Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68740

"Soros kábeles vagy IP alapú vezérlésre van lehetőséged,"

 

Nem tartom valószínűnek, hogy a jövőben olyan házvezérlő rendszerek fognak elterjedni, aminek a kiépítése ennyire anyag/munkaigényes.

Szerintem vagy vezeték nélküli adatátvitel lesz a különböző modulok között, vagy olyan rendszer, amely a falban már meglévő energiaszállító vezetékeket használja adatátvitelre is.

Előzmény: Jahno (68732)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68739

"irányárnak van irva a 13,5M"

 

Ha gyanúsan jó az ár, akkor addig ne vedd meg, amíg EGYÉRTELMŰEN ki nem derül, hogy miért ilyen olcsó a ház. "Családi okok miatt" vagy ehhez hasonló homályos indoklást nem fogadnék el.

Utólag szoktak kiderülni hatalmas disznóságok, amiket az eladó "elfelejt" megemlíteni. Pl a friss festés egy hatalmas repedést takargat (süllyed a ház fele), vagy vályogból van és vizesedik,  vagy az eladó kedvessége a maffiózó szomszédságot rejtegeti.

És amikor már tisztán látod, hogy miért olcsó a ház, annak tudatában döntsd el, hogy úgy is kell-e.

 

  A villanyszerelésnél a falban lévő csövek állapotát mondanám legfontosabbnak, mert ha kifogsz egy Bergmann csövezést, az nagyon kitolhat veled, mert a Bergmann csövek belső falát kátránypapír borítja, ami utólagos vezetékcsere közben leválhat és galacsinná gyűrődve annyira megszorulhat a csőben, hogy előbb szakad a vezeték (!!) mintsem megmozdulna. Ilyenkor új csövet kell vésni a falba, ami igen idegesítő, mikor már azt hitted, hogy a régi csövezéssel nem lesz gond. 

Előzmény: horex (68737)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68738

Ha a tulaj dörzsölt, és látja rajtad, hogy úgyis meg fogod venni, erre való hivatkozással nem lesz túl sok sikered, hacsak láthatóan nem totális gány a szerelés.

Előzmény: horex (68737)
horex Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68737

Jó napot!

Tudom van villanyszerelő áras topik, de mégis itt kérek véleményt

Ház vásárlás, megnéztem tegnap és mint villanyász az elérhető dobozok tetejét levéve, régi kötések, sodratok, talán még alu vezetékek, de ez nem biztos még

Elosztóban 4 k.megszakitó, és "éjjeli" áram is van

80m2, cirkófűtés

 

Valamelyik nap megyek újbol kőmíves szakértővel megnézni, mit faragjak le villany ügybn az árbol, ha teljes áthúzás és bővítés, új elosztótábla az elképzelésem?

Hogy földelés van-e azt sem tudom még, ÉV relé nincs

 

Elég olcsó áron van a házacska a kerület más kisebb alapterületű házihoz képest és tetszik, tehát nem szeretném elszalasztani, bár irányárnak van irva a 13,5M

Szirty__ Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68736

"20 évig? Soros kábeles vagy IP alapú vezérlésre van lehetőséged, kapcsolókhoz ilyenek mennek?"

 

Mármint lakásba villanykapcsolóhoz lámpatesthez?

Az miért is jó?

Előzmény: Jahno (68732)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68735

IOT már évek óta wifi alapú, szerintem a mindenhova rezes kommunikáció egy igazi zsákutca.

Nem véletlenül nem terjedt igazán, még professzionális környezetben sem, ahol pedig a költséget hosszutávon még csökkenti is. (azonban itthon meg nem cél sok esetben a költségcsökkentés,sőt)

 

Előzmény: Jahno (68732)
Andrav33 Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68734

Ez igaz, bar az h 1.5os helyett 2.5os rest hasznal az ember abbol gondoltam baj nem lehet mqx dragabb kicsit.

