Keresés

Részletes keresés

medveger Creative Commons License 2016.01.11 0 0 19760

Igen, nagyjából egyetértünk. :-)

A bácsi végig a nagyüzemi termelés egyszerűsítéséről, termésbiztonságáról meg az olcsón előállítható ipari alkoholról beszél, szóval szerintem sem ez a kézműves termőhelyhű kispincék útja.

Nyilván terméskorlátozni itt is lehet különböző módszerekkel (akár zöldszüret), de azért az szerintem sem lesz ugyanaz...

Előzmény: juhosttt (19759)
juhosttt Creative Commons License 2016.01.11 0 2 19759

Kövezzetek meg nyugodtan, de ez akkor is csak az ipari lőre/szőlőlé termeléshez való művelési mód... A minőségtől fényévekkel elmarad...

Ha lugast akarok az udvarra akkor se egy átláthatalan veréb fészket akarok, hanem olyat, ami lombhullatás után is katonásan néz ki! Na meg ha nem metszel évről évre nő a venyige mennyisége aminek következtében a kordon összeroskad, vagy a metszés árát kordonra költöd... Továbbá ha kézzel szüretelsz akkor kb mindenütt lesznek fürtök...

A szomszédtól átvett szőlőt mikor szüreteltem tavaly ősszel, a fürt zóna nem volt egységes. Hajnalban szüreteltünk, még sötét volt. Világosban mikor feljártam a szőlőt, kb fél viderrel találtam még... Ez persze nem sok, de a terület is kicsi volt. Az én alacsony kordonos szőlőmön meg pillára végig szaladtunk, mert ott a fürtöket nem kellett keresni. Szóval ez is csak az ipari termelés felé hajlik vagyis szőlő kombájn.

 

Előzmény: medveger (19757)
pintjano Creative Commons License 2016.01.11 0 0 19758

Én megpróbáltam, nem rossz... De most, amikor metszettem nem birtam ki, hogy meghagyjam azokat a "nyeszlett"kis vesszőket, amit hozott.

A rendes metszéshez szokott szemem és agyam nem birta elviselni

de hagytam mégis néhányat, kiváncsi vagyok, hogy mi lesz belőle, pláne ha ismét nem szőlőnek

való év lesz. Termés ezeken nem volt több, mint máskor (igaz az előző rossz év -sok éretlen vessző-miatt nem is hajtott nagyon.Egy kicsit az a logika érvényesült, amitől itt a falnak mentem:megvárom hogy mi  hajt, ki, majd utána metszem--én nem is metszettem, ami éretlen vessző volt, nem is hajtott ki). De idén beért a vessző, a sok nyeszlett, de érett vessző mennyi termést fog hozni???

Kell-e ritkitani fürtöket a pár meghagyotton???

üdv PJ

Előzmény: medveger (19757)
medveger Creative Commons License 2016.01.11 0 1 19757

Igen, ez az ágaskordon-téma időről időre előkerül itt a fórumon (is).

 

Ha hinni lehet a bácsinak (és miért ne lehetne), akkor a fő előnye a gépesíthetőség és a környezeti károkkal (jégeső,fagy stb.) szembeni ellenállóság.

 

A videó alapján - hangsúlyozom: szerintem - a fő hátránya is a gépesíthetőség: a felesleges felső rügyek kézzel történő megfelelő kitördelése iszonyú munka ott, ahol ezt a műveletet nem tudod gépesíteni.Nem is beszélve arról, hogy a népszerűbb fajtáknál az alvórügyek és/vagy a mellékrügyek is termékenyek, tehát a terméskorlátozás ilyen módon csak bizonyos fajtáknál működhet.

Előzmény: jaro1979 (19755)
pintjano Creative Commons License 2016.01.08 0 1 19756

Szerintem kevés ember "termel" alany szőlőt.. s aki pedig ezzel vagy ezzel is foglalkozik

annak meg vannak a "kuncsaftjai".... Nekem "panaszkodott" már vagy 20 éve a " Gyöngyösi kisöreg", akitől a legtöbb szőlő oltványt vettem, hogy alig lehet kapni alanyvesszőt és nagyon drága (nem sokat tud nyerni rajta, pedig utána van a java:kézbenoltás...izzasztás, kiültetés s nem sorolom mennyi munka mire eladhatják).

