Keresés

Részletes keresés

rovirágomba Creative Commons License 2011.09.05 0 0 81212

És a lilásodó fölötti mi? Spóraszín? Kösz.: P.O.

Előzmény: lilapereszke (81206)
vizicsirke Creative Commons License 2011.09.05 0 0 81211

Igazatok volt. Szedret eszegettem.

Egy rövid túra eredménye egy tuskó tövében fonnyadozó kis csoport világító tölcsér valamint egy penészesen elszáradt tinórumaradvány.

Teljes a szárazság.

Előzmény: magyar bucó (81174)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.05 0 0 81210

Ühüm!  Na, de ezt helyiek és csak a vendégek kedvéért találták :-)

Nekem azonban a lilásodó tejű szőrgomba (Lactarius reprezentaneus) fotózhatása volt a nagy szám. (Kár, hogy nem én leltem:-)

Előzmény: Gamma Leonis (81209)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81209

Jól látom?! Az egyik képen Kékbelű álszarvasgomba is van?! :-o Ez aztán a találat! :-)

Előzmény: lilapereszke (81206)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81208

Igen, a Zemplén annyival északabbra van, ahol én jártam, a Mátra környékén nincs semmi most.

 

 

 

Előzmény: lilapereszke (81206)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81207

És csodálatos virágok is nyílnak:-))

 

 

Előzmény: lilapereszke (81206)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81206

Azért teljesen nem teljes :-))

Újhuta (Zemplén):

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (81205)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81205

Nehéz megmondani, minnél melegebb és párásabb az ősz (ami nem egyenlő a sok csapadékkal), annál jobbak az esélyek, de a falusiak szerint ha szept. első hete is száraz, utána a dombvidéki tölgyesekben a tinóruk már nem szoktak előjönni. Bükk és luc környezetben jobbak az esélyek. Mediterrán térségben egyébként csak most kezdődik a szezon, görög, bolgár és olasz tölgyesekben október környékén van pl. bronzos vargánya és császárgalóca, ami nálunk a nyári hónapokban jellemző.

 

Ezek voltak ma egyébkén a szlovák határ túloldalán (Losonc környéke), magyar oldalon teljes a szárazság. Érdekes, hogy pikkelyes tinóru erre sok van (galambgomba és gesztenye tinóru is sok volt)

 

   

 

   

 

 

 

 

 

 

Előzmény: becko8 (81199)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81204

A latin nevek megvannak. Leírtam, hogy hol találhatók. :-)

Előzmény: Abu Ramla (81200)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81203

Kedves Abu! Köszi az infot, nekem autó nélkül amúgy is tárgytalan a túra, de a hely nagyon jó, jártam már arra. 

Rohanni fognak az autósok a védett citromsárga galambgombáért a savanyú homokra :-)))

 

"A csapadékhiány és az átlaghőmérséklet emelkedésének hatására egyre inkább visszaszorulnak a Magyarországon egyébként is ritka tőzegmohalápok a rajtuk élő, ritka, védett gombafajokkal együtt: pl. krómsárga galambgomba (Russula claroflava). " Idézet innen

 

Előzmény: Abu Ramla (81201)
basinger Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81202

Alig várom az őszi esőket, hogy újra eljárhassak a kiserdőbe a rönköket fosztogatni, lila pereszkét cserkelni a kölykeimmel és az erdőszélen leszüretelni az őzlábgombákat.

Abu Ramla Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81201

                                                                   Gombatúra Böhönyén

2011. szeptember 10.

Böhönye Somogy m.), Dávodpusztai buszmegálló

A túra a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzetbe kalauzolja az érdeklődőket. A területen található savanyú homoktalaj nagyon kedvez a gombáknak. A program során időjárástól függően számos gombafajjal (köztük olyan különlegességekkel, mint a védett citromsárga galambgomba) találkozhatnak a résztvevők, melyek megismerésében szakember segít. Jellegzetes gombafajok: vargánya, nagy őzlábgomba, sötét trombitagomba, kenyérgomba.

A túra a Dávodpusztai buszmegállótól indul északra, az útvonal a tájvédelmi körzet Rovák elnevezésű részében halad. A túra során a résztvevők az erdőrészleteket átfésülve gombaszakértő vezetésével ismerkedhetnek a gombákkal.

A gépkocsival érkezők számára őrzött parkoló áll rendelkezésre.

Helyszín, időpont: Böhönye, Dávodpusztai buszmegálló, 2011. szeptember 10., szombat10.00 óra (Gyülekező: 9:45-kor)
GPS: N46°24,430’ E17°26,735’
Túra hossza, időtartama: 6 km, 4-5 óra

Részvételi díj: 450 Ft/fő

Hasznos: Fontos a kényelmes túracipő/bakancs és az időjárásnak megfelelő túrafelszerelés megválasztása, valamint a szúnyogok és a kullancsok elleni védelem!
A túrán mindenki saját felelősségére vesz részt.


