Keresés

Részletes keresés

saskat Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81498

:)

Előzmény: lilapereszke (81483)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81497

 

Én ma egyáltalán nem számítottam rá, hogy nyárfa-érdestinórukkal fogok találkozni. Másfél hónapja nem esett kiadós eső, így nem is gondoltam gombászatra, azonban a természet meglepett. Eredetileg természetvédelemmel foglalkozó egyesület vezetőjéhez mentem, hogy interjút készítsek vele a munkájáról és a területről, amit gondoz. A génbank nyárfái alatt három helyen nyárfa-érdestinóruk voltak. Pislogtam sűrűn, hogy nem káprázat, tényleg gombákat látok? Fel is vettem az egyiket, hogy meggyőződjek valódiságáról. :-) A területet 93'ban kezdték el betelepíteni a megyében élő ősfák magjaiból nevelt csemetékkel és dugványaikkal, sarjaikkal. A fiatal fák szinte kiáltanak a segítő gombapartnerek után, így a terület tuti gombaéden. 3km-re tőlem gombaéden. Ez aztán a jó élmény.

Természetesen megtörtént az interjú is, hamarosan cikket írok a sok információból.

magyar bucó Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81496

:)

És vidéken, faluszélén nem ritka a "vadas" házimacska, "üvegmosó" farkon sötét gyűrűkkel.

Előzmény: Boarhunter. (81489)
homerx Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81495
szerencses vagy. Bar fort phil carney jobb hely, de ha onnan jossz, keruld hombret. :)
Előzmény: emgergo (81493)
Sveppir Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81494

Őket ma találtam (kocsiból vette észre a fiam) Bp-en, a Római Teníszakadémia kerítésénél. Ilyen ínséges időkben ez sem kis öröm...

A gombákat nem szedtem le, esélyes, hogy ott vannak még.

.

 

Ha jól gondolom pisztricek...

emgergo Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81493

Én is csak abból gondolom, hogy az egyik (angol) határozóban van egy megszólalásig ilyen galambgomba, amire illettek a jegyek, és annyit jegyzett meg még hozzá, hogy előfordulása inkább északnyugat-európai.


Sajna nem volt lehetőségem gombát szedni, de a glencoe-i erdők (alul szép tölgy, folyóvölgyben), följebb fenyves és nyíres) tele voltak. Ehetőből a legtöbbet érdestinóruból láttam, de rókagomba is akadt. Volt egy vicces hely Fort Williamben: egy kb. 60 méteres fűcsíkon volt egymás mellett kétfajta érdestinóru, légyölő és piruló galóca, kis piros galambgombák és sok picike faj. Ennyi gombát egy hónap alatt nem láttam összesen itthon :)

Előzmény: lilapereszke (81482)
Summer Song Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81492

Nem a "Barna csengettyűgomba"...hanem egy barna színű csengettyűgomba! ;-)

 

S.S.

Előzmény: Keszra (81491)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81491

Lilapereszke, eddig is fotóztam-találtam barna csengettyűgombát, de nem emlékszem a sárguló lábára. Ez biztos? 

Előzmény: lilapereszke (81473)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81490

Most nem tudok menni, de majd megbeszéljük (mondanám, gyertek ki nézni, de macerás, messze van az állomástól, "oda születni kell") 

 

 

Előzmény: lilapereszke (81486)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81489

Tudtátok, hogy a farkas is kutyaféle?

Nem tudtuk, bár gyanús volt... :-)

 

Ti tudjátok, mi a különbség az erdei macska és a házi között?

Az erdei macska az erdőben lakik, a házi meg a házban. De néha a házimacska kimegy az erdőbe és akkor Ő is erdei macska lesz. Az igazi erdei macska viszont nem megy be a házba, úgyhogy ő soha nem lesz házimacska.  :-)

Ha a kérdés arra vonatkozott, hogy a vadmacska és a házicirmos közt mi a különbség, a válasz az, hogy sajnos egyre kevesebb. Nagyon nehéz tisztavérű vadmacskát találni. Nekem a dráva mentén volt párszor szerencsém hozzájuk, azok valószínüleg tiszták voltak, de fotóztam belső somogyban olyan óriási macskát amiről aztán a helyi vadászok mondták, hogy keverék. A vadmacska nem ocelot(vagy inkább teknőc) mintás hanem olyan "igazi" cirmos őkelme, lapított, kissebb fülei vannak, a farka vaskosabb és körbeérnek rajta a fekete gyűrűk. És a vadmacskát nem valószínű, hogy meg tudnád szelidíteni, valszeg még megközelíteni sem sikerülne.