Előzmény: C20NE (68727)
Andrav33 Creative Commons License 2016.05.28 0 0 68733

Ezekrol nem sokat tudok..lehet ezeknek valahol utana olvasni, vagy mit jelentenek ezek?

Előzmény: Jahno (68732)
Jahno Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68732

20 évig? Soros kábeles vagy IP alapú vezérlésre van lehetőséged, kapcsolókhoz ilyenek mennek?

Előzmény: Andrav33 (68726)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68731

Van egy panellakás, vagyis kettő. :)
Anno a csövezést keresztezték az öntödében, így a falban megcserélődik a két falszomszéd vezetéke. Ezt úgy upgrédelték, hogy kitörték a két konnektort elválasztó műanyaglapot, persze így meg simán átjön a bagófüst és a házasélet hangja is. A vezetékek meg x-be mennek, de legalább mindenki a sajátját használja.

 

Mivel célszerű az ilyen lyukáttörést utólag javítanii? Purhab nem játszik, szerelhetőnek kell lennie, viszont a bagót, hangot, ha lehet tartsa távol.

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68730

A festőknek csak egy kicsit kéne értelmesebbnek lenniük, csak egy icipicit.

A vakolófedeled is tökéletes megoldás, de ha a kötöződobozt később behúzzák hengerrel, megint csak az ész hiányzott. Oly nehéz lenne azt leszedni (leszedetni) papírral leburkolni a vezetékeket a dobozt asztalnál lefesteni, a falat dobozfedél nélkül hengerelni, majd száradás után visszarakni a fedelet?

Előzmény: peti.olah (68728)
peti.olah Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68729

"keskeny dobozperem megroppantja a lyuk peremét és a doboz teljesen besüllyed a falsíkba."

Sztem meg a lyukfúrónak van egy süllyesztő pereme, ami kialakítja a lyukszél letörését, amibe belefekszik a doboz pereme (én eddig ilyeneket láttam). Tehát igazából lehetne nagyobb is a perem, ha a fúró szerszám olyan lyukat csinálna.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68721)
peti.olah Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68728

Akkor te még nem láttál vakolófedelet.

3 hajlékony tüske áll ki belőle, kb 1,5 centi hosszan. Hajlékony annyira, hogy a glettvas elhajlítja, tehát nem akad meg semmiben.Viszont rugalmas is, és ahogy a glettvas elhaladt, már ki is egyenesedik, a tüskék vége kiemelkedik a vakolatból, kijelölve a doboz középpontját.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68720)
C20NE Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68727

Hogy mit hoz a jövő én nem tudom megmondani! Neked kell tudni, merre fog változni az életed. A trend az, hogy egyre kisebb fogyasztásúak az eszközök.

 

Fontos, hogy megfelelően legyenek az áramkörök kialakítva, minél kisebbre legyen redukálva az egy időben működő eszközök okozta lekapcsolások száma.

 

Alapvetően én a helyedben egy korrekt szakembert választanék és megbíznék benne. Mivel nem értesz hozzá számtalan módon el lehet rontani a hálózatodat.

Előzmény: Andrav33 (68726)
Andrav33 Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68726

Koszi. A klimahoz eleg be lett huzva, azzal nem lesz gond (meg a fozolappal, sutovel sem). Akkor azt mondod a tobbihez eleg az 1.5 es eleg is lesz, kesobb is (hosszutavra gondolkodok, 20 evig ne kelljen a lakashoz nyulni)?

Előzmény: C20NE (68725)
C20NE Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68725

A 1,5-es 2990W-ra terhelhető szabványos kismegszakítót használva ( a 1,5-es vezetékhez max. 13A-es megszakítót lehet használni! Dugaljhoz többnyire elég, a klímának sem kell többnyire 16A. Ha nagy az indulási áram és emiatt 16A-es kismegszakító kell akkor 2,5-es vezetéket használj. Okosan kell szerelvényt venni, mert vannak olyan dugaljak amibe a 2,5-es nem vagy csak nagyon nehezen lehet betenni.

