Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2016.05.08 0 0 20152

Nekem totál lefagyott, s ma nézegettem --nem az alvórügyekből, hanem a rejtett rügyeből - kezd néhol egy kis rügyecske előtörni. Máshol, a majdnem virágzó szőlőhajtás nem teljesen fagyott meg  és az elfagyott levél tövéből kezd éledezni...

Ha most elkezdenék "szadizni", biztos, hogy ezeket az alig éledező rügyeket is letörném.

Szóval szerintem nyugi... ha van benne élet, akkor élni fog (temeni nálam ezek biztosan nem fognak, csak a falon magasan, ahol nem fagyott meg).

Más: egyáltalán nem permetezek, miért éppen most???

üdv PJ

Előzmény: Lacika59 (20150)
juhosttt Creative Commons License 2016.05.08 0 0 20151

Ahol legalább 4-5 jól fejlett levél volt, ott hónaljhajtásokból szépen elkezdett hajtani. Idő hiányában nem is nyúltam hozzá, ma jártam fel. Az egy szem totál elfagyott tőkém is elkezdett hajtani a tőkefejből. Persze ezeken a termés kevesebb lesz, hát rá kell hagyni hogy az idei év ilyen. 

Ahol a hajtások csak kis picik voltak azokat eltávolítottam. 

Ilyenkor én személy szerint a felesleges permetezéseket hagynám el, amelyekkel a szőlőt terhelik egyesek.. Ha nincs fertőzési veszély, de inkább jelek, akkor ne nyomjuk rá az anyagot. Ha nagyon fiatal a tőke, a fiatal kis hajtásokat simán le lehet perzselni egy meggondolatlan lombtrágyázással. Ha erős, idősebb a tőke, akkor meg azért nem kell nyomatni a lombtrágyát, mert simán regenerálja magát a szőlő.

Ha meg lepusztult (!elhanyagolt!) idős tőkékről van szó (nem nálad hanem általában véve bárkinél), akkor nem most kell elkezdeni észbe kapni és nyomni rá mindent amit csak a boltba adnak...

 

Más:

De azt is tudom értékelni mikor a "komoly" mezőgazdász talál egy sérült levelet, leszedi, majd jól megfonnyadva elviszi a mezőgazd boltba, odadobja az eladónak hogy ez van, adjál valamit... Ezt pont 2 napja láttam. Na az ilyeneknek el lehet adni mindent, főleg a drágább szereket.

 

Előzmény: Lacika59 (20150)
Lacika59 Creative Commons License 2016.05.08 0 0 20150

Üdv az Uraknak !

 

Tisztelettel szeretném megkérdezni a szőlőtulajdonosoktól,hogy az elfagyott szőlőtőkéken milyen munkálatokat végeztetek,az elmúlt napokban.

Gondolok itt arra, hogy a lefagyott hajtásokat le kell-e vágni, vagy leszárad magától,ha le kell vágni akkor mikor,mekkora csonkot kell hagyni, mikor milyen szerrel kell permetezni.

Nekem a  fiatal szőlőhajtások kb. 60-70 százaléka károsodott.

A  gondolatokat osszuk meg egymással. !

 

 

juhosttt Creative Commons License 2016.05.07 0 1 20149

A thiovit és a kumulus ugyanaz.

Ha a tőkék gyengék, akkor kényeztetheted. de viszont ilyen állapotban meg könnyen leperzselheted egy rosszul adagolt lombtrágyázással.

A kén csak a lisztharmat ellen jó és atkák ellen (nagy dózisban adagolva) szőlőnél. Na már most ha nem atkás a szőlőd akkor felesleges. A lisztharmat megint csak olyan dolog, hogy ha látsz jelet akkor védekezz, ha nem akkor minek? Nagyon jó vektornövény a szulák (mondjuk ez nem éppen a szőlőbe való) és az árvacsalán. Ha ezek lisztharmatosak akkor már a szőlőnél is lehetne egy megelőző védekezést beiktatni. 

Én személy szerint még várok, meglássuk a virágzásra milyen időt jósolnak. Ha muszáj akkor felszívódóval megyek, ha nem akkor nem. Tavaly 1 felszívódóval megúsztam. Annyi, hogy nyár végén a lombozat tetejét már csipkedte a lisztharmat és a peronoszpóra, de csak mert sűrű volt a lombozat, de viszont a fürt zóna nagyon szellős volt, ott gond se volt ezért elhagytam a permetezést.

