Keresés

Részletes keresés

IldiZs Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52545

Most én jövök a jogszabályi résszel. Hol van ez leírva? Mert ezt építésügy nem mondta, hogy van ilyen lehetőségem.

Illetve a tervezést ki végzi? Van szakember, aki kifejezetten ezzel foglalkozik, vagy általános építész jó nekem?

Előzmény: KömKel (52543)
nixon70 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52544

Hali!

Abban az esetben hajtja meg,ha kiengeded valamelyik csapodon.

A megoldás az lenne,hogy a még méretlen vezetékbe beépítenének egy automata légtelenítőt.

A vízműnek igencsak a nyomásfokozással gyűlt meg a baja.

Társas,vagy kertesház?

Előzmény: stary112 (52491)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52543

Korábban már válaszoltam: 10 évvel ezelőtt épült, és nem te csináltad, tehát semmiféle büntetést nem kaphatsz miatta.

 

Kötelezni fognak a bontására (mivel életveszélyes), és a mai jogszabályoknak megfelelően kell kialakitanod az új rendszert.

Előzmény: IldiZs (52539)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52542

Megkövetlek: a jogszabályi környezet alapján a gyári rendszerű szerelt kéményekre nem kell épitési engedély, ráadásul nincs is hossz-előirás. 

Ez természetesen csak a gyári tetőidomos rendszerekre vonatkozik, és csak az épitési engedély kötelezettsége szűnt meg.

 

37/2007.XII.13 ÖTM rendelet

Előzmény: Törölt nick (52534)
ZAL81 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52541

Szia ! 

 

 Én ezt találtam : http://epgeplap.hu/t/doc-head/DHE00245.pdf

 

Üdv 

Előzmény: Gyurma30 (52536)
Dunit Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52540

 Az  nem kunszt a terv viszonylag eccerű ráfér egy A3 -ra, azt el kell fogadtatni - az a lényeges.

 Pl.a múlt héten tárgyaltam egy ép. gépész tervezővel előzetesen telefonon - azzal kezdte - menjek a kéményseprőhőz.

 De minek ? Az ,  hogy ki kell bélelteni a kéményt, az  evidens, miért kell ahhoz szakvélemény ?

 Ezekszerint ennyire bizonytalan.

 De a fő próbléma mint írtam a  kémény magasság.

 Amiket én találtam általában a 10 m -nél megállnak - tovább nem tárgyalják a dolgot- Hol van ez még a 30 m-től ?

Előzmény: Törölt nick (52528)
IldiZs Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52539

Az a legborzasztóbb, hogy mindenki mást mond. Két ügyvédnél voltam, merőben más vélemény. Építésügyi hatóság szerint minden engedélyköteles, törvény szerint a szerelt kémény nem az.

 

Hol lehet az erre vonatkozó összes jogszabályt megtalálni?

Avagy ki tud segíteni? Kihez tartozik ez a dolog?

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52538

Mosogató- mosógép : jól megaszontam :D

 

Mindenképpen legyen 50es ez a lényeg... :D

Előzmény: Törölt nick (52537)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52537

Kád 50-es

Mosdó 32-es (bár ha én szerelem, akkor a függőleges szakasz 50es, kap egy 50-32 szűkítőt és egy 32-es könyök a kiállás)

Mosogató 50-es kiállás (ha én szerelem, akkor 63-as függőleges szűkítő és 50es könyökkel való kiállás)

 

Mosogató- és mosógép attól függ, hogy falon belüli vagy falon kívüli szifon lesz?! Falon belüli, akkor 50es ha nem akkor is legyen 50es csak akkor majd szerelvényezésnél kell egy 50-32szűkítő

Előzmény: Gyurma30 (52536)
Gyurma30 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52536

Szakik segítségére lenne szükségem.

Milyen átmérőjű lefolyó csatlakozás kell az alábbi berendezésekhez?

kád

mosdó

mosogató

mosógép

mosogatógép

 

Előre is köszi a válaszokat.

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52535

Na, várjuk... Vegyes kazán esetében más megvilágítást kap a vita... Vagy nem?

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52534

Na, igen. Ezek után felteszem a kérdést: az ember ne szereltessen feketén?

