Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68937

Én is el tudok képzelni olyan mosógépszerelői számlát, amihez képest olcsóbb, ha inkább veszek egy új mosógépet :)

Előzmény: Jahno (68936)
Jahno Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68936

Ja, lehet, hogy tököd, de lehet számlát is tud írni. Haversrácnak mondjuk egyszerűbb volt új gépet vennie :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68928)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 1 68935

Megnő a feszültség az egyik fázison villámcsapás miatt majd a túlfeszültség levezetőben lévő összegző szikraköz vagy a varisztorok osztálytól függően levezetik a föld felé és elő is áll a leoldási feltétel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68933)
Jahno Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68934

"ahol a villám gyakran csapkodja le a FI relét, azt valami olyan műszaki hiba okozza, aminek utána kellene járni és megszűnne a lecsapkodás."

 

Ez alatt mire gondolsz? Viharban felénk is folyton lemegy, csak kérdéses, hogy az milyen műszaki hiba lehet. Mármint azon kívül, hogy indukálódik egy kis fesz a hosszú vezetékben és pont elég ennyi áramerrőségkülönbözet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68933)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68933

"ha a villámcsapás másodlagos hatása szerencsétlenül alakul és/vagy a konnektorokba dugott finomvédelmek működésbe lépnek."

 

Hirtelen nem tudok elképzelni olyan kombinációt, amikor egy nem hibás rendszerben ilyen eset a FI relé számára észrevehető áramot idézne elő.

Tudnál valamilyen erre példát írni?

 

Mert gondolom egy rendes FI relének nem szabad reagálnia végtelenül rövid áramimpulzusra,  ha viszont olyan hosszú idejű a rendellenesség, hogy a FI relének már figyelembe kell vennie, akkor viszont már rég elmúlt a villámcsapás (másodlagos) hatása.  Ezért gondolom, hogy hibátlan rendszer esetén a villám nem csapkodhatja a FI relét, másképpen megközelítve: ahol a villám gyakran csapkodja le a FI relét, azt valami olyan műszaki hiba okozza, aminek utána kellene járni és megszűnne a lecsapkodás.

Előzmény: C20NE (68931)
puru Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68932

Elvileg 3-4 önellenőrzést végez, mielőtt visszakapcsolná magát.

Ha fennáll pl egy rövidzár, akkor megse próbálja visszakapcsolni, tehát nem gondolnám balesetveszélyesnek. (Villanyszerelésnél úgyse a fi-relét kapcsolja le senki áramtalanítás célból gondolom :) )

De arra az esetre praktikus lehet ha pl villámlás miatt leold.

Na még olvasgatok erról a technológiáról.

 

A kapcsolótáblámra egyébként is ráfér szerintem egy "felújítás", majd megkérdem a villanyszerelő véleményét is.

Előzmény: Zs:) (68927)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68931

Lehet az is ha a villámcsapás másodlagos hatása szerencsétlenül alakul és/vagy a konnektorokba dugott finomvédelmek működésbe lépnek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68929)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68930

Utcában multhéten egy vagy két fázis kiesett a viharban, a szembe levő házak és a közvilágítás is lement egy időre.

 

3F fi relé meg sem nyekkent, nálam és a szomszédnál ment a világítás, mert mindkettőnknen 3F a rendszere, és jó fázison voltunk. Fi relé a teljes ház rendszerén van. Korábban már volt pár téves riasztás, de annak meglett az oka. Szóval alapvetően teszi a dolgát ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68929)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68929

Igaz, hogy a látókörömben nem sok ház van, de még egyiknél sem hallottam, hogy a FI relé  viharok idején gyakran leoldott volna. Mennyire általános jelenség az, hogy tisztességesen megcsinált villanyszerelésű házaknál gyakran leold a FI relé vihar idején?

Normális jelenség ez?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68928

"elképzelhető hogy lecsökken az oldási áram?"

 

Elméletben elképzelhető, a gyakorlatban viszont talán még soha senki sem találkozott olyan fi relével, ami olyan módon romlott el, hogy egy idő után érzékenyebbé vált.