 

Előzmény: jaro1979 (20148)
jaro1979 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20148

Kedves szőlészek,borászok:lehet már ill.kell-e permetezni a szőlőt?Úgy gondoltam a jövő héten már lefújom.A Thiovit vagy a Kumulus lenne jobb?Esetleg még kevernék hozzá valamiféle lombtrágyát,ugyanis eléggé sok hajtás elfagyott így kényeztetném a megmaradt hajtásokat.
Köszönöm a tanácsokat!

jaro1979 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20147

Hát az biztos hogy valamiféle hiánytünet,esetleg vehetnél Wuxal-t ez is egy komplex trágya féleség és ezt vízzel keverve lombtrágyaként  is alkalmazhatod.

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20146)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20146

Erre már én is felfigyeltem, úgy augusztus végén, szeptember elején kezdődött a dolog, és a levélszél felől, én kálium hiánynak véltem, bár lehet, hogy tényleg magnézium. Idén vettem Wolldüngert, az lesz párszor a talajra öntözve. De ha benőtt a gyökérzet a házfal alá, akkor aztán hiába öntözöm oda nem megy el. :( Remélem azért nem így lesz.

Előzmény: jaro1979 (20145)
jaro1979 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20145

Üdv.nézegettem a képeket,szerintem egy picit Mg hiányosak a levelek.Egy pár levélen látszik hogy világosabb szinűek mint a többiek,a levélszélen látszódnak a tünetek.Itt találsz megfelelő lombtrágyát,de ez csak egy jótanács:http://www.kerteszekaruhaza.com/tapanyagellatas/tapelemek/magnezium.html

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20144)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20144

  

 

Szerintem meg fogja tartani az uborkaháló, tavaly is volt rajt lomb bőven. Igaz, lehet, hogy ennyi szőlőfürt nem volt, de idén csak 3 vízszintes ág maradt az 5-ből. Jövőre tervezem, hogy készítek neki falécből valami támaszt. Jó lett volna idén, de így alakult. Szerintem nem lisztharmat, tavaly sem láttam raj fehér foltokat sem a színén, sem a fonákán, a bogyókat pedig zsendulás után már nem támadja meg, azt írják. Az eső nem éri soha sem a leveleket, mivel az eresz alatt növekszik, na talán a nyári felhőszakadások idején párszor, ha déli széllel fúj és bever az eső az eresz alá.

Előzmény: juhosttt (20142)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20143

  

 

Szerintem meg fogja tartani az uborkaháló, tavaly is volt rajt lomb bőven. Igaz, lehet, hogy ennyi szőlőfürt nem volt, de idén csak 3 vízszintes ág maradt az 5-ből. Jövőre tervezem, hogy készítek neki falécből valami támaszt. Jó lett volna idén, de így alakult. Szerintem nem lisztharmat, tavaly sem láttam raj fehér foltokat sem a színén, sem a fonákán, a bogyókat pedig zsendulás után már nem támadja meg, azt írják. Az eső nem éri soha sem a leveleket, mivel az eresz alatt növekszik, na talán a nyári felhőszakadások idején párszor, ha déli széllel fúj és bever az eső az eresz alá.

Előzmény: juhosttt (20142)
juhosttt Creative Commons License 2016.05.06 0 0 20142

A direkt termők nem feltétlen rezisztensek. Pl lisztharmatra nagyon érzékeny az az izabella és otello. De viszont az otello meg kén érzékeny így itt óvatosan és meggondoltan kell(ene) védekezni.

 

Amúgy meg lakótelepi kertésznek semmi baja a szőlőjének (még). Az más kérdés hogy ilyen terhelés mellett mégis mi fogja megtartani a lombozatot. 

Előzmény: pintjano (20141)
pintjano Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20141

ha direkt termő, amit többen állítanak itt a fórumon is, akkor az erre elvben rezisztens lenne, vagy ez sem teljesen így van.

Nem teljesen... ha nem érzi jól magát (melege van, mint irtam), akkor pláne lisztharmatos. Nekem tavaj  a fehér delewár és az oltott otelló (másik nincs belőlük) is lisztharmatos volt, de sok nemes nem. Igaz nem csinál akkora kárt benne

üdv PJ

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20136)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.05.05 0 1 20140

Hát ez az általad betett link bődületes elírást tartalmaz. azt írja, hogy szőlőlisztharmat (Plasmopara viticola)

 

Lehet, hogy ez csupán elírás, de ezt azonnal észre kellett volna vennie a szerkesztőnek és javításra visszaküldeni, de semmiesetre sem feltenni a netre.

