Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.13 0 0 2279

Sziasztok, ez a szokásos 3-4 kW körüli teljesítménye a TK-nak emelhető-e vészhelyzetben (hosszú nagyon hideg idő) gyakoribb tüzeléssel és meddig?

sancibácsi Creative Commons License 2011.07.08 0 0 2278

:-))

Az a kérdés, hogy mikor, miért ÉREZTED?

Ha egy SZAKSZERŰEN, (NEM HÁZI-KÓKÁNY-NETES-FOTÓS-MÁSOLÓS) épített kályha előtt ülve télen fáztál; na és úgy éreted a hidegből; miközben bömbölt a tűz benne: akkor azt mondom jogos az észrevétel.

De ha olvasgatsz a neten és 'úgy érzed' az szerintem más kategória:-))

Én ezzel fűtöm a fél házat, és mondom neked: én úgyérzem a tömegkályhám semmi másra nem cserélném le :-))

Előzmény: Törölt nick (2277)
sancibácsi Creative Commons License 2011.07.07 0 0 2276

Valóban túlzás volt, elnézést; szaladni nem kell :-))

Ami a lényeg azonban túlzás nélkül, hogy munkába menet előbb be kell gyújtani reggel, mert délután hideg lakás fogad :-(

Ezeket a kályhákat nem is úgy fűtik, az égésnek magának sincs olyan hatásfoka, a járatos rendszer sem OLYAN jó, de ahogy célozni próbáltam rá: a kémény felé is hosszabb ideig nyitva van, ami szintén hatásfok romlást okoz.

Tehát egy hagyományos járatos cserépkályhát nem kétszer fele adag fával fűtünk, hanem többel, ráadásul több fáradsággal.

Járatos cserépkályhába pedig utánégetőt építeni szerinten értelmetlen.

Vagy építsen cserépkályhát (az se rossz), vagy ha már tömegkályha tűzteret utánégetővel épít, ahhoz ne építsünk járatos rendszert, mert egyrészt annál jobb hatásfokú megoldások vannak, másrészt a hagyományos technológiával épülő külső kályhacsempe falat seperc alatt szétégeti, megrottyantja.

Ha meg tömegkályha magot építünk kontra-flow, vagy harang rendszerrel, vastag külső fallal, amit kályhacsempével burkolunk, akkor nem csempekályháról beszélünk igazán (főleg nem járatosról), hanem kályhacsempével burkolt tömegkályháról.

Előzmény: Törölt nick (2275)
Kályharajongó Creative Commons License 2011.07.06 0 0 2274

"Aztán egy járatos kályha utánégető nélkül sosem lesz OLYAN jó mint egy jó tK."

 

Egy járatos kályha utáégetővel van olyan jó?

Előzmény: sancibácsi (2273)
sancibácsi Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2273

Nem gondolod teljesen jól.

A 4 Kw a kályha külsejének elméleti hőleadó képessége.

Beletenni nem elég annyit, hanem meg kell szorozni a hatásfok miatti hőveszteséggel, ami a kéményen át távozik:-)

A gond az minél továnn van nyitva a kémény felé, annál több szökik ki:-))

Aztán egy járatos kályha utánégető nélkül sosem lesz OLYAN jó mint egy jó tK.

De ha mindkettőben ugyanannyit kéne eltüzelni is (1*20 kg, vagy 2*10 kg), akkor kérdem én mit választanál:

-amikor felébredsz hideg van és futhatsz a kályhához begyújtani,

-amikor hazaérsz szintén zenész:-))

-vagy egy tömegkályhát, ami reggel-este melegen tartja a házat, és 'ráfűteni' kéne csak, hogy ne legyen hideg MAJD!

Előzmény: Sitizs1 (2268)
sancibácsi Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2272

Bocs, ez a három gyerek, a nejem még hátra van

:-)))))))

Előzmény: sancibácsi (2271)
sancibácsi Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2271

Köszönöm, de Én már rátaláltam az igazira!

:-))

:-))

:-))

Előzmény: J. Kathryn (2269)
zsever Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2270

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata térkőroppantó használatáról? Szépen töri vajon a tömör téglát? 

J. Kathryn Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2269

Kedves sancibácsi! Küldtem neked szerelmetes ímélt :-)

Előzmény: sancibácsi (2267)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 2268

Szia Sancibacsi!

