Keresés

Részletes keresés

szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 3 109912

Persze, ha annyi megy bele, hogy be lehet vel állítani a szeszfokot, az már biztos, hogy gáz.

 

Előzmény: szilvakukc (109911)
szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 3 109911

Igen azt hiszem, nekem is igazat kell adnom Feribának. Kell a cuccba egy kis utópárlat, ami még nem befolyásolja az egész mennyiség ízét illatát, de sok aromát hordoz. Na itt kezdődik a főzőmester, hogy ezt el tudja dönteni. Kicsit tán elbonyolítja, de az nem baj. 

Előzmény: snapszmester (109903)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109910
In Lak'ech Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109909

Parfümériákban bevett szokás (aki nem restelli elkísérni párját az ilyen jellegű bevásárlásaira, az ismeri) hogy a kis illatmintás papírcsíkok mellett mindig található egy szemes pörkölt kávéval teli fém doboz. Ha a delikvens már azonos illatúnak érzi a Krásznájá Moszkva-t a Giorgio Armanii-val, akkor beleszaglászik a szemeskávéba pár másodpercre, és folytatódhat a körút.

Előzmény: Feeriba51 (109895)
snapszmester Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109908

Nincs tapasztalatom az ügyfelek érlelt pálinkáiból.

Az általam készített cefrékből már van. Jó alapanyagból, szakszerű cefrézéssel, erjesztéssel, főzéssel évek múlva sem élvezhetetlen. Ha az idő múlásával káros hatások lépnek fel akkor abban nem oda való összetevők voltak. Ügyféltől kaptam birs pálinkát ami elég jó volt, de néhány hónap múlva ecetes.  lett. Abban is volt nem oda való összetevő.

Előzmény: nebamun (109906)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109907

És Te nem vagy "Feribá fan dub":-)))

Ne is tagadd, kilóg a lóláb:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (109903)
nebamun Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109906

Feribá szerintem ott lép át unortodoxiába, hogy nem bátran szaglászik, hanem korábban többször leírta, hogy  "engedni kell bele egy kis büdöset", akár addig, amíg a 52%-os lesz az egész középpárlat.

Ezzel igen nehezen tudnék egyet érteni.

Nekem is előfordult, hogy szaglásztam, kóstoltam nem éreztem fazék ízt csak 20-25% körül, a pálinka is jó volt, de kb. fél év után kezdett olyan nehéz, fülledt, kesernyés, kellemetlen lenni, hogy meginni sem bírtam már a végén.

Előzmény: snapszmester (109903)
obsitos3 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109905

Azt hittem,Téged a gyerekkocsi idegesít.Tévedtem,az "F" betű lehet a bűnös.Olvasd már el a 104593sz. hsz-t és környékét!

Előzmény: hevezoli64 (109902)
stapika Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109904

"Ej Feribá, attól, hogy egyre indulatosabban mondod, még nem lesz igazad."

 

  Ő az indulatos,de Te kiabálsz?

Előzmény: hevezoli64 (109897)
snapszmester Creative Commons License 2015.03.16 0 6 109903

Aki ismeri a "munkásságomat" tudja nem vagyok "Feribá fan club" tag.

Tetemes mennyiségű otthonfőzött pálinkát mustráltam. Az egyik jellemző hiba mint a médiasztár kollégánk találóan megfogalmazta - erősen középpárlatos.

Se illata se íze, de azért nem rossz.

A kis üstök(100 alatt) erős deflegmációs hatással rendelkeznek, főleg ha szimpla falu és óvatosan van tüzelve. Ennek eredménye a rövid előpárlat és a hamar jelentkező utópárlat. 

Az én elég nagy rendszeremben 20%os párlatnál még nem érezhető a fazék íz. És még így is 10% finomított vizet kell bele tennem a fok beállítás miatt.

Tehát erősen rendszerfüggő az elő-utó párlat elvétel. Itt van helye a kísérletezésnek.

