Keresés

Részletes keresés

ahraya Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7674

Hát nem tudom hogy kicsírázik-e, mert az ilyesmik pasztörizáláson, meg egyéb kezeléseken mennek át, hogy mire a vásárlóhoz jut ne kerüljön lapátra.

 

Előzmény: Berényi József (7670)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7673

Rendben, akkor várjuk a nyarat:))

Előzmény: PathosVerdesIII (7672)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7672

Nyár közepén az összes magoncot kidobtam a 3 legnagyobb kivételével. Jövőre már tudok róluk vesszőt venni, szívesen adok.

Előzmény: Berényi József (7670)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7671

Lakótelepi kertész neked megvan még Jeszenszky Árpád Kárpáti István A füge digitális formában. Ha megtudnád osztani, vagy elküldeni email-ben  nagyon hálás lennék:))

 

 

Berényi József Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7670

Ma új kalandba kezdtem!

 

Vásároltam egy csomag aszalt fügét, kiáztattam a magot, és nedves papírtörlőn megpróbálom csíráztatni. Ha kicsírázott akkor tűzdelem.

 

 

A cél porzós növényhez jutni, ugyanis minél több fajta porzós van, annál jobb a darázspopuláció túlélési esélye.

 

Valaki tudja hogy a fügemag fényen, vagy sötétben csirázik jobban?

 

PathosVerdesIII ha megunod a magoncok dédelgetését, én igényt tartok rá. Természetesen cserenövény fejében:))

 

Ha esetleg valaki tud porzós füge forrást az is érdekel.

 

 

Berényi József Creative Commons License 2017.09.09 0 0 7669

Ránézésre két különböző, de például nálam a Longue d`Aout-on a második hullámban elsőként érő termések alakja egészen más volt mint amik most értek be.

Előzmény: 55judit (7667)
zakkwylde873 Creative Commons License 2017.09.08 0 0 7668

sztem ezek nem hasonlitanak, vagy ekkora kulonbsegek lennenek az elso es masodtermesek kozott ? de mintha a levelek se stimmelnenek...

Előzmény: 55judit (7667)
55judit Creative Commons License 2017.09.08 0 0 7667

Beérett az első szem a Kurdi Laci féle fügén is:

Valaki ismeri a fajtáját?

Nagyon tetszik de meglepett hogy ilyen lett, mert erre számítottam:

 

 

Tibicsoki19 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7666

Majd számolj be róla, érdekel hogy alakul és mik a tapasztalatok!

Előzmény: Berényi József (7665)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7665

Sajnos ezek közül az anyagok közül egyik sem áll rendelkezésemre, így maradok a szalmánál.

 

A túlszellőzés szeles időben előfordulhat, de akkor viszont nem szokott nagyon hideg lenni. Majd látom, tavasszal már többet tudok:))

Előzmény: Tibicsoki19 (7663)
Balesz21 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7664

Szia! :) 

Érdeklődnék,hogy van-e még hardy red chicago,illetve randino fügéd? :)

Előzmény: Xenil (5871)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7663

Ha takarás körül körben hagysz egy rést akkor lehet hogy kimegy ott a meleg. Szerintem szalma helyett ha olyan anyagot használsz ami kevésbé rothadékony akkor nem kell attól tartanod hogy berohad és így a fóliával letudnád fedni az egészet. Én az egyik évben úgy takartam a fagyérzékeny virághagymáimat, hogy megmetszettem a kerítésre futó borostyánt, a levágott indákat kupacoltam a növény fölé, és azt takartam fóliával. Tavasszal nem tapasztaltam rothadást. A szalma az talán befülled mert a hó alatt összenyomódik és a párás időben összetapad.  Szerintem még a fenyő és boróka ágak is szóba jöhetnek a füge takarásánál mert az sem tapad össze.

Előzmény: Berényi József (7655)
Balesz21 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7662

Nagyon köszönöm a részletes válaszod! :) Szerintem túlöntöztem az enyéimet,majd legközelebb jobban odafigyelek :)

Érdeklődnék,hogy nincs valakinek véletlenül eladó Randino, Hardy Chicago fügéje? 

