Keresés

Részletes keresés

Abu Ramla Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81517

Ha már gomba nincs !

 

    A Baranya-háromszög (ma Horvátország) uradalmaiban a sakált még a második világháborút megelőző évtizedekben is fegyverrel, méreggel pusztították. Mai határainkon belül 1942-92 között alig néhányat láttak, lőttek; gyakorlatilag kipusztult. Hazai eltűnése olyan gyorsan zajlott le, hogy múzeumi anyag (bőr, csontváz, koponya) szinte nem is maradt utána.

   Bulgáriai (a ’70-es évektől), majd albániai, görögországi robbanásszerű gyarapodásának oka több tényezős. Ahogy nálunk sem a délszláv háború ’eredményeként’ jelent meg; ez csak egy tényező a sok közül. Expanzív terjeszkedése során máig olyan helyeken is megjelent, ahol korábban sohasem élt. A faj elterjedési területe egyébként óriási, Pakisztántól, Észak-Afrikáig, ill. Európa déli térségei; korábban nálunk volt élőhelyeinek északi határa.

   Hazánkban ismételten 1992-ben tűnt fel, napjainkra nincs olyan megyéje az országnak, ahol ne látták, lőtték volna. Megjelenése után nálunk először védett faj volt, majd (ma is) időben korlátozottan lőhető. Várható viszont, hogy a rókához hasonlóan, egész évben lőhető lesz minden területen (ma 03-05 között nem vadászható). Legstabilabb állományai Baranyában, Somogyban, valamint Bács-Kiskun déli kétharmadában  vannak. Az évente lőtt sakálok száma ma már könnyen elérheti a 800 példányt.

.

üdv, Abu Ramla

Pápu nem sárga tetű Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81516

Aranysakálból 2010/2011-es vadászidényben 786 példány került terítékre, (Baranyában 272, Somogyban 299) szerintem ez messze túlmutat a "kóbor egyed" kategórián :)

 

Más:

Tisza ártéri fehér nyárasban, Tiszakeszinél (de gyaníthatóan nem csak ott) ipari mennyiségben futottam bele nyárfa érdestinorúba. Hibátlan, kőkemény, kukacmentes példányok tömege, de sajnos nem lett volna értelme leszednem :S

Előzmény: Shroomer (81502)
homerx Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81515

ami reggel mar majdnem atjott a hataron, az most visszahuzodott vagy 80km-t ;(

Előzmény: magyar bucó (81505)
rovirágomba Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81514

Folytatva tapasztalataim megosztását a topic Olvasóival: ha állítható a kontraszt, ne a legerősebbet válasszuk (akár vaku, akár direkt napfény). Pl. egy barna kalapbőrű, fehérlemezes gombánál nehéz összehozni a tónusokat. A Photoshopban még mindig növelhetjük a tónust, ha kell. Csökkenteni... vagy lehet, vagy nem. Legvégső esetben 2 felvételt teszek egymás mellé; egy a kalapbőrre, egy a világos részekre exponálva. Üdv.: Pleur Ottó

 

rovirágomba Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81513

Üdv.! Mindegyik verziónak van létjogosultsága, ezt mondatja velem 40 évi fotográfiai tapasztalatom. Az állvány jó, de sötétedés után nem megyünk vele sokra. Próbáljunk ki sokmindent, hogy az adott helyzethezlegmegfelelőbbet válasszuk.

Előzmény: Shroomer (81467)
heyderia Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81512

Diderma nemzetségből:

  

heyderia Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81511

vöröses ripacsgomba

Előzmény: becko8 (81510)
becko8 Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81510

Üdv!

A harmadik képen, ezek a barna kis gombócok, milyen gomba?

Már én is láttam ilyet többször is, de nem tudom mi ez...

Előzmény: heyderia (81500)
barna tinórú Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81509

Szia Gamma! Nekem úgy tűnik, elég alapos vagy.

Előzmény: Gamma Leonis (81499)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81508

Nem tudom, honnan éri el de nálunk(kaposvár) éjjel beborult most meg hétágra süt a nap, eső nem volt...

Előzmény: homerx (81504)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81507

Ez a hozzászólás kb. tíz éve lett volna aktuális.

Illetve a farkasra igaz. Az valóban szórványosan fordul elő. Tudtam olyan populációról amit a vadászok gondosan elhallgattak a természetvédők elől és nagyon jól megvoltak évekig aztán továbbálltak. Ha a ződek meggorrontják, azonnal nekilátnak zaklatni mert hát hurráittegyfarkasmencsükmeg, oszt jól elzavarják nyomorultat. A farkasnak nyugalom kell.