 

"tesztből elindítottam egy újabb mosást, de 1-2 perc után újból oldott"

 

Elsőként ezek valamelyikére gyanakodnék: vagy a szivattyú, vagy a hozzá vezető vezeték, vagy a mosógép vezérlésének a szivattyúval foglakozó része. Felhívnék egy mosógép szerelőt, telefonban elmesélném neki a hibát és közölném vele, hogy

1: ha a hibát nem tudja megszüntetni, akkor egy fillért munkadíjat se kap

2: ha a FI relére mutogat, hogy az a hibás, akkor se kap egy fillér munkadíjat sem, kivéve, ha hoz magával egy saját FI relét, amivel demonstrálja, hogy tényleg az volt a hibás (ebben az esetben természetesen kifizeted a munkadíját és a hozott FI relét is)

Ha a szerelő ilyen feltételekkel is elvállalja a feladatot, akkor kifogtál egy igazi tökös szakembert, aki nem csak egy alkatrész-cserélgető ipari robot :)

Előzmény: fghj k (68904)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68927

Sok gyártónak van ilyenje, de mintha olvastam volna valahol, hogy csak bizonyos esetekben használható. Lévén, hogy az automatikus visszakapcsolás balesetveszélyes helyzetet idézhet elő. Én komplett lakást nem raknék rá, max 1-1db dedikált áramkört, amin jelezni illik a visszakapcsolás lehetőségét.

 

Amúgy ha már FI relé, léteznek jó pénzért elektronikus FI relék is, amik LED-el jelzik a normál működést, kritikus szintet stb. Eaton jött valami prospektussal, de gondolom más is előállt már vele. És állítólag a 30mA sem egy tűréshatáron belüli, hanem elég pontosan be tudják lőni.

Előzmény: puru (68920)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68926

"Ezt a kérdést a témába először én tettem fel, nem próbáld kisajátítani! "

 

Ezt nem egészen értem... nem sajátítok ki semmit. Tőlem bárki bármit írhat.

Előzmény: cucu (68901)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68925

De ha kicseréli és az újjal is lemegy, akkor biztos hogy nem ott van a hiba. Ha már egyszer szerelőt nem hív és ilyen csodás gyártmányokat épít be.

Előzmény: cosalf (68918)
cosalf Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68924

Egyértelműen leírta, csak akkor kapcsol le a FI-relé, ha a mosógép megy.

Előzmény: ficere50 (68923)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68923

FI-relé, vagy nem FI-relé?

Egyszerűen ki kell húzni a konnektorból a mosógépet és ha akkor nem ver le az FI, akkor mosógép...innen dolog már nem villanyász téma, hanem háztartási gép szerelő! Ez ennyire egyszerű...

(mosógépen belül ezer ok lehet szivárgó áramra...akár egy zavarszűrő kondi is okozhatja!)

Előzmény: fghj k (68911)
cosalf Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68922

Egy laikus hogy dönti el, hogy a mosógép, vagy a FI-relé rossz?

A villanyszerelő a mosógépest okolja és fordítva. Kinek fizetsz?

 

Autószerviz (márka). Baj van az autóval. Szerelő mondja: kicserélem ezt (30000 Ft), ha azután is rossz, akkor kicserélem azt is (40000 Ft). Ezt lehet fokozni.

Előzmény: King_of_Giants (68919)
cityba Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68921

Szia, szerintem jó dolog ez a fi relé, mindegyiknek kéne tudnia, sajnos nem olcsó.. Főleg ha nem vagytok otthon több napig.

Előzmény: puru (68920)
puru Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68920

Sziasztok!

Mi a véleményetek automatán visszakapcsoló Fi-reléről?

Nagyobb viharnál, villámláskor évente párszor leold a Fi-relé, persze legtöbbször akkor mikor nem vagyunk otthon. Riasztó, hűtők, stb nem igazán szeretik, ha huzamosabb ideig (akár napokig) áram nélkül maradnak.

Én egy ilyet találtam, de lehet vannak más típusok is, ráadásul nekem 3 fázisú kellene.

http://www.gewiss.hu/fooldal/hirek/31-gewiss-restart-oenvisszakapcsolo-autoteszt-hibaaramrele-kismegszakito.html

 

Köszönöm!

Üdv.

 

King_of_Giants Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68919

Ismeretlen villanyászt hívni majdnem olyan rizikó mint ismeretlen festőt vagy burkolót

De csak majdnem, mert addig nem fizetek amig meg nincs megoldva a probléma

Elbaltázott festés burkolás esetén meg mifrancot lehet csinálni, ujra feltörni és lerakni?

Előzmény: cosalf (68915)
cosalf Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68918

Nem hiszem, hogy csak a mosógép megy a FI-reléről.

Előzmény: Zs:) (68917)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68917

"... kikötéstől meg azt várnám, hogy esetleg levágja a megszakítót a mosógép."

Ne várd, egy kismegszakító rövidzártól fog javarészt leoldani, az meg több tíz, de inkább 100 amperes tartomány. Ha az esetleg rajtad megy keresztül...

