Keresés

Részletes keresés

rovirágomba Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81452

Ha már benne vagyok: némelyik gépnél (ami a kezemben volt) a keresőfény nem annyira intelligens, hogy különbséget tegyen méteres távolság és 10-20 cm közt, ezért makrónál mellévilágít (parallaxis). Tulajdonképp 2 keresőfény kéne. Két cégnek megírtam ezt, de nem vártam választ (és persze nem is kaptam). Még valamit a makró--vaku kombinációról bármelyik gépnél: meg kell nézni, hogy az objektív nem árnyékolja-e be nagyon a tárgyat. Elfogadom, hogy napfény kell a 2 cm-ről való fotózáshoz, de mondjuk 10 cm már talán nem túlzott igény. A legjobb, ha enyhe-közepes zoommal is hajlandó normálisan makrózni, vakuzásnál egyenletesebb lesz a megvilágítás. Ha gondolunk ezekre, fél óra alatt kipróbálhatjuk (beleértve a letöltést is). Üdv.: P.O.

Előzmény: rovirágomba (81449)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81451

Ez egy idei fotó a K800-assal. Mindjárt végzek egy kis kutató munkát, mert több autófókuszos mobil is van. Pl. volt a kezemben Nokia N82-es, annak 5MP kamerája van, és tán még jobb fotókat készített mint a K800. Az N82 egy "kényes" Symbian rendszerű okostelefon. Van benne jól működő GPS vevő is. A Sony Ericsson kiadott még néhány Cybershot modellt.  Ilyen például a C905.

Régebben jobban ismertem a mobilokat. Ma már nem érdekelnek.

Előzmény: mángorló (81446)
Summer Song Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81450

Szerintem a mostaninak (610.-) még a 3 szorosa is reális érte... (egyik "alapmű"...nem hiányozhat egy induló gombász könyvtárából)

 

S.S.

Előzmény: heyderia (81445)
rovirágomba Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81449

Szervusztok, nem értek a telefonokhoz, de egy közepes kompaktgép nem olyan nagy súly. Ha biztosra akarunk menni, olyat veszünk, ami a barátunknak van, és amit kölcsön kaptunk 3 napra. Ettől eltekintve általában meg lehet bízni a makrójukban, inkább az a kérdés, hogy közelre nem vakuznak-e túl erősen, ill. lehet-e azt normálisan állítani. Keresőfény nem árt, ha ránksötétedik, de volt már, hogy elemlámpával pótoltam. Néha kell a vaku.

Szóval, mivel a telefonnál nem annyira egyértelmű, hogy mit tud fotóban, valami úton-módon célszerű kipróbálni a makrót és vakut, nehogy csalódás érjen 100 lepedőért, bár akkor még mindig vehetünk 20-ért egy kompaktot kéz alatt.

Jó fényt kíván: Pleur Ottó

Előzmény: magyar bucó (81442)
beetee Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81448

Még kering valahol a világhálón. :(

Ismételd meg lé'cci...

Előzmény: Pofeteg vadasz (81444)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81447

Ez a telefon kivétel, a sony belerakta a cybershot technológiát, amitől közel annyit tud mint egy olcsó kompakt. Átlagos telefonnal pocsék minőséget lehet elérni, 100 ezres nokia csúcsmodell is épp hogy eléri az olcsó kompakt gépek minőségét. Ettől eltekintve ez a kép amit beraktál tényleg jó.

 

 

Előzmény: Gamma Leonis (81441)
mángorló Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81446

hát az én telefonjaim bizony nem tudnak ilyet, se a nokia 5000, se a samsungom. még sose láttam olyan telót ami tud makrót. komolyan elgondolkodtam azon h vaterán beruházok egy ilyenre. aranyat ér az erdőben

Előzmény: Gamma Leonis (81441)
heyderia Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81445

Jutalékot fogok az eladótól kérni, jól felpörgött az ára.

Előzmény: heyderia (81440)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81444
Szia beetee.:-) mail ment Feléd, de hogy odaért-e?
Előzmény: beetee (81443)
beetee Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81443

Semmi gond. Legyen fagomba.

 

Képzeld el, hogy van az életben olyan eset (sok év szakmai gyakorlat után) , hogy az ember még homályos felvételből is megismeri a gombát habitusáról.

 

És van olyan, hogy ennek ellenére élőben elhatároz több gombát  pl. a TIT-be vitt fajok között.

Ez is megesik. 