 

Ugyanis nem hiszem, hogy az építésiosztályon az engedélyt ingyen adják, stb.

 

Ha kell is kéményes akkor is ott tartunk, hogy 100.000.- csak a dokumentációk megszerzése... Ígyis sokan húzzák a szájukat (hozzáteszem jogosan), hogy mi kerül ennyiben pár papíron, stb.

 

De a 3méter feletti kéményre sem megy senki az éposztályra, legalábbis eddig soha senki volt (fűtéskorszerűsítési esetben, az én ismerősi körömben), tehát, hiába van kéményes papír, akkor sem szabályos, mert nincs építési engedély?

Előzmény: KömKel (52530)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52533

Ne engem szidj, én is utálom :D

Jah, és NEM vállalok ilyesmi tervezést (épitész részről), mert lényegében egy feliratot kell elhelyezni az alaprajzon, két homlokzaton meg 3-3 vonalat meg egy méretkótát, de ha nincs olyan rajz az épületről, ami a meglévő állapotot ábrázolja, akkor az egészet fel kell mérni+felrajzolni. És ez az esetek 80%-ban igy van.

Aztán amikor mondom, hogy 50e Ft, a mamika hanyattesik a széken... 

Előzmény: Törölt nick (52532)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52532

Jó, akkor mindenki aki cirkót akar szereltetni, kezdje a procedúrát az építési hatóságnál, kérje meg az engedélyt és kész....Aztán majd fél év múlva lesz új fűtése, ha meghaladja a 3métert és kéményseprő is kell hozzá, akkor vegye át ő is...

Előzmény: KömKel (52527)
IldiZs Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52531

Le vagyok maradva.

 

Ez a 8 lm3 mit jelent?

Ahol a kazán van, annak a helyiségnek legalább ekkorának kell lennie? Vegyestüzelésű kazánról van szó.

KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52530

A harmadik kavarodás pedig az OTÉK, ami az épitési hatóság részéről irja elő az engedélyt, mivel égéstermék-elvezetésről és homlokzat-megváltoztatásról van szó.

 

Ezek után tegyen az ember igazságot...

Előzmény: KömKel (52529)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52529

"A zárt égésterű, azaz turbó készülékek megjelenésével azonban a gördülékenység tovatűnt, a kompetenciakörök összemosódtak. Mert a zárt égésterű készülékeknél, ventilátoros füstgázelvezetés esetén a cső elhelyezése lehet vízszintes és függőleges is. Emiatt fellángolt a vita arról, hogy az elvezető cső mikor minősül kéménynek. Az álláspontok nem közeledtek egymáshoz. A zárt égésterű berendezések ventilátoros égéstermék-elvezetését a szakma általánosan úgy minősítette, hogy az nem kémény, és nem tartozik a kéményseprők kompetenciájába.

A kéményseprők viszont a tevékenységüket a jogszabályi környezet alapján végzik. A ma érvényben lévő jogszabály az 51/1999. számú BM rendelet, amely meghatározza a kéményseprők szolgáltatási kötelezettségét: ebben szerepel, hogy a zárt égésterű készülékekkel is foglalkozniuk kell. A probléma kettős: egyrészt ha vízszintesen megy a füstgáz, az a jelenlegi jogszabályi környezet szerint nem kémény, hiszen a kémény definíciója csak a függőleges füstgázelvezetésre tér ki. Másrészt pedig a rendelet hiába írt elő szolgáltatási kötelezettséget a kéményseprők számára, a feltételrendszert gyakorlatilag nem biztosította, a rendeletnek nincs végrehajtási utasítása. Ráadásul erre a kéményseprő szolgáltató vállalatok fel sem voltak készülve: a zárt égésterű készülékek mérése másfajta elméleti felkészültséget és műszerezettséget is kíván.

Mégis a törvényi szabályozás alapján a kéményseprő jogosultságot formál a vizsgálatra és a döntéshozatalra. Ebből az a furcsa helyzet alakult ki, hogy bár rengeteg készülékgyártó jelent meg a piacon zárt égésterű készülékkel, amelyek minden szempontból sokkal előnyösebbek, mint a hagyományos kazánok, mégis ha valaki a készülék üzembe helyezésénél jogszerűen, a hivatalos utakat betartva akart eljárni, az ügy elakadt a kéményseprőknél különböző okokra való hivatkozással: hiányzik a mérőcsonk, mérőnyílás, tisztítónyílás, és ezáltal a kéményseprő szakvélemény."

