Keresés

Részletes keresés

Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109181

Van még néhány kérdésem a vegyészekhez a táblázatban szereplő változásokkal kapcsolatban.

 

Keletkezhet-e egyáltalán ecetsav az érlelés során? Vagy ecetsavas etilészter? Szilva: 63,2 -> 138,7, ill. cseresznye: 65,7 -> 120,4 ? Ha igen, miből és hogyan keletkezhetett? Szerintem ezek nem az érlelés során keletkeztek, hanem csak az érlelés alatt kerültek a pálinkába. Tippem: Az érlelő hordó nem volt új, korábban is pálinkát érlelhettek benne. A hordó faanyaga átitatva pálinkával, egy kis öblítő víz is maradhatott a hordóban, ledugaszolva, hogy nem szennyeződhessen: Odabenn minden feltétel megvan ahhoz, hogy az ecetbaktériumok dolgozhassanak.

 

Miből keletkezhetett és milyen reakciók következtében az érlelés alatt a cseresznye párlatban jelentős mennyiségű cián?

 

Ami meg végképp nem ötszöröződhetett meg a pálinka saját anyagán belül, az a réz (szilva minták).

 

Előzmény: snapszmester (109180)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109180

Sajnálom hogy ilyen gyenge a táblázat, a kdoönyv jó. Nekem is voltak kétségem, de ennyi?

Előzmény: obsitos3 (109179)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109179

Ráadásul én ezt az első oszlopban levő számot eleve elütésnek vettem,de ha igaz a szó a lap alján:szilvapálinka,akkor nem lehet jó egyik alkoholtartalom sem,mert a szilvapálinkák általában nem ilyenek.Ha viszont egy speciális,nagyon gyenge minőségű löttyről van szó,oda kellett volna írni.

Előzmény: öreg_néne_b (109178)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109178

Igen, a legfeltűnőbb, hogy a szilvapálinka alkoholtartalma az érlelés alatt 3843-ról 32200-ra nőtt. (A csersznyéé közben csökkent.)

Előzmény: obsitos3 (109177)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.15 0 1 109177

Nem tudom,honnan ered ez a valami,de ha ez egy mérési jegyzőkönyv,akkor értéke nagyjából a nullával egyenlő,ha minden sorában feltételezhető annyi gépelési hiba,mint pl. az etil és a fajsúly soraiban.Az még elképzelhető,hogy a cseresznye kb.45%-os,de a 35%-os szilvapálinka nehezen.Hacsak a fejlécen is nem gépelési hiba miatt szerepel pálinka meg párlat,és az amúgy szilva likőr.

Előzmény: snapszmester (109171)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109176

                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (109163)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.14 0 1 109175

Párlatrol beszél, hordós érlelessel. Ez a címe.

Előzmény: Szomjas cápa (109174)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109174

A táblázat megjegyzései: „Windisch Károly szerint”, nem pedig Windisch károly táblázata. Adatrögzítési másolási – gépelési hibákat tartalmazhat. A táblázat adatai nagy pontosságú méréskre utalnak . 4 (ill. 6) értékes jegy súlymésrésnél megfelelő gondosságra utal, más méréseknél is.

Ahogy értelmezem, hogy: Nem a „Párlat” változásáról van szó főzés után, hanem –elvileg- ugyanannak a cefrének kierjedés után közvetlenül, majd a „b”minta 6 hónappal későbbi kifőzéséről és vizsgálatától van szó.

Én a továbbiakban így értelmezem és így is hivatkozok rá.

A súly %-ok számunkra idegenek, át kéne számítani mostan szokásos 20 °C tf%-ra, hogy a nagyságokkal, nagyságrendekkel „ránézésre” tisztában legyünk. A szilva fajsúly 6 hónap tárolás után biztosan helytelen. Hogy a gépírónő mit hibázott??

A két gyümölcscefre párlatainak vizsgálata –mivel akülönböző gyümölcsérésű és feldolgozási módú, valamint a feldolgozás után eltérő környezeti – hőmérsékleti környeztű cefréből főzött pálinkákról van szó, korlátozott összehasonlíthatóságú.

Szilva, alkohol tartalom:, „Etilalkohol”: A főzés utáni alkohol tartalom adatrögzítési hiba: 3,8 %-os párlat súlyszázalékos mértékegység esetében sem pálinka. A 33843, 0 érték lehetséges,38xxx,x a tárolás alatti változás arányát figyelembe véve elfogadhatatlan. A fajsúly növekedés drasztikus alkohol tartalom változásta utal, de ez is inkább az említettek szerint adatrögzítési hiba lehet.

Alkohol tartalom változás esetleg 38,xx m/m % -ról 32,xxx m/m % -ra: bődületes tárolási hibák (részben elpárologhatott, részben ecetté alakult) elkövetése esetén lehetséges, de szerintem nyugodtan kizárhatjuk. (vagy nem.)

