Keresés

Részletes keresés

phls Creative Commons License 2001.03.12 0 0 50
Ez a minimum/maximum, amit tehetek érted = Ez a legkevesebb/legtöbb, ...
A múzeumlátogató csoport minimum 10, maximum 30 fôbôl álljon: *Legkevesebb 10, *legtöbb 30 fôbôl...; Legalább 10, legföljebb 30 fôbôl...
rumci Creative Commons License 2001.03.10 0 0 49
Az én fülemnek is kedvesebb a legalább szó ’minimum” jelentésben, de ettől még a legkevesebb ugyanannyira használatos. Érdekességképpen jegyzem meg, hogy a Nyelvművelő kézikönyv a minimum magyarítására a legalább v. legkevesebb lehetőségeket ajánlja. Szóval ne hibáztassuk azt, amit nem feltétlenül muszáj. Más kérdés persze, ha az ember olvasószerkesztő, akkor igenis javítson a maga szája íze szerint, ha úgy látja jónak.
Előzmény: ttaarrllee (48)
ttaarrllee Creative Commons License 2001.03.10 0 0 48
Nem tanul a hírszerkesztő. Ma ezt írja:
...eddig legkevesebb 136...
Kinek a kije lehet, ki tudja?
ttaarrllee Creative Commons License 2001.03.01 0 0 47
A rossz példa, sajnos ragadós. Ma az M1-en és az ATV-n is azt hallom, hogy "legkevesebb tizenöten meghaltak"
(Az angliai vonat-kamion szerencsétlenség kapcsán)
Nem azt kell ilyenkor mondani, hogy: legalább ?)
Előzmény: ttaarrllee (27)
ZsB Creative Commons License 2001.03.01 0 0 46
Nekem az idézőjel meg a kép elég volt. (De beszeltem a szerzővel is meg a korrektorral is...)
Előzmény: Tova Szilárd (45)
Tova Szilárd Creative Commons License 2001.03.01 0 0 45
Bízzunk benne! A cikkből nem egyértelmű...
Előzmény: ZsB (44)
ZsB Creative Commons License 2001.03.01 0 0 44
Kedves Tova Szilárd,
ez most nem nyert! A hibás szöveg idézet, nyomatékul ott a cikkben a lefényképezett transzparens...
Előzmény: Tova Szilárd (43)
Tova Szilárd Creative Commons License 2001.03.01 0 0 43
Index-címlap:

„A nők megtudják tenni"

Tova Szilárd Creative Commons License 2001.02.15 0 0 42
Általános iskolából emlékezem erre a - logikámnak ellentmondó - kivételre. A szó keletkezése idején a „talpalat" valószínűleg teljesen köznapi kifejezés lehetett; ma már ki hordja suszterájba a cipőjét?
Előzmény: rumci (41)
rumci Creative Commons License 2001.02.14 0 0 41
Nehezet kérdezel. Talán eszembe jut. Tudom, hogy jó filosz nem csinál ilyet, de én csak a bizonyítás eredményét jegyeztem meg, se az adatokat/érveket, se a forrást nem tudom felidézni. (Vigasztaljon az, hogy elég szigorú forráskritikával szoktam olvasni, és ez nagyon meggyőző volt. Persze ez tudom, kevés.) :-(
Előzmény: Tova Szilárd (40)
Tova Szilárd Creative Commons License 2001.02.14 0 0 40
Köszönöm, rumci!
(forrás?)

Az Index javította, dicséretes gyorsasággal.

Előzmény: rumci (39)
rumci Creative Commons License 2001.02.13 0 0 39
Tény, hogy egy t-vel kell írni, de azóta kiderítették, hogy nem talp + al + at + nyi az eredeti felépítése, hanem tényleg a talp alatt álszintagmából ered.
Előzmény: Tova Szilárd (38)
Tova Szilárd Creative Commons License 2001.02.13 0 0 38

Génháború
:
„Talpalattnyi kód"

ez bizony talpalatnyi helyesen...

