Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.03.02 0 0 67591

Csak azt a világítást kell tervezni, aminél fontos, hogy mit világít meg, mekkora fényerősséggel és milyen színspektrummal. A mennyezeti LED-sornak nincsen más célja, hogy a vendégek beszarjanak az ámulattól, ezért annál túl sok tervezni való nincsen.

-Döntsd el, hogy kellemesen sárgás melegfehér legyen a színe vagy jéghidegfehér,

- mérd meg, hogy összesen hány méter fénycsík kell,

- döntsd el, hogy hangulatos enyhe fényerőt szeretnél (méterenként 3-6 watt), vagy valami durvábbat (méterenként 10-20 watt)

- szorozd meg a wattot a méterrel és azt is tudod, hogy LEGALÁBB hány wattos 12 voltos LED tápegységet kell venned (több wattos lehet). És persze a LED csíkból is 12 voltosat vegyél, hogy jó legyen a tápegységhez. De a legjobb, ha egy helyen veszed meg és közlöd az eladóval, hogy jelezhesse, ha elszámolnál valamit.

Előzmény: Dzsabb2 (67590)
Dzsabb2 Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67590

SZiasztok,

 

Gipszkartonra szerelt LED világító szigetet szeretnék építeni a nappalinkba, 6x4 m-es nappaliba hogyan kell megtervezni a világítást?

LED szalagot szeretnék a gipszkarton szélére, illetve süllyesztett spot lámpákat (csillár kapcsolóval, külön a szalag és a spotok).

 

köszi a válaszokat!

0l0 Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67589

"de mint a gyémánt olyan kemény volt"

 

Annyira nem is csoda.

Aluminium oxid - Korund.

Előzmény: Szirty__ (67588)
Szirty__ Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67588

Helló!

 

Nálunk fázisjavító elmenő szakasza volt úgy megoldva, hogy alumínium sínre 240-es réz kábel réz saruval volt rákötve.

Évekig nem volt gond. de a kötés egyre jobban melegedett. egy szép napon diszkréten füstölögni kezdett a kábel szigetelése és feketedett.

 

Alkalom adtán szétszedtük. Az érintkezési felület alumínium oldalán jelentpős vastagságú szürke, kemény réteg képződött.

Olyan kemény volt, hogy flex+legyezőkoronggal nem is lehetett lekoptatni róla, tisztító koronggal sikerült, de mint í gyémánt olyan kemény volt.

 

Tettünk a saruk alá cupal lemezt. Soha többet nem volt vele gond.

 

 

Mekk Elek ezermester nem ír hülyeséget!

Előzmény: King_of_Giants (67587)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67587

Nem gondolom, hogy évtizedek óta változott volna és beraknak oda olyan "közvetítő" lemezt

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67581)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67586

Egyfelöl azt is meghatározza a szabvány hogy "melyik kézbe kell fogni a szerszámot" másfelöl meg apró részletekbe nem megy bele

Késes megszakitó?

Olyan főkapcsoló kell amit szakértelem nélkül is működtetni lehet.

De ipari környezetben ennek az ellenkezője is előfordul

Jóbarát műhelyét villanyoztuk, szerintem "szabályosan". Ugyanakkor láttam, hogy a betáp egy felvonulási szekrény századik 5pólusú konnektorábol jött, oda meg a fenne sem tudja honnan, vegyes vezetékeken.

Egy óriási ipari telek, rengeteg bérbe adott műhellyel. Ellenőrzés, gondolom, soha. Valahol van egy főmérő és maszek almérők a műhelyeknek

Előzmény: C20NE (67577)
ötfelezős Creative Commons License 2016.03.01 0 0 67585

Este óta tűnődöm mondataidon egyenként, hogy vajon az általam írottakat megerősíteni kívántad vele, vagy ellenkezőleg? De még nem jöttem rá.

Az utolsó mondat kivétel, azt tudom, hogy én azt már a 67562-ben megírtam.

Előzmény: Peter atyuska (67584)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67584

Tulajdoni határok, ki kié:

- csatlakozó vezeték; szolgáltató

- méretlen és mért fővezeték; előfizetőé

- mérőhely; élőfizetőé

- mérő és áramkorlátozó; szolgáltató

 

MSZ 447:2009 van hatályba.