 

Gondolkodtam egy kicsit az elmult idoben, es arra jottem ra, hogyha adott egy cserepkalyha, ami tegyuk fel 4 KW-tal fut, de be kell gyujtani 12 orankent, mert vekonyabb a fala, es hamarabb kihul. Valamint adott egy 4 KW-os tomegkalyha, amibe csak 24 orankent kell begyujtani.

 

Igazabol mindket esetben mibol is kell kiindulni? Szerintem a 4 KW az a tuzterbe rakott fa mennyisegetol fugg. Szoval a cserepkalyhaba 24 ora alatt 2x kell begyujtani mindket alkalommal a 4 KW-nak megfelelo faval. Viszont ha a tomegkalyhaba csak 1x kell begyujtani, akkor abba ketszer annyi fa kell, nem? Illetve pontosan annyi mint a cserepkalyhaba 24 ora alatt. Vagy hogy is van ez?

Előzmény: sancibácsi (2267)
sancibácsi Creative Commons License 2011.06.21 0 0 2267

Egyébként megépíteni szerintem egyszerűbb a cserépkályha. A TK-t több helyen, módon el lehetrontani.Több olyan részletre, '...'-ra kell odafigyelni (nincs akkora hő, diletációk, ...) ami nincs a cserépkályhánál, vagy ott egyértelmű, mert ismert, bevett dolog.

Előzmény: sancibácsi (2266)
sancibácsi Creative Commons License 2011.06.21 0 0 2266

Bizonyos szempontból egyszerűbb, más szempontból bonyolultabb.

Ezt így nem igazán lehet kijelenteni.

A M.o-n épülő cserépkályháknak szerintem 70 %-a (ez nem hivatalos adat:-) svéd/lengyel 5-ös járattal épül. Egy picit még játszanak a külső fal béleléssel/vastagítással.

A Tk.-k egészen más történet. Legalább annyi variációban létezik a tűztér-utánégető/sütő-járat/harang-küső fal külön-külön, mint a legelterjedtebb cserépkályha típusok:-)

Azt mondhatnám, hogy a cserépkályha építés technológiája 'kiforrta magát' ???; a régi bevált dolgokat alkalmazzák; míg a tömegkályháknál óriási fejlődés, fejlesztések, újítások vannak!

Előzmény: Sitizs1 (2265)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.21 0 0 2265

Jól gondolom, hogy egy cserépkályha szerkezetileg és működésileg is bonyolultabb, mint egy tömegkályha?

sancibácsi Creative Commons License 2011.06.21 0 0 2264

Helló DPEK!

Igen, erről nekem is ez a véleményem (megírtam, már hogy 6-osból nem építünk TK tűzteret, pláne nem bio-t :-)

A külső fal megvastagításával valóban kiegyenlítettebbé válik a hőleadás, de annak hatékonysága romlik valamelyest, hiszen a külső hőmérséklete csökken a kályhának.

Ez tagoltabb épületnél jelenthet hátrányt, egybefüggő nagy légtérben nem.

De azt hiszem eredetileg sitizs onnan indult el, hogy a kezdeti 'hőlökést' ahogy Ő megfogalmazta, akarta volna csökkenteni.

Arra valóban ez az egyik módszer, de nem az egyetlen.

Szerintem a jó döntést egy kályháról mindíg a helyi adottságok megismerése után lehet meghozni:-)

 

Előzmény: dpek (2263)
dpek Creative Commons License 2011.06.20 0 0 2263

Én tűzteret 12-es falból csinálnék. Tartósabb, jobban tárolja a hőt.

Ezt nem vékonyitanám jobban inkább vastagitanám.

 

Ellen példa.

 

Kb. 45m2-es szigeteletlen házban 2-3 helyiséget fűt egy 20-as tűzterű 20-as külső falú dán kályha. Napi 15 kiló fával 22-27 fok volt folyamatosan.

A tömegkályha nálam 12+12cm-nél kezdődik.

Minél vékonyabb a fala, annál többször kell begyújtani hogy egyenletes legyen a hőmérséklet. Lásd vaskályha. A csk már jobb a tk még jobb.

Szerintem.