 

Előzmény: Keszra (81488)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81488

Tudtátok, hogy a farkas is kutyaféle? És ráadásul, mivel matriarchátusban ének, nem alfa-hím, hanem alfa-nőstény a főnökük. Tehát, ha hím farkassal találkozom, megúszhatom; ha nősténnyel, az már kétséges.

Attól vagyok ilyen okos, hogy jött egy kutyába kevert 70 % farkas lányomékhoz, mire beszoktattuk, 4 tyúkot koptatott el. De most már kezesfarkas. Igaz, a lányom - kimondottan etológiai módszerekkel - utoljára az elpusztított  tyúkkal verte el. Aztán a farkas próbálkozott egy kakassal - hátha a matriarkátus miatt kapott ki -, azt még élőben elvettük, nyomatékosítottuk, hogy az sem az övé.   Így most béke honol.

Ti tudjátok, mi a különbség az erdei macska és a házi között? A kukoricásban sírt egy macskakölyök - mint egy házi, csak nagyfülű, hosszúlábú és érdekes ocelotmintájú. Felnevelem, mert hát mi mást lehet tenni vele.

Előzmény: lilapereszke (81481)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81487

Lehetnek égerfák, de ki se látszottam a cserjésből.

Nem lehet, hanem biztos volt :-)

 

"Az itt található erdők a régebben használatos, ma már jobbára háttérbe szorult szálaló, egyedkiválasztó művelési móddal kialakult ősi erdőtípusok. A legértékesebbek az égerlápok, melyeket az év nagy részében víz borít, így a fák gyökerei támasztógyökeresek, melyet népiesen "lábas" égernek neveznek.."

Előzmény: Keszra (81480)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81486

Köszönöm. S ha már leszedted, inkább hozd be légy szíves a TIT-be (hétfőn este, azaz holnap), mások is hadd ismerjék meg. Ritkán kerül ilyen gomba be a TIT-be.

 

Előzmény: Keszra (81485)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81485

Ócsai ősláp; nem az ismert, látogatott része, hanem Ócsa-Inárcs között a Tájvédelmi körzetben.  Turistaút mentén, igaz, 30 m-re befelé a turistaúttól.

Előzmény: lilapereszke (81481)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81484

Ma a TIT alapfokú gombaismerői tanfolyam K csoportjának volt túrája a Hárshegyen. A 4 résztvevő (pontosabban a K csoport krémje) a délután kertipartihoz szedhetett májgombát.

Ha pedig nem szedett, mert az asszony nem főzi meg, legalább ismerkedhetett a májgomba majd minden növekedési szakaszával, fiatal és nem éppen fiatal formájával. Különleges gombát is sikerült találni, a kövi pecsétviaszgombát ! :-)

 

 

 

(Ráadásnak kiláthatott a Kaán Károly kilátóból, valamint a Kuruclesi kilátóból is, ha akart :-))))

 

lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81483

Nem tudtuk, hogy védett, de olyan szép volt, meseszerű az a sok gomba, hogy nem nyúltunk hozzá.

Megértelek. Ritka pillanat az ilyen, és valóban úgy érzi az ember, hogy bűnt követ el, ha belebarmol a csodába.

 

Előzmény: saskat (81476)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81482

:-) Tetszik ez a felháborító mennyiségű eső!

 

A gombádhoz nem tudok hozzászólni, sajnos nem ismerem ezt a fajt.  A gomba másik nem hivatalos neve almaillatú galambgomba. Gondolom visszamenőleg erről már nincsenek emlékeid, és az is meglehet, hogy csak megszáradva érződik, akár a mézillatú galambgombánál a speciális gyümölcsös illat.

Előzmény: emgergo (81478)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81481

Melyik ősláp? Azt azért megírhatnád, mielőtt a farkassal találkozol? :-)

(Komolyan érdekel, csak a gomba élőhelye miatt, írd már meg légy szíves )

 

Előzmény: Keszra (81480)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81480

Atyám, ez borzasztó!

 

Lehetnek égerfák, de ki se látszottam a cserjésből.

 

Ősláp, rajtam kívül csak az őz, a vaddisznó és a farkas merészkedik bé.  Azt hittem, arany, persze, ez nem mentesít. Viszem vissza őket a helyükre.