Előzmény: Andrav33 (68724)
Andrav33 Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68724

Sziasztok!

Teljesen dilettans vagyok a temahoz, egy altalanos kerdesem lenne:

- lakasfelujitasnal teljes villanyszerelest csinaltatok, regi vezetekeket rez-re csereltetem, a villanyszerelom szerint a legtobb helyre (huto, mosogep, mosogatogep) 1.5-os rez eleg (ezek kulon fazison mennek a legtobb esetben, kiveve peldaul a konyhapult feletti 3-mas dugaljakhoz, ahol el van osztva 3 fele), a legkondihoz, fozolaphoz es sutohoz lesz csak nagyobb vezetek behuzva.

Szerintetek jo lesz igy, vagy lenne ertelme 2.5-os vezetekeket hasznalni? Ha jol tudom 1.5-os az 3600W-ot bir, ami elegnek tunik, de nem lenne jo ha kesobb kiderulne hogy valami miatt megis tobb kellene..

- a plafonon nehany lampahoz sodrott vezetek megy, van annak hatranya hogy sodrott, vagy az is jo lesz oda?

Koszonom!

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68723

Azt nem áramkörnek hívjuk, amiknek a nullavezetője közös más "áramkörök" nullavezetőjével.

Előzmény: Epitkezos (68711)
Lacivill Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68722

Prodax gipszkartondobozt viszont kitalálták, hogy ki lehessen venni csavarvesztés nélkül is, a sorolása is egész jó.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68721)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68721

  "Ha legalább 2mm-rel szélesebb peremet préselnének neki,"

 

A keskeny peremű gipszkarton dobozt könnyebben lehet teljesen síkba is szerelni: a keskeny dobozperem megroppantja a lyuk peremét és a doboz teljesen besüllyed a falsíkba. Festők imádják, ha semmiben nem akad a glettvas és egyes szerelvényeket is csak így lehet teljesen falhoz lapulva szerelni. Szélesebb peremmel mindez nem lenne megvalósítható.

 

    "A rögzitő  fülek közül az egyik, a felső többször kiszúrt velem, amikor kilazitottam , nem fordúlt ki hanem leesett a hosszú csavarrol."

 

A rögzítő fül csavarját egyes dobozoknál egyből lehet előrefelé tekerni (a fül kiugrik a helyéről), másoknál is elég szokott lenni mindössze fél-egy fordulat hátra, mielőtt elkezdheted jobbra tekerni. Amelyik doboznál túl rövid a kilógó menet, vagy nem elég a csavar-fül szorulás ahhoz, hogy a felső fület függőlegesbe fordítsa, azt a fajta dobozt nem szabad többé vásárolni.

Néhány gyártó odafigyel arra, hogy a termékével a szerelők könnyen tudjanak dolgozni, néhány gyártó meg leszarja. Sokszor ha a drágább anyagot vásárolod, akkor annyival hamarabb végzel a munkával, hogy kiderül: a drágább anyag az olcsóbb :)

Előzmény: King_of_Giants (68716)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68720

A szobafestő végighúzza a falon a glettvasat és ami beleakad, azt megpróbálja kitépni a  falból. Ezért csakis olyan ideiglenes doboz fedél/tömés van teljes biztonságban, ami felett akadálytalanul elsiklik a glettvas.

Előzmény: King_of_Giants (68715)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68719

"Miért ne lenne szabályos? El kell olvasni a FI leírását,"

 

Tudsz mutatni nekem olyan FI leírást, amelyben a gyártó leírja, hogy hogyan kell bekötni pl egy 3x25 amperes FI felét, hogy az egyfázisú 50 amperes FI reléként működjön?

Előzmény: C20NE (68714)
zsuri Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68718

Köszi a válaszokat.

Előzmény: Peter atyuska (68706)
cosalf Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68717

Miért nem raktad vízszintesen a két fület?

