Keresés

Részletes keresés

gemin001 Creative Commons License 2016.06.10 0 0 68973

Üdv.

 

Nappali - vezérelt villany átkapcsolásában keresgéltem és itt a fórumban meg is találtam a választr rá. Közben felöttlöt bennem egy másik kérdés is ezzel kapcsolatban, amire viszont nem találtam sehol sem választ. 

Átkapcsoláshoz a DIL 00-52d mágneskapcsoló segéd érintkezői 43-44 (vezérelt) és 31-32 (nappali) kerülnek felhasználásra. Ezknek az érintkezőknek mekkora a folyamatos használatú terhelhetősége?

 

Esetlegesen ez a kapcsolás működőképes lenne?



 

ficere50 Creative Commons License 2016.06.10 0 0 68972

Akkor eléggé közel jártam a megoldáshoz...

 

ficere50 4 napja
0 0 68923

FI-relé, vagy nem FI-relé?

Egyszerűen ki kell húzni a konnektorból a mosógépet és ha akkor nem ver le az FI, akkor mosógép...innen dolog már nem villanyász téma, hanem háztartási gép szerelő! Ez ennyire egyszerű...

(mosógépen belül ezer ok lehet szivárgó áramra...akár egy zavarszűrő kondi is okozhatja!)

Előzmény: fghj k (68969)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.10 0 0 68971

Én is tudok egy 30 éves Indesit-ről, de azt egyszer már javítani kellett: elromlott az ajtózár elektromos része. A fűtőszála köszöni jól van, pedig Kalgont még nem látott soha (csak egy kis ecetet meg citromsavat nagyritkán).

Előzmény: Teaway (68970)
Teaway Creative Commons License 2016.06.09 0 0 68970

Még nagyon fiatal a gép, messze van a fűtőszál-csere (24 éves).

:D

Előzmény: fghj k (68969)
fghj k Creative Commons License 2016.06.09 0 0 68969

sziasztok, a mosógép miatti fi-relé oldás problémám megoldódott, fűtőszál csere lett. ha esetleg valaki hasonló cipőben járna, a mosógépes topikból a lényeg: "Három hiba okozhatja az életvédelmi relé leoldását mosógép esetén: zavarszűrő kondenzátor, fűtés, motor. Minden más kettős szigetelésű, azaz nincs köze a földeléshez."

Peter atyuska Creative Commons License 2016.06.08 0 0 68968

Ha bemegy a födémbe nem lehet egyből a kismegszakítóknál ezt megejteni? De lényegtelen merre viszed.

Előzmény: Ragen (68963)
0l0 Creative Commons License 2016.06.08 0 0 68967

Olyan eset is elképzelhető, hogy az elvágott és elosztóból kikötött fázis vezeték másik végére mondjuk be van kötve egy terhelés, és a nulla a terhelésen és a szakadt vezeték másik fogyasztó felé menő szakaszán keresztül okoz szivárgó áramot. Vagyis mondjuk elfúrják a felkapcsolt kerti világítás fázisát, akkor a nullavezető az izzószálon és a sérült vezetéken keresztül kerülhet kapcsolatba a földdel. Ez akkor szintén nulla-föld szivárgást okoz a FI relé után. A sérült vezeték mindkét (eredeti) végének leválasztásával ez könnyen ellenőrizhető.

Persze a jelen esetben túl kevés adat áll rendelkezésre, de akár így is lehetne...

Előzmény: Aramixer (68962)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.08 0 0 68966

Képzeld úgy a dolgot, hogy a FI relén átmenő fázisvezeték, a terhelés és a nullvezeték egy három ellenállásból álló feszültségosztó, amelyen normál állapotban mindenütt ugyanakkora áram folyik. Ebbe a szép képbe rondít bele a nulla-föld zárlat, amely a fenti hármas feszültségosztó "nullvezető" nevű ellenállásába beiktat egy elágazást tehát ott az áram kétfelé fog menni. Az új "mellékágon" folyó áram erősségét a főáramkörön folyó áram erőssége és a feszültségosztó ellenállásainak új aránya fogja meghatározni. Amíg nem folyik elég erős áram a főáramkörön ahhoz, hogy a mellékágra is jusson legalább 30 milliamper áram, addig a FI relé nem fog értesülni arról, hogy össze lett kötve a nulla és a föld.

(remélem nem fogalmaztam túl zavarosan)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68965)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.08 0 0 68965

"nem csak a 3-as számú (amire az adott külső kábel van kötve) felkapcsolására vágja le a FI relét, hanem másikokra is"

 

Csatlakozom az előttem szólókhoz: valószínűleg a fúrás összekötötte a nullvezetőt és a földelést.

