Keresés

Részletes keresés

szakmókus Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67654

Azt én nem tudom,de akkor már nem csak a zuhanyozásról van szó, hanem fűtés korszerűsítésről(is).

Előzmény: Lacivill (67652)
marvez Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67653

Sziasztok!

Tud valaki abbani segíteni, hogy az ajtó ill. ablaktól milyen távolságra kell tenni a villanykapcsolót? Ill. a mosdó körül a villanykapcsoló és a konektor milyen magasan lehet? 100-110cm -re szeretném rakatni és a villanyszerelő vakarja a fejét ....  köszönöm

Lacivill Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67652

Persze + 1 milláért.

Előzmény: szakmókus (67650)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67651

Ez mi a rossebb? Mindent kiszedni onnan, újravezetékezni ezerszer egyszerűbb, olcsóbb lesz.

Előzmény: Jahno (67649)
szakmókus Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67650

Sőt lehetséges a konvektorok kiváltása,( ami talán a legrosszabb hatásfokú eszköz) egy kombikazánnal.

Bizonyos esetekben.

Előzmény: szakmókus (67648)
Jahno Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67649

Sógornál is ilyesmi volt, ellenben a túloldali szomszéd felújításnál elfalazta és majdnem megdöglöttek...

 

Most meg anyósnál nézegetem a megoldást, amire erőteljesen rá kell készülnöm. Itt valaha egy ezer éves csengőtrafó volt, amit elromlott. Ránéztem, én ehhez hozzá nem nyúlok, majd kap vezeték nélkülit és kész. Aztán ismerős villanyász "megoldotta", igaz azóta nem világítunk a kapunál. Én meg futtában nem merek hozzányúlni, ellenben szép faház, jó lenne rendbetenni, mielőtt baj lesz belőle:

 

Előzmény: szakmókus (67646)
szakmókus Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67648

Na igen, de míg nálunk akár 100év múlva is fog piros vezetéken folyni a hiba áram, addig a gyűjtőkéményeknél egyszer csak el lesz zárva a gáz,ha nincs átépítve a kémény.Rá lesznek kényszerítve a társasházak a felújításra.most is csak haladékot kaptak e kémények,ha jól tudom.

Előzmény: Lacivill (67647)
Lacivill Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67647

Épp most van nálunk egyik rokonom. Náluk is hasonló projekt lesz, a májusi közgyűlésen szavaznak. 500e Ft ba kerül lakásonként ez a móka. Vagyis minenki kapna külön kéményt.

A villanybojler olcsóbb lenne.

Előzmény: szakmókus (67646)
szakmókus Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67646

Az egyik rokonom járt hasonló cipőben,a gázbojler ment egy gyűjtő kéménybe,ami a mai szabályoknak nem felel meg.Így nálad sem.  Ez mindaddig nem probléma míg valaki új készüléket nem akar csatlakoztatni, amit hivatalosan nem fog bekötni senki sem.

Nála is felmerült a villanybojler mint alternatíva,mivel a gáz üzemű tönkre ment.

Végül az hiúsította meg a beruházást hogy a 4szintes társasház kibontatta a gyűjtő kémény kürtőt, és egyedi bélelt kéményt kaptak az egyes szintek.

Mégis csak olcsóbb a gáz mint a villany ,ha vizet melegítünk vele.

Ez a kémény mizéria beruházás előbb vagy utóbb nálatok is meg kell hogy legyen,és akkor te is inkább vissza állnál a gázra.

Előzmény: tothxtamas (67645)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67645

A spájz van akkora, hogy beleférjen a fali vízmelegítő. A konyha felé a fala csak faszerkezetes levakolt valami (elég régi a ház). A konyha nagy, mert egyben van az ebédlővel. Olyan nagy szoba méretű. Annyi bútort nem tudok beletenni, hogy 10 köbméter alá csökkenjen a mérete. Nem csak ablaka van, de erkély ajtaja is. A konyhának van külön külső homlokzatra kivezetett kürtős szellőzője. A spájz falában egy szokványos rács van. A konyha ugyanilyen szellőzőráccsal van összekötve a fürdővel, ahol kéményes szellőző van.

 

Szóval egyenlőre keresem azt a lehetőséget, amelyik fenntartható, valamelyik szolgáltató vagy hatóság nem köt bele, és nem kell nagyon sokat kifizetni főként papírmunkáért.

Előzmény: Törölt nick (67643)
Lacivill Creative Commons License 2016.03.13 0 0 67644

Ha mindkét merőt műanyag szekrénybe kell tenni akkor 100e körül.

Előzmény: tothxtamas (67642)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67643

Na végre, erről szövegeltem. ott a 4 lyuk a falon...

Viszont, az ajtót lehet, hogy majd le kell szedni :) mivel: "Ha a felszerelési helyiség (ahol a sütő van) 10 m3 -nél nagyobb térfogatú és legalább 1 szabadba nyíló ajtó vagy ablak van rajta akkor a helyiség levegő ellátása és szellőzése megfelelőnek tekinthető."

