Keresés

Részletes keresés

kkn Creative Commons License 2022.05.11 0 0 5132

 

 

A fenti, szabályosabb a régi fészek. Az alsó az új. A másikhoz képest nekem olyan formátlan, szabálytalan.

Előzmény: kkn (5131)
kkn Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5131

Azt gondoltam, nem tudták " szabályosabbra " csinálni. De akkor lefényképezem, hogy az a ránézésre majd szétesik úgymond normális kivitel? A környéken máshol is vannak, mert néha egész nagy csapatban értekeznek a dróton. Három házzal arrébb lovakat biztosan tartanak, és lehet egyéb jószág is akkor a portájukon. Gondolom, ott lehet az alap kolónia. 

Előzmény: nyebojsza (5130)
nyebojsza Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5130

Mit nevezel hevenyészett fészeknek? Ne keverd a füstifecske meg a molnárfecske fészkét.

Év közben nem szokták erősíteni, foltozgatni a fészkeket. Készre csinálják.

Régebben, mikor még százával voltak fészkek az eresz alatt, akkor volt, hogy mikor tavasszal visszajöttek a sérült fészkeket felújították, mert egyszerűen nem volt hely újat építeni. Most ilyen veszély nem fenyegeti őket :(

Előzmény: kkn (5129)
kkn Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5129

Itt az üres ólakban régen nincsenek állatok. Érdekess, hogy amúgy az alacsony, üres ólakba nem nagyon jártunk be, nem volt minek. De kiszemelték.

A középső ólban eltűnt a tavalyi fészek a plafon gerendáról. Hová lett? Leesett?Amabban is igaz, olyan hevenyészett fészkek vannak. Kevés vokt a sár a környéken, lehet. Sarat a visszatérésükkor kell nekik találni? Szezon közben már nem erősítik a fészket?

Előzmény: nyebojsza (5126)
Tamatyi Creative Commons License 2022.05.10 0 2 5128

A fecskékről olvastam itt hogy nem szeretik az egyedüllétet . Ez igaz . Az én birtokomon van két tanya egy présház , kutyaól, szerszámos . Csak annak a tanyának a kutyaóljában raktak fészket , amelyben naponta megjelenünk .Persze ott engedünk nekik vizet sárnak . Ebben az évben április 10.-én már az elsők megjöttek . Tavaly 3 pár költött, most öt fészek van . Én nagyon szeretem őket .

Előzmény: nyebojsza (5127)
nyebojsza Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5127

Tulajdonképpen az elhagyott fecskefészekbe költözés is "építés", mert azt újra kibélelték. Ne félj a második költés már biztos nem ott lesz...

Előzmény: Tamatyi (5125)
nyebojsza Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5126

Nem csak az ólban fészkelnek, istállóba, kamrába is bemennek, ha van egy állandóan nyitott ablaka, és nem pókhálós.

Nálunk az istálló ablakának az egyik kis üvegkockáját tavasztól őszig ki szoktuk szedni, így ha éjszakára be is voltak csukva az állatok, az ajtón nem is, de a kisablakon keresztül bármikor tudtak közlekedni a fecskék. Aztán mikor már nem voltak állatok, akkor átköltöztek a disznósólba, meg a tyúkólba. A pókhálós helyekre nem mennek, mert ha az ráragad a szárnyukra, nem tudnak repülni. Mióta disznók se, meg tyúkok se nincsenek, fecskéink sincsenek :(

Előzmény: kkn (5118)
Tamatyi Creative Commons License 2022.05.10 0 0 5125

Egyébként , szerintem 6-8 napra mert pár napja érkeztek meg és már a tojó ül a fészkén . Érdekes mivel nem építettek fészket , egy elhagyott fecskefészekbe költöztek .

Előzmény: Tamatyi (5124)
Tamatyi Creative Commons License 2022.05.09 0 0 5124

Tiszteletem mindenkinek ! Teljesen új vagyok itt . Az első kérdésem , : párzás után általában hány napra tojnak a madarak ? - mondjuk a kerti rozsdafarkú?

nyebojsza Creative Commons License 2022.05.09 0 1 5123

A seregélyek lassan már kirepülnek, ha lesz következő költés az meg még nem kelt ki.

Rigó lesz az.

