Keresés

Részletes keresés

foxrudi Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113371

Igen,zavarosodás,kozmaolaj,fémes törés...

 A reggel belinkelt oldalakon OLYAN SZÉPEN LE VAN ÍRVA MINDEN!

Előzmény: Berzeg (113368)
Hurkafej Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113370

És hány fokos így az alszeszed? Nekem legutóbb a mirabolán volt eléggé kifacsarva, 15 fok körüli alszesszel, és valóban az utópárlatot elválasztani nehezebb volt, korán jött...

De a túl alacsony alkoholfokú alszesznek tudom be ezt, mert akkor az utópárlat elnyúlik tudtommal.

Előzmény: Törölt nick (113346)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113369

Mivel a narancs illóolajtartalmú és az könnyen átdesztillál.

Előzmény: Törölt nick (113365)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113368

Tapasztalatodat elfogadva, hetek múlva valami kiválik, jelzem, hogy biztosan nem gyümölcshús foszlányok. Legfeljebb akkor, ha áthabzás történt.

Biztosan a kozmaolajok, észterképződés stb. témakörben kell keresni a magyarázatot.

Előzmény: foxrudi (113366)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113367

Lehetséges, hogy túl érzékeny vagy az adott (fazékíz, főttíz) illatra.

Módszereid teljesen elfogadhatóak számomra is, bár nem ez a lényeg.

Ne feledd, hogy az aromát adó anyagok, hogy mikor milyen minőségben jelennek a párlatban igen kevés leírás van, vagy nincs is. Tapasztalatom szerint amikor már csak víz jön a hűtőből, még abban is vannak, lehetnek jellegzetes aromák. Talán ezért is szerencsés a cefrét 0-ra főzni.

Előzmény: Törölt nick (113361)
foxrudi Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113366

  " A többi esetben meg azért nem az alszeszbe teszem, mert a főzésnél a gőzzel bekerül a párlatba valami nagyon finom eloszlásban gyümölcshús, ami kezdetben észrevehetetlen, de hetek múlva kiválik, szűrni, fejteni kell, ami plusz munka és veszteség. Ez különösen a körtére igaz. " 

   Hogy mik vannak!

  Akkor a narancs az egyedüli ami nem m megy át a párlatba ha alszeszbe rakják?

 Annak idején én is próbálgattam efféle megoldásokat,s nem tapasztaltam átpárolódó gyümölcshúst a pálinkába,pedig körtéből szokott lenni a legtöbb nedűm.

 Én inkább más okokból keresném a zavar okát!A körte huncut!

  Vannak még furcsa dolgok!:-) 

 

Előzmény: Törölt nick (113365)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113365

Attól függ...

Narancsnál például az alszeszbe teszem, mert így hozza ki jobban az aromát, mintha a cefrébe tenném, nyári almánál viszont a cefrében hozza ki jobban. (pár napig bent van a cefrében, forrásnak is indul, így széndioxidképződés is van, de nem jelentős, viszont zavaró. Úgy oldom meg, hogy vagy melegvizet töltök az üstbe, ha úgyis hígítani kell (almánál gyakori), vagy ha elég híg, nem zárom le a melegítés kezdetén az üstöt, s ha már langyos, kevergetem, és szájjal kifújom a felszabaduló széndioxidot.. Lehet hogy hülyeségnek tűnik, megértem... de bevált.

Kajszinál egyáltalán nem csinálom, ott tovább tartom lezárva a kész cefrét, tapasztalatom szerint jobban kiadja így az ízeket, illatokat.

A többi esetben meg azért nem az alszeszbe teszem, mert a főzésnél a gőzzel bekerül a párlatba valami nagyon finom eloszlásban gyümölcshús, ami kezdetben észrevehetetlen, de hetek múlva kiválik, szűrni, fejteni kell, ami plusz munka és veszteség. Ez különösen a körtére igaz.

Nem teljesen kiforrott technika, lehet még finomítani rajta....

