Keresés

Részletes keresés

Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.30 0 0 1236

Na itt vagyok ragyogok:)szakmailag sikerült a próbameló,nyelvet még tanulnom kell,

pedig csak alap társalgásról volt szó,ez van ,bármikor számitanak rám csak fel kell tudjam hívni öket és beszélni németül,ennyi.Ja az egyik osztrák mondta hogy nézzem és halgassam az rtl-t,a németet.Hogy az is segit a tanulásban.

Előzmény: Törölt nick (1234)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1235

tudom.de talán akik láttunk megtapasztaltunk ezt azt ebben a nagy EU-ban,akkor próbáljuk segiteni azokat akik nekivágnának akár a rossz példákkal is.tudom,más kárán tanul az okos.meg hitetlen mindig van.én is most új vagyok köztetek osztrák fórumosok között,nekem is sok dolog új lesz,más lesz mint amit 3év holland kinntlét alatt megtapasztaltam.

de talán ha 10-ből 1 embernek segitünk,akkor talán nem hiába téptük a szánkat.

Előzmény: Törölt nick (1234)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1233

Ha 10-ből 4 lenne vandéglátós, akkor is a többiek lennének többségben. 

 

 

hát srácok,tényleg remélem nem haragszotok hogy itt hollandosként belekotyogok az osztrák fórumba,de 3év Hollandia és pozitiv negativ tapasztalatok után én se ma jöttem le a falvédőről:)))

 

jó 3-4 hete egy régi munkatársnőm megkeresett facebookon.Németországban dolgozott IRD ÉS MOND!!!! havi 350euroért+magyar minimálbér!!!! 58éves asszony,húsipar,vákumcsomagológép.

 

jön az üzi,te Attila,kinn vagy hollandban,egy borsod megyei cég Ongán szervezi a paradicsomszedést! fürtösparadicsom! első reakcióm az volt hogy fürtösparadicsomot Hollandiában nem is termelnek mert az spanyolból jön...a másik hogy a megadott cim(mindjárt jön a csattanó) az Zeelandon van,Hollandia nyugati Északi tenger melletti vidékein ahol inkább a hal a menő nem a paradicsom(Eindhoventől a német határig az ég is be van üvegezve ott termelik a paradicsomot).

 na Kati átküldte skypen a cimet ahova menni kellett volna... egy tenger melléki kicsi város szinháza...környéken üvegház nem volt.

 

google map-műholdas kép. az ongai fazon kertel jobbra balra.én a volt munkatársnőmet elláttam tanácsokkal,a "leendő" munkáltatója alap dolgokkal nincs tisztában(hogy lenne pénzlehúzás a lényeg)

 

 

szóval lehet hogy valamelyest zöldfülü vagyok abban hogy mi kell az osztrák munkavállaláshoz,mert ez az más,de 3évet éltem Hollandiában és iszonyatos pofáraesés nem fog érni mert ha alapnak abból indulok ki ami ott kellett akkor a rendes osztrák munkaközvetitő vagy direkt cég se fog megszivatni mert németül hollandul angolul beszélek.

Előzmény: Törölt nick (1229)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1232

Nem hinném, hogy bármi másra is szükséged lenne, bár lehet hogy tévedek...

Előzmény: Exxon73 (1228)
Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1230

Túl van dramatizálva az egész,csinált a tv2 egy felületes műsort és kész.A komolyam cégekről

szinte szó sem volt,vagy építőipar stb,semmi nyelvtudással aki nekivág meg is érdemli.

Lehet én is igy járok holnap,de megpróbálom ,van némi nyelvtudásom.Végül is nem tolmácsnak mennék.

Előzmény: Törölt nick (1229)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1228

magyarul ha pl kibérlek egy szobát Bécsben XY strasse 26,akkor a bérleti szerződéssel+útlevéllel vagy személyivel berobogok a kerületi pm hivatalba és ennyi?

 

nem kell a hollandoknál szükséges 6hónapnál nem régebbi nemzetközi anyakönyvi kivonat sem? (az apostille pecsétről nem is beszélve amit a Roosvelt téren nyalnak rá 5500Ft-ért)

Előzmény: Törölt nick (1227)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1227

Itt csak a kékeszöld kártya van, nekem legalábbis más nincs.