Nemrég én is láttam fenyőfa tetején rigót, de az csókával küzdött, és nem tudta elzavarni :(

Mondjuk ez számomra is furcsa volt, mert rigófészket fejmagasságnál fentebb sose keresnék... de az is lehet, hogy csak a csókára ment rá, és nem is a saját fészke volt...

Előzmény: MAN10 (5122)
MAN10 Creative Commons License 2022.05.03 0 0 5122

Akkora körben biztosan nincs nagyobb odú. Vannak nagyobb fák, de nem odvasak. Seregélyt meg alig látok a környéken, persze attól lehet az.

Ma reggel láttam, amint a szomszéd magas fenyőfáján egy balkáni gerlét próbált elzavarni egy tojó, és egy hím feketerigó. A zajra lettem figyelmes, mert visongtak is, meg rárepültek, illetve nekiütköztek jó sokszor, még toll is szállt. Több percig tartott ez, míg végre a gerle megunta, és elrepült. 

Előzmény: corvi01 (5121)
corvi01 Creative Commons License 2022.05.03 0 0 5121

Háááát, mintha kisebb lenne egy fekete rigóénál, de nagyobb egy veréb tojásnál,,kb egy énekes rigóéra hajaz..(?). Ha van a közelben 30-50 m belül nagyobb odú, akkor akár seregélyé is lehet.. (?)

Előzmény: MAN10 (5120)
MAN10 Creative Commons License 2022.05.03 0 0 5120

Így már talán felismerhető, bár kicsit "defektes", mivel a kisfiam is nézegette. 

Előzmény: corvi01 (5119)
corvi01 Creative Commons License 2022.05.02 0 2 5119

Szülőmadarak a kikelt fiókák tojásmaradékait a fészektől messzebbre, akár 50-100 m- távra is eldobálhatják. Ez az ösztönös viselkedés azt a célt szolgálja, hogy a fészkelőhely közvetlen környezete ne legyen figyelem felhívó! Tehát  a közelben nem, vagy csak kis valószínűséggel fogsz fészket találni.. No persze láttam már én is kivételes, vagy véletlen eseteket. A tojáshéj lehet amúgy rigóféle, de seregély is,,így viszonyítás nélkül elég nehéz...

Előzmény: MAN10 (5111)
kkn Creative Commons License 2022.05.02 0 0 5118

Az a baj, hogy idővel majd lebontanám az ólakat, de mi lesz a fecskékkel? Amiket próbaként kiraktunk műfészkeket, mivel ott az ól, nem használták. Más kismadár költózött az egyikbe.

kkn Creative Commons License 2022.05.02 0 0 5117

Az jó, akkor, ha bemegyek takarítani az ólba, nem pályáznak el?

Most látom, hogy a korábbi fészeknél van egy újabb is. A fiókák következő évben a szülők környékére próbálnak fészkelni?

A másik ólban nem tudom, mi a helyzet. Ida is berepült valamelyik, de, hogy az odavaló, vagy csak körülnéztek?

Előzmény: nyebojsza (5116)
nyebojsza Creative Commons License 2022.04.30 0 1 5116

A fecskék jobban szeretik ha van egy kis mozgás, a túl nyugis helyeket kerülik.

Előzmény: kkn (5115)
kkn Creative Commons License 2022.04.30 0 1 5115

Tavaly építettek a szomszéd ólba is egy fészket, még figyelem, oda is repkednek már, vagy csak a korábbira.

Viszont így nem tudom, merjek-e az óludvarban rendet tenni, pakolgatni a faágakat, összeszedni a leveleket, amit eddig rest voltam megtenni. Várjak még,nehogy inkább nyugisabb helyet keresennek?

kkn Creative Commons License 2022.04.30 0 1 5114

Hurrá, az egyik fészekre megjöttek a fecskék!

MAN10 Creative Commons License 2022.04.29 0 0 5113

Igen, rigó nagyságú madárhoz(rigóhoz) el tudom képzelni. Rengeteg feketerigó van itt a környéken, konkrétan az udvaron is mindig keresgél néhány. Énekes rigót is szoktam látni, de jóval kevesebbet. Az előkertben van egy fenyő, tavaly arra fészkelt feketerigó, idén nem vettem észre, de attól még lehet. A múltkori kis vitába a rigókról nem akartam beleszólni,  mert ti Nobodyval jobban értetek hozzá, de most leírom, hogy nálam se járnak rá a gyümölcsre. Az almafa tetején maradt, elérhetetlen almát TÉLEN csipkedik, de a meggyet ilyenkor-éréskor-nem eszik. Annál többet látom gilisztát kihúzni a földből... 

