Keresés

Részletes keresés

gabkagabka Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71625

Köszönöm a választ, a légkábel ami bejön az oszlopról ránézésre 10-es alu kábelnek tűnik, a szűk keresztmetszet most az óra után lévő kábel az első kötődobozig, ami max 3 m lehet.

Előzmény: Peter atyuska (71624)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71624

Ha a meglévő vezetékek megfelelnek az igénynek akkor nem, ha cserélni kell föleg a légkábelt akkor szabványosítás ami nem csak dobozt jelent.

Előzmény: gabkagabka (71622)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71623

Tudtommal a rendelet nem változik, de ha légkábeles a hálózat a szolgáltatás bekötése is légkábeles de ha valaki ragaszkodik a földkábelhez az már fizetős, ezt a nemrég elfogadott új üzletszabályzatok alapján teszi meg a szolgáltató.

Előzmény: napalm. (71621)
gabkagabka Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71622

Érdeklődni szeretnék, hogy e-on területen ha teljesítmény növelést szeretnénk kérni 16 amperről 32-re, persze amikor a lakás hálózata is megfelelő lesz hozzá, akkor lehet-e használni a már meglévő fa villanyóra dobozt vagy köteleznek a szabványos műanyag doboz használatára? Mert kb 2-3 m szakaszon kellene kicserélni a mostani óra után lévő vezetéket vastagabbra, a falban lévő védőcső keresztmetszete elég lenne a vastagabb vezetékhez.

 

Mert ugye ha nem muszály, akkor nem vésnénk szét a falat, meg gondolom nem két forint az új doboz sem.

napalm. Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71621

Földkábel bekötésnél (a mérőig) már tényleg fizetni kell az E.onnak július 1.-től?

Eddig mintha 15 méter ingyenes lett volna.

Atomantiii Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71620

Vagy még arra gondoltam, hogy veszek egy lakáselosztót C sínnel és akkor a bejövő 4-es vezetéket rákötném WDU 6-os sorkapocsra, míg a többi elmenő WDU 4-esről menne tovább és a másik ágát áthidalnám vezetékkel.

 

Mindez átmenetileg lenne így, míg le nem cserélik a mostani áramszolgáltatós kismegszakítót 32 amperesre, mert akkor le lennének cserélve kismegszakítókra a WDU sorkapcsok.

 

Mivel most nem sok értelmét látom a dolognak, hogy vegyek kismegszakítókat, amiket úgyis le kell cserélni nagyobb teljesítményűre, amint meglesz a teljesítmény növelés.

Előzmény: Atomantiii (71619)
Atomantiii Creative Commons License 2016.10.19 0 0 71619

7 db érvéghüvelyezett sodrott vezetéket hogyan lehetne szakszerűen összekötni kötődobozban?

 

Ebből van egy bejövő vezeték, ami 4-es keresztmetszető, ez ágazik el 2 db 1,5-essel, a többi 2,5-es.

 

Van 5 modulos Wago hozzá, mennyire szabályos az, ha 2 db Wago-t áthidalok 1 rövid 4-es vezetékkel és akkor lesz 8 kötési pontom?

 

Vagy a 2 db 1,5-es vezetéket tegyem közös érvéghüvelyre, illetve a 2-2 db 2,5-est is közös érvéghüvelyre és akkor kiadná 1 db 5-ös Wago is.

King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71618

3 db egyfázisú FI relé alkalmazásának előnye, hogy ha pl. egyik relé leold, akkor a másik két fázison levő eszközök még kapnak áramot."

 

Ez igaz. Én csak egy alap megoldásra irtam amit irtam

 

Láttál villamos tervrajzot a munkárol?

Előzmény: norbi.sz_80 (71615)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71617

Mi van 3 fele osztva? Persze minden nulla a nullasinre van kötve,igy van jól

A bejövő nulla, nevezzük PEN-nek a PE/földelés sinre van kötve majd az ÁVK-ba és azon keresztül a nullasinre ahova minden áramkör nullája is jön

Előzmény: norbi.sz_80 (71615)
Szirty__ Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71616

"Akkora baj ez egyébként???"

 

Addig nem amíg nincs valami gond.

 

De akkor senki nem érti majd, hogy ki volt az az idióta aki a valami miatt a 20 percenként lekapcsoló ÁVK-ra tette a világítás áramkört is :)

 

Előzmény: norbi.sz_80 (71607)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71615

Na igen, viszont itt 3 fázis van...

 

Egy háromfázisú FI relét kell alkalmazni, ha a villanyóránál a nullavezető nincs rögtön háromfelé osztva, hanem egy közös sínre van kötve a ház összes nullája. (Ha közös nullázásnál, 3 egyfázisú relét szerelnénk be, azok a második fogyasztó bekapcsolásakor leoldanának.)
3 db egyfázisú FI relé alkalmazásának előnye, hogy ha pl. egyik relé leold, akkor a másik két fázison levő eszközök még kapnak áramot.