Előzmény: Berényi József (7661)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.07 0 0 7661

A legjobban a tavaszi dugványok sikerültek. Három nóduszos vesszőket csak simán ledugtam a földbe, téglával körberaktam, és üveglappal lefedtem. Ezek 99%-ban megfogták. Öntözhettem bőven nem rohadt be egy sem. Ilyen módon a nyári dugványok már nem hoztak csak 80%-os eredményt. A nyár végieket cserépbe raktam, de így még rosszabb eredményt produkáltak, még az 30%-ot sem érték el.

 

Az idén tavasszal a fóliában tartottam a dugványokat, Egyesével levágott tetejű másfél literes ásványvizes flakonba voltak, így csak kb 70%-os volt az eredmény. Ekkor a sátorban 28-30C° lehetett. Amit meg most a nyárvégén dugványoztam ott jó ha 15% volt. Szépen megindultak, aztán néhány levél után fonnyadni kezdtek, és berohadtak a vesszők. Ha locsoltam azért, ha nem akkor meg azért. Egyszerűen nem voltak hajlandók gyökeret ereszteni. Közben Kaptam Vesszőt 55judittól, ami vízbe volt gyökereztetve. Igaz még nem volt gyökere, de már tele voltak apró kallusz pöttyökkel , ami a gyökerek előjele. Ezt is beültettem virágföldbe mérsékelt öntözés mellett sikerült berohasztani.

 

Akkor hogy is van Juditnál a vízben nem rohadt be, nálam a nedves földbe berohadt. Mi volt a különbség? Nálam akkortájt  sátorba közel 50C° volt, tehát a talaj is közel annyi. Juditnál lakásban volt árnyékban, gondolom 20C°.

 

Így az eddigi tapasztalat alapján arra gyanakszom hogy a  túl meleg talaj miatt rohadt be a vessző.

 

Sőt tavasszal ledugtam néhány körte vesszőt, azt árnyékos állandóan locsolt helyre. Szépen meg is indult, de hogy később ne legyen gond a gyökeres növény kiszedésével, kivettem és átültettem ásványvizes flakonba. Ékkor a vágásnál már be volt kalluszosodva. Sajnos ez is a meleg sátorban kötött ki, és már csak egy küzd az életben maradásért:(

 

Ebből okulva legközelebb igyekszem a lehetőségekhez mérten hűvösen tartani az ültető földet. Nyáron csak árnyékban, és az edényeket földbe süllyesztve dugványozok. Remélem így több sikerrel  gyökeresednek a nyár végi dugványok is.

Előzmény: Balesz21 (7658)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7660
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7659

A friss gyökerek nem bírják a túlöntözést, én is kinyírtam jópár vesszőt, némelyikért pénzt is adtam.. próbálhatod tiszta perlitben, azon átfolyik a víz, vagy fele-fele arányban perlit-föld.A tőzeg, kókuszrost jobban tartja a vizet. Nagyon Kevés víz kell nekik eleinte mert amíg nincs gyökér ami felszívja könnyen elkezdenek rothadni. Utána a kis leveleknek kell páratartalom, meleg... nem egyszerű.

Előzmény: Balesz21 (7658)
Balesz21 Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7658

Azt megkérdezhetem,hogy hogyan dugványoz? Én eddig amiket kaptam 10 cm hosszú fás füge ágakat egy kis cserépbe raktam általános  virágfölddel és egy kis perlittel,5-ből 1 megeredt majd az az egy amin nőtt a kis zöld levél egyszer csak bebarnult és kihalt, lehet túlöntöztem. 

Előzmény: Berényi József (7657)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7657

Tavaly vettem egy részét, egyrészt tavaly dugványoztam, és vannak idei dugványok is. Ezek kivannak ültetve.

 

A konténeresek között vannak tavalyi dugványok, idei dugványok, és idén vásároltak.

Előzmény: Balesz21 (7656)
Balesz21 Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7656

De szuper :) Milyen idősek a fügék,amiket kiültettél már? 

Előzmény: Berényi József (7655)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7655

Egy részét már kiültettem, azt megpróbálom lehúzni a talajra, és szalmával takarom. Ha esetleg nem hajlik kellően, akkor ások egy kis gödröt a tő mellett úgy hogy ne nagyon sok gyökeret vágjak el, de a tő ki tudjon billenni.

