Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.04 0 0 68860

"Nem hiszem, hogy úgy méreteznének,"

 

Feltételezem, hogy az utca eredetileg tisztán lakóövezetnek indult, ennek megfelelően lett (feszültségesésre) megállapítva az utcán végigfutó vezeték keresztmetszete.

Azután megjelent az utcában a nagyfogyasztó és az áramszolgáltató úgy döntött, hogy különösebb extra fejlesztési hozzájárulás (pl külön vezeték vagy vezetékcsere vastagabbra a trafótól őhozzáig) nélkül is megkaphatja az engedélyt a marhasok kilowatt terhelésre. Itt, az észak-Balkánon még azt is el tudom képzelni, hogy az áramszolgáltatónak ezen döntése talán le is volt zsírozva egy kicsit ;)

Előzmény: C20NE (68858)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.04 0 0 68859

Mekk Elek ezermesternek sosincs igaza :D , de az tény, hogy év végi ünnepek alatt rendszer-okokból felfelé kiléphet a szabványból a feszültség. Kevés ilyenkor a wattos is és az az induktív meddő is. Ha bármikor év közben beszabályozták a feszültséget úgy, hogy a hálózat elején és a végén is jó, ez év végén kiugorhat.

C20NE Creative Commons License 2016.06.04 0 0 68858

Nekem ez légből kapott !

 

Nem hiszem, hogy úgy méreteznének, hogy egy fogyasztó bármilyen okból történő kiesése miatt szabvány fölé menjen a feszültség. Ráadásul azok akik a trafóhoz nagyon közel laknak, akár a trafót tartó oszlopról vannak megtáplálva folyamatosan tapasztalnák a túlfeszültséget.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68857)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.04 0 0 68857

"Ahhoz, hogy egy trafon megugorjon a feszultseg, csak ket ok van"

 

Jelen esetben a helyzet valami ilyesmi lehet:

- egy trafó ellát egy városból kivezető utcát, ami legyen mondjuk 1 km hosszú

- a trafótól mondjuk 500 méterre a családi házak közé beköltözött egy 24 órás nagyfogyasztó, ettől nemcsak a trafó kapocsfeszültsége esett, de a trafótól számított mondjuk 400 métertől egész az utca végéig túl alacsony lett a feszültség a vezetéken fellépő feszültségesés miatt,

- amit az áramszolgáltató a trafó feljebb állításával kompenzált, így helyreált a rend

- egészen karácsonyig, mert a nagyfogyasztó kiszállásával egyszerre két dolog történt: egyrészt a lecsökkent terhelés hatására feljebb ment a trafó kimenő feszültsége, másrészt az 500 méter vezetéken is szinte megszűnt a feszültségesés (mert a kis üzem valószínűleg egymagában többet fogyaszt, mint az egész utca nélküle). Ez a két hatás együttesen eredményezte azt, hogy a gyengébb feszültség-tűrésű készülékek feldobták a talpukat. Szóval szerintem a vezetéken a nagy feszültségesés megszűnése a fő felelős, a trafó feszültsége csak egy kicsit ugorhatott feljebb.

Előzmény: peterch (68854)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.04 0 0 68856

"Nem engedélyezik, mondván túl nagy feszültségesés jön ki a trafótól számolva"

 

Ez megvan írásban is? Olvasható névvel aláírva és lepecsételve?

Vagy csak szóban mondták és amikor kérnek egy írásos változatot is, akkor hirtelen az időjárásról kezdenek beszélni?

Előzmény: Zs:) (68855)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68855

Sajnos komoly gondok vannak hálózatügyben és vannak olyan okosok, hogy még le is írják.

Konkrétan van egy ügyfél, napelemes rendszer, 3kW/1ph. Nem engedélyezik, mondván túl nagy feszültségesés jön ki a trafótól számolva (~4,1%).

Az ügyfél az utca felénél lakik, mi lehet a végén?

Hogyan szolgáltatnak 16A-t, ha nem jók az átviteli paraméterek? (egyik irányba jó, másikba nem?)

Mi köze a visszatáplálásnak a trafóhoz, feszültségesés szempontjából? (pont, hogy javítja az átviteli paramétereket a betáplálás)

Mi van, ha kérek 32A bővítést?

