Keresés

Részletes keresés

jaro1979 Creative Commons License 2016.04.24 0 0 20058

Üdv. többségében szürkebarát és zöld veltelíni.De van egy pár tőke kékfrankos,cabernet savignon is.Csak saját részre termelek,nem eladásra.Viszont nagyon szeretek a szőlővel foglalkozni,most a metszési módokat tesztelgetem,ernyőművelést próbálom átalakítani Royat -féle kordonná.

Amit most ültettetek ott milyen művelésmódod fogsz alkalmazni?

Előzmény: Tigris0704 (20057)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.23 0 2 20057

Köszi szépen. Én is remélem, hogy mind megered, de már a 90% eredéssel is kiegyezek.

Igen mind rizlingszilváni. Öntözni nem fogjuk mert ha elkezded öntözni akkor pár hétig rendszeresen kell. Ültetés előtt egy éjszakára beáztattuk egy tápanyagos gyökereztetős vízbe amivel jól megszívta magát.

Az ültetés előtt átparafinozott oltványt nem kell felkupacolni, majd ősszel a téli fagyás ellen.

 

Szép gondozott a Te szőlőd is, látszik, hogy sokat foglalkozol vele.

Milyen fajták?

Előzmény: jaro1979 (20055)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20056

Szép fiatal szőlő. HA van törzskötőd akkor 2-3 helyen kösd meg a törzsét a karóhoz, hogy szép egyenes legyen.

Előzmény: simon53 (20050)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20055

Gratuálok,ügyesek vagytok.Remélem minden oltvány megfogon,és egy pár év múlva öröm lesz róla szüretelni.

Figyelj oda /bár te jobban tudod/az öntözésre, eléggé rég esett csapadék.Egy kérdés:rizling szilvánit ültettek csak vagy több fajtát is?

Lehet hogy buta kérdés de az oltványokat nem kell ilyenkor felkupacolni,az erős napsütés nem fogja megperzselni a friss hajtásokat?

Előzmény: Tigris0704 (20053)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20054

Hát igen  többféle művelésmóddal próbálkozom.Van abban Guyot-féle művelésmód is ,de hasonlít az ernyőművelésre is azzal a külömbséggel hogy a szálvesszők alatt hagyok egy kétszemes cseres csapot.

Most először próbálkozok a Royat- kordonos megoldással,szeretnék a mennyiségi termelésmódról áttérni a minőségi változatra.Szóval jelenleg több verziót alkalmazok,tekintettel kell lennem a fajtákra is pl.a szürkebarát esetében nem alkalmazhatok kordonos megoldást mert az alsó világos rügyei nem annyira termékenyek mint a felsők.Tehát a fajtára jellemző tulajdonságokra is tekintettel vagyok.

A kordonos megoldást főleg a zöld veltelíni esetében alkalmazom,mivel itt az alsó rügyek termékenyebbek.

 

Előzmény: simon53 (20052)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.23 0 3 20053

Mai napunk így alakult.

 

Reggel 7 órakor még így nézett ki a terület, oltványok még vízben.

    

Majd nekiestünk az ültetésnek.

   

Közben ment a karózás is.

   

Majd délután 2 kor végeztünk a 3400 db oltvány ültetésével és karozásával.

 

 

simon53 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20052

Nem vagyok túl tájékozott, de a tied nem valami guyot vagy ernyő müvelés?

A függőleges törzsből le van hajtva egy tavalyi vessző.

Vagy most térsz át a kordonos müvelésre?

Előzmény: jaro1979 (20051)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20051

Jól néz ki,hát szerencsére minálunk nem volt fagy egyenlőre,de még ki tudja mi várható.Majd végezz hajtásválogatást kb.30cm-enként.Én karonkénk 4db. termőalapot akarok hagyni,és ezeket majd minden évben 2 rügyes csapra visszametszeni,így várhatóan karonként majd lesz 8 db. hajtás.

Előzmény: simon53 (20050)
simon53 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20050

Szép , én is valami hasonló müvelésmódra gondoltam.

Csak az enyémek még 3 évesek.

Most lettek lehajlítva a drótra, 70 cm magasan. Alul azért hagytam egy 2 rügyes bíztosítást.

Már nem igy néznek ki, 5-10 cm-es hajtásik vannak, de tegnapelőtt kapta a fagy rendesen hajtáscsucsot, nem tudom mi lesz.

Nehéz ez a kertészet, a 15 cm-es zöldbabot is leforrázta a fagy, rotálhatom fel az egészet.