 

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy senki sem tévedhetetlen.

Nekem pl. soha nem lesz akkora tudásom a gombahatározásban, mint neked. Nincs gyakorlatom, nincs is igényem, hogy egy bizonyos szintnél többet megimerjek ebből a nagyszerű tudományból. Vannak más, időt igénylő hobbijaim is.

Előzmény: lilapereszke (81426)
magyar bucó Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81442

Jó fényben bármivel lehet jó képet készíteni. A kevésbé ideális körülményeken (és a túl közeli képen) szoktak elbukni a mobilok.

Előzmény: Gamma Leonis (81438)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81441

Egy még jobb, közelebbi kép ízletes kucsmagombákról. Szintén mobillal fotózva. :-) Aki kompakt méretben, a telefonjában szeretné hordani a kameráját is, ami alkalmas normális minőségű közeli felvételekre, akkor vegyen egy ilyen mobilt. Ma már nagyon olcsók a régebbi kamerás mobilok. Hogy én mennyire szerettem a SE K800-asomat. Kihoztam belőle a maximumot. :-)

Előzmény: Gamma Leonis (81438)
heyderia Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81440

Gombászkönyv 1 Ft-ért.

Keszra Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81439

Milyen érdekes, mikor fejreáll a nézőpont és majdnem kosárgomba lesz belőle.

Előzmény: rizling (81319)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81438

A gombák pontos azonosításához jobb digikamerával közeli felvételeket készíteni a termőtestről felülről, lemezeiről, tönkjéről, és egy távolabbi képet az élőhelyéről. Felírni, hogy milyen fa mellett találtuk, ha erdőben leltünk rá az ismeretlen fajra.

A mobilokkal készült fotók az esetek többségében alkalmatlanok a határozásra, mert a legtöbb mobilban nincs se xenon vaku, se autófókusz. Egy jó fotós mobilban ezek benne vannak, és ezekkel már lehet normálisabb közeli fotókat lőni. Tapasztalatból írtam.

A mezei katángról egy 2007-es „kamerás” mobillal készítettem a fotót. Jól látszódnak a porzók is. Tehát lehet jó mobilos fotókat lőni, de ehhez kell egy autófókuszos kamera is. Ennek hiányában nincs értelme mobillal fotózni, mert a felvételek vitát fognak generálni.

A cseh kucsmagombákat szintén ugyanazzal a mobillal örökítettem meg.

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81437

Pár éve (talán 2009 őszén) volt egy hosszabb eszmecsere a fórumban, hány laskához hasonló gomba van még. Szerintem érdemes visszakeresni, engem akkor meglepett, hogy első keresésre vagy 5 másik fajt találtam.

 

 

 

Előzmény: Nevoeiro (81435)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81436

Már mondtam neked, mindig az sértődik meg, akinek nincs igaza.

Részemről nincs sértődés,  csak szokásom védeni az állításaimat, ha meg vagyok győződve annak helyességéről.

Sőt, képes vagyok érte fél évet kutatni (emlékezz a gomba-mézga vitára!!!)

A témát lezártam azzal, hogy az életlen kép és a homályfolt két különböző kategória.

 

Előzmény: magyar bucó (81429)
Nevoeiro Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81435

Én is simán lelaskáztam volna elsőre, de a vita miatt vettem a fáradtságot és megnéztem pár nagyfelbontású (főleg lengyel) profi képet mindkét fajról és így már nem laskáznám le. Tényleg nem stimmel a lemezekkel valami. A tönkre lefutása sem laskás és a laska lemezei valahogy erőteljesebbek és nem ilyen sűrűn állók. Lilapereszkének lehet igaza. 

Előzmény: magyar bucó (81429)
ricso3 Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81434

Huhh,jó kis vita kerekedett belőle,de legalább van miről írni ebben a gomba ínséges időben!:)

Engem még mindig nem győztetek meg!Mint Beete is írja az illat és a többszöri megjelenés is inkább laskás,de ez már nem derül ki pontosan,mivel el lett fogyasztva!Jó étvágyat hozzá!:)(talán jövő májusban kiderül,meg kell annak jelennie megint)!

És senki ne morogjon,és senki ne sértődjön!Minek,ez csak gomba!:)     Asszem laska!!!!!:)))))))

 

 

Előzmény: lilapereszke (81419)
heyderia Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81433

Boletus rhodoxanthus valamelyik formája lesz. var. xanthopurpureus

Most formája vagy variánsa? A rhodoxanthus-nak nincs, a rhodopurpureus-nak van xanthopurpureus variánsa.