Amikor olyan kismegszakítót kapcsolsz fel, amin elég terhelés van ahhoz, hogy  a nullán folyó áramból legalább 30 milliampernyi illegális útvonalon a föld felé szökik, akkor a FI relé észreveszi a "hiányosságot" és lecsap. De amikor olyan kismegszakítót nyomsz fel, amelyiken nincs terhelés (vagy csak nagyon kicsi), akkor nem old le a FI relé, mert nem folyik 30 milliamper áram a földelés felé, csak kevesebb, esetleg semennyisenem.

Egy nulla-föld összekötés önmagában még nem elegendő a FI relé leveréséhez, ehhez megfelelő erősségű terhelésnek is kell lennie (áramnak is kell folynia) azért, hogy a FI relé áramfigyelése észre tudja venni az illegális útvonal-használatot. A 30 milliamper ugyan nagyon kevés áram, de mégsem nulla :)

Előzmény: Aramixer (68957)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68964

Amelyik szimpatikusabb. A kék nyomvonallal megspórolsz egy falátfúrást, én úgy vinném.

Előzmény: Ragen (68963)
Ragen Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68963

Sziasztok!

A megszakítoktól vitetnék el egy új vezetéket lakáson belül. A megszakítók az előszobában, az ajtó melltt vannak. A kérdésem, hogy a zöld színnel jelölt módon átmehet a főfalon vagy a kék módon ,a falba vésve kell vezetékelni? Mindkét esetben átmennénk utána födémen, de onnan már nem probléma

 

Aramixer Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68962

Bocsánat, eszembe jutott valami. Amikor azt mondtam, hogy "kikötöttük" a vezetéket, akkor csak egy darab vezetéket vágott el az illető, amiről azt gondoltuk eddig, hogy a fázis (a nulla és a föld érintetlen maradt). Ezért nem stimmel teljesen a nulla-föld zárlat, mint lehetséges kiváltó ok. De lehet, hogy így messziről ezt nem lehet kisakkozni, majd ha esetleg megnézem személyesen, okosabb leszek (mert ki tudja, mit is vágott el pontosan az illető...). De azért ha valakinek van még valami tippje, szóljon :-)

Előzmény: Törölt nick (68959)
Aramixer Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68961

Mekk Elek ezermester-rel egyetértek a mosógépszereléssel kapcsolatban. közel 100%, hogy a mosógép a probléma és azzal is egyetértek, hogy ezt mondd a szerelőnek. Egyébként budapesten tudok ajánlatni jó mosógépszerelőt, szólj, ha kell.

 

 

Előzmény: cosalf (68922)
Aramixer Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68960

"nullavezeték-földelővezeték zárlatra"

 

erre én is gondoltam, mert elméletileg lehet, hogy a nullán visszafolyó áramból jusson egy kicsi a föld felé is.

 

Ki is próbáltam, hogy itthon a nulla és a földet összekötöttem, bekapcsoltam pár nagyobb fogyasztót de nekem az itthoni FI relé nem vágott le. Persze ez nem bizonyíték és egyelőre nekem is ez a nulla-föld zárlat a legvalószínűbb.

Előzmény: Törölt nick (68959)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68959

Szia!

 

Én nullavezeték-földelővezeték zárlatra gondolok az átfúrt kábelben.

Szopatós egy hiba, a kétpólusú kismegszakítók használata tenné könnyen behatárolhatóvá,

de az kishazánkban nem szokás, ez szopás.

Korrábban írta itt valaki, hogy a németeknél használják.

Előzmény: Aramixer (68957)
Aramixer Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68958

Nem tudom, hogy számít-e bármit is, a házban 1 fázis van.

Előzmény: Aramixer (68957)
Aramixer Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68957

Sziasztok!

 

A következő érdekes esettel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

 

Adott egy ház, ahol kültéren van egy lámpa. A lámpához fázis, nulla és védőföld megy. Az odamenő vezeték egy betontömbben megy a földben, ahol is egy fúrás (láthatóan) elérte a vezetéket és erre az áramvédő kapcsoló lekapcsolt. Azt nem tudom pontosan megmondani, hogy melyik vezetőt fúrta át az illető, mert nem voltam a helyszínen. A ház kb 10 éve épült, szóval nem valami háború előtti villanyszerelés van ott, hanem kb 10 éves.

 

Telefonos segítséget kértek tőlem és ezeket az eseteket sikerült előállítanunk (nem vagyok villanyszerelő, ezt tessék figyelembe venni! :-) ).

 

1. A házban lévő összes kismegszakítót lekapcsoltuk (azt is, ami az illető vezetéket kapcsolja), majd a Fi relét visszakapcsoltuk és egyenként visszanyomkodtuk a kismegszakítókat. Ekkor azt vettük észre, hogy nem csak a 3-as számú (amire az adott külső kábel van kötve) felkapcsolására vágja le a FI relét, hanem másikokra is, többre is és nem teljesen konzisztensen, egyszer lecsapja pl az 1-esre, újabb próbálkozásra nem, aztán megint és ezt a többivel is eljátszotta, ha nem is minddel.