Előzmény: jaro1979 (20048)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20049

Régen milyen betegség vagy bogár ellen használták permetezéskor a petróleumot?

jaro1979 Creative Commons License 2016.04.23 0 3 20048

jaro1979 Creative Commons License 2016.04.23 0 0 20047

Üdv,itt az én ültetvényem,gondoltam megosztom veletek!

Falusi1 Creative Commons License 2016.04.21 0 0 20046

Sajnos van én már többször, legutóbb ma reggelre tapasztaltam meg ismét.

Előzmény: juhosttt (20042)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.21 0 2 20045

A tavalyi pótlások is szépen fejlődnek. 

Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.21 0 2 20044

 

Meghoztuk az oltványokat. Holnap meggyökerezzük vízbe tesszük és ha az idő engedi szombaton telepítés.

Tigris0704 Creative Commons License 2016.04.21 0 0 20043

Nem kötelező kimérni, de a biztonság kedvéért jobb ha kiméreted hol a határ. Így tudod meddig lehet ültetni, hogy ne a szomszéd földjén legyen a forduló. 

Meg a sorokat is jobb kitűzetni földmérővel mert egy 200 m sortnál nem szívesen néznék egy egyenes kezdősort.

 

Előzmény: juhosttt (20015)
juhosttt Creative Commons License 2016.04.21 0 1 20042

Ez fagyott. Nekem is pár csemegét megkapott a fagy, ahol nem volt semmi takarása. Emiatt jobb a kordon, ott ilyen gond nincs.

Előzmény: truth_is_out_there (20041)
truth_is_out_there Creative Commons License 2016.04.21 0 0 20041

Sziasztok!

 

Tudtok segíteni abban, mert nem vagyok túl tapasztalt, hogy mi baja lehet egyes hajtásoknak, ha a felső levelei elbarnultak, elfonnyadtak. Lehetséges, hogy fagyott kapott, mert 0 körüli lehetett a hőmérséklet az éjjel, és pár napja még nem tapasztaltam problémát, vagy valami betegség?

köszi

Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.04.21 0 0 20040

Gondoltam, inkább ide írok, mivel inkább a szőlőre vonatkozik, mintsem az oltására.

 

Arra gondoltam, amikor a nemesítésénél a magból nevelik fel a szőlőt, akkor is megtámadhatja a filoxéra. Ekkor is saját gyökerén van, elvileg ekkor a legveszélyeztetettebb nem? De mégis utána oltanak, persze értem én, hogy így gyorsabban elterjedhet, de elvben lehetne sima dugványt is készíteni erről, ha nem beteg a nemesített tő, de mégis manapság mindig az oltványokat előnyben részesítik, a saját gyökérrel szemben. De mégis elvben hamarabb felnevelni egy saját gyökerűt, mint az oltványt, költségben és időben is hamarabb hoz eredményt, végül is, az alanyok sem 100%-ban rezisztensek ez ellen a filoxéra ellen, nem? Vagy talán minden alanyunk szuperbiztos? Nem hinném. Valaki erre valaki arra esküszik, persze ezek sem minden fajta szőlővel oltás kompatibilisek, sőt egyes oltások gyenge növekedésűek. értem én, hogy a filoxéra miatt védekezni kell, de ez nem túlzó egy kicsit? Bár nem vagyok termelő, és csak pár tő szőlőm van, még annak idején mamámnál tanulgattam a szőlőről, de ez is rég volt, de akkor talán ez fontosabb volt, mint ma, vagy talán ma is ennyire nagy a fertőzöttség?

juhosttt Creative Commons License 2016.04.21 0 1 20039

 

 

Fekete rizling alacsony kordon. Itt már csak 1 világos rügyet hagytam, a felsőket kitörtem. Sárrügyet akkor hagyok, ha jövőre abból hagyok világosrügyet. Ezzel a tavalyinál is alacsonyabb terhelést, de sokkal jobb minőséget várok. A tőkék 30-35 év körüliek, még nagyapám ültette dugványozással. Sajna 1-2 évente kimegy 1-2 tőke így fogynak az öreg tőkék, de a szaporítása folyamatban van. 

Na a lényeg, hogy 4 termő alap van, 4 fürt termőalaponként. így kevesebb mint 1 kg-os terhelésem van, de a lombozat szellős, permetezést spórolok. De csak a roze alapanyaga lesz kordonos. Kadarkát majd akarok késői szüretelésűt. Meg a fehér szőlők többsége is késői szüretelésű lesz és bak műveléssel.