Előzmény: jaro1979 (20138)
juhosttt Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20139

Nem lisztharmat. A fehér hajtáscsúcs több fajtánál is van. Viszont a levél alapján nem merném állítani hogy az általad leírt csemege szőlők lennének. De sose tudni. Viszont azt tudom javasolni, hogy ampelográfiai könyveket keress és abba nézelődj. Van olyan fajta is, pl hogy minden leírás és egyéb stimmel, de pl fürt kezdemény színe nem ugyanaz. Vagy hajtás csúcs nyitott vagy zárt. Szóval ilyen apróságok már egy-egy fajtát adnak

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20134)
jaro1979 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20138

A lisztharmatről itt olvashatsz:http://kertlap.hu/lisztharmat-szolon/

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20136)
jaro1979 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20137

Szerintem nem lisztharmatról van szó,régebben nekem is volt valami hasonló magántermő szőlőm és azok is hasonló hajtásokkal rendelkeztek.Sajnos a pontos nevét a szőlőnek  nem tudom.Az általad említett tünetek a fajtára jellemző tulajdonságok nem pedig lisztharmat.Tehát semmi gong nincs azokkal a tőkékkel!

 

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20136)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20136

Visszanéztem a képeket, mindegyik évben lefelé lógóak a hajtásvégek egy ideig, a vége mindig minden évben fehéres volt, meg a levelek fonáka is fátyolosan fehér pókhálószerű. Ez a tavalyi évben is így volt. Nem lehet, hogy ez a fajtára jellemző? Otthon néztem, csak egy ideig fehéres, ha kinöveszti a levelet, akkor nem marad fehér, épp egészségesen növekszik. A lisztharmat végső stádiumban milyen jelekkel látható. Érdekes, hogy a bogyók is pontozottak voltak tavaly, ez lehet a lisztharmattól? De ezt sem értem, ha direkt termő, amit többen állítanak itt a fórumon is, akkor az erre elvben rezisztens lenne, vagy ez sem teljesen így van. Nem lehet, hogy még a végén mégis valami nemesebb fajtája lesz és emiatt hajlamosabb a lisztharmatra, ha ez a tünet mégis csak az?

Előzmény: cippur (20135)
cippur Creative Commons License 2016.05.05 0 0 20135

A 20125-ös hozzászólás alsó sorában látható képeken gyanúsak a fehéredő, összepöndörödő, lekókadó hajtásvégek. Persze nem biztos és közelebbről tuti jobban látszik, meg sokszor a fiatal hajtás alapból fehéres, de ez szerintem több annál, főleg hogy láttuk a mostanában észlelhető lisztharmat fertőzéseket...

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20134)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20134

Az idei képeken mondod? És melyiken lehet látni, hogy megnézzem, tényleg mi van velük?

Előzmény: cippur (20133)
cippur Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20133

A csúcsi hajtásokon szerintem is lisztharmat kezdődik...

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20131)
Falusi1 Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20132

Irigylésre méltóan szépek és gondozottak. Milyen fajta ?

Előzmény: kess__ (20128)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20131

Nem tudom, hogy lisztharmat e, egyelőre a biztos fajtáját sem tudom. A leveleken nem vettem észre, hogy lisztharmatos lett volna. Bár nem elképzelhetetlen a dolog. Majd meglátom idén mi lesz vele. Ezen három tő egymás mellett már elég vastag, úgy 2-2,5 cm átmérőjűek, nem merném csak úgy kiásni, inkább majd átoltom, feltéve ha idén legalább megkóstolhatom. Tavaly a 12 fürtből mind rigóeleség lett. Sajnos. Egy nap alatt felszámolták. :( Nálam úgy tűnik a fagyveszély helyett a madarak a vészjóslóbbak.

Előzmény: pintjano (20130)
pintjano Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20130

Nézegetve ezeket a haragos zöld fürtöket, nem liszharmatosak???

Mint irtam nem otellónak való a fal mellett... melege van. És ott  a lisztharmat jobban támadja.

