Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1169

Ha valaki el van keseredve, az mindenre képes, veszélyes ember...:))

 

Előzmény: Törölt nick (1168)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1168

Nem tudom emlékeztek-e rá, hogy Gárdonyi Egeri csillagok c. regényében az ostrom vége felé Ahmed pasa elkeseredésében már az ulufedzsiket is rohamra küldi Egervár falai ellen.

Történelmileg különben elég nehezen elképzelhető, mert az ulufedzsik egy általában végsőkig megkímélt elit lovassági alakulat volt, ráadásul nem is igazán várostromra voltak kiképezve.

Többek között pl. a tábori csendőrség feladatkörének ellátása volt rájuk bízva.

Előzmény: Törölt nick (1151)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1167

Hát én szívesen kivárom, de attól tartok, hogy a jövő év vége felé fogunk járni, mire a sorozatban Mohácshoz érnek a török filmesek...:-))))

Előzmény: Törölt nick (1154)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1166

Ez a három történetfolyam: A sas , A Róma harcosa, A birodalom

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1165

Más téma: Szerencsére mostanság egyre másra jelennek meg a római katonai témájú regények is!:)  Eleddig ezek nagy hiányt jelentettek ( legalábbis nekem ).:) Eddig három regényfolyam jelent meg. Ha figyel az ember, mivel ezeket a témában járatos emberek írják, akkor sok új infót is lehet találni a római hadsereggel kapcsolatban! És hát néha még én is meg vagyok nevesítve  valamelyikben...))

staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1163

No akkor a hülyézés után, talán elmondanád, ha megkérlek, hogy milyen konkrét erőviszonyok alakultak volna ki, ha minden seregrészünk odaért volna időben? Érdekelne, te meg gondolom tudod....

Előzmény: Törölt nick (1162)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1161

Ennyire hülye azért nem vagyok. Láttam én is...:)  De előtte engedélyt kérek tőled tényt megállapítani, neked bármennyire ismert is. Vagy csodálkozni is kérek engedélyt, jó?

Előzmény: Törölt nick (1159)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1160

Ragnar lodbrok, vagyis Szőrösnadrágú Ragnar.:)  845 - ben Párizs ostrománál is ott volt, akkor az is mitikus dolog volt?:) Egy jó kis vicces kétrészes link: http://lemil.blog.hu/2008/10/19/a_vikingek_1_0    ,   http://lemil.blog.hu/2008/12/30/vikingek_2_0

Előzmény: kritttt1888 (1156)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1158

Üdv. Mikor adják a sorozatot? Én még nem láttam hogy menne ilyen...

Előzmény: kritttt1888 (1156)
staubach Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1157

Hm. Már itt is többrészreszakadt országot látni...:)) Így tényleg nem volt nehéz. Viszont ha mondjuk Szapolyai időben odaért volna ( mondjuk oldalba támadja a törököket, vagy eleve ott is lett volna egy nagyobb sereg ), akkor lehetett volna esély győzni, nem? Ebben a csatában sem volt végig egyértelmű a török fölénye...

 

Előzmény: Törölt nick (1149)
kritttt1888 Creative Commons License 2013.03.06 0 0 1156

Sziasztok!

 

A History Chanelen most indult egy új sorozat Vikingek címmel. A sorozatban a főszereplő bizonyos Ragnar Lodbrok lesz, aki olyan a mi Álmos vezérünkhöz hasonló félig valóságos, félig mítikus alakja a skandináv népeknek.

Az első két rész alapján a sorozat bőven nézhető, de látom lesznek benne hülyeségek is sajnos.

 

Ajánlom tehát minden töri sorozat rajongónak, aki unja már a Szulejmán című szappanoperát és bírja az Angolt, mert magyar felirat sajnos még nincs.

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1152

Egyáltalában a tüfenkcsik Mohács idejében mennyiben voltak tekinthetők önálló fegyvernemnek?

Vagy inkább csak a janicsárság egyik alakulata voltak?