 

Előzmény: ötfelezős (67567)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67583

32 A az a határ ami felett fizetni kell, ha a hálózat olyan hogy a 32 +32 nem képes kiszolgálni akkor a szolgáltatónak kötelessége ezt jelezni a kiadható A megadásával és pluszban tájékoztat hogy ha cserélni kell a hálózatot a te csatlakozási pontodig az mennyibe kerülne, nem kötelessége fejleszteni.

 

A mérőhelyen meg kell nézni milyen vezetékezése van, ha az a jelenlegi állapotában képes fogadni a 32 + 32 A igényt akkor sima biztosíték csere, ha nem sajnos cserélni kell a vezetékezést aminek költsége minden esetben egyedi. De ezt a helyi reg szerelő megmondja. A légkábel 32 + 32 esetében minimum 16 mm2, ha nem ennyi azt a szolgáltató cseréli, de ezt jelezni kell reg szerelő feladata.

Előzmény: VILLÁMGYORS (67578)
Butavagy-e Csak Zombi ? Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67582

igen !

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67581

"Ma is simán rá van csavarozva minden faxni nélkül az aluminium sinezés a megszakitó/szakaszoló réz csatlakozójára"

 

Ha nincs közöttük sem cupal lemez, sem egy horgany réteg, akkor mégsincs sok értelme máshol sem a zsírozásnak-kenegetésnek.

Előzmény: King_of_Giants (67575)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67580

Ha jogi szempontból próbálom értelmezni, akkor mondhatom azt, hogy

- a toldásig tekintem mért fővezetéknek,

- ez a toldás az az elosztó, amire a szabvány is hivatkozik, csak éppen ez az elosztó "egyfelé osztja el" az energiát (léteznek ilyen jogi trükkök)

- természetesen az áramszolgáltató felelőssége is csak eddig a pontig tart.

Sehol nincs leírva, hogy hányszoros elágazástól nevezhetünk valamit elosztónak, tehát dönthetünk akár az "egyszeres elágazás" mellett is.

Ha erre a mondatomra esetleg most rá akarna ugrani agyatlan (=észérvek nélküli) kritikusaim hordája, nekik üzenem, hogy csak azoktól fogadok el kritikát, akik tudják, hogy mit nevezünk "jogi finomságnak", pl tudják, hogy mi a fő különbség pl egy nulla forintos adásvételi szerződés és egy ajándékozási okmány között.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67579

"MSZ 447:1998 6.5/ A mért fővezetéket megszakítás, toldás nélkül kell létesíteni."

 

Köszönöm a szó szerinti idézetet, sajnos ritka szokás.

 

Előzmény: King_of_Giants (67576)
VILLÁMGYORS Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67578

Tiszteletem!

Van  egy szabvány szerint kiépített mérőhelyem  éjszakai és nappali mérővel a nappalin 32 amper van az éjszakain 16 amper. Szeretnék az éjszakaira  25 vagy 32 ampert kérni vagy az éjszakaira is megjár a 32 amper mindenkinek? Tudom hogy reg szerelőt kell keresnem. Ha netán a  méretlen csatlakozó vezeték ami légkábelen jön be  netán cserélni kellene ez miatt akkor azt kicserélik ingyen?? Köszi a vállaszokat

C20NE Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67577

Sok helyen látom, hogy az órától induló fővezetékeket ( műhely, emelet, földszint ) késes szakaszolóval indítják a mérőtől. Ez esetben máris nem teljesül a megszakításmentesség. De a túlfeszültség levezetőknek is meg kell szakítanod a mért fővezetéket.

 

Lehet, hogy csak én vagyok fafej, de némi ellentmondást érzek ebben a tekintetben.

Előzmény: King_of_Giants (67576)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67576

MSZ 447:1998

6.5/ A mért fővezetéket megszakítás, toldás nélkül kell létesíteni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67563)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.02.29 -1 0 67575

Ennyit a hazai oktatás színvonaláról:"

 

El kellene jutnod egy utcai állomásba, de akár egy szabadtéri elosztóba.