 

2. Végül a külső kábelt kikötöttük, ezután simán fel tudtuk nyomni az összes kismegszakítót és a FI relét is.

 

 

Kérdés:

Az első pontban leírt dolog hogy lehetséges? Miért volt az, hogy több kismegszakítóra is levágta a FI relét, miért nem csak a hármasra, ahova kötve volt? Lehet, hogy máshova is be volt kötve? Vagy más lehetőség? 

cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 1 68956

Az egyik kapott csak fázist, a másikon meg jelzett a fáziskereső, lévén, hogy lebegett a hálózatod nulla nélkül.

A fáziskereső nem műszer, nem higgy neki!

Előzmény: Törölt nick (68953)
cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68955

Igen, a kékről azon ment be a nulla a garázsodba. (Direkt hagyták dupla szálon az esetleges terhelés miatt.)

Előzmény: Törölt nick (68953)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.07 -1 1 68954

Nyugodj bele, hogy semmiféle eemzésre nincsen szükség, bizonyítamdó, hogy villámcsapás esetén miért old le az FI...mert annyi anomália kísér egy villámterhelést, hogy na!

Bizony nagyon gyakori jelenség, (szinte állandó), hogy "megszólal' az FI! Az okot nagyon szépen leírták itt előttem már!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68953

Köszönöm.

Végül kiderült,h én voltam a balfék.
A légkábelt máshol húztam át. Lecsavaroztam a kapcsolóról a három fázis 3 db. fekete színű vezetékét. Még volt egy kék vezeték ami a kapcsoló dobozára volt rákötve. A kék vezetékhez még hozzá volt kötve egy kéteres vezeték mindkét szála ami szintén ment be a garázsba. Na ezt a kéteres rákötött valamit nem kötöttem vissza, mondom ez biztos valami régi vezeték. Így, h nem volt visszakötve a rádió mindkét dugvillája fázist kapott. (fázisceruza mindkét likba világított) A nulla lehetett ugye?

Előzmény: cucu (68947)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68952

A külfődi szakirodalomban sem találtam idő/áram értékeket, nem kutatok tovább.

Annyit megállapítottam, hogy az "Si" jelülésű FI relék azok, amelyek leginkább érzéketlenek az ismeretlen okból történő lecsapkodások ellen, tehát ha valaki nyugodtan szeretne aludni, akkor olyan FI relét alkalmazzon, ami "Si" jelzésű.

A sima "S" jelölésű sem rossz, de gyerekek/betegek/stb esetén már túlságosan szelektív lehet, tehát lakásban inkább legyen "Si" típusú.

 

A Wikipédia szerint az "Si" jelzést "B" jelöléssel is szokás helyettesíteni (meg még van egy rakás gyártói kód, hogy teljesen zavaros legyen):

https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68951

Pont, hogy ennél több részlet érdekelne.

Hogy van-e pl valamilyen tól-ig zavartűrési tartomány, aminek az egyik végén a szuperjó FI relék vannak, a másik végén levő FI reléket meg épeszű szakember nem szereli be sehova (mert pl viharban maguktól lecsapkodnak).

Előzmény: ötfelezős (68949)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68950
Józsi, mikor is érünk rá? Augusztusban talán.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (68928)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68949

Sok részlet már nincs, az első tehát nem érdekel (ott még van két-három szám), a másodiknak meg nagyjából ezek a jellemzői - csúcsérték, homlokidő, félértékidő. A 61008-1 szabványban.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68945)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68948
A legjobbak erdélyi hazánk fiai, akik mindenhez értenek.
Előzmény: cosalf (68915)
cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68947

Szia

AC 750 V állásban

COM - ide jön a nulla vezeték

Fölötte pedig a fázis, ami alá van írva a 750 V AC

Előzmény: Törölt nick (68946)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68946

Sziasztok.

Ezzel a multimeterrel hogyan tudom megmérni azt, hogy a garázsomba menő három fázis három vezetékein mindegyiken annyi feszültség jön amennyinek kell?

Köszönöm.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68945

"mindegyik betűjelesnek ki kell bírni "

 

Ez úgy hangzik, mint egy villámcsapás által létrehozott impulzus... köszi.

hol olvashatnék további részleteket ezekről az értékekről?

Előzmény: ötfelezős (68944)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68944

a FI reléket valószínűleg úgy csinálják

...hogy egyrészt mindegyik betűjelesnek ki kell bírni azt, ha egy lengésekkel csillapodó 200 A csúcsértékű 0,5 mikrosec homlokidejű impulzust löknek rá

másrészt a 3 kA-es 8/20-as lökést csak az S típusúaknak kell kibírniuk

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!