Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1166

Ez a három történetfolyam: A sas , A Róma harcosa, A birodalom

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1165

Más téma: Szerencsére mostanság egyre másra jelennek meg a római katonai témájú regények is!:)  Eleddig ezek nagy hiányt jelentettek ( legalábbis nekem ).:) Eddig három regényfolyam jelent meg. Ha figyel az ember, mivel ezeket a témában járatos emberek írják, akkor sok új infót is lehet találni a római hadsereggel kapcsolatban! És hát néha még én is meg vagyok nevesítve  valamelyikben...))

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1163

No akkor a hülyézés után, talán elmondanád, ha megkérlek, hogy milyen konkrét erőviszonyok alakultak volna ki, ha minden seregrészünk odaért volna időben? Érdekelne, te meg gondolom tudod....

Előzmény: Törölt nick (1162)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1161

Ennyire hülye azért nem vagyok. Láttam én is...:)  De előtte engedélyt kérek tőled tényt megállapítani, neked bármennyire ismert is. Vagy csodálkozni is kérek engedélyt, jó?

Előzmény: Törölt nick (1159)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1160

Ragnar lodbrok, vagyis Szőrösnadrágú Ragnar.:)  845 - ben Párizs ostrománál is ott volt, akkor az is mitikus dolog volt?:) Egy jó kis vicces kétrészes link: http://lemil.blog.hu/2008/10/19/a_vikingek_1_0    ,   http://lemil.blog.hu/2008/12/30/vikingek_2_0

Előzmény: kritttt1888 (1156)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1158

Üdv. Mikor adják a sorozatot? Én még nem láttam hogy menne ilyen...

Előzmény: kritttt1888 (1156)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1157

Hm. Már itt is többrészreszakadt országot látni...:)) Így tényleg nem volt nehéz. Viszont ha mondjuk Szapolyai időben odaért volna ( mondjuk oldalba támadja a törököket, vagy eleve ott is lett volna egy nagyobb sereg ), akkor lehetett volna esély győzni, nem? Ebben a csatában sem volt végig egyértelmű a török fölénye...

 

Előzmény: Törölt nick (1149)
kritttt1888 Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1156

Sziasztok!

 

A History Chanelen most indult egy új sorozat Vikingek címmel. A sorozatban a főszereplő bizonyos Ragnar Lodbrok lesz, aki olyan a mi Álmos vezérünkhöz hasonló félig valóságos, félig mítikus alakja a skandináv népeknek.

Az első két rész alapján a sorozat bőven nézhető, de látom lesznek benne hülyeségek is sajnos.

 

Ajánlom tehát minden töri sorozat rajongónak, aki unja már a Szulejmán című szappanoperát és bírja az Angolt, mert magyar felirat sajnos még nincs.

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1152

Egyáltalában a tüfenkcsik Mohács idejében mennyiben voltak tekinthetők önálló fegyvernemnek?

Vagy inkább csak a janicsárság egyik alakulata voltak?

 

Az első tüfenkcsi-ezredeket még II. Bajazid szultán idejében (1481-1512) állították föl, de igazán kibontakozni I. Szelim (ur. 1512-1520) hadjáratai idején tudtak.

 

Az oszmán hadsereg döntően a topcsikra és tüfenkcsikre támaszkodva tudta totál sz@rrá  verni a mameluk szultanátus csapatait + a Közel-Keleten portyázgató-fosztogató arab-beduin rablóbandákat.

Előzmény: Törölt nick (1151)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1151

Kedves Bahadir bajtárs!

 

A mohácsi csatát az oszmán-török hadsereg szemszögéből feldolgozta már valaki?

 

Pl. egy török történész?

 

Olyasmikre gondolok, hogy tudjuk-e, hogy oszmán részről a csatában melyik fegyvernem melyik alakulatai milyen mértékben vettek részt, milyen csapatmozgásokat hajtottak végre?

 

Pl. a központi zsoldos lovasság alakulatait bevetették-e vagy elegendőek voltak a tartományi csapatok is a gyaurok legyőzéséhez?

 

Pl. olyan központi alakulatok, mint az ulufedzsik és a szilahdárok harcba lettek-e küldve vagy távolról figyelték a csata kimenetelét?

 

Mert ha a sodronyinges vagy pikkelypáncélos szilahdárok rohamra indultak volt mondjuk Mohácsnál, akkor állítólag még a boszniai vilajetben is érezni lehetett volna a föld dübörgését:-))))

 

Az a korábban több helyütt említett toposz, hogy az oszmánok a győzelmüket túlnyomó részt a topcsiknak (ágyúsoknak, tüzéreknek) és a tüfenkcsiknek (muskétásoknak) köszönhetik, az manapság mennyiben tartható még?

Előzmény: Törölt nick (1147)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1150

"És Isten mindig az erősebb zászlóaljakkal van - mondta állítólag Napóleon"

 

Általában igaz, de azért volt számos kivétel is a töriben.:-))))

Előzmény: Törölt nick (1147)
staubach Creative Commons License 2013.03.04 0 0 1148

Kicsit részletesebben? Talán mondjuk azt, hogy miért volt túlerőben?