S tényleg micsoda alacsony ára van a  kész oltványnak... van ahol 380 Ft ...

Szerintem megéri venni néhány oltányt és akár "elrontani", hogy az alany hajtson ki. Persze nem tudom mennyire megbizható, hogy milyen alanyra oltották--nem szokás még ráirni sem.

üdv PJ

Előzmény: jaro1979 (19754)
jaro1979 Creative Commons License 2016.01.08 0 0 19755

Érdekes videó:

jaro1979 Creative Commons License 2016.01.08 0 0 19754

Nem is hinné az ember ,hová fejlődik a világ.Lehet hogy ha egy repülőgépet akarnál venni azt előbb kapnál mint szőllőoltványt

Előzmény: baby-lon (19751)
jaro1979 Creative Commons License 2016.01.08 0 0 19753

Üdv.köszi  a tanácsot ,majd utánnakérdezek.Csak van rá valamilyen megoldás.

Előzmény: medveger (19750)
jaro1979 Creative Commons License 2016.01.08 0 0 19752

Helo,szerintem is teneked van igazad.Talajművelésre feltétlenül szükség van.Csak a megművelési módszerek lehetőségeiben vagyok korlátozott:nincs traktorom,évente szerintem legalább3-4-szer kell talajlazítást végezni,permetezés stb. időigényes ez a munka..Sajnos nekem elég kevés az időm mert munkába járok,és ilyen terület kezelésére sokkal több időre lenne szükségem.

De köszönöm a tanácsot,jó ha az ember hozzáértőktől kap tanácsot:helo.

Előzmény: Daeril (19749)
baby-lon Creative Commons License 2016.01.08 0 0 19751

Neked is köszönöm, sajnos ők sem...

Előzmény: jaro1979 (19737)
medveger Creative Commons License 2016.01.08 0 1 19750

Szia!

A mi vidékünkön szokás a csörlős ekével való szántás, abból van olyan változat, ami a hagyományos (bak)művelésben, 1-1,2 m sortávolságon is elmegy. Szerintem kérdezz körbe a helybeli gazdáknál, hátha vállal valaki csörlős ekével szántást! Esetleg ha van, aki lóval szántson, az is jó lehet...

Előzmény: jaro1979 (19745)
Daeril Creative Commons License 2016.01.07 0 1 19749

Félreértés van. Én nem kérdőjelezem meg azt, hogy lehet-e földforgatás nélkül (tárcsa, eke) beállt ültetvényt művelni. Ilyet lehet csinálni, profi kaszálással esetleg egy megengedőbb talajon a gépi taposás teljes kizárásával. Hangsúly a beállt ültetvényen van. Csak arra hívtam fel a fórumtárs figyelmét, hogy ahhoz hogy a durva visszavágás után ahhoz hogy a tőke 1 év alatt növesszen egy 2 méteres vesszőt, amit támrendszerbe lehet illeszteni na az nem fog menni. Olyan 50-70 cm-es vesszőket szenved ki a befülledt talajon és az csak a karóig ér fel. És ezt a tanácsot is elsőkézből szerzett tapasztalt alapján merem adni.

Előzmény: granov (19746)
Maci_P Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19748

Van pár tőke királyleánykám, odaadom róla az összeset. De mivel átoltás előtt állnak, relative hamar fogom őket levágni (január-február), ha így megfelel, keress meg privátban.

Előzmény: Ned868 (19747)
Ned868 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19747

Kérdezősködtem már a közeli faiskoláknál (Hajdú-Bihar megye) de nem jártam sikerrel. Vagy csak oltványt adnának vagy az oltványhoz képest aránytalan áron. Ezért gondoltam, ha valakinek lenne pár tő kékfrankos és/vagy királyleányka szőlője kérnék a tavasszal lemetszet vesszőkből dugványozni... (természetesen nem ingyen).