Szerinted a távvezeték sodrony, vagy kábel hogy csatlakozik a trafó réz kivezetéseire?

Ma is simán rá van csavarozva minden faxni nélkül az aluminium sinezés a megszakitó/szakaszoló réz csatlakozójára

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67561)
C20NE Creative Commons License 2016.02.29 0 0 67574

Elfogadom! Azonban ha ez a szakasz még a szolgáltató felelőssége miért nem ellenőrzik soha ezt a szakaszt? A mérőcsere alkalmával sem és később sem.

Előzmény: ötfelezős (67572)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.02.29 -1 0 67573

Nem voltak a kötések szétszedve

Hanagyon koszos poros volt, letörlés , és ujrakenés. Nem gondolom hogy akkortájt , 50 éve, mélyében foglalkoztak volna elektrokorrozióval

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67561)
ötfelezős Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67572

 

A definíció az az elosztótábláig tart, semmiféle ha, akkor nincs benne.

 

 

Előzmény: C20NE (67568)
ötfelezős Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67571

Hát, bocs, nem.

Előzmény: Lacivill (67569)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67570

1. Ha meg sem nézeted szakemberrel, akkor nem fog kiderülni, a köv. 30évben sem, hogy akár behúzható pártizezerért simán. Innen ezt látatlanban nem tudja senki megmondani. Ha még tizszer megkérdezed sem.

 

2. A többi csak jótanács, nem kötelező.  A "maradjon igy eddig is jó volt" mindaddig elmegy, amig nem kell temetésre költeni, az drága dolog. Sokkal drágább, mint egy fi meg egy kinai nomrálisabb uj elosztó, ehelyett a 40éves borzadály helyett.

 

3. A topiktárs itt kifakadt, hogy összekötni a fűtőtesttel milyen dolog, majd mindenki mást mennyire agyonver. 

A valóság az, hogy már most is körbekörbe minden össze van kötve mindennel összevissza, csak épp semmi nem ugy, ahogyan kellene. Na, azért javasoltam amit, Fi relé, de ha nem hát nem.

 

4. A kpl elektromos felujitás nagyon-nagyon messze van 2szoba részbeni ujrahuzásátol és egy esetleges lakáselosztó cserétől.

Az ugy kezdődik lakótelepen, hogy akkor hol az óra, kint a francba, na akkor onnantól újra, és hozzuk a betonmarót!

Új horonyba MINDEN, zsírúj legyen MINDEN, dobozok, csövek, kötések, korszerű új szerelvények MINDENHOVA, ennek CSAK az anyagköltsége az általad emlegetett 200e egy átlagos 60nm-esben kb.

És akkor még jön egy munkadíj, horonyjavítások, akármi. Igazábol ezt már terveztetni is kellene, más kérdés, hogy az egy újabb százas, szinte mindig elsinkófálják.

 

 

Előzmény: temesin (67560)
Lacivill Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67569

hmm

nem 6.1.5?

Előzmény: ötfelezős (67562)
C20NE Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67568

És ha van a mérő alatt/mellett egy doboz amibe mondjuk a túlfeszültség védelem van beépítve, majd innen megy a vezeték a lakás elosztójához, akkor mi a mért fővezeték? A mérőtől a vezeték első kötéséig ami a túlfeszültség védelem, vagy a mérőtől a túlfeszültség levezető kapcsán át a lakáselosztóig?

Előzmény: ötfelezős (67567)
ötfelezős Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67567

Azt. A mért fővezeték definíció szerint a mérőtől az elosztótábláig tart, és idézett pont szerint megszakítás, toldás nem lehet rajta.