 

Előzmény: Sitizs1 (2262)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.20 0 0 2262

Nekem kb a fele (6 KW).

Szerinted miként viselkedne egy 6cm-s samottból rakott tűzterű, 12 cm km téglából rakott külső falvastagságú kályha egy ilyen helyzetben, amiben elvileg egy 6 KW-os biotűztér épül?

Előzmény: dpek (2261)
dpek Creative Commons License 2011.06.20 0 0 2261

kb. 10-12kW lehet.

 

Előzmény: Sitizs1 (2260)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.19 0 0 2260

Ez eleg jol hangzik. Publikus adat a ket kalyha bekerulesi koltsege?

Nagymamam novere regi cserepkalyhaval eltuzelt 50q fat ugy, hogy csak ket szobaban (kb 50 nm) volt meleg, es innen engedett ki langyos levegot a furdobe, es a kozlekedore, valamint kulon begyujtott a konyhaba is, amikor ott tartozkodott.

 

Mekkora a max hoveszteseged -15 fokra meretezve?

Előzmény: dpek (2259)
dpek Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2259

Köszi.

A szigetelés 38-as PT+10cm szigetelés. kb. 70m2-t fűt, a többit padló +radiátor, amit tömegkazán fűt.

Összesen a 2 kályhával együtt kb. 170m2-t fűtök a kazánházzal és a tetőtérrel együtt 60q fával.

 

 

Előzmény: Sitizs1 (2258)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2258

Szia Dpek,

 

Köszönöm a tapasztalati infokat.

Milyen szigetelésed van a házon? Hány nm, mekkora höveszteség? És ebből mennyit pótol a kályhád?

 

Amúgy nagyon szép kályhád van.

Gratulálok!

Előzmény: dpek (2257)
dpek Creative Commons License 2011.06.18 0 0 2257

Hello!

 

NEkem 12-es a tűztér, és 6-os samott+12-es tömör tégla a külső.

Bevált ez a rétegrend.

Ezzel kiegyenlítettebb a hőleadás, és elég napi 1x begyújtani nagyobb mennyiséggel.

Előtte volt 12-es külső falú is, az jobban kihűlt, és jobban fel is melegedett.

Ott ha jobban akartam hogy fűtsön, akkor 2x10kg kellett neki.

Ha jó a szigetelésed, akkor a 20-as külső falút ajánlom.

Ezzel a pörgetőnél jobban bírja a külső fal is a samott bélés miatt.

Én napi 1x 15-20kg -al fűtök, átmeneti időben meg 2-3 naponta 1x 10-15kg-al.

Ha fontos a nagy teljesítmény, akkor csinálj(csináltass:-)) légfűtést bele, vagy harang kályhát.

 

Sok sikert,

 

Üdv.

 

Előzmény: Sitizs1 (2256)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.14 0 0 2256

Neeeem :)

Ennyire nem vagyok elszant. Elobb mennek meetingre es utana epitenek. De erre sajnos nincs idom... Azert kerdezem, hogy milyen hatasa lehet a leadott teljesitmenyre a kulonbozo hejjazatok vastagsaganak valtoztatasa. Ertem ezalatt a belso samottot es a kulso km teglat. Errol milyen tapasztalataid vannak?

Előzmény: sancibácsi (2255)
sancibácsi Creative Commons License 2011.06.14 0 0 2255

Nem ilyen.

De miért kérdezed, Te is nekidurálod magad?

Előzmény: Sitizs1 (2253)
sancibácsi Creative Commons License 2011.06.13 0 0 2254

Tegnapelőtt olvastam egy idézetet. Szerintem nagyon jó(a többi mondandóját nem ismerem, nem is nagyon érdekel, de ez vág ide):

"Mondd el, és elfelejtem. Mutasd meg, és megjegyzem. Engedd hogy csináljam, és megértem."

Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.12 0 0 2253

Sziasztok!

 

Egy atlagos tomegkalyhanak kb ilyen szerkezete van:

- allitott samott teglas tuzter (hany cm vastag samott)?

- es fektetett km teglas kulso burkolat?