 

Akkor legalább cseréld ki a FI relét, max lesz egy tartalékba.

Előzmény: fghj k (68911)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68916

Azért meg is tudom érteni, hogy sokan nem szeretnének "szagembert" hívni, mert mint a Blueman félék is, alapdíj 20k+kiszállás 15k + hátha meg tudja javítani 10k + várom a borravalót 20k alapon egy fél mosógép is megvan már és nem biztos, hogy jobb lesz a helyzet. Persze tisztelet a kivételnek. De ugye a cigóknál is általánosítunk, nem véletlen.

Előzmény: King_of_Giants (68913)
cosalf Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68915

És melyik villanyszerelőt hívnád? Azt, amelyik a tomeee-nak bekötötte a mágneskapcsolót?

A zöme ilyen.

Előzmény: King_of_Giants (68913)
cosalf Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68914

A leírás alapján a FI-relé csak akkor old le, ha a szivattyúnak kellene mennie.

Ebből azt a következtetést vonnám le, hogy a szivattyúval, vagy annak áramkörével van baj és nem a FI-relének.

A szivattyút valami kapcsolja (elektronika a relét, vagy programkapcsoló) , a szivattyúhoz vezeték megy, ami esetleg ki van dörzsölődve. 

Én nem hívnék villanyszerelőt, hogy a FI-relét kimérje.

Előzmény: fghj k (68911)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.06.06 0 1 68913

Hosszú pályafutásom alatt sokszor láttam, hogy semmi pénz nem drága ha burkolásrol, járólap, fríz, gipszstukkó, aranyozott tornyocskát szeretne a tulaj. Viszont a villanyt majd ő bekötözgeti, mert az csak két szál drót.

 

Ha megnézünk egy mosógépet , közel nincs annyi anyag és előállitási költség amennyibe kerül, nem beszélve egy hűtőszekrényröl

Annak annnyi az ára amennyi, megveszik

Egy életveszélyes helyzet megoldásátol sajnálják a kb.10ezret

Az nem gond ha egy hozzá nem értő itt érdeklődik, mert előfordulhat hogy egy "csavar meghúzásával" megoldódik a gond, de jelen helyzet életveszélyes kategória

Előzmény: C20NE (68912)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68912

A FI már 30mA -es föld felé folyó áramnál leold. A megszakítód meg ennek mondjuk 300X értékénél, de inkább több. Semmit nem tudnál meg ellenben egy áramütést kockáztatnál. A FI-t könnyen ki lehet mérni, ne sajnáld szakemberre a pénzt ha Te nem tudod megoldani!

Előzmény: fghj k (68911)
fghj k Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68911

csak a firelé oldott le. szivattyúról lehúztam a csatit. szakértőt meg azért kerülném el, mert kb annyiért szakértené meg a firelét mint amibe kerül. kikötéstől meg azt várnám, hogy esetleg levágja a megszakítót a mosógép.

Előzmény: Zs:) (68910)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68910

"átdugtam hosszabbítóval másik megszakítóra, de egyfolytában leoldott."

Most akkor a FI relé vagy a megszakító old le? Vagy mindkettő?

 

"... a mosógép belülről szépen néz ki (nem csöpög a motorra/fűtőszálra a víz), szóval szerintem nem indokolt h rossz legyen, ..."

Van, hogy az üzletből kihozva is már veri a FI relét, szóval attól, hogy szépen néz ki...

 

Kérdés, hogyan kötötted ki a szivattyút. Ha csak a fázist, még ugyanúgy oldhat miatta. De lehet ott teljesen más helyen is a gond.

 

FI relét ne kösd ki!!! Mit vársz tőle, hogy lemegy a mosás, aztán mikor hozzáérsz agyonvág a vellany?

 

"mondjuk márkás darab, mentavill,..."

Nem, ez nem márkás darab, hanem a legalja, de attól még működhet jól.

 

Nem úszol meg egy szagértőt. FI relét lehet mérni műszerrel. Mosógépszerelő könnyen mutogat majd a FI relére, még ha nem is azzal van a gond. Esetleg érdemes lenne kicserélni egy tényleg jó minőségűre (akár kölcsönkérve), ha azt is veri a mosógép..., vagy más. 

Előzmény: fghj k (68904)
Jahno Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68909

Pont 4-5 napja ment róla mindenféle, elég valahol ott kezdeni a visszaolvasást.

Előzmény: Törölt nick (68907)
fghj k Creative Commons License 2016.06.05 0 0 68908

a kikötött szivattyú sem segített :(

Előzmény: cucu (68905)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!