Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2002.07.16 0 0 267
Azt az arakbol egyebkent ne gondolja senki, hogy 1 kilo spar(vagy barmilyen) trappista 3 liter tejbol keszul. Ahhoz majdnem 3x annyi kell. Mostanaban eppen bukiznak rajta, de azert nehogy gyujtest rendezzetek nekik...
Előzmény: barni_boci (264)
andreja Creative Commons License 2002.07.16 0 0 266
A sajtnal rakas dolog lehet, ami miatt nem lett jo. Azert 7 literbol majdnem egy kilos darabnak kell kijonnie, akarmilyenre is sikeredik.
De a sulya a leszures es sajtolas utan mar szamottevoen nem valtozik, ugyhogy ha rossz a kihozatal, akkor a kimelegitessel bezarolag kell keresni az okat.
A sajtkeszitesnek van meg egy fontos momentuma, nem emlekszem, lehet, hogy kihagytam anno: egy fuzet es iroszerszam kell hozza, es minden darab keszitesekor _mindent_ fol kell irni:
datum, tej mennyisege(hany napos stb), hasznalt kultura anyaga es mennyisege, oltasi hofok, olto anyaga es mennyisege, oltas idotartama, alvadek apritasi merteke, utomelegites hofoka es idotartama, utosajtolas modja es idotartama, sozas modja es merteke, izesites modja es merteke, utoerleles korulmenyei stb.
A harmincadik utan lehet, hogy okosabb leszel, az elsot se dobd ki, probald meg kisutni kis olajon tepsiben, natur.
Előzmény: barni_boci (264)
andreja Creative Commons License 2002.07.16 0 0 265
Most keszult vagy 120 foto, ha van hely, meg aki elszoszmotol vele....
Előzmény: barni_boci (264)
barni_boci Creative Commons License 2002.07.15 0 0 264
Nem tudom, mi a jó. Nálam egy régi szerszámos kamrában lakik a kecske. 170 belmagasság eredetileg, de ez egyre csökken a kaki az alom miatt. Amig be tudok menni, addig hagyom...

De a közeli kecskes csak 2 oldalu tetőt csinált az állatainak, 7 kecskének 4 m2 fedett hely. Azert ez kicsit talan rideg tartas.

MÁS: S A J T

Nagy csalodas volt a sajt. 2 het után kibontottuk. Kb 4 cm magas lett, abbol korbe lejon 1 cm kemeny, sarga hej. Az egesz allomanya szivacsos, nagyon hasonlit egy nagy cellamertu automoso szvacshoz. Es nem tul jo izu... Lehet, hogy marad a spar-trappista 3 l tej araért kiloja... Es nem 7 literbol fel kilo...
Mit ronthattam el?

Kijavitottam a hibakat a honlapon. Most mar a gidakat is lehet latni.

Nem kene csinalni egy fasza kis kecske-keptarat a webre?

Előzmény: lufikukac (263)
lufikukac Creative Commons License 2002.07.14 0 0 263
Volt egy kis heveny munkakerülésem így megnéztem az összes hozzászólást. Tanulságos. Lassan családtagok lesztek. Barni_boci, tetszenek a képek! Mindre sajna nem volt idő, de kafik. Azt mondja egy ismerősöm aki rackákat tart, hogy ne röhögtessem ki magam: ólat a kecskének? A kecskének akol való, három oldalrol védeni a szél ellen, alul meg csak a föld. Igaz ez szerintetek?
barni_boci Creative Commons License 2002.07.14 0 0 262
Az előző hozzászólásban mutatott címen idő közben újításokat hajtottam végre, több, mint 100 kép került fel nézhető album formában, meg egy videó is.

Klikk a képre:



barni_boci Creative Commons License 2002.07.13 0 0 261
Lufikukac, korábban már itt említettem, de nézd meg Te is, ITT van az én kecském. Néhány korábbi fotó.

