Keresés

Részletes keresés

bvedono-Szömörce Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25681
nyugi lányok:) versenyre kell a baba, de jó lesz a papír alapú is:))
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25680
Édesem, szerintem Te sokkal idealistább vagy, mint a tanár... de szép dolog másokról jót feltételezni.. :D (pl. a szülőkről: jaj, az nagyon szép lenne: este ül a család a kandallónál, anya öltögeti mosolyogva a babát, apa meg nagy lexikonokkal az ölében (keble áttüzesül és arca felpirul..) magyarázza a csillogó szemű, figyelmes fiacskájának az a csodás időszakot, amikor MAGYARNAK lenni tényleg jelentett valamit..) szerinted??
Előzmény: Camea (25677)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25679
... miért lenne ecet szaga? ;) A büdös húst is ecetes vízzel szagtalanítják. :o)))
Előzmény: Kaoka (25678)
Kaoka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25678
Nem kell mosógépbe rakni. Öblítés után szárítás vasalás és kész. :) Nem lesz ecet szaga.
Előzmény: pági (prücsök) (25676)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25677
... kikről szólnak a reformkor idején született irodalmi alkotások? ;)
Előzmény: Törölt nick (25674)
pági (prücsök) Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25676
Kao,
Köszi. És még egy kérdés: Kimossam az anyagokat még1x géppel, hogy ne legyen ecet szaguk? Hogy szokás?
Tizenéves koromban festettem utoljára ruhát és nem emlékszem. :)

További kérdés: Ki tudja hol lehet kb. 50x50 cm-es szegett géz darabot venni (kb. mint az orvosi)?
Blanka etyeki kezes-lábosos kendőjéből elment a szín az első mosás után, most meg beleraktam az első vízbe és rózsaszín helyett piros lett. Én naiv...
Gyógyászati segédeszköz bolt lehet a megoldás?

Reformkori baba témában én az öltöztetős papírbabára szavazok. Tessék tanítónénit jobb belátásra bírni! Én imádtam az öltöztetősöket. Nemrég meg is találtam egy adagot nagymamámnál. Még hurkapálca is volt a hátulján bábozáshoz.
Előzmény: Kaoka (25659)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25675
Így van... mert őket tanítják a suliban... történelem és irodalom órán. :o) Valószínű ezért adta a tanár a feladatot, hogy egy kicsit mélyebben bele lehessen ásni.... jó feladat egyébként, mert ha a szülő is komolyan veszi, akkor nagyon érdekes a téma, és nagyon jó dolgokról lehet beszélgetni közben.
Előzmény: Törölt nick (25674)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25674
De a reformkorról azok jutnak eszedbe, aki azt csinálták, nem? És az nem a Mari meg a Jóska volt.. :)
Előzmény: Camea (25668)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25673
JULISKA ELBUJDOSÁSA  

Töredék

 

Egyszer egy kis leány[*] mit tett fel magába?
Azt, hogy ő biz' elmegy széles e világba,
Elbujdosik messze, a határon végig,
A mező párkányán leboruló égig,
Túl a három nyárfán, a tanyákon is túl.
Fele sem bolondság, mert már épen indúl;
Látszik, hogy korántsem tréfa volt a terve;
Szegénykét, vajon mi indíthatta erre? -

 

Hát bizony gyakorta megesik, nem újság
A gyerek-szobában az ily háborúság:
A fiú vagy lányka tisztjét megfeledi:
Papa megdorgálja s a mama megfeddi,
Sőt, ha nagy a vétség s nagyon rossz a gyermek,
Az se hallatlan, hogy valakit megvernek,
Azzal kényszerítik a maga javára,
Melynek egy-két könnycsepp nem olyan nagy ára.

 

A mi kis lányunkat vereség nem érte:
De fájt neki a szó s megneheztelt érte;
Félreül duzzogni, csinál képet, hosszút,
Töri fejét nagyba, mikép álljon bosszút.
Mellé sompolyog a cicus, vigasztalja,
Dorombol egy nótát, a kezét is nyalja:
De a keményszivű elveri a macskát,
Orrára nyomintván egy goromba fricskát.

 

Jön az ebéd sorja, csörög tányér, kalán:
Ez a kis haragost megbékíti talán?
Ó dehogy! akármint terítnek, tálalnak:
Ő még arra sem néz, elfordul, a falnak.
Majd összekeresi, ami csak az övé,
Szép rendetlenségbe köti mind együvé;
Nem marad ki semmi, vele megyen a báb:
Lesz kivel az úton beszélni legalább.