 

Az első tüfenkcsi-ezredeket még II. Bajazid szultán idejében (1481-1512) állították föl, de igazán kibontakozni I. Szelim (ur. 1512-1520) hadjáratai idején tudtak.

 

Az oszmán hadsereg döntően a topcsikra és tüfenkcsikre támaszkodva tudta totál sz@rrá  verni a mameluk szultanátus csapatait + a Közel-Keleten portyázgató-fosztogató arab-beduin rablóbandákat.

Előzmény: Törölt nick (1151)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1151

Kedves Bahadir bajtárs!

 

A mohácsi csatát az oszmán-török hadsereg szemszögéből feldolgozta már valaki?

 

Pl. egy török történész?

 

Olyasmikre gondolok, hogy tudjuk-e, hogy oszmán részről a csatában melyik fegyvernem melyik alakulatai milyen mértékben vettek részt, milyen csapatmozgásokat hajtottak végre?

 

Pl. a központi zsoldos lovasság alakulatait bevetették-e vagy elegendőek voltak a tartományi csapatok is a gyaurok legyőzéséhez?

 

Pl. olyan központi alakulatok, mint az ulufedzsik és a szilahdárok harcba lettek-e küldve vagy távolról figyelték a csata kimenetelét?

 

Mert ha a sodronyinges vagy pikkelypáncélos szilahdárok rohamra indultak volt mondjuk Mohácsnál, akkor állítólag még a boszniai vilajetben is érezni lehetett volna a föld dübörgését:-))))

 

Az a korábban több helyütt említett toposz, hogy az oszmánok a győzelmüket túlnyomó részt a topcsiknak (ágyúsoknak, tüzéreknek) és a tüfenkcsiknek (muskétásoknak) köszönhetik, az manapság mennyiben tartható még?

Előzmény: Törölt nick (1147)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 1150

"És Isten mindig az erősebb zászlóaljakkal van - mondta állítólag Napóleon"

 

Általában igaz, de azért volt számos kivétel is a töriben.:-))))

Előzmény: Törölt nick (1147)
staubach Creative Commons License 2013.03.04 0 0 1148

Kicsit részletesebben? Talán mondjuk azt, hogy miért volt túlerőben?

Előzmény: Törölt nick (1147)
staubach Creative Commons License 2013.03.04 0 0 1146

Röviden elmondanád, ha megkérlek a csata elvesztésének okait?

Előzmény: Törölt nick (1141)
TheZen Creative Commons License 2013.03.01 0 0 1138
http://www.rubicon.hu/megrendelheto/termek_cikkek/nagy_szulejman_tartalom/1/1/0

Nekem ugy tunik, B. Szabo eppenseggel kimaradt...
Előzmény: Törölt nick (1136)
Unerwünschter Gast Creative Commons License 2013.03.01 0 0 1134

Úgyhogy szegény Szulejmán azt hitte, szívóznak a magyarok, és megölték a követét. Talán Tótfaluban tarthatták fogva egy házban, Buda mellett, ha jól emlékszem, és szerintem 1526-ban meg is halt. Nem hiszem, hogy szabadon engedték volna. De, ha valaki tudja, mondja meg, mi történt vele.

 

Én azt találtam csak, hogy 1526-ig volt "fogságban", ami nem tudni, mit jelent. De a neten található irományokban - főként régi krónikák, regények - azt is lehet olvasni, hogy lefejezték vagy éppen a tatai tóba fojtották.

 

Jókai Mór Frater György című regényében van egy beszélgetés is, ahol éppen ezt a tatai vízbefojtást cáfolja valaki. Azaz, már akkoriban is vitatéma volt.

Előzmény: Törölt nick (1012)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1132

A wiki szerint igaz az, hogy Mahidevran haseki sultan egy összetűzés során csúnyán elverte Hürremet és Szulejmán ezért büntetélsből az anatóliai Maniszába száműzte a fiával Musztafával egyetemben.

 

Mahidevran Gülbahar volt a teljes neve különben és érdekes módon ő volt az, aki az egész társaságot túlélte.