 

 

teeeeeeeeeeeeeee Creative Commons License 2011.06.10 0 0 2252

Vagyis nem a kandallokat hanem  gázkonvektorokat :) bocsi

teeeeeeeeeeeeeee Creative Commons License 2011.06.10 0 0 2251

Hát igen ,később kiderült, hogy megse nézte a kéményt a mester, én meg kifizettem egy halom pénzt, egy füstőlő, alkalmatlanságért.

Hát ezért fordultam hozzátok, most mikor megtaláltam ezt a forumot, mert mégegyszer nem akarom ugyanazt a hibát elkővetni, és ha ki kell fizettnem egy csomopénzt a kályhára akkor nem megint 5 évre.

Kályhát kiegészitő fütésre szánnám, de a tervem az, hogy a kandallokat kicserélem és kőzpontifütést szeretnék :)

Ezért is kértem véleményeteket hogy oldjam  meg a ház fütését :)

Mert a nappaliban mindenféleképpen szeretnék egy meleg fütést imádok téli estéken a kályha előtt ülni és tévézni :)

Kisné

sancibácsi Creative Commons License 2011.06.09 0 0 2249

Ha szeretted a cserépkályhát, akkor a tömegkályhát sokkal jobban fogod szeretni:-))

A 10*13-as ház az nállam 130m2-re jön ki:-)

Egy ekkora házat kifűteni, még ha szigeteléssel is van ellátva nagy kályha kell, vagy vizes/levegős csatlakozás. A probléma, hogy egy ekkora kályha nem építhető rá a 150-es kéményre.

Kiegészítő fűtésnek, ill. a nappali.... felfűtése viszont megoldható. Legalább annyit befűt mint a cserépkályha, csak még kevesebb fával, különösen a kandallóhoz viszonyíva!

Előzmény: teeeeeeeeeeeeeee (2248)
teeeeeeeeeeeeeee Creative Commons License 2011.06.08 0 0 2248

Kedves forumozok. Segitségeteket, és tanácsotokat kérem.

 

10x13-as 35 éves házban lakom. kőzépen 7,5 x4,5 es nappali kőrbe szobák és konyha. 20 éve vettem a házat a nappaliban egy őreg cserépkályhával amit imádtam, de sajnos előregedett, és átrakattam és ráhallgattam egy szakira aki azt mondta, hogy kandallo légfütéssel és cserépkályha boritással csináljuk, szépen megcsinálta 5 éve augusztusban, Elment és szeptemberben mikor begyujtottam, orán száján füstől a kandallo  hivtam az urat aki azt mondta nem jo a kéményem. mert a kandallom francia betét 200 as kell kéményből és nekem csak 150-es van. és a kőrbe vezetett cső hosszu és nincs huzat, le lett vágva a cső most teljesen egyenesen a kéménybe plafonnál csatlakozik a füst cső, igy túzelek naponta rengeteg fát , de addig van meleg mig fütők utánna fél orán belül, hideg van.

A szobákban konvektorok amit csak megint 1 méterig fütenek, de utánna alig érzed a meleget,vagyis csak akkor ha fizetem a számlát a gázrol :)  most tetőt szigetelik a fiaim, és az ablakokat is cserélem, de  a kályha még most is probléma lessz.

Szeretnék egy gazdaságos kályhát.

Mert már a cserépkályha csempék nagyon őregek, csunyák, igy azok felhasználása nem lehetséges. marad még a kandallo betét belőlle ami használhato.(de ezt el lehet adni)

A kérdésem véleményetek? mielőtt megint átvág egy szaki :)  olvastam itt a tőmeg kályhárol és nagyon tetszik  amiket hallok rolla.

Megoldhato -e hogy fütsem vele a szobákat, vagy ha kőzpontit csináltatok belekőthető-e?

Vagy csak potfütésnek ajánjátok , kérlek segitsetek őtletetekkel, és ha tudtok jo mestert aki nem vág át és nem is méreg drága szivesen venném a cimét. Én Isaszegen élek, ott lenne csináltatva a kályha.

nagyon kőszőnőm előre is véleményeteket

 

Sitizs1 Creative Commons License 2011.06.03 0 0 2247

Én is köszönök minden segítséget Sancibácsi!


Mind emailben, mind a fórumon!

 

Mindig elolvasok minden hozzászolásodat és igyekszem tanúlni belőle.

 

Üdv,

Zsolt.

Előzmény: sancibácsi (2246)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!