Többiektől bocs az ismétlésért.

lufikukac Creative Commons License 2002.07.13 0 0 260
A Kistermelők lapjában indult egy sorozat a kecskékről. Az első nem túl gyakorlatias inkább sztorizós, de lesz még több folytatás.
lufikukac Creative Commons License 2002.07.13 0 0 259
Megnéztem ,nagyon kafi. Kísérletezünk aztán majd mesélek. Láttam már kötőféket és nyakörvet is kecskén. Mindkettő jó? Lehet őket tanítani?
Előzmény: andreja (255)
lufikukac Creative Commons License 2002.07.13 0 0 258
Fekete bodza (sambucus nigra) volt. Én is szeretem, de megették az összeset. Seráfütty majd lesz jövőre. Gyalogbodzára ügyelek, köszi. Van még ami nem jó nekik, vagy tudják ők ezt maguktól?
Előzmény: andreja (257)
andreja Creative Commons License 2002.07.13 0 0 257
A bodza mergezo, de a kecskek imadjak, es koszonik szepen jol vannak tole. Azert bodzasba direkt ne hajtsd oket, foleg az un. gyalogbodzasba.
A tapok egy jelentos resze csak sima keverek, az tok termeszetes. Nem valoszinu, hogy raknanak bele mast is, ha nincs ra irva, mert a premixek, kiegeszitok es vitaminok nagyon dragak, ha viszont raknak bele, akkor rairjak es akkor a keverek is sokkal dragabb.
Előzmény: lufikukac (250)
andreja Creative Commons License 2002.07.12 0 0 256
hozza
Előzmény: andreja (255)
andreja Creative Commons License 2002.07.12 0 0 255
Lehet, hogy van magyar is, amig megtalalod nezd meg a 38. hozaszolasban szereplo cimeket. Ha meg nem lattad.
Előzmény: lufikukac (251)
andreja Creative Commons License 2002.07.12 0 0 254
Lehet rogziteni. Szerintem folosleges. Nem nagyon rugja fol. Ha gaz van, akkor folkapja a labat, nem rug, arra kell figyelni, hogy amikor visszarakja, ne lepjen bele, vagy az edeny szelere, mert attol tud folborulni.
Előzmény: MaKK3 (247)
andreja Creative Commons License 2002.07.12 0 0 253
Nem. Az elet rendje nem ez.
Ez az ember rendje, aki kecsket tart/tenyeszt.
Előzmény: MaKK3 (249)
andreja Creative Commons License 2002.07.12 0 0 252
Egy 30eftos kecske csinalhat 3.5l tejet naponta. De legalabb 300 napon keresztul...
akkor tenyleg 30eftos.
Előzmény: MaKK3 (248)
lufikukac Creative Commons License 2002.07.12 0 0 251
Külön kérdés:
Van arra nézvést leírás (magyarul), hogyan lehet a kecskéket kis fogat húzására beszoktatni, vagy a hátukon terhet cipeltetni? Hegy és erdő mellett lakunk, ebbő lered, hogy időnként kirándulunk. Óriási lenne ha ők is jönnének.
lufikukac Creative Commons License 2002.07.12 0 0 250
Szeretlek titeket!
Andreja, legközelebb a hét elején járok urbanizált környéken, akkor lekáderezem a tápot.
Nekem is szimpatikusabbnak tűnnek a természetes alapanyagok, de mivel nem legelhetnek picinyeim kedvükre, gondolom a megfelelő arányú és összetételű eledelt sem tudják összeguberálni maguknak. Én is teljesen úgy gondolom mint Gabinet, de sose lehessen aztat tunni. Tegnap nyárson sütés ürügyén vendégek jöttek gyerekekkel, akiknek a legjobb szórakozásuk az volt, hogy az összes dédelgetett bodzámat letördelték és hordták a keccseknek. Nem lehet így túletetni őket, vagy tudják ők, hogy mi a jó nekik?
MaKK3 Creative Commons License 2002.07.12 0 0 249
Gondolj bele, mit érezhetnek. Értem én, hogy ez az élet rendje, és azt is, hogy ennél sokkal rosszabb körülmények között is élnek állatok, de azért...
Előzmény: andreja (231)
MaKK3 Creative Commons License 2002.07.12 0 0 248
Hm. Egy db 30ezer forintos kecske napi 3.5 l tejet csinál?
MaKK3 Creative Commons License 2002.07.12 0 0 247
Eszembe jutott valami. Abszolút dilettáns vagyok kecskeügyben, utoljára talán 5 évesen, állatkertben láthattam :)

Na szóval csak annyit kérdeznék, hogy mi lenne, ha le lehetne valamiképpen rögzíteni a fejőedényt? Akkor nem tudná felrúgni, és legalább a tej nem veszne el.

