Keresés

Részletes keresés

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.16 0 0 66696

EZ csak a FI relé maffia lobbija. Ha földfüggetlen lenne, nem tudnának fi relét eladni :)

Előzmény: pajaci (66695)
pajaci Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66695

Miért előnyösebb a földhöz kötött áramszolgáltatás a földfüggetlenhez képest?

ötfelezős Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66694

Az egész országban a közcélú hálózatokon nullázásos érintésvédelem van.

 

Ezzel együtt is az áthidalót ki kell venni, ha az elosztótáblát öt vezető táplálja meg.

 

Szerintem elsősorban azért rakják bele, hogy ne vesszen el.

Előzmény: cucu (66692)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66693

Ha fel van szerelve FI relé akkor nem.

Előzmény: cucu (66692)
cucu Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66692

Úgy tudom, hogy Budapesten a nulla és a föld közösítve van! Amikor vettem biztosíték táblát, -igaz ennek már 15 éve- a táblában gyárilag a Nulla sin és a Föld sin össze volt kötve zöld-sárga vezetékkel. Szerintem ez azóta sem változott, sőt, más városokban, településeken is így van.

Vagy nem?

Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66691

Köszi! Így már világos.

 

Üdv: Petiapo

Előzmény: Szirty__ (66689)
ívfény Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66690

köszi az infot

de nekem csak bejön a fázis nulla, megy az órába és aztán fogyasztói biztikhez,  a lényeg, h nincs a nulla a védőfölddel közösítve seholsem!

Előzmény: King_of_Giants (66683)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.15 0 0 66689

"nemcsak a B20-as, de az óra előtti C25-ös is leoldott. Ez miért van? Természetes jelenség, vagy kezd "lassulni" a B20?"

 

Azért, mert az A, B, C, D karakterisztika főleg adott mértékű túlterhelés esetén való leoldási időben különbözik.

Amikor csont zárlat van, a kialakuló áram azonnal messze meghaladja mindegyik karakterisztikánál a késleltetett kioldási értéket.

 

Nem tudom fejből az értékeket, de ha a pl. a B20-as elvisel 40A áramot 5 másodpercig leoldás nélkül, a C25-ös meg 50A áramot 10 másodpercig, attól még egy 200A-es (vagy jóval nagyobb) zárlati áram esetén kutya kötelessége mindkettőnek leoldani, mert abban a tartományban már nincs előírt késleltetés.

 

Előzmény: Péter Kamhoffer (66688)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66688

Ja, és megnéztem: nem 16os megszakítók vannak az óra után, hanem B20-as.
Ezzel kapcsolatban volt egy érdekes eset, ami most elgondolkodtatott, hogy egy egész kicsivel többet tudok. Egyszer történt egy beázás a melléképületben, ami rövidzárlatot okozott, és nemcsak a B20-as, de az óra előtti C25-ös is leoldott. Ez miért van? Természetes jelenség, vagy kezd "lassulni" a B20? Nem akarok nagyon belemélyülni, csak azt szeretném tudni, hogy rendben van-e minden.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66687)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66687

Egy beképzeltebb ember most erre azt válaszolná, hogy "így nem kell bajlódnom a megtanulásával, mert egyébként menne nekem is"

Ezzel szemben én azt mondom, hogy még ha valami extrém csoda folytán meg is tanulhatnám, akkor is óriási lenne a hibaszázalékom egy villanyszerelőhöz képest. Mindenki hibázik, csak az nem mindegy mekkora valószínűséggel. ...és ugye azt is írtátok, hogy az áram nem játék, szóval, ha megcsap, nincs visszatekerés, újrajátszás.

 

Szóval ez lesz a biztos megoldás.

Előzmény: King_of_Giants (66685)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66686

Köszi! Valami ilyesmire emlékeztem.

Előzmény: ötfelezős (66682)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66685

Van is rajtuk fül, ami ezt a célt szolgálja."