De köszönöm a tippet, ha nem tud senki segíteni felkeresem őket. Üdv!

Előzmény: jaro1979 (19744)
granov Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19746

Én nálam nincs talajművelés. Földforgató eszközt isten tudja mióta nemlátott a szőlőm. Amíg fater csinálta addíg fogyott, most, hogy tudatosan csinálom erősödik minden. A zöldet időben kaszálva sok humuszt lehet termelni. Ha a saját gyomflóra megfelelően van gondozva azzal is lehet sokmindent pótolni.

Előzmény: Daeril (19739)
jaro1979 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19745

Hello,köszi a tanácsot hiszek neked.Csak nálam az a gond hogy eléggé keskenyek a sorok közötti távolságok így oda traktor biztosan ven fér be.Elég lenne szerinted a sorok alatt párhuzamosan felásni  a földet úgy fél méter szélességben?Esetleg még kistraktorral tudnám felrotavátorozni,de ez max25-30cm mélységet érne el.Ez a két variáció jöhetne szóba,de gondolom bármelyiket választom az is sokkal többet érne mint a kaszálás!

Tápanyagellátás céljára megfelelne a levéltrágya/permetezéssel egybekötve/,vagy inkább műtrágya/ásás alkalmával/?

 

Előzmény: Daeril (19739)
jaro1979 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19744

Hello,itt szerinten biztosan tudnak segíteni,lépj velük kapcsolatba:http://www.szolooltvanyok.hu/

Előzmény: Ned868 (19738)
juhosttt Creative Commons License 2016.01.07 0 1 19743

A tárcsa csak egy dolog volt és nem úgy érettem hogy egész évben tárcsázni kell :)

Ha kaszálás után nem szedi össze a füvet, a kombinátor vagy hasonló kultivátorok összehúzzák a gazt és nehéz lesz jól dolgozni! Tárcsával meg - mivel nem telepített gyepről van szó - új esélyt ad más jellegű növényeknek is ha kicsit megtárcsázza! Persze nem kell full simára tárcsázni, hogy egy szál gaz se látszódjon, hanem csak hogy megtörje a talaj felső részét. Szvsz a kultivátor csak rendben lévő területeken ad szép és jó munkát. Nekünk is van kombinátor (rugós késes) és tárcsa is. Előbbi szép munkát tud végezni, de ha csutkás vagy gazos a terület, akkor csak összehúzza és kínlódás! 

Előzmény: Daeril (19740)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19742

Kinél milyen az időjárás?

 

Nálunk tegnap ónos eső ami szépen ráfagyott a vesszőkre és egy jégpáncélba burkolta, majd ma reggelre kb 20 cm vizes hó ami már a jégben lévő veszőkre rakodott. Délután már olvadt így a veszőkről a hó eltűnt de a jég rajtamaradt.

Remélem holnapra lemegy az is.

 

Tigris0704 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19741

Egyet értek veled a talajművelés tekintetében. Nekem is van referenciám, mivel egy 3ha területet 2 en művelünk. A szomszéd nem csinál talajmunkát mi igen. És szembetűnő különbség van az Ö utolsó sora és a Mi első sorunk közt (mivel Mi a kettő közt kultivátorozzuk ) láthatóan kevesebb a hiány szebb erősebb az az 1 sora mivel a kultivátorozás levegőt juttat a talajba ezáltal jobb az ásványi anyagok kioldódása a talajból valamint az őszi lazítózás megszaggatja a gyökereket és a szakadásnál előjövő hajszálgyökerek következő évben könnyeben és több ásványi anyagot tudnak felvenni.

Előzmény: Daeril (19739)
Daeril Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19740

Tárcsa kiviszi a növényzetet a talaj felső részéből és ez lehet hasznos ha túl száraz a terület. Ami itt fontosabb lenne az egy középmély lazítózás és/vagy kultivátor.