 

De ettől még mindig baromság, hisz a konyhaszekrény, hűtő, tonnaszám felhalmozott lekvárosüveg jócskán csökkenti a légtérfogatot, és az ablak minimális mérete sincs definiálva. :)

 

Előzmény: tothxtamas (67641)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67642

Maga a vezérelt áram kiépítése mekkora összeget takar le? Mármint az óráig.

Előzmény: Lacivill (67640)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67641

Köszönöm! Az nem tűnik soknak. A gázosok, kéményserpenyők a konkrét anyagon és munkán kívül rengeteg engedéllyel, számítással tervvel keserítik az ember életét.

 

Bár egy új NGM rendelet alapján ( http://feol.hu/hirek/ha-ez-igaz-feleslegesen-vagtunk-lyukat-az-ablakokra-1755016 ) a 11 kW-ot meg nem haladó gáztűzhely esetében egy normális konyhában már nem kell rést vágni a drága ablakokra. A fali vízmelegítő azonban nem játszik a rendeletben.

 

 

Előzmény: Lacivill (67640)
Lacivill Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67640

Akkor egy közeli regisztrált szerelőt keress, és építtesd ki. Ez a gyors meleg víz készítő csodához kellene vagy 3*16A vagy még több. 5450Ft-ba kerül 32A felett a hálózatbővítés.

Előzmény: tothxtamas (67639)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67639

Villanyóra a lépcsőházban van. A szomszédnak van vezérelt árama, ezt tudom, mert szar volt a reléje, én kértem az ÉMÁSZ-t hogy cserélje ki, ne menjen éjjel az ütvefúró.

Előzmény: Lacivill (67638)
Lacivill Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67638

Vezérelt áram kiépitése lehet a legjobb megoldás. Villanyóra hol van?

Előzmény: tothxtamas (67634)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67637

Hm. Spájz szekrényem ugyan nincs, de van komplett spájz. A melegítő így ugyan messzebb kerülne a fürdőtől és a mosogatótól is. A kéménytől is. A spájz közvetlen utcára szellőzik egy rácson át. Az áthelyezése gázterv, mérőóra le, aztán fel. Vízvezeték munkákkal is járna. A lakás fűtés így is, úgy is marad konvektor.

Előzmény: Törölt nick (67635)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67636

Mivel a lakás légellátása nem elegendő a gázhoz. Társasházi lakás, így a kémény közös, abba zárt rendszerű gázkazán nem köthető be. A homlokzatra nem vezethetem ki, ahhoz minden lakó belegyezése kellene. De mindegy is.

Elektromosra állnék át, abból az általam ismert variációkat próbáltam felsorolni.

Előzmény: Törölt nick (67635)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67635

Pontosan miért is kéne átvariálni? Ablakcsere miatt? Milyen lakás?

A falat nem tudod átfúrni, vagy valami spájzszekrény lyukait felhasználni?

Előzmény: tothxtamas (67634)
tothxtamas Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67634

Szép napot!

 

A szokásos gonddal nézek szembe. A gázos fali vízmelegítőtől el kell majd búcsúznom. Vagy lyukat fúrni a frissen feltett ablakokra, esetleg búcsút mondani a szagelszívónak. A kémény gyűjtő, de mindegy is.

 

Szóval a meleg vizet elektromos vízmelegítővel tervezem megoldani. A lakásban egy fázis van, 16A.

 

Kérdésem lenne, és tudom nem egyszerű, mert használat függő minden.

Nem napi használatban van a lakás. Két-három naponként vagyok otthon, egyedül, illetve ketten. A fürdésre, zuhanyzásra van igényünk, de mindkettővel kiegyezünk, ha szükséges.

 

Villanybojler vezérelt árammal (mennyi ennek a költsége, és mennyit nyerek vele)?

 

Villanybojler simán fogyasztói áramról, de zuhany funkcióval, vízfogyasztást figyelő és megtanuló elektronikával (nincs külön kiépítési költség, de vajon kihasználható-e a bojler "okossága")?

 

Átfolyó elektromos vízmelegítő (nagyobb, sőt sokkal nagyobb áramfelvétel, ha a régi komfortot várom vissza, akkor sajna három fázis kell, viszont nincs őrláng, nincs víztárolásból származó hőveszteség, és a mosogatóhoz tudk tenni egy kisebb teljesítményűt, a fürdőbe kell erősebb, viszont így a vízre sem kell várni). Ebben az esetben emelni kell a bejövő áramot, ezt tudom, az óráig 7550 Ft, 32 A-ig, vagy hasonló nagyságrend. Három fázis esetén sokba van a kiépítése? A lakáson belüli vezetékek cseréjét belekalkuláltam.