rumci Creative Commons License 2001.01.30 0 0 37
"korrektornak (lehet, nem mindenki hiszi el, de olyan is van)"
Nem hit kérdése: egyértelmuen látszik, hogy van. Az általam olvasott sajtótermékek közül az egyik legjobb -- nyelvileg. Egyébként nem az egyik, hanem a. (De ez magánvélemény.) Ettôl függetlenül, vagy inkább éppen ezért, kekec vagyok, és kötexem. :-))
Előzmény: ZsB (35)
Kis Ádám Creative Commons License 2001.01.30 0 0 36
Kedves ZSB!
Remélem, Szilárdnak nem is a provokatívség volt a gondja, hanem az, hogy a témacím kicsit sántít magyarul. Vagy egy kötőjel hiányzik, vagy a birtokos szerkezet. Helyesen: "az index.hu hírszerkesztője nem tud magyarul".
Kis Ádám
Előzmény: ZsB (35)
ZsB Creative Commons License 2001.01.30 0 0 35
Én csak szólok az ügyeletesnek (van olyan), címlaposnak (van olyan) vagy korrektornak (lehet, nem mindenki hiszi el, de olyan is van), és ennyi elég is szokott lenni. A topikk címével nincs baj, kellően provokatív... Aki meg szelídebb utakra vágy, próbálja ki az ugyelet@mail.index.hu-t!
Előzmény: Tova Szilárd (34)
Tova Szilárd Creative Commons License 2001.01.30 0 0 34
Nagyon örülök, hogy ZsB olvassa ezt a rovatot, és még a javítást is elvégzi. Azt hiszem, rovat címének „finomítását" nem ellenezné a topicindító sem...
Előzmény: ZsB (32)
rumci Creative Commons License 2001.01.29 0 0 33
Előzmény: ZsB (32)
ZsB Creative Commons License 2001.01.29 0 0 32
jav.
(Ha megtennék a hölgyek-urak, hogy valamennyire behatárolják a kiszúrt hibák helyét, hálára köteleznének...)
Előzmény: Kis Ádám (31)
Kis Ádám Creative Commons License 2001.01.29 0 0 31
Épp most olvastam:
"A felvétel a ... Minisztérium tulajdonában álló - ....- ... Kht. irodahelyiségében készült, és tanulsága szerint a pénzt .... fiához, .... jutatták el. "
A lényeg a tanulság. Rövid u-val. És l-lel.
Kis Ádám
rumci Creative Commons License 2001.01.29 0 0 30
nincs összefüggés a változtatások és a Microsoft site-okat napok óta súlytó kimaradások között
ZsB Creative Commons License 2001.01.17 0 0 29
köszönet
jav.
Előzmény: Agglegény (28)
Agglegény Creative Commons License 2001.01.17 0 0 28
Sziasztok !

A mai nap gyöngyszeme itt :

http://index.hu/tech/ihirek/#28790

" Nem fizet adósainak a Globalstar (...) A Globalstar műholdas telefonszolgáltató felfüggesztette az adósainak való fizetést, mivel készpénzét a működés fedezésére tartalékolja. "

Ez azért egy kissé durva ! Az adós, és az adósság kifejezés felcserélve !

Aggl.

ttaarrllee Creative Commons License 2001.01.03 0 0 27
Most meg így ír:
"Legkevesebb 210 internetes vállalkozás zárta be kapuit 2000 folyamán,"

Elmondom a hírszerkesztőnek mégegyszer, hogy ez magyartalan fogalmazás.

Így kellett volna fogalmaznia:
"Legalábbbb 210 internetes vállalkozás ...

Helló, index-főnök! Nem rúgnád ki ezt a hírszerkesztőt? Szívesen elfoglalnám az ipse helyét!

Értesíts, ha meggondoltad magad!