Előzmény: Shroomer (81502)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81506

A baranyai aranysakál régi ügy, én 2006 decemberében lőttem egyet Zádorban de akkorra ott már teljesen közönségesnek számított. Azóta már észak somogyban sem ritkaság és az országban lassan bármerre felbukkanhat.

Előzmény: homerx (81504)
magyar bucó Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81505

btw. az orseget mindjart eleri az eso.

 

Este is pont így nézett ki, de az eső Délről Észak felé halad, elkerüli az országot. :(

Előzmény: homerx (81504)
homerx Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81504

mostanaban tobben lattak aranysakalt baranyaban, a mecsekben.

 

btw. az orseget mindjart eleri az eso.

Előzmény: Shroomer (81502)
magyar bucó Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81503

(sajnos) Már rég kiírtották a farkasokat Magyarországon

 

Sajnos az élőhelyüknek alkalmas nagy, összefüggő, háborítatlan erdőségek már régen nem Magyarországon vannak.

Előzmény: Shroomer (81502)
Shroomer Creative Commons License 2011.09.19 0 0 81502

(sajnos) Már rég kiírtották a farkasokat Magyarországon, nálatok garantáltan nem futsz bele egybe sem...  Esetleg ÉK télen, de kábé olyan gyakran jön szembe, mint a hiúz...

Amiről biztos olvastál szépirodalmi tanulmányaid során az a "nádi farkas", azaz az aranysakál, ami szintén kipusztult már, de a balkán felől kóbor egyedei a déli megyékben néha megjelennek, az jóval kisebb termetű állat.

Előzmény: Keszra (81488)
andreja Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81501

Felnevelem, mert hát mi mást lehet tenni vele.

 

Hát például ott is lehet hagyni érintés nélkül, ahol van. Van neki pótanyja is, ha az eredeti valamiért nem érne haza a vadászatról: szelekciónak hívják.

Előzmény: Keszra (81488)
heyderia Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81500

Mi nyolcan voltunk összesen, szintén a csoport krémjével, felettébb ügyesek voltak:

 

  

Előzmény: lilapereszke (81484)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81499

Szia!

Igen, egy könyvecske jó lenne. Ehhez persze egy évig alaposabban kellene nyomon követnem a gombákat, és több élőhelyet is figyelnem kellene. De jó munka, jó mulatság lenne. :-) Akár 100 faj is szerepelhetne a békéscsabai gombahatározóban. Szednék fel talajmintákat is, hogy megnézzem a kémhatásukat. Dokumentálnám a növényzetet, feljegyezném az időjárási paramétereket. Jó gombafotókat készítenék, amik hűen visszaadják a gomba kinézetét. Egy ilyen munka tökéletesen illene hozzám. Majd kiderül, hogyan alakul az életutam, és mi lesz eme tervből.

Üdv,
Gamma

Előzmény: barna tinórú (81479)
saskat Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81498

:)

Előzmény: lilapereszke (81483)
Gamma Leonis Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81497

 

Én ma egyáltalán nem számítottam rá, hogy nyárfa-érdestinórukkal fogok találkozni. Másfél hónapja nem esett kiadós eső, így nem is gondoltam gombászatra, azonban a természet meglepett. Eredetileg természetvédelemmel foglalkozó egyesület vezetőjéhez mentem, hogy interjút készítsek vele a munkájáról és a területről, amit gondoz. A génbank nyárfái alatt három helyen nyárfa-érdestinóruk voltak. Pislogtam sűrűn, hogy nem káprázat, tényleg gombákat látok? Fel is vettem az egyiket, hogy meggyőződjek valódiságáról. :-) A területet 93'ban kezdték el betelepíteni a megyében élő ősfák magjaiból nevelt csemetékkel és dugványaikkal, sarjaikkal. A fiatal fák szinte kiáltanak a segítő gombapartnerek után, így a terület tuti gombaéden. 3km-re tőlem gombaéden. Ez aztán a jó élmény.

Természetesen megtörtént az interjú is, hamarosan cikket írok a sok információból.

magyar bucó Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81496

:)

És vidéken, faluszélén nem ritka a "vadas" házimacska, "üvegmosó" farkon sötét gyűrűkkel.