Előzmény: Figyelget (113364)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113364
"... mikor már majdnem leforrt a cefre, adok hozzá egy fél vödör (kb az egész cefre 5%-nak megfelelő) friss gyümölcsöt, ami már nem fog leforrni, de szintén tapasztalat, hogy olyan illatokat tudok így kihozni főzéskor ami a teljesen leforrt cefrében már nincs meg."
Ez mennyiben ad más végeredményt,mint ha az alszeszbe tennél gyümölcsöt,annak tisztázásakor?
Előzmény: Törölt nick (113360)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113363

Jobban értelek mint gondolnád...:)

Előzmény: Feeriba51 (113354)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113362

Csodálkoznál ha tudnád mennyi mindent megpróbáltam, de az eredmény nulla. Nem tartom lehetetlennek, hogy megoldható, s van is rá megfelelő módszer. Van néhány magánfőzde, nemzetközi hírnévvel, azaz nem csak helyi versenyeken kapnak aranyérmet, hanem nemzetközi szinten. Olyan pálinkáik vannak, hogy érthető a 25 ezer Ft-os átlagár, de tőlük csak annyit lehet megtudni, hogy különleges eljárással, bonyolult eszközökkel dolgoznak. Talán ők tudják, de akár tudják, akár nem, nem fogják elárulni.

Előzmény: tec504 (113356)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113361

Az a baj, hogy ha valakinek a pálinkájában megérzek egy egészen gyenge fazék ízt, akkor 100 emberből 99 nem is érti  miről beszélek, mert szerintük nincs annak a pálinkának semmi baja.

Előzmény: Berzeg (113359)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113360

Feribához hasonlóan kísérletező alkat vagyok. Szeretem magam ellenőrizni amit lehet. Namármost aki ilyen típusú ember az tisztában van vele hogy nagyon jó eredménynek számít, ha húsz kísérletből legalább egynek látja valami hasznát, de mivel számára ez nem munka, hanem szórakozás, nem sajnálja az időt és az energiát.

Rendszerem sajnos nincs, de a kísérletezés két fő irányba mutat. Az egyik nyilvánvalóan a jobb minőség elérése, a másik pedig, hogy ezt a lehető legolcsóbban érjem el, mert az anyagi eszközeim meglehetősen behatároltak.

Tehát nem nevezném rendszernek, de leírom hogyan készítem most a pálinkát. Van némi eltérés az általánostól, de csak néhány részletben.

A cefrekészítés megfelel a standard szabályoknak, annyi eltéréssel, hogy nem használok pektinbontót, csak kivételes esetekben, s ha tehetem élesztőt is csak egyszer. Ez azt jelenti, hogy ha van forrásban lévő cefrém, akkor az új hordóba ebből teszek néhány kanállal, s erre kerül a friss gyümölcs, de nem egyszerre. Az új, beoltott hordóba a végleges mennyiség kb tíz-15 %-át teszem, hozzáadok arányosan cukrot, hagyom rendesen beindulni, s ha már félig leforrt, akkor töltöm fel teljesen. Mindezt azért, mert tapasztalataim szerint, így jelentősen lecsökken a cefrézés ideje. Ja, majdnem elfelejtettem... mikor már majdnem leforrt a cefre, adok hozzá egy fél vödör (kb az egész cefre 5%-nak megfelelő) friss gyümölcsöt, ami már nem fog leforrni, de szintén tapasztalat, hogy olyan illatokat tudok így kihozni főzéskor ami a teljesen leforrt cefrében már nincs meg.

Maga a főzés ugyanolyan mint bárhol. A cefrét egy 50 literes edényben főzöm, a tisztázást meg egy 15 literessel. A cefre főzése fatüzeléssel, a finomítás jól szabályozható elektromos fűtéssel történik. Eltérés csak az előpárlat elválasztásának módjában van, de ott sem mindenkor, csak ha úgy érzem a befektetett plusz idő megéri a lehetséges eredmény miatt.

Nem tudok semmiféle tudományos magyarázatot adni, megvédeni sem amit másképp csinálok. Ez évtizedek alatt alakult így, saját tapasztalatok alapján. Kezdetben a szüleim módszerével főztem a rossz pálinkákat (azt sem tudtam akkoriban, hogy rosszak a pálinkáim), aztán fokozatosan áttértem a standard módszerre, aztán elkezdtem kísérletezgetni, s jelen pillanatban a fent leírtakkal tudom a legjobb eredményt elérni.

Előzmény: Berzeg (113348)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113359

Javaslom tegyetek félre abból a bizonyos 60 fok körüli frakcióból, amely szerintetek fazék(főtt)ízű, és kóstoltassátok meg adott alkalommal akár egymással is.

