that this actually works.

Another disciplin only trained outside is throwing axes, knifes and sharp metal crosses. [...]

Eredeti cikk: https://szivarvanytorzs.webnode.hu/l/baranta/

Köszönjük a remek írást!"

https://barantaobsz.wixsite.com/obsz/blog/baranta-egy-k%C3%BClf%C3%B6ldi-szem%C3%A9vel-angol-nyelv%C5%B1

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.01 -3 2 8050

A botvíváshoz szükséges cucc pedig még olcsóbb volt: csupán 0,2 Fr.

Előzmény: sz332 (8045)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.01.01 -3 2 8049

Az egyik francia katalógusban szépen megadják az árakat, és ez mindent megmagyaráz.

* egyszerű gyakorlószablya, fábol ......... = 0,70 Fr
* + acél kosár ................................... = 2,25 Fr

* normális vívószablya ........................ = 6,25 - 8,75 Fr

A legolcsóbb fém gyakorló árából majdnem 9 db fakardot lehetett venni, a drágábbik fajtából pedig majdnem 13-t. Ült valaki a francia hadügyben, osztott-szorzott... és rezsicsökkentett.

 

Gondolom, a US Department of Defence-ben teljesen hasonlóan mentek a dolgok. Külön érdekes, hogy *fencing suit* fejvédje teljesen azonos a szuronyvívás jellegzetes fejvédjével. Erről már volt Németh Árpád gyűjteményével kapcsolatban.

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.12.31 0 0 8048

US lovasság gyakorlófelszerelése. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8046)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.30 -3 2 8047
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.30 -3 2 8046

Igen.

A Brunet könyv képén is jól látszik, hogy az akkori francia "szablya" gyakorlatilag egy szinte egyenes fakard, esetleg a markolata körbe volt tekerve valami zsinorral, azt jónapot... Még minimalista kézvédelemet sem látunk.

 

A későbbi francia katalógusokban azért látni fakardot egyszerű (keskeny) kosárral.

Ui.:

#rezsicsökkentés :-DD

Előzmény: sz332 (8045)
sz332 Creative Commons License 2018.12.30 0 0 8045

A franciáknál a kard-szablyavívást sokszor bottal tanították, és a sisakjuk lényegében egy canne-os sisak volt. #rezsicsökkentés

 

https://youtu.be/K_CDhOuA1OY?t=947

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8043)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.30 -3 2 8044

Látszik, hogy a Nemzeti Sportban javasolt új szakkifejezések picivel több mint 40% épült be a magyar nyelvbe. Most szinte pontosan olyan helyzetben van a HEMA, mint a magyar sport a XX. sz. 20-30-as éveiben: tömegével érkező külföldi vívókifejezések stb.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8039)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.30 -3 2 8043

"Herkunft:

Planche geht auf das französische planche → fr ‚Planke, Brett‘ zurück, dem das spätlateinische planca → la zugrunde liegt.[2]"

https://de.wiktionary.org/wiki/Planche

 

Közben megnéztem a francia wiki lovagi tornákról szóló szócikkét, abban nincs semmilyen *plans* stb.

 

A plans 1884-es ábrázolása Romuald Brunet francia nyelvű vívókönyvében:

 

https://szablyavivas.blogspot.com/2015/02/francia-vivok.html

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8040)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.30 -3 2 8042

Hát ez tényleg igen precíz és szakszerű leírás ;-)))

Előzmény: Szebényi Tibor (8041)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.12.29 0 0 8041

Bocs, most látom, hogy nem nagyítható valamiért.

Az van a táblákon a névnél, hogy Kilic.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8037)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.29 -3 2 8040

Egy másik jó cikk a témában. Kiderül, hogy a Nemzet Sport mikor indította a pályázatát.

"A vívók manapság nem plansra, hanem pástra lépnek, a pázsitot jelentő felvidéki tájszót a pécsi Settényi Ervin ajánlotta a lap figyelmébe (a plans ***eredetileg*** lovagi tornák rendezésére alkalmas gyepes, pázsitos területet jelentett)." [1]

Szegedi Péter: Ki lesz a dugókirály? (Magyar Narancs, 2010)

https://magyarnarancs.hu/egotripp/palya_a_magasbanki_lesz_a_dugokiraly-74414
__________________________________

1. Ebben nem vagyok biztos. Inkább egy német közvetítéssel idekerül francia szó (planche) lehet:

"Die Fechtbahn (französische Bezeichnung laut offiziellem Reglement piste, umgangssprachlich auch in Deutschland Planche genannt) ist die Fläche, auf der sich die Sportler beim Fechtsport bewegen." [wiki: Fechtbahn]

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!