 

kb. 1498-1500 között született és 1581-ben halt meg, tehát szép hosszú életet élt.

Még II. Szelim uralkodását is túlélte és mostohaunokája, III. Murád szultán uralkodása alatt halt meg.

 

Neki és Szulejmánnak három közös gyermeke volt:

 

Musztafa (1515-1553), Szulejmán a saját testőreivel fojtatta meg. Haláláig ő volt a trónörökös.

Ahmed, nagyon pici gyermekként halt meg, talán 1 vagy másfél éves volt.

Raziye (1525-?), leány.

 

Mahidevran Gülbahar egyébként a korabeli oszmán források szerint is gyönyörű nő volt.

Megkockáztatom, hogy sokkal szebb, mint a vaskos keleti szláv típusú Hürrem, de hát ízlések és pofonok...

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1131

Azért  afilm készítőinek meglehetősen pregnáns véleménye van rólunk magyarokról.

Amikor az egyik vezír azt magyarázza Szulejmánnak, hogy lakodalom lesz a zimonyi várban és a madzsar ilyenkor eszik, iszik, mulatozik, lerészegedik...:-))))

Előzmény: Motun (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1130

No igen.

 

A leírások szerint uralkodása második felében Szulejmán is nagyon lobbanékony, hirtelen haragú és önkényes lett, csak úgy hullottak a fejek, ha el lett baszva valami...

Előzmény: Motun (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1129

Még egy kicsit a történelmi háttérről:

 

Hürrem (más néven Roxelana), született Olekszandra Onasztazia Lizovszka (1506-1558) nem egyszerű ágyas volt, hanem iszlám hitre térése után Szulejmán hites felesége lett, ezzel kiérdemelte a haseki sultan, azaz a szultánfeleség címet.

 

5 gyermeket szült Szulejmánnak, ezek közül 4 fiú volt.

 

Közös gyermekeik:

 

Mehmed (1521-1543), Szulejmán és Hürrem kedvenc fia volt, a trónutódlásnál is szóba került, de fiatalon meghalt betegségben

 

Mihrimah (1522-1578), ő lány, ő lett a felesége Damad Rüsztem Opukovics pasának, a későbbi nagyvezírnek

 

Szelim (1524-1574), később II. Szelim néven szultán

 

Bajazid (1526-1561), trónkövetelő volt Szelimmel szemben, őt és családját tetette el láb alól a perzsa sahhal Szulejmán

 

Dzsihangir (1531-1553), törékeny egészségű ifjú volt, néhány hónappal féltestvére, Musztafa halála után halt meg betegségben (egyes meg nem erősített híresztelések szerint mérgezésben)

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Roxelana

Előzmény: Motun (1120)
Motun Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1128

Köszi ......

 

  Azért én mint nagyon szerelmes szultán csak-csak megdorgálnék pár embert ha hazamegyek és nem találom a kedvenc puncit.

   És ha a muttert nem is merném leszidni, hát Kászim pasát gyerekestűl heréltetném ki.

Előzmény: Törölt nick (1127)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1127

Figyelj Motun!

 

Azért Szulejmán édesanyja, Ayse Hafsa szultána nem volt az a könnyű természetű teremtés, akit a fia csak úgy könnyen le mert volna teremteni.

 

Ayse Hafsa 1479-ben született, krími tatár származású volt, egyes források szerint Girej krími tatár kán lánya volt.

 

Nyilván azért adták hozzá I. Szelimhez, hogy ezzel is megerősítsék az Oszmán Birodalom és a krími kánság közötti szövetségesi köteléket.

 

Meglehetősen fiatalon, 15-16 évesen adott életet Szulejmánnak.

 

A források szerint erős akaratú asszony volt, aki részt kért magának a hatalomból.

 

Ő volt az első anyaszultána az Oszmán Birodalomban, aki a megtisztelő valide sultan címet viselte.