Előzmény: jaro1979 (20038)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.21 0 0 20038

A rizlingnél elég gyakori a rothadás mert vékony a héja és eléggé teltek a fürtök is.

Nekem a kertben főleg zöld veltelíni,szürkebarát kékfrankos és egy pár tőke cabernet van,most tesztelgetek hogy melyik fajtának milyen művelésmód a legmegfelelőbb.Azt nagyjából tudom hogy a cabernetet és a szürkebarátot szálvesszőre érdemes hagyni,viszont a zöld veltelíni esetében elég a rövid ill.hosszúcsapos művelésmód.Vagy még megpróbálnám a veltelínit jövőre átalakítani Cazenave -féle kordonná amely így néz ki:

Előzmény: juhosttt (20037)
juhosttt Creative Commons License 2016.04.20 0 1 20037

Nálam a rizlingnél hiába kicsit a fürtök, ezért simán hagyhatnék 8-10 világos rügyön 10-12 fürtöt, ha a lombozat szellős, akkor is sokkal hamarabb és jobban rohad, mint az, amelyik ugyanolyan művelés móddal ugyanazzal a kezeléssel is sokkal jobban rohadt. Pár éve direkt csináltam ilyen teszteket, hogy adott terhelés mellett milyen must fokkal és milyen rothadással számolhatok. Mindegyik alacsony kordon volt és fekete rizling. Sőt tavaly az olaszt is eléggé leterheltem, az se nagyon ért befele. 

Előzmény: jaro1979 (20035)
Maci_P Creative Commons License 2016.04.20 0 3 20036

Én azt javaslom (mert én így csinálom, csak nem szálvesszőn, és nem ezeket a fajtákat), hogy nézd meg, az adott fajta mekkora fürtátlagtömeggel rendelkezik. Meg egyébként is mindent érdemes elolvasni az adott fajtáról, pl. átlagban mennyi fürtöt hoz egy hajtás, jól termékenyül-e, stb.

Pl. 150g esetén 10 fürt kell majd, ezt fajtától függően meghozhatja 5 hajtás is. De én többet, 8-10-et hagynék. Megvárod, hogy a hajtásokon látszódjon, van-e rajta fürt, vagy sem. Ez kb. április vége-május eleje, fajtától és időjárástól függően. Amin nincs fürt, kitöröd, hacsak nem a jövő évi szálvessződ lesz az. Ami rosszul áll, kitöröd. Én az egy rügyből fakadó két hajtás közül a gyengébbet is kitöröm (ezt akár korábban is meg lehet csinálni). Ezzel meghagysz - fenti számnál maradva - 15-20 fürtöt. Ha nem kötődik jól az összes, vagy kapsz egy szélvihart, mielőtt a drótok közé nő, vagy egy jégeső pusztít, még megmarad az eredeti célodhoz közeli érték.

Ha harmadik fürtöt is hoz egy hajtás azt én nem szoktam meghagyni, nem is számolok vele, ledobom. Valamikor borsó nagyságnál elvégzed a fürtválogatást, hogy csak a szükséges 10 db maradjon.

Nagyon jó az is, hogy 1 fürt egy hajtás, mert jól beérik, viszont a sűrűbb hajtások miatt kevéssé szellős a lombfal. De itt már a helyismeret és az adott fajta ottani viselkedése az, ami eldönti, hogy melyik módot választod.

 

Előzmény: jaro1979 (20035)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.20 0 0 20035

Helo,a 8-10 rügy két szélvesszőn található.Igen olyan Guyot féle művelésmódot alkalmazok.Szerintem azért ha hagynék szélvesszőnként 4 világos rügyet+ még emellett fürtritkítás akkor az szerintem nem volna túlterhelve,mert azért lombfelületet is kell hagyni elegendőt.Tudom ez soktényezős folyamat,majd alakítom a körülményekhez alkalmazkodva.

Előzmény: juhosttt (20032)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.04.20 0 0 20034

Reménykedjünk benn, hogy kinövi és jó fajta lesz.

Előzmény: Falusi1 (20031)
juhosttt Creative Commons License 2016.04.19 0 0 20033

Nekem van még 2. éves néróm, majd 2 év múlva beszámolok róla XD

Előzmény: Falusi1 (20031)
juhosttt Creative Commons License 2016.04.19 0 0 20032

Kicsit este van nekem, de sztem guyot művelés féleséged lehet.