Előzmény: nyebojsza (5112)
nyebojsza Creative Commons License 2022.04.28 0 0 5112

Bár így a képről nem tudni mekkora, de rigótojás lehet. Bokrok sűrűjében keresgélj.

Előzmény: MAN10 (5111)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.28 0 0 5111

Találtam ma a járdán ezt a tojáshéjat, itthon az udvaron. Nem tudom, hol lehet fészek a közelben. Persze, biztosan van, amit nem látunk. 

MAN10 Creative Commons License 2022.04.25 0 0 5110

Mégegyszer köszönöm, hogy elmagyaráztad, hogy is működik ez náluk! 

Előzmény: nyebojsza (5109)
nyebojsza Creative Commons License 2022.04.24 0 1 5109

Hát akkor kikeltek.

Előzmény: MAN10 (5108)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.24 0 0 5108

Sziasztok. Itt nálunk kisütött végre a nap, zöld a fű, az almafa virágjain méhek szorgoskodnak, mindjárt alágyújtok a bográcsnak. Ja, és a legfontosabb, ma délelőtt többet láttam a cinkéimet az odúba bejárkálni, mint az elmúlt 3 hétben összesen, úgyhogy most idilli az élet! 🙂

MAN10 Creative Commons License 2022.04.21 0 0 5107

Köszönöm a helyzetelemzést! Amúgy tegnap egy alkalommal láttam a bejáratnál egy cinkét. Igaz, közben dolgozom is, tehát nem mindig figyelem egész nap, meg közben kizöldült a fa is, lehet, hogy nem is látom, ha jön is. A karvalyra nem akarok gondolni, de sajnos benne van az is... 

Előzmény: nyebojsza (5106)
nyebojsza Creative Commons License 2022.04.21 0 1 5106

Ha kész a fészek, elkezd tojni. Minden nap egy tojást. Mire 8-10-12 tojást letojik, majdnem 2 hét elmegy. Aztán elkezd kotlani, az is két hét mire kikelnek... Na akkor kezdődik igazán a mozgás :)

De az is lehet, hogy megfogta a karvaly :(

Előzmény: MAN10 (5104)
nyebojsza Creative Commons License 2022.04.21 0 1 5105

Biztos, hogy seregély!

A rigó nem megy be a házba, az csak bokrokban fészkel.

Egyébként mindkettő rovarevő, de mindkettő szereti a gyümölcsöt is dézsmálni (a rigónak télen az a fő tápláléka), csak míg a rigó leginkább tényleg csak megdézsmálgatja, a seregély teljesen lezabálja :(

Persze elég összetett, attól függ, hogy a gyümölcs érése hogy esik egybe a fiókák kirepülésével. Mondjuk azt nem értem, hogy egy rovarevő gyomra hogy képes feldolgozni a gyümölcsöt... de ha érik már a cseresznye amikor a fiókák kirepülés előtt/után vannak, akkor minden seregély a gyümölcsöt hordja (hülyék lennének keresgélni a szöcskéket, mikor a cseresznye ott van a fán, és ha egy perc múlva visszamennek akkor is ott lesz) Viszont ha elég korán jó idő van, és már február végén elkezdik a fészkelést (idén nagyon későn kezdték), mikor a fiókák kirepülnek, még nincs cseresznye, akkor viszik őket a fűbe bogarászni.

Előzmény: kkn (5102)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.17 0 0 5104

Nem látok mozgást a cinkeodúmnál. KB 2 hete írtam, hogy rakja a fészket, mert láttam bemenni egy nagy tollal. Azután jött az a hidegbetörés, lehűlés, sok eső. Azóta nem látok mozgást. Mi történhetett? Itthagyta a félkész fészket? Vagy még az időjárás nem megfelelő? Vagy ha kész a fészek, akkor erre se néz, amíg tojni nem kezd? Mi lehet vele? 

MAN10 Creative Commons License 2022.04.17 0 0 5103

Nézegettem a birding.hu képeit, találtam a "nagy természetfotós" által készítetteket 2005-ből. Akkor még biztos nem volt olyan híres.... 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!