Előzmény: tec504 (113356)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113358

Csak az egyensúly a cefrében szobahőfokon talán száz év alatt állna be (ha meg nem romlana közben), forralva meg elég neki egy fél nap.

Előzmény: Berzeg (113357)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113357

Én úgy vélem ezen folyamatok ilyen körülmények és koncentrációk között egyensúlyi folyamatok.

Előzmény: öreg_néne_b (113349)
tec504 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113356

Az én rendszerem is ilyen, 60 foknál vagy kicsivel alatta jön a fazék -íz, -szag, viszont ezzel párhuzamosan még finom gyümölcs illatok is vannak. Ha létezne ibooja által említett aroma mentő módszer az engem is nagyon érdekelne.

A cefrét én is kifacsarom szinte nullára, az alszeszt 25 fokosan teszem oda. 

Előzmény: Törölt nick (113346)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113355

Azt azonban elárulhatnád nekem, hogyan tudtad megnézni a Feribá51 nick név alatt beírt hozzászólásaimat????

 

Feriba51 életműve:

http://forum.index.hu/Search/searchUserArticle?u=786973

Előzmény: Feeriba51 (113352)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113354

Egy nagyon érzékeny pontomra tapintottál, ami az idézeteket illeti.

Egyszerűen felháborítónak tartom, amikor valaki idéz valamit és én meg esek le a székről ámulatomban. Így tűnik a hozzászóló okosnak.

Nem jó ez így, ha idézünk, akkor jelezni kéne, ne plagizáljunk.

 

Egy több hónapig tartó levelezésem alkalmából jöttem rá arra, hogy tulajdonképpen én idézetekkel hadakozom. A "pálinkazseni" csak összevágott dolgokat innen-onnan én meg vért izzadva, kínlódva próbáltam megmagyarázni az elképzeléseimet.

Inkább vállalom azt, amikor valaki azt írta egyik hozzászólásában, hogy "ezek légből kapott elméletek, honnan szedted?" Úgy van ezek tényleg légből kapottak:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (113326)
sogi01 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113353

                                                 vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (113256)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113352

Szia Pálinkás Alex!

 

Nem kellett volna ennyit kutatni, hisz nemrég is leírtam ezeket.

Engem az birizgált, hogy azt írtam volna, hogy finom a pálinkám, pedig azt írtam, hogy az én pálinkám csak is "büdös és ihatatlan" lehet.

Hát ez zavart:-))))))

 

Azt azonban elárulhatnád nekem, hogyan tudtad megnézni a Feribá51 nick név alatt beírt hozzászólásaimat???? Esetleg visszatérni a régi nick névhez lehetséges????

 

A vizes rongy keveset tud emelni az alkoholfokon. Nagyon fontos, hogy belső akadályt is biztosítsunk a csőben (spirál, horpadások,...) Ezzel valósítjuk meg azokat a "mikrotavacskákat" amiket az alulról jövő gőz újramelegít és létrejön a rektifikáció.

 

Nem a vastagabb rongy a jó, szerintem, mert az szigetel is. Vékony rongy, feszesen 10 cm hosszan tekerve egy csepegőnek, két végén szépen leragaszt szigszalaggal. Természetesen ráragad, de nem is kell eltávolítani csak nagyon ritkán, esetleg szezononként. Egy-két főzés után ez a textília telítve lesz kicsapódott ásványi sókkal, ami porózus marad és jól betölti a rá bízott szerepet.

 

Na, legyél Te is fekete bárány, ha már ennyire akarod:-))))

Jó nedűt.

 

Előzmény: Pálinkás Alex (113331)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113351
Azért ez is megérne egy tesztet ugyanabból a cefréből.
Előzmény: Berzeg (113345)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113350
Alighanem itt félre értés esete forog fenn.Öreg néne írta,hogy nem cél,sőt hiba lenne az összes kozmaolaj eltávolítása.Magam is így gondolom.Erre írta Körte51 azt hogy:"Legyen benne a lehető legtöbb,csak ne legyen opálos." Az adott cefrében lévő kozmaolajról beszélünk.S szerintem ez nagyon találó,így mégegyszer(többször is :-) ) átgondolva.
Előzmény: Berzeg (113328)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113349

Azért hidrolízis is létezik, elegendően hosszú főzéssel az észterek elbonthatóak, illetve másmilyenek keletkeznek. (A legtöbb illatanyag észter.)