Előzmény: andreja (246)
andreja Creative Commons License 2002.07.11 0 0 246
Az szerintem is jobb lenne, ha a kerdeseket kulon-kulon hozzaszolaskent tenned fol, mert konnyebb lenne kovetni az arra adott valaszokat es viszontvalaszokat es stbit.
Előzmény: Gabinet (242)
andreja Creative Commons License 2002.07.11 0 0 245
Ha van ra idod, leci ird meg ki gyartja a tapokat, es mi a pontos osszeteteluk, ezek mind ra vannak irva. Az ara is erdekelne.
Előzmény: lufikukac (243)
Gabinet Creative Commons License 2002.07.11 0 0 244
Szia............Hid el jó hogy vagy, szerintem mindenki így van vele. A nyalósó nem gyorsan fogyó dolog, a két első kecskéhez évente vettem egy kockát. Én, és ez most magánvélemény, semmi olyat nem etetek aminek a megnevezése "TÁP". Simán, búza, zab, árpa, kukorica, lucerna, széna, gaz és kaszált fű. Ennyi. Ja és 2x naponta friss víz, némi szárazkenyér, konyhai zöldmaradék. És hetente 2x 3x ha van időm 2-3 óra legelési lehetőség. A kecskék gömbölyűek, amelyik tejel nekem eleget ad és nem számolom, hogy mibe kerűl és mit ad érte vissza.
Előzmény: lufikukac (243)
lufikukac Creative Commons License 2002.07.11 0 0 243
Köszönöm az építő kritikát, örülök, hogy felkevertem az iszapot. Egyelőre teljesen új a szituáció, azért van ennyi idétlen kérdésem. Meg jó is, hogy van rajtam kívül valaki aki szintén lelkesedik a kecskékért és lehet tőle tanácsot kérni. Ezelőtt az állattartásom kimerült a kutyákban, néha egy-egy kullancs kirándulás után. Jóval később szerettem volna megérni a kecskékhez, de egyszer meséltem valakinek a tervemről és egy hét múlva rám telefonált, hogy "na gyüjjön föl, hoztam két kecskét". Hát így kezdődött és f..ngom sem volt, hogy mihez kezdjek. Asszem beütöttem a keresőbe, hogy kecsketartás és itt kötöttem ki. Legjobb tanulás a tapasztalás, de köszi a segítséget eddig is. (meg ezután is). Jó tudni mi az amit ne próbáljak ki és mikor sikoltozzak. Bercike egyelőre marad, öreg néni nincs a családban. Ugrálásról szoktatom lefele. Később is repülhet ha esetleg gond lenne vele. Egy bordatörés nem a világ.
Kérdés, hogy ne jöjjetek ki a formából:
Vettem nyalósót (sárgát) de bnem nyúlnak hozzá. Mit csinálok rosszul?
A terményboltban ajánlottak különböző spéci kecsketápot gidának, fejősnek, növésben lévőnek...stb. Jó ez? Egy kicsit idegenkedem tőle, de a bótos azt mondja, hogy ezek teljesen természetes anyagok a kellő arányban összeválogatva.

Ha ese3tleg zavaró a jelenlétem (szóval nem teccik a séróm), mondjátok meg nyugodtan a világért sem szeretnék szemtelen lenni.
Azé' úgy jó itt.

Gabinet Creative Commons License 2002.07.11 0 0 242
Lufikukac.....Nehogy megsértődj!.......Tényleg aranyokat a kérdéseid, arra szerettem volna utalni, hogy egyszerre egy csomó dologra vagy kiváncsi, és mire leírod, kissé összekeveredik. Nem baj, írj, kérdezz, abból tanulunk mindannyian. Nomeg egy kis vidámság kell a hétköznapokra............BarniBoci. Barnabás jól van, éli világát és néha az idegeimre, nameg a szomszédékéra megy az üvöltésével...........A kefír bombázó lett, hidegen ebben a pusztító időben egyenesen isteni. Szombaton görög saláta készűl sajttal, kefírrel, meg egy kis kőrözöttel és reggeliző vendégeim lesznek rá.
andreja Creative Commons License 2002.07.11 0 0 241
De a legjobb, ha szolsz neki, hogy Marika gyere ide, es odajon.
Előzmény: andreja (240)
andreja Creative Commons License 2002.07.11 0 0 240
Csungo. Ugy is hivjak. Borkeplet. Praktikusan arra jo pl. hogy egyedi azonositaskor segithet.
Ne kelljen mind az otven hofeher kecsket megfogni es megnezni a fulszamat, amikor egyet keresel, hanem binaris keresofa modszerrel eleg lesz csak 25-ot megkergetni.... De ha egyenkent tudod roluk, hogy nagyszakallas vagy nem, gatyas vagy nem, hatszijas vagy nem, szarvalt vagy suta, akkor ezek mind ugyanigy segithetnek. Meg jobb, ha nincs ennyi kecsked... :>
Előzmény: lufikukac (235)
andreja Creative Commons License 2002.07.11 0 0 239
Engem spec. nem zavar akarki akarmennyit ir ide, akarmilyen szandekbol.