 

És ez sajnos nem egyedi eset. :S

 

Előzmény: C20NE (68852)
peterch Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68854

  Ahhoz, hogy egy trafon megugorjon a feszultseg, csak ket ok van .  Nagy induktiv fogyaszto leallitasa pillanataban , utanna uresjarati, vagy ahhoz nagyon kozeli, de ilyenkor a szekundernak a megadott feszultseg tartomanyban kell lennie. A masik a primer oldali feszultseg megnovekedese, de az hibamentes uzemnel nem letezik. Hamarabb azt tudom elkepzelni, hogy rossz a fold es nulla elvezetes, igy sajnos lehetnek meghibasodasok. Vagy meg regi tipusu elektromos berendezesek, amelyek meg a regi 220V-os rendszerre voltak kitalalva, azoknal, ha jol emlekszem +5-10% volt a tureshatar. A mai fogyasztok mar altalaban 240V-ra vannak tervezve. Az elektronika meg 90-260V kozotti betapra, ha jol emlekszem.

 

Előzmény: C20NE (68852)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68853

"Hülye kérdés, de a szolgáltatónak szóltatok erről?"

 

Először megpróbáltam megtudni (a távolból), hogy valóban túl magas-e a feszültség, vagy csak vaklárma a dolog. Miután ez nem sikerült, közöltem velük, hogy vagy hívjanak egy villanyszerelőt, vagy egyből hívják az áramszolgáltató hibabejelentőjét.

Előzmény: Jahno (68851)
C20NE Creative Commons License 2016.06.03 0 1 68852

Azt gondolom, hogy egy trafókörzet méretezésénél van az üresjárási feszültség aminek a szabványban rögzített maximum közelében kell lennie és úgy kell méretezni a hálózatot, hogy maximális terhelésnél se legyen kevesebb mint a minimum a legtávolabbi ponton. Meglepődnék ha nagyon másként méreteznének. nem véletlenül vannak a keresztmetszetek és a hosszok elég pontosan kiszámolva.

 

Nekem ez gyanús, hogy az üzem leállása nem emelhetné fel a szabvány fölé a feszültséget.

 

Az sem lepne meg ha lenne a trafóban egy automatizmus ami a feszültség elszállása esetén automatikusan átkapcsol.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68850)
Jahno Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68851

Hülye kérdés, de a szolgáltatónak szóltatok erről? Megméri az magának és nem  kell kavarni, no meg egy kicsit más műszerei vannak,  mint ami 2ezer pénzeset emlegetsz. Főleg mert az pillanatnyit mér, ami nem éppen elégséges, ha akkor nincs hiba. Lehet a lenti tippelős képen pont ilyesmi van a dobozban az oszlopra lógatva (:-

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68850)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68850

"Vannak elvetemült helyek de az a tapasztalatom, hogy inkább alacsony a feszültség ezeken és nem túl magas"

 

Ez egy kisváros-széli utca, családi házas övezet. A házak közé beékelődött egy kis üzem, gondolom lehúzta a feszültséget az utcában, erre az áramszolgáltató tekert egyet a trafón felfelé. Nincs is semmi baj, amíg le nem áll az üzem.

 

Ha nincs 1000ft arra, hogy kiderítsék miért megy tönkre ettől lényegesen nagyobb érték akkor nincs mit tenni.

 

Vicces tud lenni, amikor valami ilyesmit hallasz a telefonban: "egy egyszerű mérés miatt elég drága megvenni egy 2000 Ft-os műszert, nem tudna inkább idejönni és megmérni a feszültséget?" Magyarul hülyének néz, elvárná, hogy odamenjek 40 kilométerről ingyen, mert a fia az ismerősöm. Kerestem nekik az interneten egy komolyabbnak tűnő helyi villanyszerelőt, a továbbiakban hagyjanak békén engem.

 

"Tapasztalatom szerint a gyanús feszültségértékeket gyakran a nullán lévő hibás kötés szokta okozni."

 

Ebben az esetben egy egész utca feszültsége ugrik (állítólag a szomszédoknál is volt több karácsonyi készülék-halál), ezért a nulla kötés hiba lehetőségét elvetettem.

Előzmény: C20NE (68847)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68849

Hát igen, csak amikor 230 V + 10% túllépéséről (vagy nem túllépéséről) van szó, akkor a 250 V +-2,5%-ára vonatkoztatott hibahatár (+ még valahány digit) nem nagyon tudja megállapítások alapját képezni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68846)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68848

Milyen apropóból kerül ez bele tananyagba?