Előzmény: Berzeg (113345)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113348

Azt hiszem sokat fogunk még beszélgetni.

Amiket írsz így látatlanban nehezen elemezhetők, mert a rendszeredből részletek vannak kiragadva. Ismerni kellene az egészet. 

Ha gondolod ide írhatsz: nograd@mgyk.hu

Előzmény: Törölt nick (113347)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113347

jav.:

....A gyakorlatban 60 foknál elkezdem a folyamatos mérést....

Előzmény: Törölt nick (113346)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113346

Eszem-tököm megáll...

Lázálmomban sem jutott volna eszembe, hogy nem lebunkózást kapok érte.

Mindenesetre köszönöm, tényleg jólesett....:)

Így már le merek írni még valamit.

Az utópárlatról.

Persze az is szaglással megy...

Szóval nekem egyáltalán nem sikerül az utópárlat elválasztása 40-45 foknál, még 50 foknál is ritka, a legtöbbször 50 fok felett kell elválasztanom, általában 55 foknál, de volt már példa 60 fok közelire is. Nem tudom az okát, lehet talán azért mert nagyon kifacsarom a cefrét, általában 2-5 fok között állok meg.

A gyakorlatban 60 foknál elkezdem a mérést, s innentől már nem merem a középpárlathoz engedni, folyamatosan mérem, s a mérőcsőből öntöm a középpárlathoz amíg meg nem jelenik a fazékszag. Az edénycsere azért kell, hogy még véletlenül se menjen bele egy csepp sem a fazékszag megjelenésekor.

A dilemmám a következő. A vége felé ugye rohamosan esik az alkoholfok, tehát nincs nagy mennyiségi veszteség, de az aromaveszteség jelentős. Amikor megjelenik a fazékszag, akkor még olyan erős, a gyümölcsre jellemző illatok vannak a párlatban, hogy fáj a szívem értük. De a legkisebb fazékszag is annyira irritál, hogy kénytelen vagyok kidobni az egészet.

Ha lenne valami használható módszer arra, hogy megmentsem az aromákat, úgy hogy elválasztódjon a fazékszagtól az egy megváltás lenne.

Eddig bárhogy próbálkoztam, eredménytelen maradt.

Szóval az utópárlati elválasztással gondjaim vannak, és még soha senkitől nem hallottam, hogy ilyen magas alkoholfoknál állna meg.

Előzmény: Berzeg (113344)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113345

Egy zárt rendszerben történő forralás nem jár semmiféle aroma veszteséggel.

Ne feledd ha a gőz nem távozik a rendszerből az a mi szempontunkból zárt.

Előzmény: körte51 (113342)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113344

Köszönöm a leírást, amikor először olvastam több napja átsiklottam felette, de most alaposan utána gondolva azt kell mondanom megoldottad a desztillációs szétválasztás alapvető módszerét. Illetve igen jól alkalmazod a gyakorlatban. A Te rendszeredben a jobb elválasztást a kis mennyiségű hő közlése biztosítja, a lassú gőzképződéssel. A rendszer legmagasabb pontjától a páracső lefelé lejt, tehát itt már a gőz összetétele nem változik, mint az emelkedő páracsőben, ami a megfeleő deflegmációt biztosítja. A Te rendszered lényege a lassú forralás, a deflegmátor maga az üst teteje, sisakja. Itt arra kell ügyelni, hogy a hőhiány miatt le ne álljon a desztilláció folyamata.

Tehát: kis hőközlés-rövid páracső és ahogy a többiek csinálják, s Te is az előpárlat után, nagyobb hőközlés-emelkedő, hosszú páracső.

Előzmény: Törölt nick (113340)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.09 0 0 113343

Egy fenét...

Sőt az előpárlat mennyisége kb. a felére csökken.

Nem kell kipróbálnod, de ha egyszer mégis megteszed, visszavonod ezt a hsz-ed. De ne emelkedő, hanem lejtő páracsővel csináld, ha elszántad magad, emelkedővel nem működik.

Előzmény: körte51 (113342)
körte51 Creative Commons License 2015.08.09 0 0 113342

Nem tudományosan megközelítve. Brutális aroma vesztéssel jár egy hosszas forrás ,vagy forrás közeli állapotban tartás. Nem próbálnám ki magamnak. Természetesen sok sikert hozzá!

Előzmény: Törölt nick (113340)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!