Messziről jött kollégánk csupán nagyobb bátorságra ösztönzi a bátortalanokat.

hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109902

Na még egy uccsó..)

 

Meghívok valakit hozzám, tejben vajban fürdetem, itatom, hölgyek lesik minden pillantását....

ezután lehet kikötözik kicsit,megverik kicsit, megmutatják neki a szürke minden árnyalatát

ezután lehet felnégyelik, kerékbe törik kicsit

porait szétszórják

 

Eljön hozzám ez a valaki? Én nem mondtam, hogy mindet végig kell élveznie a fentebb leírtakból!

Na tényleg munka van...)

Előzmény: Feeriba51 (109899)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109901

..abbahagyom.

Előzmény: Feeriba51 (109900)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109900

"Ha nem szól hozzá senki, akkor az újoncoknak ez úgy tűnik, mintha az eljárás itt általánosan elfogadott lenne."

 

Az pedig nagy eretnekség, sőt bűn lenne, ha valaki, valamit nem az itt elfogadott általános eljárás szerint cselekedne:-))))))))))))

Jó nedűt!!!

 

Most már munka van, abba hagyom:-))

Előzmény: öreg_néne_b (109898)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109899

Kemény legény vagy, de ki csúsztat, azt eldönti más:-)))

 

"Ha jónak találjuk a három decis borkánt betöltjük az 5 literbe.

Aztán következik a második borkán,....."

 

Ez a feltételes mód mit mond neked???:-)))

Fordítom: - Ha jónak találjuk, a három decis borkánt betöltjük az 5 literbe, de csak akkor.

                - Ha nem jónak találjuk, akkor nem töltjük be és leállunk, mert a következő nem lehet jobb.

Nehéz ez a magyar nyelv, de ígérem feladom:-))))

Az előbbiekben obsitos3 szépen összefoglalta a lényeget és nincs értelme kukacoskodni.

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: hevezoli64 (109897)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109898

Ha nem szól hozzá senki, akkor az újoncoknak ez úgy tűnik, mintha az eljárás itt általánosan elfogadott lenne.

Előzmény: hevezoli64 (109897)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 -2 0 109897

Ej Feribá, attól, hogy egyre indulatosabban mondod, még nem lesz igazad.

"Ha jónak találjuk a három decis borkánt betöltjük az 5 literbe.

Aztán következik a második borkán, ne ijedjünk meg, ha ez már opálos is. Fele fele arányba megtöltünk egy poharat és mérlegelünk. Ha az  opálos utópárlat kitisztul, illat, íz rendben, akkor a három deci mehet a többibe.

És így tovább, ameddig a fele-fele arányú keverék jó lesz."

 

Ez a négysoros részletes leírás csak csúsztatással vélhető olyan ajánlásnak, hogy akár az első féldecinél meg kell állni.

 

De azt sem értetted meg, hogy a középpárlathoz arányítva 18%-nyi utópárlat átvizsgálása lehetőségként sem merül fel!

 

Ajánlásod kicsavarás, okoskodás, konfrontációra hívás, melyet nem lehet szó nélkül hagyni.

Természetesen ez az én, és talán még néhányak véleménye.

A jövőben meggondolom, hogy mikor szólok hozzá efféle ....-hez, megigérem.

Előzmény: Feeriba51 (109890)
sogi01 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109896

                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (109875)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109895

Ezt a jelenséget minden nap tapasztaljuk, de nem jutott volna eszembe, hogy tudatosan figyeljek rá.

A mi "szakmánkban" pedig nagyon is figyelembe kéne venni!

Most már csak az a kérdés, hogy milyen módszerrel, mennyi idő alatt tudjuk "kiszellőztetni" szaglószervünket????

Köszönöm!

Jó nedűt!!!!