 

Vagy nincs! A korábban emlitett vizszszerelésem esetében nem volt, a láb furatába rögzitettem M6 csavarral

És ott van a pvc lefolyóba illesztett földelő fémcső betét, amit még senki nem látott, de hivatkoznak rá :)

Előzmény: cucu (66678)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 -1 0 66684

Nemá', meghátráltál az önálló villanyszereléstöl? :)

Előzmény: Péter Kamhoffer (66679)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66683

a "pen" az pontosan mit jelent?"

 

A mérőtöl bejövő nulla vezetéket jelenti. Ez oszlik PE, védővezetékre/földelésre és nullára az lakás elosztó táblában

Előzmény: ívfény (66673)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66682

MSZ 1600/1 5.5.1. pont, de csak majdnem, mert nem a horgot kellett földelni, hanem a lámpát elszigetelni a horogtól, és azon felül födém vasalásra csak szigetelt horog volt akasztható.

Előzmény: King_of_Giants (66671)
ívfény Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66681

pont ez az, h a földelés nincsen összekötve a nullával sem az óránál, sem máshol, annak az év relé sem örülne azt hiszem? az, h a bizti gyorsan lement az nekem is érdekes, mivel a régi földelés, ugyanolyan szar volt az én 16-os biztimnél, mint a szomszédnál, csak fogyasztóként tekerte az órát, aztán lett csinálva rendes földelés szonda csomag, én így hívom, mert új házat építettem és, rengeteg szonda és vaskaró lelett ütve az alap alá, vagy 50 darab biztosan, és az emésztő alá vasháló lett betéve, kb 10négyzetméter, és a régi vízcsőhálózat is be lett kötve ebbe a szonda rendszerbe és mindez hegezstett kötéssel és a ház összes vasalata, koszorú, terasz, minden így járt! hegesztett kötésekkel, mindenhol, sőt, még a régi vascsöves vízhálózat is belelett hegesztve a rendszerbe, szoval komoly felület és nedves áll rendelkezésre a földelés számára! a bizti maradt ugyanaz a régi, ami nem ment le a régi földelésnél, ha ráengedtem a fázist. ez egy elég régi és aszem gyors kioldású, de nem veszek rá mérget már, mert a ragacsok már nem látszanak rajta. de a lényeg, h lemegy az új földelés óta, szinte azonnal, ahogy emléxem, de, lehet kicserélem ezt a biztit egy újra és megint elvégzem a próbát! lehet a bizti már öreg és gyengébb értéken leold, azt nem tudom, mert ilyen szempontból nem ellenőriztem, de most fülembe ültetted a bogarat! le fogom ellenőrizni! mivel van olyan biztim, ami állandóan leoldott kis pár száz vattos fogyasztásra is, pedig 20 amperosnak volt titulálva, minden elképzelhető! van egy labortápom, ami 50 ampert is tud, 50 volt maxnál, azzal lepróbálom egy rövidzárral, h mennyinél old le a bizti, az omminózus 16-os! véleményed szerint hány amperos biztinek kell lemennie, ha ráengedem a fázist, h jónak mondható legyen az a föld? bár én azt gondolom, h ha lemegy a bizti a földelés összeeresztésénél a fázissal, akár 1 amperos bizti is,a kkor is jónak ítélhető a föld? de nem vagyok szakember, csak azt látom, ha lemegy a bizti, elég erős a földelésem kontaktusa a hálózatéval, vagy nem jól gondolom? halottam jóval gyengébb kvalitásu földekről, amit jónak titulálta! semmi parazstos bizti lemenős próba, hanem kimérték, ohmikusan, asszem és jó volt, de jottem én a szembeeresztős hülyeségemmel és, csak forgott a villanyóra, mint a szélkerék, igaz itt 25 amperos bizti volt és aszem kozepesen lomha sárga színű,illetve nyelvű.