Információ, bejelentkezés csoportoknak:

 

 Duna-Dráva NemzetiPark Igazgatóság
Telefon: 30/326-9459, 30/377-3388

Abu Ramla Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81200

Kedves Gamma Leonis ! 

   Engedd meg, hogy javasoljam, lehetőleg mindig tüntesd fel az ismertetett  gombafajok tudományos neveit is. Így mindenki számára sokkal egyértelműbbé tehető, hogy melyik-melyik fajról van szó. Itt, a fórumon sokan ellenzik, vagy fölöslegesnek tartják a tudományos nevek ismeretét, használatát, érvelve azzal, hogy egy-egy fajnak ebből is lehet több, s nem lehet eligazodni közöttük.Viszont ezek alapján a világ bármely pontján megállapítható, hogy milyen fajról írunk/olvasunk, és egyáltalán nem ördöngősség ismeretük birtoklása.

     Az hogy több tudományos neve miért van egy-egy fajnak, abba nem különösebben mennék bele most (de ez nem fontos); ezek a szinonim nevek egyébként nyomon követhetőek bárhol a világon, bármely nyelvet is beszélünk, olvasunk. A magyar neveknél viszont előbb-utóbb belegabalyodik az ember, egy idegen anyanyelvű pedig az első magyarnév olvastán fejre áll. Azt hiszem, a legegyszerűbb ismeretterjesztő írásokban sem 'tudományoskodás, okoskodás, áltudomány' a latin nevek használata, sokkal inkább és ezt hangsúlyoznám, eredendően(!) a megismerést, a megértést, egyfajta biztonságot, a dolgok helyretételét jelenti. Nem is beszélve arról, hogy igen sok nyelvben az adott ország nyelvén nincs is neve sok-sok ezernyi fajnak (itt nem csak a gombákra gondolok!). Ez így van nálunk is, de a látszólag mindenre gyógyírt jelentő, minden nyelvi gondot megoldó(??!)  angol nyelvben is.

Ráadásul a Te soraid jóval többek, mint egyszerű írások. Természetesen fenti sorokat nem írásaid negatívumaiként írom le. Soraid a javasolt kiegészítéssel talán még kerekebbek lennének.

üdv, Abu Ramla

Előzmény: Gamma Leonis (81197)
becko8 Creative Commons License 2011.09.04 0 0 81199

Üdv!

Arról hol lehet információkat találni, hogy milyen gomba milyen hőmérsékletet szeret a termőtest fejlesztéshez?

Illetve pl. most a VH igen száraz, ha netán hétfőn este esne pl. 10mm eső és utána lenne 20-25 C fok mely gombák jönnének ki először, illetve hány nap múlva, és gondolom a többségnek kellene legalább 2 hét és legalább még 2 eső, hogy a micélium is tudjon fejlődni.

Illetve ha hidegebb lenne, akkor pl vargányákra már nem lehetne számítani?

Tehát száraz alapról indulva mennyi idő, és milyen hőmérséklet kell, illetve mennyi csapadék /eloszlás/ szükséges az egyes gombák indulásához?

 

 

Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.03 0 0 81198

Ui.: 4 órás türelmes kutatómunkával a világhálón ráleltem 5 kék/kékes színű gombára. A kék a legritkább szín a kedvenceinken. De megvan az 5 „kékség”. Az egyik annyira kék, hogy a nevében szerepel a kobaltkék jelző. Eme színes cikktől tartottam a leginkább, így csak azért is összegyűjtöttem hozzá a gombákat. Az átméretezett képek egymás után sorakoznak a képszerkesztőben, és nagyon szépek. Egy-egy színre rámenve, még szebbnek tűnnek a gombák termőtestei. A Kék című írást egy héttel később rakom ki, mert a héten már írtam két színről. Jóból is megárt a sok, és jobb a változatosság.
Három cikk van előkészítve. Most hétvégén lesz egy gombacsalád bemutató, majd két rövidebb írás következik. Mostanában előredolgozok, hogy mindig tudjak frissíteni.

Előzmény: Gamma Leonis (81197)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81197

Fekete

Másik téma következett volna, de a nehézségek és baljós kilátások ráültek a gombamániámra, így eme cikket raktam össze. Ez is szerepelt a téma-naptáramban, de későbbi dátummal. Azonban a „Fekete” most is hatásos. Jó ötlet volt a színek ihlette cikksorozat. Lesz még néhány.

