Keresés

Részletes keresés

ajajo Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9643
Anima interjú a www.mogyoro. hu honlapon a rejtett kamera rovatban.
Shingitai Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9642
vagy megis. bocs mindenkinek, hetek ota rossyalkodik a gepem, vasarnap dolgozom,nem tudok menni a talalkozora, lelekben veletek vagzok, ha megjavul az oprendsyer tobbet irok.
Shingitai Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9641
Nem birok bejelentkeyni
Bassman_ Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9640

Csen

Ne tudd meg! :)

Előzmény: Csen (9639)
Csen Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9639
Hurrá jövőre tanulunk szablya formát!
...de ki az az M.N. >:-)
Előzmény: Wazull (9638)
Wazull Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9638
praclee,

jobban, mint M.N.? Azt nem hiszem. Bassman_ is erre probalt utalni...

Előzmény: praclee (9637)
praclee Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9637
Azt én pontosan tudom.De attól még elléggé jártas az ilyen téren is.Jobban mint M.N.!
Előzmény: Rorimack (9636)
Rorimack Creative Commons License 2001.04.05 0 0 9636
Haliho!

A Kassai nyilas.(Marmint ijasz). Azon belul is a Kassai iranyzat nagymestere ;))))

Akkor mar Hidan Csaba.... ;)

Kesvivasban koszonom a tanacsot... ;)

R.

Előzmény: praclee (9635)
praclee Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9635
Én Kassai Lajos-t ajánlanám!
Előzmény: Bassman_ (9626)
Darth Bane Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9634
"Tenyleg, nem tud valaki "kesvivas" oktatasrol?
(marmint ahol csak ezt oktatjak...) "

A CSillaghegyi Borozoban, szabadfoglalkozasos keretek között, hozott fegyverzettel. VAn rugos-alulrol döfködős vmint lefelétartott-szabdalkozos. Csak sajat felelössegre. Zenére az úri közönség táncol.

Csak vicc volt ;-)

Előzmény: Rorimack (9633)
Rorimack Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9633
Haliho!

Kardok: ha japan kard, akkor biztos, hogy nem szablya. talan daito, daikatana, vagy valami ilyesmi.
A szablya egykezes (altalaban), es van keresztvasa. A japan kardokra meg a cuba, es a ketkezesseg jellemzo.

Nem elofeltetele a lovaglas a kardformanak, lenyegesebb az ellenfel pancelozottsaga. (Mellvertet hiaba vagdalunk, mig ugyanez nemezruha, "szamurajpancel2 ellen egy fokkal hatasosab...)

Szuras: igenis, a szablyaval (nem lovassagi fegyverkent), csakugy, mint a katanaval es tarsaikkal lehetett, sot erdemes volt szurni. ellenkezo esetben nem farasztottak volna magukat a kovacsok a fokel kialakitasaval.

Szablyavivasban egyik "alapmozdulat: szurni hasra, megtekerni, belestul kirantani ;)
(Ha a masik kez ures, ezert tartaj a belos azsiai vivo a gyomra elott...)

Es nem veletlen, hogy a torokszuras maig ervenyes talatat a kendoban... (elvileg...)

(Bar, a shinai is inkabb atment egyeneskardba, igy itt is utes lett a vagasokbol...:(

Tenyleg, nem tud valaki "kesvivas" oktatasrol?
(marmint ahol csak ezt oktatjak...)

R.

Fődhözragatt Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9632
Gemini,
Ha nem jön közbe semmi rendkívüli, megyek.
Előzmény: Gemini (9628)
Cibet Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9631
Na igen. Ujabb bonyodalmas tema.

Konnyen lehet, hogy kardnak csak az egyenes kardot nevezik, de ide soroljak a rapiert is, ami viszont mar alapvetoen kulonbozik a lovagi kardoktol. Az angolban is megkulonboztetik a dolgot, mert taichiban az egyenes kardos formagyakorlatot hivjak sword form-nak, a szablya format meg sabre form-nak. De itt megkonnyiti a dolgot, hogy a kinaiaknal ez a ket kard(?)fajta terjedt el, es igy a legkonnyebb megkulonboztetni oket.
Az ertelmezesem szerint kardnak lehet hivni minden fegyvert, aminek ele meg markolata van, es ezek nagyjabol egy egyenesen, vagy gorben helyezkednek el. Na jo, tudom, hogy ez egy bugyuta meghatarozas, de most nem jutott jobb az eszembe, es remelem senki sem fog egy kardot egy landzsaval, vagy csatabarddal osszekeverni.
De lehet, hogy ez teves meghatarozas, az en ismereteim a regi fegyverekrol foleg a szerepjatek es fantasy konyvekbol szarmaznak, es ugy emlekszem, hogy a kard osszefoglalo nevvel illettek minden ilyen fegyvert. Ja igen, eszembe jutott. A lovagi kardot longsword-nak hivjak.