Előzmény: King_of_Giants (71613)
Teaway Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71614

„az előfizetési díjat módosítja a fázisszám?”

 

Nem mondhatom azt, hogy nem.

Előzmény: Echtelion (71601)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71613

ha már kifizetted a melót az gond, ha nem akkor magyarázd el nekik hogy hol kössék át és hogyan

Nem hinném egy villanyászrol sem hogy valamely kötődobozban egyesiti a világitást a dugaljakat

 

Alaphelyzetben elég egy ÁVK/Fi a bejövő mért fővezetékre, de adott esetben több is alkalmazható, pl. emletenként vagy beltér, szabadtér, jakuzzi, gőzkabin

Előzmény: norbi.sz_80 (71610)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71612

Én direkt mondtam az illetőnek, hogy nem az számít, ha kell 100m-el több vezeték/cső/stb.

 

Legyen jó a rendszer... Mindenből többet vettem, a jobb minőségű kismegszakítókat, a minőségibb dobozokat, stb.

 

Ha jobban értenék hozzá, megcsináltam volna én... Sajnos nem értek annyira hozzá, viszont szeretnék tudni/megtudni egy-két dolgot, hogy mit, hogyan lenne célszerűbb/jobb beköttetni, ha azt sem úgy akarja csinálni a szerelő...

Előzmény: ötfelezős (71611)
ötfelezős Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71611

Még a nagyon takarékos időkben is úgy csinálták, hogy legalább egyik szoba világítása és a másik szoba dugaljai legyenek csak egy áramkörön.

Előzmény: King_of_Giants (71609)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71610

Jaa, igen, az elosztónál megoldható lenne szerintem... De mivel én nem értek annyira hozzá, így nem én terveztem meg... Azt mondták, így jó lesz...

 

Viszont így utólag kiderült, hogy a Fi-relé - Kismegszakító dolgot nem egészen tisztán csinálná/vagy nem jól értettem, amit mondott...

 

Ezért kérdezem, hogy elég fázisonként, vagy áramkörönként kell a Fi-relé??? Szeretnék tisztában lenni vele, és a jobb módon beköttetni (ha nem úgy akarná csinálni)...

Előzmény: King_of_Giants (71609)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71609

Nem akkora

csak

a konnektorokat 16A-re szokás biztosítani, mig a világítást nem

Azonkívül ha lemegy a villany egy helyiségben akkor egy ideiglenes világítást sem lehet bekapcsolni ott. Jöhet a hosszabbító vagy zseblámpa

 

Mi az hogy ujra kell csövezni és húzni?

Feltételezem, még ha egy áramkörre is van kötve, a vezetékek kijönnek az elosztóig, elég lenne ott átkötni a konnektor és a világitás vezetékeket

Ha nem igy tervezték, akkor nem tervező volt aki csinálta

 

Anno az egybenyiló szobák világitását is külön áramkörre raktam, hogy valami fény mindig legyen ha gond van

Előzmény: norbi.sz_80 (71607)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71608

Köszi!

Látszik hogy inaktiv vagyok már, nem haladok a korral

Max a sajátomat fogom felújítani tavasszal ha odakerülök

Előzmény: ötfelezős (71604)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71607

Sajnos igen... Nem én csináltam, vagyis nem én terveztem meg, és már csak úgy tudnánk különválasztani, ha kiszedjük az egészet, majd újrahúzzuk a csöveket, vezetékeket...

 

Akkora baj ez egyébként???

Előzmény: 2Bálint (71605)
Horyzeli01 Creative Commons License 2016.10.18 -1 0 71606

A 3 fázisú gép 200e Ft-tal lett volna drágább, inkább bővítek 7 Ampert az egyik fázison

Előzmény: Zs:) (71594)
2Bálint Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71605

komoly, hogy világítást és dugaljakat egy áramkörre tetted?

 

Előzmény: norbi.sz_80 (71603)
ötfelezős Creative Commons License 2016.10.18 0 1 71604

De bocs, le van írva a konnektor:

áram-védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítő védelmet kell biztosítani – a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára

Előzmény: King_of_Giants (71599)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71603

Előzmény:

 

A helyzet a következő: (3 fázis van)

 

1. fázis:

- 1. kör - 2 háló + nappali (világítás + dugaljak) + erkély (világítás + 2db dugalj)

 

2. fázis:

- 1. kör - konyha villanytűzhely

- 2. kör - konyha világítás + dugaljak

- 3. kör - fürdőszoba + mellékhelyiség (világítás + dugaljak + elszívó)

 

3. fázis:

- 1. kör - garázs (világítás + dugaljak) + pince (világítás + 2db dugalj) + kintre 2db dugalj

- 2. kör - mosókonyha (világítás + dugaljak + gázkazán)

 

Ahogy gondolkodom, a 3. fázisnál változtatnék picit, ami így nézne ki:

3. fázis:

- 1. kör - garázs (világítás + dugaljak) + pince (világítás + 2db dugalj) + kintre 2db dugalj + mosókonyha (világítás + dugaljak)

- 2. kör - gázkazán külön vezetékpárra, ha valami lenyomná a biztit, és nem vagyunk otthon, a fűtés nem állna le (ha csak nem a 3. fázist nyomja le, de azon a részen elvileg nem lesz olyan, ami menne, amikor nem vagyunk otthon, mint pl. hűtő, fagyasztó - ezek a 2. fázison lesznek)

 

Jobb ez így, vagy nem sok értelme van, maradjon az első változat???