Ezek a csípőből jövő dolgok ezután jönnek a tényleges problémák.

Bár a vizsgálatra, mérésekre begfelelő energiát költséget fordított Dr Windisch, a szilvapálinkából mért paraméterek cefrekészítési – tárolási hibákra utalnak. Ilyenkor hiába az 1/100,000, osztásközű súlymérés, egyes paraméterek érdemi nagyságrenddel, sőt akár nagyságrendileg is megváltozhatnak. Minden műszer jó és halápontos, esetleg csak egy deszkákkal fedett muslicás cefréshordó miatt az egész vizsgálat egy sz...t sem ér.

windisch  szerintem ennél a vizsgálatnál azt a hibát követte el, hogy esetleg megállt a mért értékek dokumentásánál, a mérési eredmélyek elemzéséről és ez alapján a vizsgálat megfelelően végzett tárolási körülmények melletti megismétléséről nem gondoskodott. Vagy igen, de az már nem ezen másolt táblázatban van dokumentálva.

Ezután jönnek az igazi „szerves” paraméterek egy csomó nem tisztán kémiai, hanem biokémiai reakciókkal.  Jönnek mindenféle lehetséges kémiai reakciók, de ezekből a táblázatokból a paraméterek  változásának az iránya sem meghatátárorozható.

Összesítve: van néhány hiba a táblázatban, amelyeknek a kiküszöbölése a mérési folyamat hibáinak úgymint ” Minta keletkezés, mintavétel, tárolás, vizgálat, adätrögzítés, adat atmásoláss”  végeredményt jelentősen befolyásoló  hátásának kiküszöbölése  után lehetséges.

Előzmény: snapszmester (109171)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109173

Olyan, mintha nem lett volna bedugva az üveg.

Előzmény: snapszmester (109171)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109172

Bocs igazad van.

 

Profi kémikusok a garázsban.  :-)

 

Előzmény: vasbicikli (109169)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109171

Mielőtt unatkoznátok.

 

hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109170

Kösz az infót, nekem érdekes!

Előzmény: Giovanny75 (109155)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109169

"Amúgy ma reggel kinyitva a fórumot, azt hittem eltévedtem. Meg is néztem a fejlécet, nem az "Amatőr Kémikusok Fórumán vagyok-e? :-))"

 

Amatőőőőr?!

Nono...

:)))

Előzmény: In Lak'ech (109125)
nebamun Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109168

Ennyire színes trutyim nem volt, de hasonló fehér kicsapódás igen, szintén pár hét után kiválva. Simán leszűrtem és ennyi. 

Előzmény: foxrudi (109167)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109167

Szűrd át még egyszer.Maradt benne rendesen.

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109165)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109166

Szia!

 

Köszi a tippet, akkor bizonyára a másik hat üveget sem mostam ki, ha már kökénypálinkát töltök bele...

Előzmény: peca_matyi (109151)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109165

Szia!

 

48%-os, és igen.

Előzmény: foxrudi (109157)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109164

Szia!

Köszi, megpróbálom.

Előzmény: zsuzska60 (109143)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.14 -1 0 109163

                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (109104)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109162

Mivel Rézművesen kívül senkit nem ismerek, elküldeni sem tudtam senkivel. És jól mondod, többször próbáltam megoldani a problémát, de nem volt benne partner. Csak ezért nem tudok, és nem is akarok elutazni hozzá, hogy elvigyek 2-3 ezer forintot. Annyira tehetős nem vagyok. Gondolom ezt ő is és te is megérted. Talán megérdemeltem volna annyit anno, amikor felajánlottam, hogy elutalom (azt hiszem, ez tőlem a maximális ráutaló magatartás a fizetési szándékra) és ő elutasította, hogy azt mondja, nincs számlám, de ide, is ide elpostázhatod. Nem érzem magam bűnösnek. De ha ez "nálatok" bűn, akkor nem kívánok a társaság tagja lenni. Mert mivel azt állítod, összetartozunk, így joggal gondolhatnám, hogy van a társaság tagjaiban tolerancia. De hajlandó vagyok a poharak árát duplán kifizetni, ezzel az őt ért kárt remélem busásan kompenzálom. De! Továbbra is csak postán tudom elküldeni, hacsak azóta nem csináltatott magának bankszámlát. Vagy esetleg valami postagalambbal elküldöm. :-)))

De ez sem a fórumra tartozik. Javíts ki, ha tévedek.