Előzmény: körte51 (109893)
obsitos3 Creative Commons License 2015.03.15 0 7 109894

Nekem úgy tűnik,nem nagyon akarod megérteni,amit Feeribá51 leírt.Semmi másra nem buzdít,mint amit a fórum is ajánl különböző leírásokban,pl.Gyakorlati pálinkafőzés(otthon),csak ott az előpárlat elválasztás módjaként javasolják,neve talán poharas módszer.Hogy ő az up. elválasztásánál is hasonlóan óvatos,az miért baj?

Előzmény: Pecabubus (109884)
körte51 Creative Commons License 2015.03.15 0 2 109893

"Szagló-szervünk bizonyos anyag hatása iránt aránylag gyorsan fárad el. Rövid idő múlva meglehetősen erős szagot vagy bűzt nem veszünk észre, még akkor sem, ha mélyen beleheljük. Az időt, ameddig valamely anyag szagát megérezzük, több anyagra nézve meg is határozták. Így, a czitrom- és narancsolajat átlag 3 perczig, a jódtinkturát 4, a kopaiva-balzsamot 3-4, a kámfort 5-7, terpentinolajat 5, a kénammoniumot 4-5 perczig érezzük meg. Innen van, hogy olyan egyének, a kik sokáig tartózkodnak ugyanazon rossz szagú légkörben, nem veszik észre, minő kellemetlen szagú levegőt lehelnek be, ellenben a ki abba belép, azonnal igen kellemetlennek találja az ott-tartózkodást. E szerint bizonyos szag tartós beszívása iránt szagló-szervünk nehány percz alatt eltompúl; mint a tapasztalat mutatta, több percz szükséges, hogy nyugalom után érzékenységét visszakapja."

Előzmény: körte51 (109892)
körte51 Creative Commons License 2015.03.15 0 2 109892

Igen ,egyetértek és régebben én is említettem,hogy a főzés után már fáradtan ,tele vagyunk szagokkal illatokkal ,ne kapkodjunk az utópárlat elválasztással ,ráérünk napok múlva nyugodtan ,sokkal jobban érezhető.

Előzmény: Feeriba51 (109887)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.15 0 1 109891

Te meg ne riadj meg a saját árnyékodtól:-)))))) Nem tudhatod nekem mi ízlik:-)))

Hááát, igen, van úgy, hogy az ember nagyot gondol:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: kupeci (109889)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 109890

Neked tényleg bajod van a magyar nyelvvel.

 

"És így tovább, ameddig a fele-fele arányú keverék jó lesz."

 

Ezt írtam és szerinted ez mit jelent???

Várj lefordítom, ez azt jelenti, hogy addig öntögetem össze, amíg a hozzáöntött "útópárlat" nem rontja el a fele-fele arányú keveréket. Lehet ez előfordul az első adagnál, na akkor ott állok meg.

Fogjál kezet a "nagytudású kollégával" és próbáljátok megérteni, amit olvastok!

Jó nedűt!!!

Előzmény: hevezoli64 (109888)
kupeci Creative Commons License 2015.03.15 0 1 109889

Nos a "vízzel való hígítás nélkül lementem"ez így riasztó lehet annak aki vízzel hígít.Hígítani , én is vízzel hígítok,de régebben nekem is voltak ízetlen párlataim.(egy picit merni kell tovább menni!)

De csak egy gondolatnyit!

Hogy mennyi egy gondolatnyi?

Hát amennyit gondolsz!:)))))))

Előzmény: Feeriba51 (109883)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.15 0 1 109888

Gyanítom, én túl jól értem a szöveget.

Az 5 liter biztos középpárlat után a 3x3dl szerinted bizonytalan folyadék annak 18%-a. Ennél szerintem határozottabbnak kell lenni az elválasztásnál, mert élesebb a határvonal.

De ebben a témában mi már nem jutunk dűlőre!

Jobb nedüt!!...))

Előzmény: Feeriba51 (109887)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.15 0 1 109887

"...de a kezdők tanulhatnak belőle."