Bizonyos előfizetői szerződésekhez itt is kell lakcím, meg hitelekhez, de a lakcímhez csak pénz kell, hogy venni tudj, vagy bérelni egy ingatlant...

Előzmény: Exxon73 (1226)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1226

aha,kezdem érteni.

 

a "szabad eu polgár" dolog azért nem olyan egyszerű ám:)))) ezt megtapasztaltam kinn Hollandiában.pl ott az ominózus SOFI(social-fiscal nummer) nélkül lakcimed sem lehet.a tartózkodási engedélyig nem jutottam el(egy időben terveztem,30euro+2fénykép és 5évig érvényes holland személyit adnak) jelentőssége pl áruvásárlási hitelnél,autóhitelnél lett volna.

de szerencsére nem adósitottam el magam,jobb érzés úgy lefeküdni aludni hogy az embernek nincs hitele.az a biztos amit a két kezével lapátolt össze.azt nem veheti el senki:)

 

amit emlitettél TB kártyát az gyakorlatilag az E111 nem? vagy Ausztriában is létezik a hollandnak megfelelő "2 kártyás rendszer?" azaz egy "belföldi" kártya amivel a háziorvoshoz megyek,szakorvoshoz stb illetve a kékeszöld E111 ami arra való hogyha külföldön pl az olasz tengerparton kitöröm a bokámat akkor a helyi kórházban ellátnak vele.

Előzmény: Törölt nick (1225)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1225

Nem tudok ilyen számról, minden munkavállalással kapcsolatos ügyet a munkaadó intéz, majd postán kapsz a magyar TB kártyának megfelelő e-cardot.

Az osztrák lakcímhez nem muszáj neked ott dolgoznod is, hisz szabad eu polgárként az élet bárhol jogod, csak a munkavállalást korlátozták eddig.

Előzmény: Exxon73 (1224)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1224

erre gondolok Nachstern:

 

-a holland munkavállaláshoz szükség van adószámra azaz SOFI nummerre.ezt személyiigazolványra vagy útlevélre adja ki a holland adóhivatal,a Belastingdienst.

mi lesz ennek az osztrák megfelelője?



-a holland lakcimhez szükség van egy 6hónapnál nem régebbi nemzetközi anyakönyvi kivonatra,SOFI nummerre,személyire vagy útlevélre,és egy lakásbérleti szerződésre

hogy működik ennek az osztrák megfelelője?

Előzmény: Exxon73 (1223)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1223

értem.ez majd úgyis kiforrja akkor magát.

 

lejjebb egy hozzászólásomban irtam az adószámról illetve a lakcimről.nem tudom olvastad e.nagy különbséget látsz a holland és az osztrák rendszer között vagy eléggé hasonló?

Előzmény: Törölt nick (1222)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1222

Maradhat a holland kártyád, de előbb utóbb célszerű osztrák bankra váltani, mert rengeteg dolgot bonyolít az ember a bankján keresztül (lakáshitel, autó, biztosítások, megtakarítások stb.) És nem mindenre elég a Netbanking, van ahol kell aláírás:-(

Előzmény: Exxon73 (1221)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1221

hát persze:)))) nagyon sokan fognak koppanni sajnos.

 

Nachstern Te eléggé képben vagy az osztrák dolgokkal.bankszámlaügyben lenne egy kérdésem,mi a véleményed:

 

megtartottam a holland ING-s számlámat,egyedül a cimet jelentettem át a magyarországira.a bankkártya is érvényes 2014 végéig.a számlavezetési dij kedvező(3,50/negyedév) eurozónában ingyenes kártyás vásárlás stb.ha sikerül megcsipnem egy osztrák munkát,akkor szerinted használjam ezt tovább vagy van értelme nyitni osztrák számlát? átutalási szempontból szerintem tökmindegy melyik eurozónás bank nem?

Előzmény: Törölt nick (1220)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1220

Persze, de a munka mellé jár mézeskalács ház kolbász kerítéssel, szolgálati 7-es BMW, mindenkinek egy néger rabszolga, évi 6-8 hét fizetett szabadság és persze pénz minden mennyiségben.