Előzmény: szilvakukc (109161)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.13 0 3 109161

Nem tisztem Tucsó barátomat megvédeni, és asszem nincs is rá szüksége, de megjegyezném, hogy nem véletlenül kérdezte. Anno, több mint egy éve! emberünk legyártatta a poharakat, amit ki is fizetett.  A Zd-re persze többen ilyen-olyan ok miatt nem tudtak eljönni, de megoldották a kérdést(elhozatták valakivel, lerendezték emilben, stb), rajtad kívül. Többször Rád lett kérdezve, a sokadik után odavetetted ezt az „átutalom, ha annyira kő” választ, majd nem foglalkoztál a kérdéssel. Szerintem köztünk Zd-sek közt(és, bár Téged még nem látott senki, de elvileg közénk tartozol), ez a pökhendi stílus nem szokott jellemző lenni.

Előzmény: In Lak'ech (109147)
kupeci Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109160

Könnyű annak akinek van olyan szép rozsdamentes:)))

Előzmény: norris53 (109139)
Babar66 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109159

Szerintem is van itt, aki 10-20 liter körüli főzővel dolgozik, és van aki nagyobbal (80-100 l ) tolja.

Nos, az utóbbiak bizonyára tudnak majd súgni, hogy hol lehet gyorsan 1-2 mázsa mirabellt gyorsan összeszedni.

Aztán bizonyára akad, aki segít kimagozni.

És a végén azért lehet osztozni az eredményen, mert ahogy Öreg néne is írta, a végén csak kerül némi iható fölösleg...

Tehát csak szervezés kérdése az egész. (Persze a pontos dokumentáláshoz Te elengedhetetlen leszel!)

Üdv!

Előzmény: Szomjas cápa (109132)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109158

Nekem 15mm-es csővel van szerelve,nem 3/4"-al.Valamit rosszul értettél.Az aljától is 10mm van elhagyva.

Előzmény: bergerger (109152)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109157

Tedd be fagyasztóba egy napra,és szűrd át kávéfilteren.

 Hány fokosra engedted,szűrtél kozmaolajat?

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109123)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109156

A cső nem kell hogy a falhoz simúljon, nincs rejtett zug,tisztíthatóbb lesz.Bámulom a türelmedet is,emelem kalapom a kreatívitásod elött,ahogy új útakat keresel egyszerűbb,olcsóbb megoldásokra(meg kell nézni egy eprűvetta+k.olaj szűrő árát, pláne csilli-villi v.rézből)kedvedet ne veszítsd és mégegyszer gratula!

Előzmény: bergerger (109152)
Giovanny75 Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109155
Üdv mindenkinek!

Még új vagyok itt de sokat olvastam már a témáról.

A cián témához szólnék hozzá. :)
Tudomásom szerint az amigdalin szárítás közben elbomlik, ezért magozás és magszárítás aprítás után vissza lehet etty részét helyezni a cefrébe. több szakirodalom is ezt irja.
Forrás: Panyik Gáborné dr könyve.
De rákeresve ezt találtam a témában:

" A magtöret a cefrében
különösen veszélyes, mert a magból a cefrézés
és az erjedés során az amigdalin
ciánhidrogénre és benzaldehidre bomlik. Míg
a pálikánál benzaldehid fontos a magjelleg
kialakítása szempontjából, addig a
ciánhidrogén nagyon erős, légzésbénító
mérgező gáz, amely desztilláláskor átmegy a
párlatba is. A magozás után a magot szárítani
kell, és ezután aprítani, majd perforált
szűrővászonban, vagy kosárban az erjedő
cefrébe helyezni. Másik lehetőségként
ajánlható, hogy a szárított magtöretet a
párlatban, pálinkában áztatjuk ki, majd a
pihentetés, vagy érlelés során keverjük a
magkivonatot az előre tesztelt mennyiségben
a termékhez. Fontos figyelembe venni
azonban, hogy a magkivonat szépen érik a
szűrés után, de egy idő után szétesik,
elöregedik"
Forrás http://www.borigo.hu/index.php?cmd=spirituscikk&id=00012
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109154

És ha van benne kellően oxidalt vagy redukalt réz, talán megszinezi.

Előzmény: Tucso69 (109153)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109153

Én már jártam így.

Na nem így nézett ki, mintha felmosórongyot csavartak volna bele.

Szilva pálinka kb 5 hónaposan a hidegbe egy pici ilyen csapadékot produkált.

Kb 1 hónapot állt a kész cefre, egyértelműen kozmaolaj. Frissen tükör tiszta volt.

Előzmény: peca_matyi (109151)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109152

Előbb-utóbb kialakul. Ha kialakul a végleges, megcsinálom térbeli rajzként is, ott sokkal jobban érthető.

Beszámoztam, a hosszmetszet most a 4. változatnál tart.

Egyelőre foxrudi által említett 3/4" csővel van, kicsit bumfordinak tűnik a cső.

Át kell még gondolni a tisztíthatóságot is, különösen amikor a cső a falhoz simul, ott lesznek érdekes zugok.

Lehet, hogy sima 10.10.1 zártszelvény praktikusabb lenne. Ezután jön az anyag és az ár kérdés.

 

Előzmény: In Lak'ech (109149)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!