 

Forrás: innen

 

Ebből van a kavarodás...

Előzmény: Törölt nick (52528)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52528

Két mérnököm is van, akik gázterveket csinálnak.

 

Mind a kettő egyhangúan vallja, hogy 3méter alatti égéstermék elvezetéshez nem kell a kéményseprő szakvélemény a gáztervhez és a gáz MEO-hoz egyaránt.

 

8légköbméter minden készülékre vonatkozik, erre fokozottan felhívta mind a kettő a figyelmemet, mert most buktak meg Főgáznál ilyen MEO-k, hogy nem volt meg a 8légköbméter zárt égésterűeknél és nem vették át. Tehát most én is azt mondom, írhatsz, amit akarsz, ha nem veszik át, sőt az is meg van határozva, hogy pl. ha fürdőszobába rakod a készüléket hány cm-re kell legyen a kádtól,stb.,stb...

 

Buderusnak van olyan készüléke, ami 30-35métert tud koaxiális rendszerben. Valaki itt már linkelt hozzá... Azért arra számíts, hogy nem feltétlenül olyan árban lesz majd az a készülék, mint az, amik 10-12métert tudnak...

Előzmény: Dunit (52523)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52527

Az a baj, hogy a szolgáltató (Tigáz, Főgáz, stb) nem köteles bekérni az épitési engedélyt ehhez, hiszen semmi köze hozzá. Ahogyan az épitési osztálynak sem kell a gázterv.

 

Tehát a gázost nem érdekli, hogyan engedélyezed a füstgáz kivezetést, hiszen az adott rendszered megfelel a célnak, benne van a gáztervben.

Az éphatóságot meg nem érdekli milyen kacskaringókkal viszed be a gázt, milyen tipusú készüléket raksz be, milyen füstgázcső rendszerrel. Ami nekik kell: alaprajzon a helye, és homlokzatokon a helye, magassága.

Előzmény: Törölt nick (52524)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52526

Én nem azt mondom, hogy legyen minden ilyenhez engedély, mert én is örülnék, ha nem kéne minden sz.rhoz.

 

Csak ti a saját oldalatokról nézitek az egészet, ahol a MEO-hoz és a gáztervhez sem kell ilyen engedély. Viszont egy házbővitésnél/új épitésnél - magyarul amúgy is épitési engedélyes tevékenységnél - ezt kérni fogják, hiszen a terveken világosan látszik a gázkazán helye, és ebből következően kell hozzá füstgáz kivezetés is, amihez kéményseprő hozzájárulás, blabla.

 

Ha csak fűtéskorszerűsitésről van szó, akkor ez megkerülhető a gyakorlatban, hiszen egyébként az nem jut az éphatóság tudomására. De ha a szomszédot elkezdi zavarni a kéményből áradó "mérges gáz" (természetesen túlzok, de egy köcsög szomszéd mindjárt ezzel fog jönni), és megkérdezi van-e engedély, akkor bukta van.

Ha megbüntetik a tulajt, akkor ki fizeti a révészt? Mert ti azt mondtátok nem kell hozzá semmiféle engedély...

 

Én azt javaslom, minden esetben hivja fel a tulaj az éphatósáhot, mondják meg neki ott a tutit. Mondjuk ha kérnek tőle terveket/kéméseprő hozzájárulást és meg kell várni az engedélyeket hozzá, azzal természetesen ti vesztetek jelentős időt. Szóval eléggé sokrétű a dolog.

Előzmény: Törölt nick (52522)
Dunit Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52525

   "leirta egy hozzászóló: 90e Ft/méter az engedély nélkül létesitett kémény után az"

 

 Tegnap vagy tegnapelőtt a jogifórumon volt ilyen panasz. Egy szegény átvert/nem körültekintő

 vevő futott ebbe a problémába  - 18 éve csinálta valaki és most akar reklamálni !!

 

 

 Lehet a Jóistennél ! 