 

Más. Békéscsaba környékét elérte a hajnali órákban a front felhőzete és rövid felhőszakadás után még egy óráig csendes eső esett. Ma kellemes esőillat volt mindenhol, amerre gurultam a biciklimmel. (Sajnos megcsúsztam, leestem, zúztam magamat. A pechszéria üldöz.)

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81196

Itt Budán egy csepp eső sem volt, a por és a pollenkoncentráció ellenben brutális.

 

Kis eltérésekkel 2008-ra emlékeztet az időjárás menete július óta, akkor nov. végéig tartott szezon. Még pár forró nap, aztán a jövő héten véget ér a sivatagi idő.

 

Előzmény: Lactarius Curtis (81191)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81195

St.Kreutz

Előzmény: becko8 (81194)
becko8 Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81194

Üdv, igen, én is szomorúan konstatálom a helyzetet.

Elvileg jövő héttől érkezik egy csapadékosabb periódus, annyira hideg sem lesz, persze nem 30 fok, hanem 18-25, de ha lenne legalább két kiadós eső 2 héten belül akkor a hónap közepe vége-felé talán előjöhetnének a gombák.

Még egy kérdés, kéttűs fenyő merre van a VH déli részén?

Előzmény: Lactarius Curtis (81191)
gogolaci1 Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81193
hülek Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81192

Az éjjel esett 8mm eső. Lesz ebből gomba?

Lactarius Curtis Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81191

Talán már említésre sem érdemes, hogy a tegnap esti, éjszakai esőkből a VH megint semmit nem kapott, egyszer eredt meg, csapadéknyom lett az eredménye. Elképesztő szárazság, itt a tavaszi és nyári szezon után ősszel sem lesz gomba. Katasztrófa.

Hetyke:) Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81190

Maradj is ilyen!  :)

Előzmény: Gamma Leonis (81188)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.02 0 0 81189

Jövőre az erdélyi hegyvidék dny-i sarkát kellene meglátogatni, ez a Bánság hegyvidéki része. Ez a rész talán még közelebb van hozzád mint a Szigethegység. Ott lenne miről írni, szub-mediterrán császárgalócás tölgyestől a hegyvidéki lucosig (Retyezát) minden van arra, kis távolságon belül.  Írt is már arról valaki a topicra idén.

 

Előzmény: Gamma Leonis (81188)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81188

Köszönöm, és örülök, hogy tetszik neked a blogom!

A gombák mindig megihletnek. Plusz eldöntöttem, hogy nem fog zavarni többé a saját lelkesedésem. Ha egyszer ilyen vagyok, hogy virágok, gombák, lepkék stb. láttán szinte tapsikolva örömkört futok, akkor nem fogom vissza magamat. Egyszer élek, és én nagyobbrészt örömmámorban szeretnék lubickolni. A természet jelenségei képesek maximálisan felpörgetni. Semmilyen pótszerre nincs szükségem. Amikor beleszagolok egy zivatar után a levegőbe, és nézem a távozó felhőtitánt a nyílt ég alatt, majd kiugrok a bőrömből. Egyszerűen lenyűgöz és fellelkesít a Természet. Mindig ilyen voltam, csak álcáztam magamat. Mostantól nem rejtem el a szenvedélyemet.
A blog egyre jobb lesz. Amint kilábalok a stresszes élethelyzetből képes leszek még több adatot feldolgozni. Közel sem értem el a maximális teljesítményemet. Ez a próba-üzemmódom. „Járatom a motort.”

Azonban már most az a célom, hogy jó és érdekes legyen a Gombamánia. Hiszen a gombák csodálatosak, és a tudás mindenkié.

Előzmény: Tendrei (81187)
Tendrei Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81187

Fantasztikusak az írásaid!

Előzmény: Gamma Leonis (81179)
little_brunette Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81186

Az éves tagdíj 4e, azért ha évente csak 1-2 előadás érdekel, akkor nem tag is bejöhet. Azért úgy gondolom, hogy ez nem egy őrült összeg, és szakmailag kapsz annyit az előadásoktól, túráktól, hogy illetlenség nem befizetni, ha tényleg érdekel.

Előzmény: becko8 (81178)
little_brunette Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81185

Zemplénben szerinted mire lehet számítani? (Mekkora kosarat vigyek? :-) )

Előzmény: lilapereszke (81183)
becko8 Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81184

És mennyi a tagság, nem találtam a weblapon?

Illetve szabályzat, stb...?

lilapereszke Creative Commons License 2011.09.01 0 0 81183

Ahogy az előttem szóló mondja :-))

De a TIT alapfokú őszi kirándulásainak időpontját most, szeptember 7-én a gombamérgezések c. előadás előtt kapjátok meg.

 

Előzmény: epeizu (81181)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!