Jean Marais kivaloan vivott rapier-ral, elvezet volt nezni, es nem is volt ezzel semmi baj, ha a megfelelo korban jatszodott a film. Csak egyszer szerepelt egy lovagkori filmben, a cime Csoda a farkasokkal, vagy valami hasonlo, ahol szinten a torvivast hasznalta. Mindegy, nem olyan lenyeges az egesz tema. Europaban amugy a torvivas maradt fenn a mai napig, hiszen az olimpiai vivas is ebbol szarmazik. Tehat lehet jo oktatot talalni, meg a longsword-hoz is, lasd pl. Conan, a barbar, vagy a 13. harcos. Csak hat ugye az igenytelenseg...

sexmachinehead Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9630
Hali Cibet!
Ha jol emlexem Jean Marais rapierrel vivott, viszont ezek nekem kiskoromban nagyon teccettek. Persze lehet, hogy volt olyan filmje is ahol nem.
udv, smh
Előzmény: Cibet (9624)
Pitzu Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9629
Ezt a kard vs. szablya dolgot én is így tudom, bár ez innentől már nyelvészeti kérdés is. Nekünk magyaroknak fontos volt a kettő közti különbség, így két külön szavunk van rá. Szerintem más nyelvekben nincs rá külön szó.
Előzmény: Fődhözragatt (9625)
Gemini Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9628
Kedves Fórumlakók,

Kirándulás a Börzsönybe

április 8-án vasárnap!

Gyülekezés: reggel
9-ig a Nyugati körúti fõbejáratánál!


(Én már 8:40-kor
ott leszek, minthogy a vonat fél 10-kor indul,


akit érdekel, legyen szíves
legkésõbb 9-ig odaérni, hogy legyen idõnk jegyet
venni).


Visszaérkezés kb.
fél 4-kor.


Az útvonal:


Üdv:

Gemini

Gemini Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9627





Bassman_ Creative Commons License 2001.04.04 0 0 9626

Kérdezzétek meg Mádai Norbertet, ő a szablyák és kardok Nagy Hazai Ismerője. Ja és az óráké meg az étkészleteké.
Előzmény: Fődhözragatt (9625)
Fődhözragatt Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9625
Kösz, Cibet!
Egyébként onnan vettem ezt a szablya-dolgot, hogy pár éve a Városligetben, amikor valami honfoglaláskori hétvége vagy mifene (egyébként nagyon jó kis rendezvény) volt, akkor a vívó bemutatón magyarázták, hogy a honfoglaló magyaroknak nem kardjuk volt, hanem szablyájuk, mert ami görbe, az szablya, nem kard. A nyugat-európaiaknak volt kardjuk, egyenes. Ezt mondta a bemutatót vezető vívó. De mivel nem értek a fegyverekhez, lehet, hogy én értettem félre valamit.
Előzmény: Cibet (9624)
Cibet Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9624
A kard temahoz hozzaszolva... Remelem nem mondok en se tul nagy butasagot.

Attol, hogy gorbe egy kard, meg akarmi is lehet a neve. Peldaul handzsar.

Szoval alapvetoen ketfele kard van: az egyenes es a gorbe. Egy karddal haromfele dolgot lehet csinalni: szurni, vagni, utni.
Az egyenes karddal igen nehez vagni, inkabb csak utni lehet, mint egy bottal. A nagy, nehez lovagi pallosokat ugy hasznaltak, mint a csatabardot, megprobaltak vele behorpasztani az ellenfel panceljat. Ilyenkor inkabb a becsapodas erejevel operaltak, ezert is voltak ilyen nehezek, es egy jol sikerult utes le is szakithatta a kiszemelt vegtagot, osszetorve zuzva, ami az utjaba allt. Egy vekonypengeju gorbe karddal ez csak egy elegans nyisszantas.
De az egyenes kard legnagyobb elonye, hogy szurni igen jol lehet vele. A rovid romai kardot is igy hasznaltak. Valamint a keskenypengeju, egyenes kinai kardot is. Foleg az utobbi, ha beleszaladt egy utesbe, konnyen tort. Kesobb kialakult az egyenes torkard vagy rapier, amivel szinten csak szurtak.

A gorbe kard a lovas harcmodor termeke, mert a gyorsan vagtato lo hatarol igen nehez szurni, viszont vagni sokkal konnyebb. Neha annyi eleg, hogy vagtatva kitartja a kardjat oldalra, es a gorbulet miatt vegighasitja az ellenfelet, amikor beleutkozik. A gorbe karddal nehez szurni, viszont utni lehet, de ez hibanak minosul. Iaido edzesen meg is ronak erte, es sokaig kell gyakorolni, mire tenyleg vagas lesz a dologbol. A vagas es az utes kozott az a kulonbseg, hogy utesnel a penge nem mozog el éliranyban, mig vagasnal a becsapodas pillanataban is, es utana is éliranyu mozgas van. A katana is lovassagi kardnak indult, ezert gorbe, es kesobb is alkalmas maradt a japan pancelok atvagasara, mert ott nem terjedtek el a fempancelok.