 Na megyek megnézem hogyan alakultak a dolgok !!

Előzmény: KömKel (52521)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52524

Azért megjegyezném, hogy a lent említett hozzászóló kéményről ír... A másik, nem derül ki az sem, hogy milyen hosszú kéményről van szó.

 

Ellenben én turbós és kondenzációs füstgázelvezetésre írtam a 3métert....

 

Azért számomra meglehetősen érdekes, hogy ha ez kormányrendelet, akkor azt minden szolgáltatónak be kellene tartania/tartattnia és aszerint eljárnia... Vagy tévedek? Ha nem így teszik, akkor ők is szabályt szegnek,ergo büntethetőek...

Dunit Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52523

 Érdekes dolgokat írogatsz !

 De neked állítólag terveződ és mérnököd is van - azok csak tudják ezeket a dolgokat !

 Most a 3 - vagy 4 métert fűst kivezetést hanyagoljuk, inkább erre a 8  légm3 -es dologra reagálnék.

 Ez a 8 lm3 egy átlagos 3 m belmagasságnál olyan 2,7 m2 -es helyiség pl egy fűrdő szoba - habár azok is nagyobbak.

 Tény nyilt égésterű készüléknél van ilyen előírás - na nem így hanem un. légtérterhelés  kW/m3 -arra bizonyos érték. merta zért nem mindegy hogy egy 10 kW-os az a kazán vagy 24.

 A zár égéstérnél pedig  teljesen mindegy , hogy mekkora egy helyiség térfogata !

 Aztán hogy ezek a MEO-sok mit , hogyan értelmeznek az megint egy másikdolg  - gondolm itt az egyéb finomságokra gondolsz !! 

 

 

 "de a tervezőm azt mondta, hogy működik a 3 méter alatti füstgáz kéményseprő nélkül,"

 

 

 Perszehogy működik csak éppen nem engedik !

 Itt a kör bezárul !!

 

 

 Viszont visszatérek erre a pici helyiségbe való telepítésre ( rajz még nincs lefényképezve így nem tudom feltenni ), de addig is : egy zárt égésterü kazánt -( turbós ) telepítenék 

 1. előszoba 5.5 m2 (22 lm3 ),

 2. konyha 8.5m2  (34 lm3), vagy

 3. egy picike kamra -  2.2 m2 (8.8 lm3 ). Mind mellett és ellene is van érv. Most nem írogatom mik ezek. Annyit a levegő befelé  0.6 m től  2.1 m -ig változna, a kémény viszont mindenütt  13 m lenne.

 habár korábban valami 30 -40 m-es ről beszéltél - igaz hogy ezt melyik kazán tudja még mindig nem árultad el !!

 

 Akkor melyik ez a kazán ???

Előzmény: Törölt nick (52519)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52522

Hmmm... Érdekes, hogy eddig egy MEO-s és egy gázterven sem kértek kéményseprőt szakvéleményt 3méter alatti kéményről... Most van egy eset, amikoris kérdőjeles az oldalfali kivezetés, ahhoz megkértük a tulajt, hogy keresse fel az építési osztályt, különben csakis födém áttörés lehetséges... Tehát, akkor minden eddigi 3méter alatt épített kémény, amit szereltek gáztervvel, gáz MEO-val, be is üzemelték, akkor szabálytalan lenne?

 

Hmmm... Rengeteg házat és lakást lehetne akkor bírságolni.... Mégsem történik meg, hogy lehet ez?

 

De legyen nektek igazatok... Minden kéményhez kell engedély....

Előzmény: KömKel (52521)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52521

Valahogy sejtettem, hogy ez lesz a válasz :DDDD

"ez gyakorlati dolog"

 

Lentebb leirta egy hozzászóló: 90e Ft/méter az engedély nélkül létesitett kémény után az éprendbirság. És miután ezt a nyakadba rakták, még engedélyezned is kell a kéményt, minden velejárójával együtt.

 

És ez alól nem tudsz semmivel kibújni, ugyanis kormányrendelet irja elő. Ezért kértem én is jogszabályi hivatkozást, ugyanis annak legalább ilyen "erejűnek" kellene lenni, hogy lehessen rá hivatkozni egy vitában.