Előzmény: King_of_Giants (68716)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68716

Amire mindig mérges voltamm, az a gipszkarton doboz

Ha legalább 2mm-rel szélesebb peremet préselnének neki, nem lenne annyira kényes a fúrt lyuk mérete

A rögzitő  fülek közül az egyik, a felső többször kiszúrt velem, amikor kilazitottam , nem fordúlt ki hanem leesett a hosszú csavarrol. Az alsó mindig rendben ment

Előzmény: King_of_Giants (68715)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68715

miért nem lehet azt a hülye dobozt normálisan lezárni egy pattintható saját fedéllel."

 

Mert a festők előszeretettel leszedik és eldobálják

Anno úgy gipszeltem a kötödobozokat , ha lehetett, hogy a doboztető falsik alatt legyen

Merugye a megrendelő azt "nem akarja látni"

Egy festő csapat volt csak, akik leszedték, lefestették és szilikonnal tették vissza

 

Anno jellemzően csináltam fotókat a csövezésröl

Egyszer szükségem is volt rá, mert tapétázás után a telefonos nem találta a dobozt/vezeték véget Fotó alapján könnyedén kis bontással megtaláltam

 

A 65-80-as dobozokhoz lehet kapni olyan fedőket amin hosszú fül/tüske van ami kilóg a vakolás után, nem kell kitömni semmivel, többször felhasználható

Igaz , soha nem használtam :)

Előzmény: Törölt nick (68693)
C20NE Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68714

Miért ne lenne szabályos? El kell olvasni a FI leírását, ott megadják az egyfázisú bekötést. A bekötésnél csak arra kell vigyázni, hogy úgy párosítsd a be/kivezetéseket, hogy a teszt gomb működőképes maradjon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68713)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.27 0 0 68713

"Egy 3 fázisú 25A-es ÁVK fázisonként tud ennyit, vagy összsen?"

 

3 fázisú 25A-s FI relé fázis és nulla érintkezői 25-25 amper áramot bírnak ki.

Tehát három fázis esetén akár 17 kWh energia is átmehet rajta,

de sejtem,hogy mire készülsz, ezért van egy rossz hírem: egy fázis esetén csupán 5,7 kilowatt lehetséges maximum, mert a három fázisvezető együtt hiába bírna ki akár 75 ampert is, a FI relé nullvezetőjén akkor sem folyhat 25A-nál nagyobb áram.

 

Elképzelhetőnek tartom, hogy egy 3 x 25A-s FI relét úgy kössünk, hogy 50 amperes egyfázisú reléként üzemeljen (nulla + fázis: két-két érintkező párhuzamosan kötve) de erre valószínűleg nem mindegyik FI relé alkalmas és amelyik alkalmas erre, annál sem mindegy, hogy melyik vezetőnek melyik a párja.

De az biztos, hogy ez nem lenne szabályos megoldás, tehát kizárólag saját felelősségedre.

Előzmény: Epitkezos (68711)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.26 0 0 68712

De kijavítani ki kell, mert a védőföld behúzása után, a szoba felől belenyomott gipsz már nem hagyott annyi helyet, hogy be lehessen gyömöszölni a több vezetéket.

 

Ergo mindent visszahúzni, fúrógéppel megfúrkálni a kb 10 centi vastag gipszbruznyákot, és valahogy kitöregetni úgy, hogy a túloldalon, a szoba fala ha lehet ne repüljön le. Cirka 1 nap lesz ahogy nézegettem, csak nem akaródzik eljönni az a nap.

Előzmény: cucu (68707)
Epitkezos Creative Commons License 2016.05.26 0 0 68711

Fi relés kérdésem lenne:

1. Egy 3 fázisú 25A-es ÁVK fázisonként tud ennyit, vagy összsen?

2. Felhasználhatok-e 3f ÁVK-t 1f-ú rendszerben 3 áramkörre osztva? Tehát ugyanazt a fázist kötném a bemenetekre.

Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!