Lesz ám gondban a kivándorló magyarság, hogy hova söpörje a pénzt hogy hely is maradjon a lakásban!

Előzmény: Exxon73 (1219)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1219

tegnap egy döbbenetes beszélgetésnek voltam fültanuja.

egy 50-55éves ember beszélgetett egy kb 30évessel.

 

"nézted a tévét? júniustól lehet menni az osztrákokhoz dolgozni.nem kell semmi.azt mondták a németek meg a magyarok megegyeztek hogy adnak nekünk munkát..."

 

 

hát,nálam kiment a biztositék...

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.29 0 0 1218

10ből 1 magyar Ausztriában vendéglátós, de lehet hogy alábecsültem az arányt...

Előzmény: Törölt nick (1216)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.28 0 0 1215

s bennem az is felmerül, hogy mennyi állásajánlat lehet Sopron közelében és hányszoros azokra a helyekre a túljelentkezés.

Előzmény: Törölt nick (1203)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.28 0 0 1214
Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.28 0 0 1213

Kaptam egy jelentkezési lapot ,gyakorlásképpen,olyan kérdések vannak benne hogy csak figyeltem.Még átkell vennem tiplifajták stb stb:-) jajj istenem .

Előzmény: Törölt nick (1203)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1212

most annyiból változott a helyzet hogy olcsóbb kinn bevásárolni:)))) hétfőn este érkeztem meg,de nap mint nap megkapom miért nem vettem 50kg cukrot hollandban még múlt szombaton,mert ott csak 69cent kilója...

az is tény,hogy nagyon sokat lehetett volna kinn spórolni ha közelebb élünk a német határhoz.kb 20%-al olcsóbb minden németben mint hollandban.

2002-ben dolgoztam Münchenben.hétvégente mi is hazaugrottunk.sajnos nekem kinn Hollandiában ez hiányzott,ezért nem szerettem ott lenni.mert legalább 3-4havonta nem tudtam tudtunk hazajönni 1hétre energiát felszivni.hosszú távon nyomasztó a kinntlét.

én ezért döntöttem úgy hogy most 3év után pihi,keritek magamnak egy osztrák állást 200-250km-re ahonnan minden hétvégén hazaugrok,a német angol nyelvtudásom nem vész el(a holland nem tudom mire lesz jó Ausztriában,de logisztikai cégnél nem fog meglepni ha előny lesz) és akkor berendezkedek egy ilyen ingázásra.

Hollandiába bármikor visszamehetek de nem akarok.tudom mit hol merre kell keresni,ismerem a járást,a kinti hivatalos lakcimem is megtartottam(szomszéd ellenőrzi kinn milyen levelem jön)

 

 

a közös lóval egyetértek.ugródeszkának jó,de hosszú távon nem nyerő.

Előzmény: Laci6802 (1211)
Laci6802 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1211
Ok,megértem. De én eddig csak Ausztriában voltam 2006-ban és minden hétvégén jöttünk haza,mondjuk én nem terveztem de kolléga rábeszélt. Amit itthon olcsóbban meg tudtunk venni azt itthonról vittük,kint szinte csak azt vettünk ami napi szükséglet pl. Tej kenyér stb. Azt tudom hogy akkor 240-250 körül volt az euro ,benzin 1€ körül mozgott. Perszen mindig az olcsóbbat vettem mint itthon. Az autót meg itthon tartottam el (biztosítás csak kötelező volt és itthon volt fizetve plusz súlyadó) Albérlet persze kényelmesebb ha egyedül lakja az ember de sajnos ha számít a pénz,és kinél nem akkor bizony meg kell osztani mással is. Csak hát közös lónak előbb-utóbb turós lesz a háta és ez így is van.
Előzmény: Exxon73 (1210)
Exxon73 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1210

Laci én most nagyon friss tapasztalatokkal vagyok,igaz nem Ausztriából hanem Hollandiából.

 

1000euro kinn a kézben az bakfitty.az arra elég hogy kifizeti az ember az albérletét a maradékból meg szolidan megél.

abból se nyaralni nem kell menni,kocsit venni és fenntartani belőle pedig képtelenség.