Előzmény: Boarhunter. (81489)
homerx Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81495
szerencses vagy. Bar fort phil carney jobb hely, de ha onnan jossz, keruld hombret. :)
Előzmény: emgergo (81493)
Sveppir Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81494

Őket ma találtam (kocsiból vette észre a fiam) Bp-en, a Római Teníszakadémia kerítésénél. Ilyen ínséges időkben ez sem kis öröm...

A gombákat nem szedtem le, esélyes, hogy ott vannak még.

.

 

Ha jól gondolom pisztricek...

emgergo Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81493

Én is csak abból gondolom, hogy az egyik (angol) határozóban van egy megszólalásig ilyen galambgomba, amire illettek a jegyek, és annyit jegyzett meg még hozzá, hogy előfordulása inkább északnyugat-európai.


Sajna nem volt lehetőségem gombát szedni, de a glencoe-i erdők (alul szép tölgy, folyóvölgyben), följebb fenyves és nyíres) tele voltak. Ehetőből a legtöbbet érdestinóruból láttam, de rókagomba is akadt. Volt egy vicces hely Fort Williamben: egy kb. 60 méteres fűcsíkon volt egymás mellett kétfajta érdestinóru, légyölő és piruló galóca, kis piros galambgombák és sok picike faj. Ennyi gombát egy hónap alatt nem láttam összesen itthon :)

Előzmény: lilapereszke (81482)
Summer Song Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81492

Nem a "Barna csengettyűgomba"...hanem egy barna színű csengettyűgomba! ;-)

 

S.S.

Előzmény: Keszra (81491)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81491

Lilapereszke, eddig is fotóztam-találtam barna csengettyűgombát, de nem emlékszem a sárguló lábára. Ez biztos? 

Előzmény: lilapereszke (81473)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81490

Most nem tudok menni, de majd megbeszéljük (mondanám, gyertek ki nézni, de macerás, messze van az állomástól, "oda születni kell") 

 

 

Előzmény: lilapereszke (81486)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81489

Tudtátok, hogy a farkas is kutyaféle?

Nem tudtuk, bár gyanús volt... :-)

 

Ti tudjátok, mi a különbség az erdei macska és a házi között?

Az erdei macska az erdőben lakik, a házi meg a házban. De néha a házimacska kimegy az erdőbe és akkor Ő is erdei macska lesz. Az igazi erdei macska viszont nem megy be a házba, úgyhogy ő soha nem lesz házimacska.  :-)

Ha a kérdés arra vonatkozott, hogy a vadmacska és a házicirmos közt mi a különbség, a válasz az, hogy sajnos egyre kevesebb. Nagyon nehéz tisztavérű vadmacskát találni. Nekem a dráva mentén volt párszor szerencsém hozzájuk, azok valószínüleg tiszták voltak, de fotóztam belső somogyban olyan óriási macskát amiről aztán a helyi vadászok mondták, hogy keverék. A vadmacska nem ocelot(vagy inkább teknőc) mintás hanem olyan "igazi" cirmos őkelme, lapított, kissebb fülei vannak, a farka vaskosabb és körbeérnek rajta a fekete gyűrűk. És a vadmacskát nem valószínű, hogy meg tudnád szelidíteni, valszeg még megközelíteni sem sikerülne.

 

Előzmény: Keszra (81488)
Keszra Creative Commons License 2011.09.18 0 0 81488

Tudtátok, hogy a farkas is kutyaféle? És ráadásul, mivel matriarchátusban ének, nem alfa-hím, hanem alfa-nőstény a főnökük. Tehát, ha hím farkassal találkozom, megúszhatom; ha nősténnyel, az már kétséges.

Attól vagyok ilyen okos, hogy jött egy kutyába kevert 70 % farkas lányomékhoz, mire beszoktattuk, 4 tyúkot koptatott el. De most már kezesfarkas. Igaz, a lányom - kimondottan etológiai módszerekkel - utoljára az elpusztított  tyúkkal verte el. Aztán a farkas próbálkozott egy kakassal - hátha a matriarkátus miatt kapott ki -, azt még élőben elvettük, nyomatékosítottuk, hogy az sem az övé.   Így most béke honol.

Ti tudjátok, mi a különbség az erdei macska és a házi között? A kukoricásban sírt egy macskakölyök - mint egy házi, csak nagyfülű, hosszúlábú és érdekes ocelotmintájú. Felnevelem, mert hát mi mást lehet tenni vele.

Előzmény: lilapereszke (81481)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!