 

 

 

 

 

Előzmény: lilapereszke (81474)
barna tinórú Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81479

Kedves Gamma!

Hozzád hasonlóan, a közvetlen környezetemben fellelhető gombákat, gomba lelőhelyeket figyelgetem, fényképezgetem. Egyszer már majdnem elment a kedvem, mert szinte semmit sem tudtam meghatározni. Mondjuk akkor még nem volt ennyi könyv sem. Aztán elvégeztem egy tanfolyamot, ami nagyon megnövelte a magabiztosságomat és az öröm is gyakrabban elér a határozással kapcsolatban.

Te gondoltál már egy kis kiadványra? Szia

Előzmény: Gamma Leonis (81468)
emgergo Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81478

Szerintetek ez lehet vizenyős galambgomba (Russula aquosa)? A skót Felföldön lőttem, Glencoe-nál, csak nem akartam leszedni, úgysem volt nálam alkalmas tároló :)

 

Felháborító mennyiségű gomba van a skótoknál mindenhol, persze eső is felháborító mennyiségű van.

Tendrei Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81477

A mai nap tudomást szereztem egy múlt századi kiadványól, amely a szarvasgomba lelőhelyek hivatalos, évről évre frissülő lelőhelyeit tartalmazta, térképekkel.

saskat Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81476

Képzeljétek el, hogy nyárom, augusztus 10-15 között Parádóhután rengeteg ilyet találtam. Parádóhuta mellett közvetlenül folyik egy kis patak, a patak mellett volt egy csomó fa, gyökér, és azon több száz ilyen gomba. Még sosem láttunk előtte ilyet. Aztán a nálunk levő gomba-határozó könyv alapján mi is éger tinórunak véltük. Találtunk vargányát, császár gombát, így éger tinórut nem szedtünk. Nem tudtuk, hogy védett, de olyan szép volt, meseszerű az a sok gomba, hogy nem nyúltunk hozzá.

 

Előzmény: Gamma Leonis (81475)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81475

Megerősítem, a gyenge fotók ellenére nagyon éger-tinóru gyanúsak a leszedett gombák. Sajnos nekem még nem volt szerencsém eme ritkasághoz, pedig mindig nézem a nedvesebb élőhelyeken álló égerfák környékét.

Ui.: A linket Keszra miatt tettem be.

Előzmény: lilapereszke (81474)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81474

Ha nem csal a szemem, te nem aranytinórut szedtél! (Nagyon gyanús nekem, hogy a védett égertinórut szedted :-(((( (Eszmei érték 5000 ft. s akkor már a 20000 nél tartunk!)

Nem voltak azon a bizonyos lápon égerfák? !

 

 

 

Előzmény: Keszra (81472)
lilapereszke Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81473

Feketekeretes, fényeskalapú, sárgalábú csengettyűgomba :-)))

Nem értem, miért bizonytalanodtál el! (tönköt nem érintő rózsaszínesedő lemezek után. )

Egyszerű barna színű csengettyűgomba! Pontos faját erről a képről nem lehet meghatározni. A nemzetség felismerése viszont OK, ehhez grat.

Milyen lápon sétálgatsz?

Előzmény: Keszra (81471)
Keszra Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81472

Volt még korallgomba;

 

 

 

 

 

 

hófehér taplógomba az érdekes csapjával:

 

 

 

 

 

 és aranytinórut is találtam: elvágva gyengén kékült, kalap alatt vörösbarna volt a húsa.

Keszra Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81471

Én is sétáltam a lápon. Talátlam valamit, amit nem értek. Mondanám, hogy barna csengettyűgomba pl. ő, de zavar a nyomásra sárguló lába. Szaga kellemes, de nem jellemző,  kalapméret 6 cm, bőre nem lehúzható.

Segítséget kérek, mi ő? 

ELNÉZÉST KÉREK A KÉPMINŐSÉGÉRT, MOBILLAL PRÓBÁLTAM  FOTÓZNI (Kodakom tönkrement)

1.-2.kép: élőhelyén tegnap

3.-4. kép: tegnap este

5.-6. kép: mai állapot, sárga láb és fekete keretes, fényes kalap

 

lilapereszke Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81470

Grat!

S ha még közben vagy, mennyi lehet a végén! :-)

Előzmény: Summer Song (81469)
Summer Song Creative Commons License 2011.09.17 0 0 81469

Az iménti séta közben:

 

S.S.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!