 

Akkor magyarázd már el a kezdőknek, hogy hol az a pont, ahol utópárlatra kell váltani.

Ezt nem lehet lemérni, nincs megszabott érték, csak szubjektív érzéki megbecsülés. Ez a pont egy soktényezős függvény, függ a pillanatnyi ízlésünktől, szaglásunktól, hangulatunktól, hőmérséklettől, légnyomástól... Az írásom azt akarja megértetni, hogy mindezt ne egy pillanat alatt döntsük el, amit esetleg utólag megbánunk, hanem időben, mérlegelve, esetleg több összehasonlítással, akár más véleményét is kikérve jussunk el a végeredményhez.

Igen, de ehhez kéne egy kis szövegértelmezés is, ami nem mindenkinek megy. :-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (109886)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.15 0 1 109886

Jó írás, minden részletével egyetértek. Megérteni Feeribánk ugyan nem akarja, de a kezdők tanulhatnak belőle.

Előzmény: Pecabubus (109884)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.15 0 2 109885

Mégsem telt el a mai nap hiába, hiszen egy ilyen értékes hozzászólást tudtam kikényszeríteni belőled:-)))

Gratulálok!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Pecabubus (109884)
Pecabubus Creative Commons License 2015.03.15 -4 6 109884

Tehát miután megjelent a fazékíz, a középpárlatot követő litert (ahogy elnézem arányaiban a teljes deszt utolsó ötödét-hatodát) még háromba szedjük, és a három, különböző mértékben (de egyre erősebben) fazékízű, savanyúvízzel telített, keserű utópárlatot még később belekeverjük az amúgy normálisan sikerült középpárlatba. Szerencse hogy nem kötelező.

A módszer tudtommal nem újdonság, sőt, leginkább e metódus kivédése miatt térnek sokan át magánfőzésre a "régivágású" bérfőzető helyek szolgáltatásainak igénybevétele helyett.
Elmondanám hogy az utópárlatból a kozmaolajak nem illannak el szellőztetéstől, csak az előpárlat acetaldehidjének, etilacetátjának és egyéb észteraldehidjeinek egy része kilevegőztethető, illékonyságának okán.

Bár persze ha létezik épeszű magyarázat arra hogy miért kellene tönkretenni a tisztességes középpárlatot (ha nem pénzért, ugye), akkor hajlandó vagyok elfogadni, egyébként nettó trollkodás az utópárlattal hígítás reklámozása, ami ellentmond mindennek ami szent. Tapasztalatom szerint attól lesz hosszas "lekváros" utóíz (gyümölcsfüggő) ha ki van metszve a kartonpapíros/ázottkutyás szegmens (kisüstin 45-40 között kereshető) ÉS mögé van téve egy csinos szelet vállalható utópárlat, de nem egy liter hanem egy-két deci (öt liter KP-hoz arányban).
A másik a dűlőszelektált, azonos gyümölcsről gyűjtött megbízható vadélesztő, bár belátom hogy erre igen keveseknek van érkezésük és felszerelésük, nem is szoktam javasolni ezért.

Ha az én családomnak nem lenne megfelelő a 68-65-ről kerámiaszűrt vízzel 45%-ra visszahígított pálinkám, és inkább igényelnék a hányásízt takaró brutális alkoholfokot, szerintem simán elbujdosnék bánatomban oly országba ahol gyümölcs se terem. Csak zab.

Előzmény: Feeriba51 (109879)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 109883

Az esetek kb. 50 százalékában, vízzel való hígítás nélkül lementem kb. 52 fokra, ami nálunk szabvány. Ezt már csak magamnak hígíthatom tovább, a köztudat (haverok, rokonok)nem nagyon fogadná el.

A többi esetben 55-58 fokról kellett vizezni, de nagyon cefrefüggő.

Nem próbáltam átugrani a sorrendet, nincs ilyen tapasztalatom.

Jó nedűt!!!

Előzmény: nebamun (109882)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!