Előzmény: C20NE (66674)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66680

Ui.: Az lemaradt, hogy ráadásul így egy nagyon rugalmas, bővíthető, ill. variálható rendszert kapott, mivel szinte mindenhol csatorna fut, ami később jól is jött.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66679)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66679

Elnézést, hogy beleszólok. Nem vagyok villanyszerelő, viszont egyik ismerősöm pont ebben a csávában volt. Ő úgy oldotta meg, hogy a plafonon vitt mindent. Mégpedig úgy, hogy fehér kábelcsatornákkal hajszálra pontosan akkora osztású négyzethálót csinált, amekkora egy hungarocell dekortábla. Ezután már úgy, és annyi kábelt vihetett bárhová, amilyet, és amennyit csak akart. Aztán a végén felragasztotta a hungarokat, és szerintem nagyon szép lett a végeredmény. Össz-vissz a függőleges csatornák "lógnak" ki a képből, de szerintem az sem volt zavaró.

Előzmény: Mila0604 (66675)
cucu Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66678

Ne haragudj meg, de mi az, hogy "nem hülyeség leföldelni a kádat"? 

A kádat és zuhanytálcát ugyan úgy be kell vonni az EPH rendszerbe, mint a többi, fémből készült eszközöket! Van is rajtuk fül, ami ezt a célt szolgálja.

Fémből készültről van tehát szó! Nyilván való, hogy az újabban meghonosodott műanyag kádakat és tálcákat nem kell bele vonni.

 

A FI relék amúgy mind 30 mA-esek, nagyon ritka az ettől eltérő. Családi házaknál ezt szokták beépíteni. Talán létezik 20 mA-es is, de én még nem találkoztam vele. (Igaz, nem is vagyok villanyász.)

 

Amit pedig úgy általában az áramütésről érdemes tudni...

Kb. 10 éve lehetett, vidéken, disznóvágás volt. Kihoztak a teraszra egy hűtőgépet, amin nem volt földelés. Emiatt, vagy nem emiatt egy 13 éves fiút halálos áramütés ért amikor a hűtőgép ajtajához nyúlt. Valamelyik TV stáb felkereste az ominózus helyszínt kb. egy hét múlva, és a hűtőszekrény még mindig ugyan úgy, ugyan ott volt! A család egyik tagja meg is mutatta, és kinyitotta a hűtőt, mutatva, hogy nem értik, mitől történt a tragédia...

Úgyhogy annyi mindentől függ az áramütés, hogy azt felsorolni is sok lenne. Egy biztos, a védőföldre szükség van!

Előzmény: ívfény (66646)
C20NE Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66677

Gyakorlatilag annyit véshetsz/marhatsz, hogy a vasbetétek ne sérüljenek, az meg nem sokra elég. Az előttem szólónak van igaza, kábelcsatorna.

 

Hivatalosan nem fogják engedélyezni a gyengítését a paneleknek!

Előzmény: Mila0604 (66675)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66676

A szomszédoké már megvan? :)

 

Feltétlenül kell a vízszintes marás???? Függőlegesen nem elég ahol muszáj, aztán a padlónál csatornában, vízszintben?

Előzmény: Mila0604 (66675)
Mila0604 Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66675

Üdv!

 

Panel lakás villanyszerelésével kapcsolatban érdeklődöm arról, hogy vízszintes horonymaráshoz (érinti a főfalakat is) elegendő-e a statikusi engedély vagy mindenképpen kell építési engedély is?

 

Például, ha megkapom a statikusi jóváhagyást, akkor a villanyszerelők nekieshetnek a horonymarásnak vagy mindenképpen kell előtte az építési engedély is?

C20NE Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66674

Akkor nálad a földelővezeték össze van kötve a nullavezetővel, jobban mondva a védővezető a bejövő nulla+védővezetőről lett leágaztatva. Ezért ilyenkor egy sima zárlatot csinálsz.