 

Még egy kérdés... Az áramkörökre külön-külön tegyünk Fi-relét, vagy elég/megfelel, ha fázisonként teszünk Fi-t? Van valami előnye/hátránya egyik/másik megoldásnak?


THX

 

 

Előzmény: norbi.sz_80 (71571)
Echtelion Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71602

Na most két (több) butaság is lehet a terveimben, amit már én is látok. Egyrészt, hogy most épp egy egyfázisú indukcióst néztünk ki (vagy 2×16), de ez később lehet 3 fázisú, szóval tán készülni lenne érdemes erre (más potenciális 3-fázisút nem tudok elképzelni lakásba...).

Másrészt meg a 1.5kW-os bojlerkát 10A-es éjszakaival lehet táplálni? Itt talán több tartalék kellhet?

 

Köszi még egyszer!

Előzmény: Echtelion (71601)
Echtelion Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71601

Sziasztok!

 

Emeletes tégla társasban kell ELMŰ bővítést kérnem a megszaporodó fogyasztók miatt. Elvileg a felszállók már fel vannak újítva, szóval onnantól kell piszkáltatnom.

 

Méretezéshez kérnék tanácsot.

Jelenleg 1x25A nem vezérelt van bekötve.

 

A következő nagyfogyasztók lesznek:

  • ind. főzőlap (7,2 kW-os)
  • mosógép
  • mosogatógép
  • villanysütő
  • légkondi (kisebb elég lesz, 2,5 kW talán)
  • bojler (elvileg 1,5 kW-os)

Ezen túl a szokásos kisebbek, világítás 5 helyiségbe,

 

A bojlerhez, ha lehet, vezéreltet kérnék. (Azért "ha lehet", mert nem tudom, társasházban mit engednek akár a lakóközösség, akár az ELMŰ. Szerk: Másik emeleten látok egy lakáshoz több órát, elektronikus fogyasztásmérőt, szóval gondolom lehet.)

Azt olvastam, hogy terveztetni akkor kell, ha egy fázison 32A fölé mennék igénnyel. Terveztetés alatt se tudom, pontosan mit értettek, azt is tisztázhatnánk, de nálam elkerülhető.

Én úgy gondoltam, hogy L1  25-->32, L2 16 + 10 vez.-re kérném bővíteni, ez két fázis, bár ha jól sejtem, így nem tipikus, inkább 3 egyenletesebben terhelt fázist szoktak tervezni. Mi az irányadó ilyenkor? És számít-e egyáltalán?

Mert ha jól vettem ki a leírásból, Amperenként számolják a bővítést, az, hogy hány fázist használok, nem számít.

Valamit az előfizetési díjat módosítja a fázisszám?

 

Majd aztán ha ez meglesz, a lakáselosztót is kicserélném. Erről majd később, nem akarok túl sokat kérdezni egy kommentben.

 

Köszi a válaszokat!

King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71600

Emlékeim szerint 80w-osak is voltak, de jellemzően közvilágításban

Előzmény: QuantumSingularitas (71598)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71599

Olvastam

Igen , új szerelés volt

A kommentedet viszont elvonatkoztatva értelmeztem, mintha bárhol is le lenne irva, kiemelve a konnektor

Nem, nem darabonként fi-vel védve gondoltam :)

Előzmény: Zs:) (71593)
QuantumSingularitas Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71598

Lehet hogy létezett más W számú is de mindenhol 40W-s láttam csak beszerelve.

Előzmény: ötfelezős (71592)
Zs:) Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71597

:)

 

Viszont a szövegkörnyezet úgy szólt, hogy ezekre a dugaljakra van téve, amazokra nincs téve, erre írtam, hogy minden dugaljra kötelező a FI relé.

 

És hogy a másik kiegészítést is lereagáljam, ezt írta a kérdező: "felújítás miatt teljes lakás átvezetékelés + korszerűsítés" ahol ugye mi az előírás...

 

Szóval értem én, hogy gőzgép, de mitől megy? :)

Előzmény: ötfelezős (71596)
ötfelezős Creative Commons License 2016.10.18 0 0 71596

Szerintem ő a beírásodat úgy értelmezte, vagy ezen alternatív értelmezési lehetőségre kívánt rámutatni , hogy minden dugaszolóaljat elé külön FI-relé kell.

 

Én meg úgy, hogy minden dugaszolóaljat FI-relé által kell, hogy védve legyen.

 

Hja, a kommunikáció. :)

Előzmény: Zs:) (71593)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!