 

a 8-10 világos rügy az a 2 szálvesszőn van, vagy 1 szálvesszőn is ennyi és a másikon is? Én összesen nem hagynék, csak 4-5 világos rügyet, ha már tényleg minőség a cél. a 8-10 világos rügy hát nem éppen minőség.  A minőségi bor olyan 1-1.5 kg-s terhelésnél kezdődik nálam. Ettől csak lentebb. Persze mindenki maga dönti el mit szeretne, ez csak saját véleményem. Aki rövid tárolási időre ivó bort akar ott lehet jobban terhelni, de egy pár éves érlelést nem biztos hogy kibír egy túlterhelt tőkéről szüretelt bor. (saját tapasztalat)

 

 

Előzmény: jaro1979 (20030)
Falusi1 Creative Commons License 2016.04.19 0 0 20031

Kissé félve írok ismét a Néróról még akkor is ha megszólítottál, mert volt aki annak idején arra tett utalást, hogy talán azért "bántják" a Nérót mert magyar nemesítés. Ez természetesen eszembe sem jutott, mert előbb voltak rossz tapasztalataim vele, minthogy megtudtam ki nemesítette.

Szóval a lényeg: Összesen két tőkém van belőle. Az egyik homoktalajon, a másik kötött talajban , de lényegében ugyanaz volt a problémám mindkettővel, az az leszáradtak a fürtök.

A talajjal nem lehet probléma, mert az egyiknek Kadarka szomszédai vannak, a másiknak pedig Cabernet F. és semmi bajuk, jól teremnek. A homok talajon lévő kissé gyengébben fejlődik, ami érthető, a másik erősebben. Fényképem legfeljebb később lesz ,de abból úgy sem derülne ki semmi. Jelenleg már kezdenek látszódni a fürtkezdemények, de ez eddig mindig így volt. A folytatás sajnos az lesz, hogy virágzás után kb. három nap alatt elszáradnak a fürtök. Ha visszaolvastál, találhattál hasonló problémáról beszámolót másnál is. Úgy döntöttem, hogy nem foglalkozom többet a Néróval. Várom, hátha egyszer vége szakad az átoknak.

Az oltásokról a szőlő oltás fórumon olvashatsz bőven, nálam jóval tapasztaltabbaktól.

Eddig az idén mindössze két roszzul kötődő tőkét oltottam át szemzéssel, törzsbe. Mindkét tőkén megindult a növekedés, de ez még nem jelenti azt, hogy a kalluszosodás is rendben lesz. Épp nemrég tekertem be szivaccsal, mert fagyokkal fenyegetőznek.

Hát egyelőre ennyi, a továbbiakban pedig sok sikert.

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20029)
jaro1979 Creative Commons License 2016.04.19 0 0 20030

Többnyire két törzsű szálvesszős művelésmódot használok.Hasonló a ernyőműveléshez +még minden szálvessző alatt hagyok egy kétrügyes csapot.A szálvesszőkön kb. 8-10 világos rügy található.

Ezért gondoltam hogy levenném minden második rügyet és így maradna max 4-6 világos rügy szálvesszőnként.De így  tőkénként maradna 8-12 világos rügy mivel két törzsűek a tőkék.

Jó kondicióban vannak a tőkék,+még esetleg lehetne fürtritkítást végezni,vessszőnként egy darab füröt hagyni,ebből már szerintem lehetne minőségi bort készíteni.

Előzmény: juhosttt (20027)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.04.19 0 0 20029

Szia Falusi1!

 

Olvasom a Néróval kapcsolatos tapasztalatod. Én a következőre tippelnék, hogy mi van akkor, ha még egymástól nincsenek is olyan távol, van valami a földben, ami a két különböző tövet különbözőképpen befolyásolja. Ez lehet akár egy a talajban lévő törmelék is, mely a szőlő gyökérzetét a talajfelszínhez közel tartja, így lehet, hogy nem kerül a szőlőtő életébe, de ki nem tudja nevelni a fürtöket. A növekedésében mi különbség van a kettőnél? Lenne róluk fényképed is, mind a kettőről? Arra gondoltál-e, hogy arról a fajtáról, amelyiknek semmi baja ráoltsd a nem termőre, akkor is ezt műveli-e, illetve a termő változatot dugványozd a nem termő mellé úgy fél méterrel, ha az sem terem akkor valószínű a hellyel van bibi. Próbáld ki. Igaz én még nem oltottam szőlőt, pontosítok, még egyetlen oltásom sem sikerült, de mielőbb meg szeretném tanulni, mivel így több fajtát lehetne a környékről beszerezni, mivel rettentő sok fajta van még a levélformát illetően is...

 

Kérlek írj!

 

Üdv.: L. k.

Előzmény: Falusi1 (19646)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!