 

számolj(ez holland viszony):

 

1000euro netto

lakás:500euro

heti kaja kijön kb 60-70euroból.

ruházkodni se árt néha,tisztitószerek,mosószer stb

 

kocsifenntartás:

 

150euro/negyedév gépjárműadó

50euro/hó casco

 

és akkor még egy deci benzin se ment bele

 

Attila

Előzmény: Laci6802 (1208)
Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1209

Én már régen mondtam, hogy ha én itthon 150-200 nettót, plusz maszekmelók lennének,nem mennék ki,max kirándulni.De sajnos elmúlt az a világ.Abban meg neked van igazad hogy ha kereshetsz többet is akkor miért ne tennéd.2008 előtt még amikor az embereknek volt pénzük,munkahelyük,rengeteg munkám volt.Na mindegy lerágott csont.

Előzmény: Törölt nick (1203)
Laci6802 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1208
Na most aki odakint 1000 €-ból majdnem éhen hal,az miért nem itthon teszi ugyanezt? Itthon sokkal olcsóbban kijönne. Persze nem Audi meg Bmw a népautó,ott is megvannak a "kettes golf,meg az f astrák" stb. Nem ringattam magam ilyen álomba. Igaz hogy nincs nyelvtudásom, de a hivatalos helyeken kívül soha nem kellett nyelvi segítség, és nem éreztették hogy másérendű ember vagyok,még akkor sem mikor kiderült hogy nem beszélem a nyelvet. Ennek ellenére boldogultam mindig.
Előzmény: Törölt nick (1198)
Laci6802 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1205
Számomra a külföldi munka azt jelenti hogy több fizetésből többet, vagy esetleg egyáltalán tudok félre rakni, tartalékokni,családnak hazadni pénzt. Amit az itthoni minimálbérből elég körülményes főleg ha van rendszeres fizetni való,és hát hol nincs. Nem azért mennék ki hogy "pazarul" éljek, és aki másokkal közösen "suttyóskodik" egy közös lakásban az valószínű azért teszi mert így kevesebb a lakbér/fő-re elosztva és annyival több marad neki. Mert a Magyar ember hajlamos arra hogy, ha van pénz akkor éljünk jobban vagy ha sok van akkor még többet akar. Ez valahol mindenkiben megvan.
Előzmény: Törölt nick (1199)
Laci6802 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1204
Hát aki ennyit keres itthon az minek megy ki ? Feltételezem, szakmunkáról van szó és nem diplomás stb. Ha ennyit vagy mondjuk a felét kapnám itthon nettóban, nem igazán járna azon az agyam hogy "jó lenne kimenni". Persze nem vagyunk egyformák.
Előzmény: Törölt nick (1203)
Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.27 0 0 1202

Rátapintottál a lényegre.Az alap az gondolom 8 óra nem 12:-),mert akkor szívás van,túlóra

az idő függvénye.Szóval nem tudom pontosan még.

Előzmény: defcon (1201)
defcon Creative Commons License 2011.03.26 0 0 1201

Ha szabad megkérdeznem (és ha tudod), ezért a pénzért mennyit kell(ene) dolgoznod?

Előzmény: Asztalos szaki (1200)
Asztalos szaki Creative Commons License 2011.03.26 0 0 1200

1000€ az talán egy Soproninak éri meg aki átmegy a határon és ott van a közelben a melóhelye.De Salzburg környékén már  nemigen.Én ahová készülök alap 1300 nettó

plussz túlóra is van, 1700-ig mondják, ja és szombaton is van meló.Azokat jobban szeretik

akik bevállalják a szombatokat,én vállalom mindet,azért megyek.Gondolom a szombati kavics

csak több mint a hétköznap.Ja meg leesik kis borravaló is.Szerdán kiderül:-)

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.26 0 0 1199

Valóban nem véletlenül mennek ki. Aki kint jól keres, az azért ment ki, mert a szakmájában jó és tud németül és nem elégszik meg a magyar lehetőségekkel. És ugye van aki másokkal közös lakásban suttyóskodik, kuporgat (míg mások körülötte pazarul élnek) és ingázgat haza, mert ugye akkor ott ér valamit az a megspórolt pár száz euró, bár azt soha nem számolják bele, hogy mennyibe kerül az autózás és az autózásra elpazarolt értékes szabadidő...

Előzmény: Laci6802 (1192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!