1 ledontes (nagyfiuknal is mukodik): oldalrol alanyulsz es jol megmarkolod az atellenes oldalon levo labait a tovenel (nem irom hogy bokanal, mert az nem az, de mondhatjuk ugy is, ha nem allattan vizsgan vagyunk), utana a ket labat magad fele huzva a tulso oldalara dontod okelmet.
Labat erosen kell fogni, mert az elejen kapalhat. Ha nagy az allat, akkor az elejen egy kicsit a hatso labat jobban huzva es az azt fogo alkarral a segget alatamasztva es kicsit megemelve mintegy leulesre ingerlodik az allat, ilyenkor a labara kisebb suly nehezedik, es gyors mozdulattal ki lehet kapni alola.

Előzmény: barni_boci (238)
barni_boci Creative Commons License 2002.07.10 0 0 238
Na szevasztok, látom, rendesen felélénkült itt a forgalom. Gabinet korábbi hozzászólásával kicsit egyetértek, hogy lufikukac miert ír ennyit a fórumra...

Lufikukac, én azt javaslom neked, ha nincs elég helyed, és ennyi kérdés merül fel benned, a kedvenc dédelgetett bakodtól válj meg az öszi kettyemfitty után. Én már hallottam olyan nőstényről is, akit kiskorában hasonlóan dédelgettek, idősebb korában le kellett vágni, mert a gazdi vállára állt 80 kilós korában is nekifutásból, az meg öreganyó volt szegényke...
Gabinet Barnija - örülök, hogy hallok felőle - nálam született. Pár hetes koráig hagytam, hogy a fejem tetején ugráljon, a szó szoros értelmében, de aztán vége lett a mókának. És gondolom, most nincs vele ilyen gond. De ha bercike már megszokta az ugribugrit, nehéz lesz vele.
Aztán a gidák választása már nem olyan égető, főleg, ha túladsz rajtuk.

Nekem nem túl sok a helyem. Nászajándékba kaptam a kecskémet, a 2. őszön befedeztettem a közeli tanyán, a tavaszi gidáktól megváltam, és azóta fejek. Naponta 2x, ahogy összejön. Néha elemlámpával, ha nagyon elcsúszik a nap. 3 - 3,5 l megvan rendesen. Az elmúlt 2 hónapban mindketten rendesen megtanultuk a fejést, bár senki nem volt, aki megmutatta volna. Mostanra már rögzíteni sem kall a kecskét, moccanás nélkül állja a fejést, persze kaja közben. Mindig kap 1 bögre darált kukit, meg fél bögre árpát, némi száraz kenyérrel. Ez kb. 5 percre elég, de azalatt megvan a fejés. A körmölés szintén laza, ha rájössz, hogy döntsd le, hogy térdelj rá, és nedves időben csinálod.

Az őszi fedeztetés, és tavaszi ellés után újból kezdődik minden előröl. (Max. ha nagyon édi kis lányka születik, másodiknak megtartom.)

Ez az én sztorim, bár a többiek már ismerték. Szóval nem vagyok egy nagy profi, de már túl vagyok a 2 éven. Andreja akkoriban sokat segitett - köszi -, de sokmindenre magam kellett rájöjjek. Pedig voltak gondok. Fennakadt a kerítésre, székrekedése volt, majd belepusztult egy lábtörésbe, -5 fokos fagyban ellett, begyulladt a fél cicije, stb.

Hát kb ennyi egy amatőr tanácsai...

Szia Gabinet! Nekünk is hasonló kezd lenni a sajtunk, bár még a 2 hét nem telt le.
Barniról bővebben mikor mesélsz? Azért eszembe jut, vajon milyen a kis kamasz?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!