Alanyvesszőket elajándékoztam még  a fagy előtt, a maradék megfagyott... De Pesten biztosan van valakinek azt még nem késő ültetni közé és abba oltani majd. Az otellót tedd a ház keleti falához vagy akár az ÉK-i oldalhoz (ha van). Nálam ÉNY-i fal tövében van fehér delewár és hatalmas tőke...

üdv PJ

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20126)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.04 0 0 20129

Szépek a képek! Tetszik a sok sor szőlő is, itt mekkora távra vannak a szőlők egymástól? Nekem a fal mentén körülbelül egy méterre van egy-egy tő, kivéve a hármas ikreket, mivel azok egy műanyagban voltak dugványkorukban, majd együtt lettek kiültetve, azóta vígan megvannak. Nem bolygatom őket. Az Othellok úgy 40 centire lettek ültetve hárman egymás mellett sorban, lehet, a középső kikerül majd, szerinted felszedhető még kisebb korában? Lehet, dézsába teszem át. A három Othelloról sajnos most nincs képem.

 

 

 

Előzmény: kess__ (20128)
kess__ Creative Commons License 2016.05.03 0 1 20128

Szerencsére mi kimaradtunk a fagyos éjszakák sorozatából. Én a Tokaji-hegy előterében, 100m-en is +4 fokos legalacsonyabb hőmérsékletet mértem az elmúlt héten. 

04.30.

http://gallery.site.hu/d/26135857-1/DSC_2224k.jpg 

http://gallery.site.hu/d/26135854-1/DSC_2214k.jpg 

http://gallery.site.hu/d/26135860-1/DSC_2226k.jpg

 

Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.03 0 0 20127

Úgy gondolom tavaly csak azért nem voltak nagyobbak a fürtjei, mivel az első termései voltak, idén 4 éves.

Előzmény: Lakótelepi_kertész (20126)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.03 0 0 20126
Előzmény: Lakótelepi_kertész (20125)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2016.05.03 0 2 20125

Nagyon-nagy szerencsém volt, pontosabban a szőlőmnek az elmúlt héten. A lakótelepünkön a lenyírt fű tiszta zúzmarás volt, az autók szélvédője befagyott elég rendesen, elvben -4 °C volt hajnalra, de a parkoló autóktól úgy 5 méterre a házfal tövében a szőlőm sértetlenül túlélte a megrázkódtatásokat. Tennék fel róla pár fényképet, szerintetek milyen fajta lehet? Elvben fehér szőlő, és úgy gondolom augusztus első felében már beért, mikor a rigók megdézsmálták. Szerintetek lehet esetleg Csaba-, Zala- vagy Viktória Gyöngye? Én ezen fajtákra tippelnék, a leírásokból. A termés egy idő után pöttyözött volt, ebből is erre következtettem. Tudom, hogy ez több dolog függvénye, sajnos a bogyóban lévő magokat nem néztem meg tavaly. De most feltettem a mostani fürtről és a levélről illetve a vitorlát is látni lehet a képeken, illetve a tavalyi képeket belinkelem. Ezen fajtákat azért is gondolom, mivel itt Vas megyében ezen fajták kedveltek és aránylag elterjedtek. Elég jól elkezdett növekedni, úgy gondolom hamarosan oltható állapotba kerülnek, igaz csak az egyik tőre gondoltam oltani, amelyiket eléggé visszavágtam és csak 5 növekvő vesszője van, de azok már bőven ceruza vastagok.

 

Íme a képek:

 

BZoltan Creative Commons License 2016.05.01 0 0 20124

Sok tanulsága van az ilyen csapásnak is. Az első és legfontosabb az az, hogy azért a magasabban fekvő, déli kitettségű ültetvényekben a fagykár lényegesen alacsonyabb volt mint az alacsonyabban fekvő lapos területeken. Vagyis pont mint a 2010-es özönvíz idején most is a termőhely jelentősége mutattkozott meg. Szóval lehet az olcsóbb hektárárú laposba ültetni, könnyebben megművelhető szőlőt telepíteni. De benne van a pakliban, hogy ott időnként valamilyen rossebb elviszi a termést.

Előzmény: juhosttt (20120)
BZoltan Creative Commons License 2016.05.01 0 0 20123

Már volt... borzasztóan környezetszennyező és drága megoldás, aminek ráadásul erősen kétséges az eredményessége.

Előzmény: Kulicz (20122)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!