Előzmény: Dreamer (68845)
C20NE Creative Commons License 2016.06.03 0 0 68847

Vannak elvetemült helyek de az a tapasztalatom, hogy inkább alacsony a feszültség ezeken és nem túl magas. A szolgáltató a törvényi kötelezettségének eleget tesz a szabványos eltérést mindennek bírnia kellene.

 

Ha nincs 1000ft arra, hogy kiderítsék miért megy tönkre ettől lényegesen nagyobb érték akkor nincs mit tenni. Tapasztalatom szerint a gyanús feszültségértékeket gyakran a nullán lévő hibás kötés szokta okozni.

 

Nálunk tipikusan ezek az értékek, nem nagyon változik:

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68846)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68846

"a 240 az egy igen jó érték"

 

Ezt az értéket csak úgy írtam,

nem tudom, hogy mennyinél szoktak elkezdeni tönkremenni az olcsóbb 230 voltos szerkezetek. Az is lehet, hogy 260V a feszültség olyankor arrafelé. Mondtam nekik a telefonba, hogy vegyenek egy olcsó műszert és dugják be a konnektorba, de ennyit már nem ért meg nekik a dolog.

Előzmény: ötfelezős (68844)
Dreamer Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68845

Most tanulom, idézzem, hogy milyen felbontásban követeli a munkáltatómtól az állam?

 

Dreamer

Előzmény: ötfelezős (68844)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.02 -1 1 68844

Méret az állam is, rendszeresen forgattatva a készülékeket, azonban a 240 az egy igen jó érték, 5% alatt van, de lehet 10% is a szabvány szerint.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68842)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68843

"Vettünk egy Zanussi ZOP 37902 XK beépíthető sütőt, ami 3,5 kW-os"

 

A 3 fázisból csak az egyik fázist használd (meg a nullát), a másik kettő fázist nem tudod felhasználni, mivel a sütőd nem három fázisú.

A 16 amperes kismegszakító épphogy el fogja bírni a 3,5 kilowattot (de ha a kismegszakító nem jól szellőző helyen van, vagy pl rásüt a nap, akkor még így is túlmelegedhet és lekapcsolhat időnként).

Előzmény: furcsagomba (68837)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68842

"Tehat a szerelo mar regen halott lenne, mire hallana, vagy latna a riasztast."

 

Lehet a dobozban egy rövidzár is, ami összeköti a vezetékeket egymással meg a földdel.

Mondjuk ahhoz kicsit vékonynak tűnnek a doboz vezetékei.

Az a legvalószínűbb, hogy egy adat-regisztráló van benne, ami hosszabb ideig figyeli a feszültség-ingadozásokat.

 

Tudok olyan helyet, ahol karácsony környékén talán 240 voltra is megugrik a hálózati feszültség: családi házak között van egy kis cég, amikor karácsonykor leállnak a termeléssel, a környező házakban sorra mennek tönkre az utóbbi egy évben vásárolt finnyásabb elektromos berendezések. Na ott kellene egy ilyen feszültség-figyelőt felakasztani egy villanyoszlopra december második felében.

Előzmény: peterch (68836)
furcsagomba Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68841

Jah, még egy kérdés: Ha csak egy fázist kötök be, így a másik kettő már nem használható fel? (ugye a nulla és a föld be lesz köve a sütőhöz) Vagy esetleg megoldható, hogy ide kötök még egy fogyasztót? (mosogatógépet) (nem én akarom csinálni, annyira nem vagyok bátor, csak hogy egyáltalán lehet-e) 

furcsagomba Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68840

Köszi mindkettőtöknek. Azt hittem az 5-ös számok a vezetéktípusoknál a szálak számát jelöli. 

pampalini111 Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68839

Szia! A sütőd 1 fázisú (a régi is az a másik kettőt a lapok használták) nem tudod átkötni 3f-ra (meg lehet buherálni, de az átkötés garanciavesztéssel jár). A 16 A-el gond nélkül működni fog, ha 4-6 mm2 alu vezetéket raktak azzal se lesz gond. Ellenőrizd a kötéseket és használj áramvédőt.

Előzmény: furcsagomba (68837)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68838

" Vezeték keresztmetszet maximum 1380 W 3 x 0,75 mm² maximum 2300 W 3 x 1 mm² maximum 3680 W 3 x 1,5 mm²"

Itt bizony nincs egy öt eres vezeték sem. Viszont egyértelműen látszik, hogy a 3680W-os sütődet 3x1,5-ös keresztmetszetű kábellel szeretné köttetni.