Előzmény: Törölt nick (1147)
staubach Creative Commons License 2013.03.04 0 0 1146

Röviden elmondanád, ha megkérlek a csata elvesztésének okait?

Előzmény: Törölt nick (1141)
TheZen Creative Commons License 2013.03.01 0 0 1138
http://www.rubicon.hu/megrendelheto/termek_cikkek/nagy_szulejman_tartalom/1/1/0

Nekem ugy tunik, B. Szabo eppenseggel kimaradt...
Előzmény: Törölt nick (1136)
Unerwünschter Gast Creative Commons License 2013.03.01 0 0 1134

Úgyhogy szegény Szulejmán azt hitte, szívóznak a magyarok, és megölték a követét. Talán Tótfaluban tarthatták fogva egy házban, Buda mellett, ha jól emlékszem, és szerintem 1526-ban meg is halt. Nem hiszem, hogy szabadon engedték volna. De, ha valaki tudja, mondja meg, mi történt vele.

 

Én azt találtam csak, hogy 1526-ig volt "fogságban", ami nem tudni, mit jelent. De a neten található irományokban - főként régi krónikák, regények - azt is lehet olvasni, hogy lefejezték vagy éppen a tatai tóba fojtották.

 

Jókai Mór Frater György című regényében van egy beszélgetés is, ahol éppen ezt a tatai vízbefojtást cáfolja valaki. Azaz, már akkoriban is vitatéma volt.

Előzmény: Törölt nick (1012)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1132

A wiki szerint igaz az, hogy Mahidevran haseki sultan egy összetűzés során csúnyán elverte Hürremet és Szulejmán ezért büntetélsből az anatóliai Maniszába száműzte a fiával Musztafával egyetemben.

 

Mahidevran Gülbahar volt a teljes neve különben és érdekes módon ő volt az, aki az egész társaságot túlélte.

 

kb. 1498-1500 között született és 1581-ben halt meg, tehát szép hosszú életet élt.

Még II. Szelim uralkodását is túlélte és mostohaunokája, III. Murád szultán uralkodása alatt halt meg.

 

Neki és Szulejmánnak három közös gyermeke volt:

 

Musztafa (1515-1553), Szulejmán a saját testőreivel fojtatta meg. Haláláig ő volt a trónörökös.

Ahmed, nagyon pici gyermekként halt meg, talán 1 vagy másfél éves volt.

Raziye (1525-?), leány.

 

Mahidevran Gülbahar egyébként a korabeli oszmán források szerint is gyönyörű nő volt.

Megkockáztatom, hogy sokkal szebb, mint a vaskos keleti szláv típusú Hürrem, de hát ízlések és pofonok...

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1131

Azért  afilm készítőinek meglehetősen pregnáns véleménye van rólunk magyarokról.

Amikor az egyik vezír azt magyarázza Szulejmánnak, hogy lakodalom lesz a zimonyi várban és a madzsar ilyenkor eszik, iszik, mulatozik, lerészegedik...:-))))

Előzmény: Motun (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1130

No igen.

 

A leírások szerint uralkodása második felében Szulejmán is nagyon lobbanékony, hirtelen haragú és önkényes lett, csak úgy hullottak a fejek, ha el lett baszva valami...

Előzmény: Motun (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1129

Még egy kicsit a történelmi háttérről:

 

Hürrem (más néven Roxelana), született Olekszandra Onasztazia Lizovszka (1506-1558) nem egyszerű ágyas volt, hanem iszlám hitre térése után Szulejmán hites felesége lett, ezzel kiérdemelte a haseki sultan, azaz a szultánfeleség címet.

 

5 gyermeket szült Szulejmánnak, ezek közül 4 fiú volt.

 

Közös gyermekeik:

 

Mehmed (1521-1543), Szulejmán és Hürrem kedvenc fia volt, a trónutódlásnál is szóba került, de fiatalon meghalt betegségben

 

Mihrimah (1522-1578), ő lány, ő lett a felesége Damad Rüsztem Opukovics pasának, a későbbi nagyvezírnek

 

Szelim (1524-1574), később II. Szelim néven szultán

 

Bajazid (1526-1561), trónkövetelő volt Szelimmel szemben, őt és családját tetette el láb alól a perzsa sahhal Szulejmán

 

Dzsihangir (1531-1553), törékeny egészségű ifjú volt, néhány hónappal féltestvére, Musztafa halála után halt meg betegségben (egyes meg nem erősített híresztelések szerint mérgezésben)

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Roxelana

Előzmény: Motun (1120)
Motun Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1128

Köszi ......

 

  Azért én mint nagyon szerelmes szultán csak-csak megdorgálnék pár embert ha hazamegyek és nem találom a kedvenc puncit.

   És ha a muttert nem is merném leszidni, hát Kászim pasát gyerekestűl heréltetném ki.

Előzmény: Törölt nick (1127)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1127

Figyelj Motun!

 

Azért Szulejmán édesanyja, Ayse Hafsa szultána nem volt az a könnyű természetű teremtés, akit a fia csak úgy könnyen le mert volna teremteni.