 

Túl gyorsan megy ugyanis le!

 

Egy C16 kismegszakító mondjuk legideálisabb esetben 10xIn - nél old le , ami 160A.

 

230V és 160A viszont ~1.4 Ohm földelési ellenállást feltételezne amit nemigen hiszek el!

 

Ha netán B16-od van, az 5xIn-nél old ki a gyorskioldója, ami 80A

 

230V és 80A ~2.8 Ohm, és még ezt sem hiszem el!

 

Tehát szerintem nem ismered a rendszered és/vagy rosszul mérsz!

 

-szerintem!-

Előzmény: ívfény (66673)
ívfény Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66673

sajnos nem vagyok szakember, a "pen" az pontosan mit jelent? gondolom a bejövő 0-fázist?

az én földelésem mérésekor és a szomszédnál sem vettem le a földelő szondáról a vezetéket! nálam szinte azonnal lemegy a bizti, de szomszédnál nem és a szomszédnál a föld és a fázis között tudtam mérni 100 volt körűli értéket! nálam még nem, mert mire mérnék lemegy a bizti! tehát úgy a frankóbb a mérés, ha lekötöm a lakásban lévő földeléseket a szondáról és csak a szonda és a fázist eresztem össze és, ha ugyanaz a bizti lemenés van, akkor talán jó lehet a földelés?

Előzmény: C20NE (66663)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66672

Nalátod, pont erről beszéltem!

Hajrá.

Előzmény: Péter Kamhoffer (66670)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66671

Persze, nem közvetlenül a horgot kell földelni, ma már. Talán valami régi szabvány emlitette ezt /MSZ1600 v. 172-es?/

Előzmény: C20NE (66668)
Péter Kamhoffer Creative Commons License 2016.01.14 0 1 66670

Jó estét!

Köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólásokat. Neked is ötfelezős! :)

Úgy néz ki, hogy találtam megoldást a problémára. Megmozgattam pár szálat, és találtam olyan villanyszerelőt (kiderült, hogy régen találkoztam is vele), akinek csatasorba kéne állítani egy vegyestüzelésű kazánt, a megfelelő rendszermódosításokkal. Cserébe ő meg eljön, megszakérti a házat, kiadja az anyaglistát, meg a munkát a melósnak, azaz nekem, esténként ellenőriz, végül korrektül beköt mindent. Még azt is kikötötte, hogy az elektromos szekrényt ő akarja "berendezni", hogy azért pofája is legyen.

Szerintem ennél többet nem lehet kihozni a dologból. Szerencsém van!

Még egyszer köszi mindenkinek.

Üdv: Petiapo

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66669

Elég szakadtul nézett ki, egyik lába már elrozsdásodott, kopott volt az egész látvány

Bevállaltam kis vizesmunkát is ott, merthát én mindenhez értek :)

Csapot le kell cserélni

Miböl sem áll, csak éppen nem lehetett látni hogy kell leszerelni, sehol egy hollander

Kitünt hogy a kádcsap rá volt forrasztva a kiállásra, merthogy az olyan tipusú csap volt

Hívtam egyvizest, semmi perc alatt levágta és felrakott egy falikorongot

Vettem egy csaptelepet, felraktam, az meg eresztett a hollandernél akármit csináltam

Visszahivtam a vizest hogy mi a fene ez. Jaaa, olyan peremes gumitömités kell oda és kicserélte a tömitést spécire. A bolti belecsúszott a csőbe

 

Nacsak azért irom/nem neked/, hogy a villany meg ennél is bonyolultabb és minden szakmának van buktatója

Előzmény: Törölt nick (66655)
C20NE Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66668

Értem, valahogy mégis túlzásnak érzem a horog földelését....

Előzmény: King_of_Giants (66665)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.14 0 0 66667

A szomszéd az le van szarva ;-)

Előzmény: King_of_Giants (66665)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!