 

Sok helyen olvastam, és vagy csak reklám anyagokat leltem, vagy aki értett hozzá, bölcsen hallgatott.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67633

"Kb. 6 éves Hajdú Z120EK bojler lenyomja a Fi relét. Fűtőszál okozza?"

 

Legtöbbször igen.

A vízkő (mint a hóesés) szép lassan gyűlik a bojler alján (minél melegebbre van állítva a bojler hőmérséklete, annál intenzívebben termelődik), egyre jobban körülveszi a fűtőszálat. Egy idő után a fűtőszál alsó része körül már nem tud keringeni a "hűtővíz", ezért ott a fűtőszál annyira fel tud forrósodni, hogy egy ponton megolvasztja saját burkolatát. A lyukon át befolyik a víz a fűtőszál belsejébe és a FI relé attól kezdve lecsap, ahányszor a bojler feszültséget kap.

 

Szombaton délig a legtöbb villanyszerelő bót nyitva szokik lenni, de a gyakrabban előforduló fűtőszálakból talán a barkácsáruházakban is lehet kapni, azok meg este 8-9-ig is nyitva vannak.

Fontos:

1: vidd magaddal az eredeti (lyukas) fűtőszálat (de még jobb, ha viszed az egész kiszerelt pajzsot mindenestül), hogy biztosan megfelelőt vegyél (kérd az eladó segítségét)

2: minden tömítésből is vegyél újat, ne a régivel kísérletezz

Előzmény: pgyafi (67629)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67632

Az csak egy direkt jól megfogható példa volt. Ki tudja mit dugdosnak ide-oda. Nálam most van egy régi Fujitsu amilo, annak gyárilag is kettős szigetelésű a tápja, a Lenovómnak pedig védőérintkezős. (Az a hülye kerek fajta műszercsatlakozós.)

Előzmény: Black Dragon (67631)
Black Dragon Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67631

" A fő bűnös lehet egy nintendo tápegység is." Erre viszonylag kevés az esély, mert ezek a kütyük kettős szigetelésű dugasztápról üzemelnek. Persze egy kapcsolóüzemű földelt táp (pl:PC) valóban okozhat ilyen hibát. 

Előzmény: Törölt nick (67627)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.12 0 0 67630

:)

Elképzelhető, de:

 

"Csak az a biztos, hogy a FI relével védett hálózaton összességében meg lett a 30mA-es leoldó hibaáram. A fő bűnös lehet egy nintendo tápegység is."

Előzmény: pgyafi (67629)
pgyafi Creative Commons License 2016.03.11 0 0 67629

Kb. 6 éves Hajdú Z120EK bojler lenyomja a Fi relét. Fűtőszál okozza?

Szombaton, Bp.-n hol tudok ilyet venni bele?

Elsőre csak úgy lement, akkor még vissza lehetett kapcsolni. Utána lement, kb óráig maradt fent. Most már fel sem lehet kapcsolni a Fi relét. Előre is kösz a választ!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.03.11 0 0 67628

Sherlock Holmes üzemmód:

Régebben jól működött FI relével is, de egyszer csak elkezdte lecsapkodni a FI relét?

Mi történt közvetlenül az előtt, amikor legelőször csinálta?

Először csak a sütővel kapcsolatban tenném fel a kérdést (pl: "nem akkor folyt ki benne az rengeteg sajt, amit azóta sem tudtuk tökéletesen kitakarítani belőle?"),

de nem biztos, hogy maga a sütő produkálja a hibaáramot (lehet, hogy át lett helyezve AKKOR, vagy mellé lett rakva egy másik elektromos berendezés, ami szintén hőt kap tőle), de (ahogy más is írta) még az is lehet, hogy az áramszünethez szükséges 30 milliamper hibaáramból 25-öt a múlt héten vásárolt orosz ventilátor produkál, és maga a szendvicssütő csak 5-öt ad hozzá amikor működik, így jön össze a 30 mA, hogy a FI relé lecsapjon.

Előzmény: Gamgoa (67623)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.11 0 0 67627

Nem biztos. :)

 

Csak az a biztos, hogy a FI relével védett hálózaton összességében meg lett a 30mA-es leoldó hibaáram. A fő bűnös lehet egy nintendo tápegység is.

Előzmény: Black Dragon (67624)
ike58 Creative Commons License 2016.03.11 0 0 67626

Szerintem itt nagyobb eséllyel kapsz használható választ:

 

Építkezés-felújítás 2.0

Előzmény: Kőrös (67625)
Kőrös Creative Commons License 2016.03.11 -1 0 67625

Kedves fórumozók!

Régebben épült palatetős családi házam szeretném zsindellyel leburkoltatni. A tetőszerkezethez nem kell hozzányúlni, de a későbbi tetőtér beépítés érdekében három tetősík ablakot szeretnék közben beépíteni. Budapest 17. kerületében, családiházas övezetben kell-e engedélyt, illetve építési engedély kérni a munkához?

 

Előre is köszönöm a segítséget.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!