Összességében a válasz, hogy nem tudod 3f-ra szétosztani, és az 1,5-ös réz keresztmetszet is elég karcsú neki, bár ekkora teljesítményt soha nem fog felvenni folyamatosan.

Előzmény: furcsagomba (68837)
furcsagomba Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68837

Üdv! Vettünk egy Zanussi ZOP 37902 XK beépíthető sütőt, ami 3,5 kW-os. Jelenleg egy teljesen elektromos tűzhelyünk van, de a főzést a jövőben gázról tervezzük. Eddig a tűzhely 3 fázisra volt bekötve 5 eres kábellel, 3x16A-es kismegszakítóra. Ez az új sütő azonban 230V-os, a kijövő vezeték 3 eres. A házban alumínium vezetékelés van, nem akarom túlterhelni, ezért azt szeretném kérdezni, hogy ezt be lehet kötni úgy, hogy egyenletesen terhelje a falban futó vezetékeket, vagyis felhasználjam mindhárom fázist? Ezt találtam a műszaki leírásban, ha jól sejtem ezek között 5 eres vezetékek is volnának, ezért is merült fel bennem a kérdés.

 

" Kábel Az üzembe helyezéshez vagy cseréhez használható vezetéktípusok: H07 RN-F, H05 RN-F, H05 RRF, H05 VV-F, H05 V2V2-F (T90), H05 BB-F A vezeték szükséges keresztmetszetét az összteljesítmény (lásd az adattáblán) és az alábbi táblázat alapján állapíthatja meg: Összteljesítmény Vezeték keresztmetszet maximum 1380 W 3 x 0,75 mm² maximum 2300 W 3 x 1 mm² maximum 3680 W 3 x 1,5 mm² A középső (zöld/sárga) vezeték 2 cm-rel hosszabb legyen, mint a fázis és a nulla (kék és barna vezeték)".

 

Köszönettel,   

peterch Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68836

Szia !

 

Nem dolgoztam kulso vezeteken, nem a szakmam de gondolom, hogy abban az esetben a szakaszolonal nem csak oldjak a kotest ( szakaszolo oldasa, bebiztositasa mechanikai beavatkozas ellen, magyarul lelakatoljak,vagy kiveszik a keses biztositekokat), de a szakaszt amin dolgoznak, rovidrezarjak es foldelik is. Tehat a szerelo mar regen halott lenne, mire hallana, vagy latna a riasztast.

 

Udv , Peter.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68834)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68835

Valóba. lehet egyszerű ideiglenes adatrögzítő is,

ebben az esetben nem villog/dudál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68834)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68834

  "Akkor ez mi ?"

 

Valószínűleg egy olyan doboz, ami a munkálatok idejére figyeli a feszültséget a vezetékeken és ha véletlenül feszültség alákerül valamelyik, akkor hang/fény jelzéssel  figyelmezteti a villanyszerelőt. Vagy fázis kimaradásra figyelmeztet, vagy hasonlót, a hang (és/vagy fény) jelzésben biztos vagyok.

A doboz szemmel láthatóan nincs felszerelve, csak egy görbe dróttal ideiglenesen felakasztva.

A dobozról 2 db kép készült,

- az egyik kép olyan szögből készült, nehogy el lehessen olvasni a doboz egyik oldalán lévő feliratot,

- a másik képről pedig számítógéppel lett eltüntetve a felirat, ebből gondolom, hogy a másik kép sem véletlenül lett használhatatlan.

Előzmény: Vass Tibor2014 (68830)
peterch Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68833

Mivel ebbe csak egy kabel csatlakozik, igy csak merest vegezhet. Lehet, hogy boviteni akarnak es merik a feszultsegesest .

Előzmény: Vass Tibor2014 (68832)
Vass Tibor2014 Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68832

Igen, ez elképzelhető, csak még sosem láttam ilyet villanyoszlopon, az eddigi dobozok mind telefon, kábel TV vagy internet-szolgáltató kütyüjei voltak ;).

Előzmény: peterch (68831)
peterch Creative Commons License 2016.06.02 0 0 68831

Szia !

 

Mivel tovabb nem megy a legvezetek, az utolso fogyaszto van rakotve, igy szerintem a halozat feszultsegingadozasat figyelik.

 

Udv , Peter. 

Előzmény: Vass Tibor2014 (68830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!