 

Hogy ez pontosan mit is jelentett, nem tudom, de ő utána lényegében minden szultán anyja viselte ezt a címet és a valide sultanok rendszerint kisebb vagy nagyobb mértékben a fiuk mellett részt vettek a hatalom gyakorlásában.

 

Ayse Hafsa asszony 14 éven keresztül, 1520-tól 1534-ig, haláláig viselte ezt a címet és egyes szerzők szerint gyakorlatilag társuralkodóként uralkodott Nagy Szulejmán mellett.

 

Ott ahol a sorozat most tart, még csak 42 éves volt, tehát relatíve fiatal, a filmben aki játssza, az szerintem idősebb egy tizessel.

 

 

Előzmény: Motun (1120)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1126

Azért ez az Ahmed pasa sem a határozottság élő mintaképe.

Először a haditanácsban még Piri Mehmed pasa, a nagyvezír véleményével is szembeszegülve javasol egy haditervet, másnap pedig már azzal megy a padisah elé, hogy mégiscsak az öreg Piri elképzelése lenne a jobb.:-)))

 

Ha ez így folytatódik tovább, könnyen selyemzsineg lesz a vége...

Előzmény: Motun (1120)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1124

Én a valós történelmi háttér teljes hiányát tartom a legnagyobb gondnak a Camelotban.

 

Hiányoznak a római-brit civilizáció maradványai, hiányoznak a portyázó, pusztító pikt bandák, no meg leginkább hiányoznak a szász és angles hódítók, akiket egy Vortigern nevű briton király eredetileg tkp. pont a pusztító piktek megfékezésére hívott be.

 

Szóval ilyen szempontból nagyon gyönge, ezt csak némileg ellensúlyozzák lady Igraine bájai.:-))))

Előzmény: Törölt nick (1118)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1123

 

Én azért nagyon szívesen kihámoznám lady Igraine-t a jelmezeiből....:-))))

Előzmény: Törölt nick (1118)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1122

No igen.

 

Közeleg Szolimán, Ibrahim, Piri pasa, Ahmed pasa meg a többiek több tízezer fős, jól felszerelt hadsereggel, a mi kedvenc Lajcsinknak meg csak azon jár az esze, hogy milyen jó buli lesz a zimonyi várban megtartandó lakodalom, meg hogy milyen jókat lehet ott majd zabálni meg vedelni...:-)

Előzmény: Motun (1119)
Törölt nick Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1121

Hmmm...nagyon jó kérdések...

Előzmény: Motun (1120)
Motun Creative Commons License 2013.02.28 0 0 1120

Ez így működött a valóságban is?

Hogy van a szultánnak (Szulejmán) egy kedvenc muffja, akit állandóan kéret, aztán amikor elmegy háborúzni, az első tett hogy eltávolítják, férjhez adják.

Szegény szultán meg hazajön fáradtan a háborúból keresi a kedvenc puncit, oszt nincs.

 

Itt a sorozatban mire számíttanak, mit mondanak neki. Hogy Hürrem akart felségül menni Kaszim pasa fiához?

Mire számíttanak hogy a szerelmes Szulejmán mit csinál? Bólint hogy hmmm, minden rendben?

Addig rendben van hogy Kaszimnak is meg a fiának is hazudik a valide. Hogy Szulejmán bele- eggyezésével adják feleségnek.

De a valide mire számít? Hogy a szerelmes fia nem csinál vele semmit?

Hogy Kaszim pasának meg a fiának csak a fülén húzza ki a golyóit csak az alap.

Egyedül Cukor aga fogalmazott meg helyes kérdést, amit Sikkes elhárított. Persze őt is átvágja a valide, de ez nem ment a selyemzsínórtól.

 

 

A másik dolog. Hogy működött ez az egész? Van egy kedvenc ágyas, a "hivatalban lévő" szul- tán minden éjjel vele van, fülig szerelmes belé, ezt meg is mondja, kinyilvánítja, a háremőrök (Sikkes aga meg a többiek) meg úgy bánnak vele mint a legutolsó árnyékszéktisztitó rabszol- gával. Rángatják kezénél-nyakánál fogva.

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!