 

A konténeresek egy részét Fóliában, ami nem fér be azt is szalmával akarom takarni. Ezt a következőképp tervezem: Ások egy akkora gödröt, amibe a konténer lefektetve félig belefér, ekkor a növény a talajon fekszik. Erre teszek 30cm-es szalma takarást, a szalmára pedig hőtükörfóliát. A fólia nem ér le teljesen a földig, marad körbe egy 10cm-es rész szabadon, ahol szellőzni tud. Erre madárhálót, vagy árnyékoló hálót teszek, és ezt rögzítem a talajhoz. Én a hőtükör alá buborékfóliát is teszek, de ha nincs, az el is hagyható. Én téli hőtükörfóliát használok.

Előzmény: Balesz21 (7654)
Balesz21 Creative Commons License 2017.09.05 0 0 7654

Megkérdezhetem,hogy télen hogy fogod teleltetni a fügéidet,konténeresek és bent fűtetlen helyiségben, vagy van amit kiültettél már? :)

Előzmény: Berényi József (7615)
55judit Creative Commons License 2017.09.05 0 0 7653

Jó lesz az, ültessed bátran. Én utóbb kevertem az ültető gödörbe egy kevés Futort (takarmányboltban kapható), mert szereti a meszet, viszont amikor kinő belőle a gyökérzet, már nincs is haszna. De időnként meg lehet a környékét öntözni Futor-os vízzel. :) Akinél meszes a talaj, ott ez felesleges.

Előzmény: csehrigo (7652)
csehrigo Creative Commons License 2017.09.05 0 0 7652

Az agyagosabb,vályogosabb talajt mennyire bírja a füge?

Az ültetésénél kell másra figyelni, mint egyéb gyümölcsfáknál? Mert én nem tervezek egyebet a szokásosnál.

PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.09.05 0 0 7651

Az is lehet hogy én rosszul tudom, és ott inkább egy "ág rügy" van a levél fölött. Vagy őssejtek vannak, és a környezettől függően alakul ki ág vagy termés? Ki tudja..

Én augusztustól leszedek minden másodtermést ami cseresznyénél kisebb és látszik hogy nem lesz ideje beérlelni. Idén még nem volt érett termésem, még a tavasszal vásárolt ismeretlen faiskolai szerzeményeken sem. A télen gyökereztetett fajtáim idén nőttek 60-80 centit, jövőre más világ jön.. Vettem egy kis polikarbonát üvegházat amit fűteni fogok termosztáttal és így már nem fagy el semmi. Ott lesznek a fügék, leanderek, hibiszkuszok meg amit a feleségem akar teleltetni.

Előzmény: 55judit (7650)
55judit Creative Commons License 2017.09.05 0 0 7650

Erre nem is gondoltam. :)) Az viszont elég rosszul érint, hogy az általad is mutatott rügyek most növekednek. Tavaly az ilyen megindult rügy télen mind lefagyott. Most is van rengeteg akkorára nőtt füge, hogy idén már biztos hogy semmi nem lesz belőle. Nehezen viselem ezek látványát, pont emiatt próbálok olyan fajtákat begyűjteni ami szeptember végéig mindent beérlel ami növekedésnek indult. Vagy legalább legnagyobb részét. A 17 fajtámból még mindnek nem láttam a termését, az ismertek közül viszont már van 3 ilyen.

Előzmény: PathosVerdesIII (7649)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.09.04 0 0 7649

A másodtermés mellett ott van a kis rügy, abból lesz az elsőtermés. Ezen a képen a jobb oldalon van az  a kis piros pötty, balra az azévi termés, alul a levélszár.

Előzmény: 55judit (7646)
55judit Creative Commons License 2017.09.04 0 0 7648

Csak 1-2 olyan ág van ami még nő minimális tempóban. Na majd látjuk. :)

Előzmény: Berényi József (7647)
Berényi József Creative Commons License 2017.09.04 0 0 7647

A fotókon látszik hogy nőnek még az ágvégek, gondolom ott:))

Előzmény: 55judit (7646)
55judit Creative Commons License 2017.09.04 0 0 7646

Azon gondolkodom, ha most az ág hegyéig be van rakódva másodterméssel, akkor hol  lesz jövőre az első termés? Vagy nincsen neki?

Előzmény: 55judit (7638)
55judit Creative Commons License 2017.09.04 0 0 7645

Itt a végeredmény:

Ízletes kis 2 dekás. Akkora mint egy pingpong labda. Tetszik, ezt megtartom. :)

 

Még így sem ismer rá senki a fajtára? Előzményben több kép is látható.

 

 

Előzmény: 55judit (7638)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!