Akik viszont mesteri szinten forgatjak a kardot, azok kihozhatnak belole olyat is, amire az atlag gyakorlo nem kepes. Peldaul katanaval szurni es az egyenes kinai kard hegyevel vagni.
Filmekben latni neha meglepo dolgokat, peldaul romaiak karddal vagdalkoznak, vagy a magyar huszarkarddal szurkaljak egymast. Lasd Koszivu ember fiai. Esetleg, amikor Jean Marais az egyenes lovagkarddal klasszikus francia torvivast mutat be. Neha ilyen tortenelmi filmeknel elforditom a fejem, mert annyira banto a latvany. A kinaiak persze ebben is jobbak, a Tigris es Sarkanyban rengeteg gyonyoru vivojelenetet lehet latni.

Remelem segitett valamit az irasom, de aki jobban tudja, nyugodtan javitsa ki.

Cibet

Előzmény: Fődhözragatt (9622)
leha Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9623
éntőlem akár az is lehet a neve
Fődhözragatt Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9622
leha
"kicsit görbébb lovassági kard"
Nem értek hozzá, elnézést, ha szamárság, de ha görbe, akkor nem szablya a neve?
Előzmény: leha (9615)
Sumo Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9621
en lattam a masodik felet.

ha jol tudom, ez a filmje volt az elso, amit amerikaban csinalt. ennek megfeleloen volt eltorzitva az egesz. nem jott be tulzottan, pedig o hozta a formajat. csak akikkel verekedett, azok voltak hasznalhatatlanok (40es evek gengszterei azthiszem). ugyhogy kozel sem volt olyan porgos, mint szokott

Előzmény: praclee (9620)
praclee Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9620
Ki látta tegnsap Jackie Chant?
én nem:(Milyen volt?
Rorimack Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9619
Haliho!

"Az az ujzeelandi harcosos film" ;)

szoval a ferj osei is egykoron harcosok voltak, azutan meg jott ez a fene nagy civilizacio, es ez maradt a maorikbol... vagy nem?

R.

Előzmény: BLaca (9617)
Csen Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9618
BLaca
Fair-play alatt azt értem, hogy egy udvarias gesztus a partner felé, és nem azt hogy "ébertelenség".

4UM
Kösz a választ!

Annak a Kendo-s filmnek nekem is csak a végét sikerült elcsípni de így is nagyon tetszett. Amikor a vizsga végén meginterjúvolták az egyik vizsgázót (ha jól emlékszem Ishida-t), csak annyit mondott: "Mindent megmutatott, amit csak tudott, és semmi nem maradt benne." - és eleresztett egy hihetetlen fáradt, de elégedett mosolyt. Amikor a jelölteknek ki kellett fejteniük gondolataikat "A kard az elme" cím szellemében, valahogy úgy foglalta össze, hogy: "a Kendo képessé tesz arra, hogy felismerjük a hibáinkat, és kemény munkával kijavítsuk azokat." Ez nagyon tetszett.

BLaca Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9617
Filmekről

Kendo
Évente kétszer lehet vizsgázni, úgyhogy akár tízszer is vizsgázhat még Miyamoto, akkor sem lesz olyan idős, mint ezen a vizsgán a legidősebb. Úgy láttam, hogy a bírák azt sem tudják, hogy kit vizsgáztatnak, csak a számukat látják. Ezért nem hinném, hogy politika van a dologban. Volt a filmben egy bejátszás egy mesterről, aki megkapta a 10. dant. Öreg korában vívott a jelenetben. Nem értek a kendohoz, de hihetetlenül szépen vívott.

Egyszer harcosok voltak
Az volt az érzésem, hogy nem csak úgy "egyszer volt, hol nem volt, voltak egyszer harcosok" a mondanivalója, hanem az, hogy a feleség ősei harcosok voltak, ő az akiben igazi harcos vér csörgedezik, nem pedig a verekedős férjének.

BLaca

sexmachinehead Creative Commons License 2001.04.03 0 0 9616
Sziasztok!

Most jottem vissza nemreg edzotaborbol. Nagyon kiraly volt, csak egy kicsit megviselt a tizenhat ora vonatozas, meg a kilenc atszallas. Negy napos volt csak a tabor, es az elejen ugy gondoltam, hogy tul sok ido megy el arra, hogy unalmas eloadasokat hallgassunk, inkabb edzenenk. De vegul is mikor kis csoportban voltunk, es a hozzank beosztott mesterrel lehetett beszelgetni, az volt a legjobb. Ugy erzem egy csomo mindent tanultam.
Veletek elo szokott fordulni, hogy erzitek, hogy igen, most haladtam az uton? Nem feltetlenul/csak technikailag.
udv, smh

Előzmény: PINGYI (9604)
leha Creative Commons License 2001.04.02 0 0 9615
illetve volt még egy másik féle kardjuk is: kicsit hosszabb, kicsit görbébb lovassági kard.
ez ugyebár a roninoknál nem volt jellemző, csak a lovas szamurájoknál. ők sem hordták hétköznapokon (nemúgy, mint a katanát, ami ugyebár a szamuráj lelke)

ha sok ökörséget mondtam, az szedett-vedett információimnak tudható be : )

Fődhözragatt Creative Commons License 2001.04.02 0 0 9614
Kösz!
Előzmény: Darth Bane (9613)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!