Kis Ádám Creative Commons License 2000.11.20 0 0 26
Érdekes megoldás, hogy a pocesszor műveleti sebességét az órajel frekvenciájával fejezik ki. Régebben szokásban volt az elemi művelet - pl egy bináris összeadás - elvégzésére szánt időt számlálni. Egyébként teljesen mindegy, mi az elv, amíg a számsor nő. úgy öt éve OKJ-vizsgán volt egy olyan feladat, hogy mit jelent, ha egy processzor 40 Mhz-s. Volt egy frissen érettségizett Puskásos gyerek, az írt róla 2 oldalt. Amúgy elgogadtuk az a választ, hogy (gyors, közepes, lassú) processzor.
Kis Ádám
rumci Creative Commons License 2000.11.20 0 0 25
Miért? Neked nem egy helyben áll a processzorod? :-)
Előzmény: ZsB (24)
ZsB Creative Commons License 2000.11.20 0 0 24
rumci,
kötözködöl! Az autóknak nincs a sebességüket meghatározó, azzal arányos órajelük. A csippeknek meg ugye van.
Előzmény: rumci (23)
rumci Creative Commons License 2000.11.20 0 0 23
„Az új, 1,4 és 1,5 gigahertz sebességű chipek…” – olvasom. Aztán elgondolkozom, milyenek a 60 km/h frekvenciájú autók.
rumci Creative Commons License 2000.11.01 0 0 22
Bocs, a kurziválásba hiba csúszott. Remélem, ez már jó lesz:

Az igaz, hogy nem volt teljesen helyes az állításom (bár nyilvánvalóan önálló szótagisággal rendelkező toldalékokról volt szó, kétségtelen, hogy ezt az előfeltevést nem tettem explicitté), de a tiéd sem az. Egyik sem.
Ha már hátulról kezdtük: az ez, az hasonul a tárgyraghoz, csak nem teljesen, hanem részlegesen: az ejtés ugyanis: eszt, aszt; az viszont kétségtelen, hogy ezt írásban nem jelöljük. (Megjegyzés: én többnyire evvel-avvalt mondok, de kizárólag ezzel-azzalt írok, ugyanígy vagyok a fel-föllel: többnyire az utóbbit mondom, ciszont kizárólag az előbbit írom.
Az előbbihez idézném a szabályzatot, úgy látszik, nem úsztam meg): „Az isten szót gyakran használjuk köznévi értelemben is, illetőleg olyan szövegösszefüggésben, amelyben kisbetűs kezdése a helyes: a görög istenek; Tudja isten, mi lett vele. Az isten szerelmére! [az én kiemelésem] Stb.” (AkH.11/12 160.) A kiemelt példák egyértelművé teszik, hogy mit mond a szabály, az Adj’ isten köszönés egyértelműen ide tartozik. Egész más eset a következő: Adj, Isten, sok boldogságot nekem! Itt a nagybetűs írás a helyénvaló (mellesleg a nagy kezdőbetűnek ez a szerepe meglehetősen fiatal, századunk első felére datálható, Petőfinél istent csak kis kezdőbetűvel találni).

Előzmény: rumci (21)
rumci Creative Commons License 2000.11.01 0 0 21
Az igaz, hogy nem volt teljesen helyes az állításom (bár nyilvánvalóan önálló szótagisággal rendelkező toldalékokról volt szó, kétségtelen, hogy ezt az előfeltevést nem tettem explicitté), de a tiéd sem az. Egyik sem.
Ha már hátulról kezdtük: az ez, az hasonul a tárgyraghoz, csak nem teljesen, hanem részlegesen: az ejtés ugyanis: eszt, aszt; az viszont kétségtelen, hogy ezt írásban nem jelöljük. (Megjegyzés: én többnyire evvel-avvalt mondok, de kizárólag ezzel-azzalt írok, ugyanígy vagyok a fel-föllel: többnyire az utóbbit mondom, ciszont kizárólag az előbbit írom.
Az előbbihez idézném a szabályzatot, úgy látszik, nem úsztam meg): „Az isten szót gyakran használjuk köznévi értelemben is, illetőleg olyan szövegösszefüggésben, amelyben kisbetűs kezdése a helyes: a görög istenek; Tudja isten, mi lett vele. Az isten szerelmére! [az én kiemelésem] Stb.” (AkH.11/12 160.) A kiemelt példák egyértelművé teszik, hogy mit mond a szabály, az Adj’ isten köszönés egyértelműen ide tartozik. Egész más eset a következő: Adj, Isten, sok boldogságot nekem! Itt a nagybetűs írás a helyénvaló (mellesleg a nagy kezdőbetűnek ez a szerepe meglehetősen fiatal, századunk első felére datálható, Petőfinél istent csak kis kezdőbetűvel találni).
Előzmény: hun896 (20)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!