Előzmény: juhosttt (19725)
Daeril Creative Commons License 2016.01.07 0 1 19739

4. éve csinálom egy ültetvényen amibe most belekezdesz. Szándékosan vannak benne részek talajművelés nélkül csak kaszálva, annak érdekében, hogy megfigyelhessem ennek hatásait. Az a tapasztalat hogy a talajművelés nélküli részeken még a karoknak való vesszőket sem tudta a tőkék jelentős része kinevelni (50%!!!) arról nem is beszélve hogy kb 50% kipusztult a legyepáláskor. Kiszámolhatod hogy így a siker aránya a 25%-ot karcolja alulról.

Természetesen értem a gondolkodásodat - minek beruházni a talajművelésbe ha úgyse lesz belőle semmi - ezért hívnám fel a figyelmedet, hogy nekem az a tapasztalatom hogy talajművelés nélkül tényleg nem lesz belőle semmi.

Előzmény: jaro1979 (19723)
Ned868 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19738

Üdv! Régóta olvasom a fórumot és most a segítségeteket szeretném kérni.

Kékfrankos és Királyleányka szőlőt keresek. Vesszőt szeretnék dugványozni, de az ismeretségi körömben nem találtam. Nem nagy mennyiségre gondoltam...

Így a tavaszi metszések előtt tudna nekem segíteni valaki?

 

jaro1979 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19737

Üdv.esetleg még itt megpróbálhatsz érdeklődni:http://www.gtxkft.hu/

Előzmény: baby-lon (19730)
medveger Creative Commons License 2016.01.07 0 0 19736

Oltványosoknál érdemes megpróbálni, adnak-e el.

Nekem Kaszás Balázs ígért korábban, de akkor nem éltem vele, nem tudom, most adna-e.

Egy próbát megér (kaszasoltvany.hu), illetve egy telefont, hátha...

Előzmény: baby-lon (19734)
Maci_P Creative Commons License 2016.01.06 0 1 19735

Tényleg vakondháló, ilyen fajta:

http://www.kertesontozes.hu/vakondhalo-19x19-pp-200m2-1mx200m-tekercs-115ftm2-669

A fém vadháló drága ehhez képest, és nem biztos, hogy sokáig kint maradt volna...

Arra meg, hogy 2-3 év alatt a visszavágást, pótlást megfelelő magasra neveljem, megfelelő.

Előzmény: pintjano (19733)
baby-lon Creative Commons License 2016.01.06 0 0 19734

Sajnos nem forgalmaznak gyökeres alanyt.

Előzmény: juhosttt (19731)
pintjano Creative Commons License 2016.01.06 0 0 19733

vakondhálót használtam...

Ez nem vadháló akart lenni? Van vakondháló--ugyan nem tudtam, de rákerestem:

http://www.agrowebshop.hu/termekek/517/hobby_15x17_vakondhalok/oldal0.html

Ez elég kicsinyke... Vadhálót vettem én is és körbekerietettem Nagyecséren a terület egy részét

s azóta ugy tünik az őzek békén hagyják a fákat, szőlőt és egyebeket (évek óta nem tudtam növeledni, mert rendszeresen "visszavágták".

üdv PJ

Előzmény: Maci_P (19728)
Maci_P Creative Commons License 2016.01.06 0 0 19732

Nekem eddig bevált. Mondjuk itt-ott nejlon csíkokat kötöttem rá, illetve a környéken van más is, amit ehetnek, így elkerülték. De előtte éven, amikor nem volt, a visszavágott tőkék friss hajtását a nyulak előszeretettel leették :(

 

Előzmény: jaro1979 (19729)
juhosttt Creative Commons License 2016.01.06 0 0 19731

Esetleg ha nem gond megosztanád mi volt a sikertelenség oka?

Azt olvastam az oldalukon mindenféle oltványt tudnak készíteni. Gondoltam hogy majd felkeresem őket ha netán úgy adódik, hogy kell nekem is, de ha neked nem tudtak segíteni lehet kár zaklatni majd őket :)

Előzmény: baby-lon (19730)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!