 

Miért csoda ez? Az áramszolgáltató limitált felelősséget vállal a mért fővezetéki hibákért, mivel a mérő alatti az teljesítménykorlátozó, nem pedig a fogyasztó számára minden körülmények között megfelelő túláramvédelem - azt nem vizsgálja, méretezi senki. Igazából a villamos berendezés létesítésének elvei szerint kellene a mérő után közvetlenül egy túláramvédelem, mint mindenhová. A szokás, hogy nincs, szerintem a szocializmusból fakad, ahol tettenérhetők voltak az "ejnye, elvtársak, ne verjük már a dolgozó népet nagy költségekbe, nem lesz ott semmi baj" impulzusok. Így aztán a szabvány igyekszik eme kétes szakaszon a hibák bekövetkezésének valószínűségét csökkenteni. Ez a topic 17 éves, biztos vagyok benne, hogy itt negyedévente felmerült az, hogy a kötés az hibalehetőség, veszélyforrás. És abban is, hogy anno gyári új vezetékkel toldás nélkül szerelt vezetékszakaszt vesz utoljára gyanúba mindenki, teljesen jogosan.

 

Sajnos, részvétlen vagyok a gondolatkísérleteddel szemben, mert régen is ki kellett hívni valakit, hogy a szerelés után plombáljon, a mai világban meg, ha a régi plombálásnak ez az eljárás a megfelelője, akkor ez.

 

Amellett egy mért fővezeték csere, elosztótábla áthelyezéssel az mindig is inkább a lényeges átalakítás kategóriába tartozott, mint kevesebbe.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67563)
szakmókus Creative Commons License 2016.02.28 -1 0 67566

Na ebben a témában volt ám linkdobálás,szakmai és kevésbé szakmai hozzászólás.A vége felé az elektrolit is megjelent végre.
Enélkül a fémek nem esnek egymásnak veszett farkasként.
Eredendő kérdésedre a válasz, egy panelház száraz klímájában paszta nélkül is kötheted az alut wagoba,de egy fürdőben vagy egy hidrofor aknában,ahol a meztelen csigák korzóznak,a réz kötésekre is,és a műanyag alkatrészek kivételével mindenre kenhetnénk pasztát. : )
A két véglet között hogy milyen a páratartalom a kötés körül,jobb inkább alkalmazni mint ezen spórolni.
Igen, a sodrott kötés,(egy feltételezett sodratra gondolva persze) is jól el lenne,záraz klímában,vagy akár a világűrben,ha az alumínium nem lenne puha,a rézhez képest,ezáltal kontakt hibától tönkremenve a kötés,sem mint kémiai folyamatok miatti oxidációtól,vagy oldódástól szétmálva.
A régi cégemnél a trafó utáni elosztó(kapcsolótér) alumínium sínekkel volt megoldva, az elmúlt évtizedek alatt sem volt meghibásodás(több mint 60 év) pedig volt rézsarus leágazás is cupal lemezzel,paszták nélkül,pedig több száz amper ment egy egy kötésen keresztül.
Na igen,hőkamerával vizsgálva csak olyan kötést kellett után húzni ami pár fokkal eltért a környezetétől.(De ez szükséges karbantartás.)
Nálam a panelban köszönöm jól elvan az alumínium,kb 26 éve,a szerelvények  vannak tapéta cserénél után húzva.(De ez is egy szükséges karbantartás.)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67561)
kingoftailor Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67565

Köszi. Akkor jól gondoltam.

Elvileg ilyen eset nem nagyon lehet, de biztos ami biztos.

 

Barkácsolás közben áramtalanítani szoktam a kismegszakítóval.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67552)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67564

Szerintem elbeszéltek egymás mellett. A kis dobozba beraksz sorkapcsot és kész.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67563)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67563

Tehát

- van mondjuk a ház falán egy szép Hensel villanyóra doboz-gyűjteményem,

- amiből most az egyik felső kis dobozban vannak a bisztosittékok.

- de én ehelyett egy nagy elosztót szeretnék az előszobába (jósok kismegszakító, házvezérlés, stb.) ahová a mért fővezetéket el kellene juttatni.

Tehát azt állítod, hogy a szabvány szerint a vezetékeket nem toldhatom meg a kis Hensel dobozban (a jelenlegi kismegszakítók helyén), hanem ki kell hívnom az áramszolgáltató emereit, hogy ők húzzanak be új vezetékeket a villanyóra és az új elosztó szekrény közé?

Előzmény: ötfelezős (67562)
ötfelezős Creative Commons License 2016.02.28 0 0 67562

MSZ 447:2009 6.5. pont

(szerint nem)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67558)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!