 

Ayse Hafsa 1479-ben született, krími tatár származású volt, egyes források szerint Girej krími tatár kán lánya volt.

 

Nyilván azért adták hozzá I. Szelimhez, hogy ezzel is megerősítsék az Oszmán Birodalom és a krími kánság közötti szövetségesi köteléket.

 

Meglehetősen fiatalon, 15-16 évesen adott életet Szulejmánnak.

 

A források szerint erős akaratú asszony volt, aki részt kért magának a hatalomból.

 

Ő volt az első anyaszultána az Oszmán Birodalomban, aki a megtisztelő valide sultan címet viselte.

 

Hogy ez pontosan mit is jelentett, nem tudom, de ő utána lényegében minden szultán anyja viselte ezt a címet és a valide sultanok rendszerint kisebb vagy nagyobb mértékben a fiuk mellett részt vettek a hatalom gyakorlásában.

 

Ayse Hafsa asszony 14 éven keresztül, 1520-tól 1534-ig, haláláig viselte ezt a címet és egyes szerzők szerint gyakorlatilag társuralkodóként uralkodott Nagy Szulejmán mellett.

 

Ott ahol a sorozat most tart, még csak 42 éves volt, tehát relatíve fiatal, a filmben aki játssza, az szerintem idősebb egy tizessel.

 

 

Előzmény: Motun (1120)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1126

Azért ez az Ahmed pasa sem a határozottság élő mintaképe.

Először a haditanácsban még Piri Mehmed pasa, a nagyvezír véleményével is szembeszegülve javasol egy haditervet, másnap pedig már azzal megy a padisah elé, hogy mégiscsak az öreg Piri elképzelése lenne a jobb.:-)))

 

Ha ez így folytatódik tovább, könnyen selyemzsineg lesz a vége...

Előzmény: Motun (1120)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1124

Én a valós történelmi háttér teljes hiányát tartom a legnagyobb gondnak a Camelotban.

 

Hiányoznak a római-brit civilizáció maradványai, hiányoznak a portyázó, pusztító pikt bandák, no meg leginkább hiányoznak a szász és angles hódítók, akiket egy Vortigern nevű briton király eredetileg tkp. pont a pusztító piktek megfékezésére hívott be.

 

Szóval ilyen szempontból nagyon gyönge, ezt csak némileg ellensúlyozzák lady Igraine bájai.:-))))

Előzmény: Törölt nick (1118)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1123

 

Én azért nagyon szívesen kihámoznám lady Igraine-t a jelmezeiből....:-))))

Előzmény: Törölt nick (1118)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1122

No igen.

 

Közeleg Szolimán, Ibrahim, Piri pasa, Ahmed pasa meg a többiek több tízezer fős, jól felszerelt hadsereggel, a mi kedvenc Lajcsinknak meg csak azon jár az esze, hogy milyen jó buli lesz a zimonyi várban megtartandó lakodalom, meg hogy milyen jókat lehet ott majd zabálni meg vedelni...:-)

Előzmény: Motun (1119)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1121

Hmmm...nagyon jó kérdések...

Előzmény: Motun (1120)
Motun Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1120

Ez így működött a valóságban is?

Hogy van a szultánnak (Szulejmán) egy kedvenc muffja, akit állandóan kéret, aztán amikor elmegy háborúzni, az első tett hogy eltávolítják, férjhez adják.

Szegény szultán meg hazajön fáradtan a háborúból keresi a kedvenc puncit, oszt nincs.

 

Itt a sorozatban mire számíttanak, mit mondanak neki. Hogy Hürrem akart felségül menni Kaszim pasa fiához?

Mire számíttanak hogy a szerelmes Szulejmán mit csinál? Bólint hogy hmmm, minden rendben?

Addig rendben van hogy Kaszimnak is meg a fiának is hazudik a valide. Hogy Szulejmán bele- eggyezésével adják feleségnek.

De a valide mire számít? Hogy a szerelmes fia nem csinál vele semmit?

Hogy Kaszim pasának meg a fiának csak a fülén húzza ki a golyóit csak az alap.

Egyedül Cukor aga fogalmazott meg helyes kérdést, amit Sikkes elhárított. Persze őt is átvágja a valide, de ez nem ment a selyemzsínórtól.

 

 

A másik dolog. Hogy működött ez az egész? Van egy kedvenc ágyas, a "hivatalban lévő" szul- tán minden éjjel vele van, fülig szerelmes belé, ezt meg is mondja, kinyilvánítja, a háremőrök (Sikkes aga meg a többiek) meg úgy bánnak vele mint a legutolsó árnyékszéktisztitó rabszol- gával. Rángatják kezénél-nyakánál fogva.

 

 

 

Motun Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1119

Szegény Lajos királyt egy idióta fasznak formálták meg.

Mindenki okos ügyes, még a velencei követ is, ahogy a piacon szerzi be a fontos állani érte- süléseket, csak Lajos a balfasz.

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.02.27 0 0 1116

A lady Igraine nagyon jó benne.

Mindenféle értelemben:-)))

Előzmény: Törölt nick (1115)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.27 0 0 1115

A Camelot sorozat tegnapi epizódját nézte valaki?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!