A Főgáz/Tigáz/stb gyakorlati alkalmazásai nem érnek semmit, mert az önkormányzat épitési osztálya kiröhögi, és megirják neked a csekket.

 

Tehát a helyes lépések:

- gázterv engedélyeztetés + épitési engedély (kéményseprői hozzájárulással) kérése

- kivitelezés (engedélyek után természetesen)

- kémény átvétel

- használat

 

Ha vitatkozni szeretnél ezzel, légyszives konkrét jogszabályt kaparjatok elő, mert különben csak duma a "3 méter alatt nem kell engedély".

Előzmény: Törölt nick (52519)
Dunit Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52520

 Köszi a választ, de ennél kisé előrébb vagyok.

 Tehát nem új építés, hanem egy szimpla bővítés.

 Ennek ellenére majd minden feltételnek megfelelne.

 Azaz az ablaktól tetszőleges távra lehetne és miért kell az önkormányzattól erre engedélykérni - nem utca front.

 Amúgy kérdezetem az egyik szolgáltatótól - mondanom se kell választ nem kaptam , kaptam úgyan választ, de egészen másról, amit eleve nem kérdeztem - csupa közhelyet , hogy pl. terveztetni kell - ezt nélkülük is tudom.

 Kéne viszont aközös képviselő beleegyezése  - meg nem ad természetesen ezt ne írja le ! Mondja csak. !!! Nem szép !! Na erre is rákérdeztem a szolgáltatótól - világos kérdés  e nélkül ad e engedélyt - nem adtak világost választ  - elkenték, hiába mondtam a közös képviselővel lerendezem (elvégre az nem is hatóság ). Egy szolgáltatótól egy kérdésre a válasz ennyi lenne - nem tehetjük ilyen is ilyen rendelet szerint, vagy megtehetjük e helyet hablatyolnak mindenféléről.

Előzmény: KömKel (52516)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52519

Milyen linket szeretnél?

 

Valahol keresd meg a neten, ez gyakorlati dolog, nem elmélet, tehát nem tud, hogy a neten hol találod meg, de ha csináltatsz készüléket, akkor 3 méter alatt nem kell a kéményes...

 

Habár, most a Főgáz fingat mindenkit, tehát ott most két esélyes a dolog, de a tervezőm azt mondta, hogy működik a 3 méter alatti füstgáz kéményseprő nélkül, tehát avval nem baszakodnak, csak egy terv jóváhagyás 30 nap, ha a terven 4,5méter van írva és köben a helység 4,8méter akkor már bukta a MEO, illetve ha olyan helységbe van a készülék (akár zárt égésterű ), ami nincs minimum 8légköbméter, akkor a MEO bukta, és egyéb finomságok...

 

Tehát most nagy cigik vannak :S :)

 

 

Előzmény: zizizuzu (52507)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52518

Nekem is nagyon durván kapcsolgatott a 24 kW-os kombi kazánom. Egy 200 literes puffer beépitésével megoldottam a dolgot.

 

A komfortérzet tökéletes, a fogyasztás pedig a kapcsolgatós időszakhoz képest 20-50%-al kevesebb az átmeneti tavaszi időben.

 

Az adatlapomon lévő blogon találsz részletes leirást, ha érdekel.

Előzmény: ZAL81 (52517)
ZAL81 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52517

Én a MIKA kazán + tároló + váltószelepre írtam hogy 170e és nem másra 

valszeg itt lehet a félreértés forrása . 

 

Totál igazad van hogy ha szervíz igényes akkor így is úgy is csak a szívás van. 

 

Üdv 

Előzmény: X20XEVmérfoglaltmán? (52513)
KömKel Creative Commons License 2011.04.03 0 0 52516

El kell, hogy keseritselek...

 

Parapetes konvektorra az önkormányzatok 90%-a nem ad ki engedélyt (épitési), a maradék 10% pedig olyan feltételeket támaszt, hogy nem tudod teljesiteni. (pl nyilászáróktól való távolság, stb)

 

De javitsatok ki, én úgy tudom, hogy parapetes konvektort már nem is lehet beépiteni (gáz-engedélyezés részről)

Előzmény: Dunit (52511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!