Előzmény: heyderia (81432)
mángorló Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81431

múltkor volt szó az erdészekről, itt egy idevonatkozó hír:


http://termeszetbarat.hu/cikk/erdolatogatas_korlatozasa_a_somogyi-dombsagban

 

van ott még egypár

 

bebigél Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81430

Nem vagyok egy sértődős típus, viszon másodszor akartam valamit megtudni és te másodszor is lefikáztad a dolgot.

Előzmény: magyar bucó (81429)
magyar bucó Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81429

Van, aki egy homályfoltra is mond valamit és meg van sértve, ha valaki megkérdőjelezi.

Előzmény: bebigél (81428)
bebigél Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81428

Úgy látszik a hidegfront ilyen hatással van egyesekre...... még egyszer köszönöm LP és SS-nak a tudását. MB már kaptam tőled hideget, most megint kijutott. Nem tudom, hogy tőled csak ennyit tellik? A kép csak ennyire futotta, mint mondtam nem vagyok profi, mint te MB és Beetee. De úgy látszik más még egy életlen képből is megmondja mi a helyzet, és nem azon vergődik, hogy a kalapszélnél mi a van.....

Már egyszer írtam, azt is megbántam, de ezt meg még jobban........

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81427

Baltikumban és Skandináviában nagyon jó a szezon van most. Hetek óta arra vonulnak az atlanti ciklonok. Ilyeneket látok a feed-eken (Gällivare)

 

   

 

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (81410)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81426

A hozzászólásnak nem a pártfogás volt a lényege, (bár azt nem mondom, hogy nem volt lényeges, hogy ki szólt hozzá, mert hogy S.S. nek a véleményére adok) hanem Bebigélhez szóló mondatok, hogy tegyen fel máskor is nyugodtan képet, stb...

Mindenki azt olvassa ki belőle, ami neki fontos :-))) 

A lényeg az kedves Beetee, hogy gombát soha nem felülről határozunk, hanem először alá nézünk!  

Képzeld el, hogy van az életben olyan eset (sok év szakmai gyakorlat után) , hogy az ember még homályos felvételből is megismeri a gombát habitusáról.

Előzmény: beetee (81424)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81425

Úgy látszik, ma olyan rugdosós nap van :-)

Na, de a hasonlat,  hogy a gombából rugdosni való mennyiség volt, ez már több a soknál :-)

Könyörgöm, inkább azt írd, hogy olyan sok volt, hogy kaszálni lehetett volna!!!!!!!!

A fehér feldöntött gombád tölcsérgomba kinézetű. Ilyen, nem a gombára fókuszált képből, mégha éles is a kép csak tippelgetni lehet, határozni nem.

 

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (81410)
beetee Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81424

Korrektség alatt azt érted, hogy valaki fényképről véleményt mondva a pártodra áll?

 

Én különben csak azt írtam, hogy a kalapról készített felvétel engem inkább emlékeztet egy laskára. A képen nem lehet kivenni a lemezek fogazottságát, de ezt te is írtad. A lemezek lefutása sem perdöntő. Láttam már élőben ilyen laskát és az biztosan az volt.

 

Így utólag még egy-két apróság. Jó gomba illata volt. A laskának van, a fagombának inkább semleges, de ez persze szubjektív.

Évente többször előköszön. Laskára biztosan jellemző. Fagombát nem szoktam ebből a szempontból figyelgetni.

 

Ettől függetlenül, aki ezekről a képekről 100%-ban megmondja a tutit, az tartson önvizsgálatot. A 99% már jobb...

 

Szerintem is lehet fagomba, de nekem fényképről inkább laskának tűnik.

Előzmény: lilapereszke (81419)
Summer Song Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81423

Nem is éles pontot mutattam! "Csupán" felllelhető HATÁROZÓBÉLYEGEKET!!! (Vagy...ez most itt egy fotós- fotó ócsároló topic?!)

 

S.S.

Előzmény: magyar bucó (81420)
beetee Creative Commons License 2011.09.15 0 0 81422

Lehetőségeinkhez mérten segítünk meghatározni talált gombáidat, de ne feledd, az itteni rábólintás nem pótolja a szakellenőri vizsgálatot.
A vadon termett-szedett gombát mindig mutasd be szakembernek!

Előzmény: lilapereszke (81419)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!