 

Akkor megcsókolja szüleinek kezét,
Búcsúzik örökre; nem használ a beszéd;
Anyja szépen kéri: "Ugyan hova mennél?
Hol hálnál az úton? mit innál? mit ennél?
Ne menj el galambom! ne menj el virágom!
Ki lesz akkor az én kedves kis leányom?
Ha te engem itt hagysz, ugyan hova legyek?"
Gondolá a rossz lány: azért is elmegyek.

 

De az édes apja komolyan így szóla:
"Már fiam, ha elméssz, nem tehetek róla:
Itt van egy fehér pénz a nagy útra, tedd el;
Erre sem vagy méltó önnön érdemeddel."
Fanyalogva nyúlt a kis leány a pénzhez,
Otthon maradásra szinte kedvet érez;
De örökségét már kiadá az atyja,
Egy szó kellene csak: szóval sem marasztja.

 

Elindult világra, de az utcaajtónál egy kutyát látott,
s nem mert világra menni.
A. J.

Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25672
... és a Széchenyit és a Kossuth-ot kellene öltöztetni, hogy rögzüljön az arcuk... :o)))
Előzmény: Camea (25671)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25671
Öltöztetős baba az OK, az nekem is bejönne.... odapakolnék nekik egy csomó ruhát mindenféle stílusban és öltöztessék reformkorba, tehát válogassák ki, ami oda passzol. .... meg ilyesmi.... én bírnám. :o))
Előzmény: Törölt nick (25669)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25670

Ááááh, a képgyűjtés snassz.... azt jobb gyerekek maguktól megcsinálják! ;))

De most már kiváncsi lennék, hogy milyen tantárgyhoz, milyen műhöz kapcsolódik tényleg a feladat!

Előzmény: Törölt nick (25667)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25669
Az ilyen agyborult pedagógusnak nem biztos, hogy tetszene..

Szömörce, kérd meg az anyukát, hogy menjen be a tanárhoz, és kérje el tőle az általa készített prototípust, fotózza le, mert ezt NAGYONNAGYON szeretném látni!!!

Camea, szerintem az öltöztetős baba nem túlbonyolítás.. a babavarrás 10 évesen tudod magadtól is, milyen szintű.. édes, de abban semmi reformkort idéző nem lesz.. Viszont rajzzal, papírral, 2D-ben még textillel is már elég ügyesek ahhoz, hogy a jellegzetes részleteket kiemeljék.. S ha már filozófiai szinte akarjuk terelni a témát, jellemző, hogy a KÜLSŐSÉGEKKEL akarják megidézni a kor szellemét...

(Én még emlékszem, a rajztanárunk általánosban milyen lelkesen énekeltette velünk a kommunista indulókat, volt ott lábdobbantás, vörös kendő lengetés, vivátolás.. éreztük is, milyen jó nekünk, hogy építhetjük majd nemsoká mi is a nagy szocializmust... :DDD)
Szóval Gábor Áron rézágyújával meg Kossuth Lajos kalapjával is lehetne ilyen érzéseket előhozni... csak jó tanár kellene hozzá...
Előzmény: Camea (25666)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25668
Szerintem ott csúsztunk meg, hogy a reformkori festményeken szép hosszú ruhákban vannak a hölgyek kis kalapkákkal... meg nemtom, de ezek a képek a nagyon kevés városi művelt rétegről készültek. Magyarországon akkor még nem voltak nagyon városok.. és főleg nagyon kievés volt a művelt ember, hiszen - többek közt - éppen ezért akartak "újítani"... a népnél (falvak, mezővárosok lakói) akkor jön a népviselet... hiiiiidddddd el nekem! :o))) Az kell! :o)))
Előzmény: Törölt nick (25667)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25667
Ah, aranykor.. :D

Szerintem ne szálljatok el, gondoljatok bele, egy KABÁTOT, szűk nadrágot még a szülőknek is nagyon nehéz megvarrni (még nekem is az lenne!, vagyis az.. magyarázat később...), nemhogy egy gyereknek!!!

Ha a tanár magyarkodni akar, miért nem azt kérte, gyűjtsenek képeket, vagy valami????!!

Reformkori öltöztetős babák középtájt...
Előzmény: Camea (25663)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25666
Amúgy kinél van a Rózsa Sándor baba? Ő pl. kimondottan jó lenne! :o))
illesreka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25665

Szerintem a március 15-éhez kapcsolta!:-)))

4. osztályosoknak kell??? Ők tarthatnak kb. most a refomkornál az olvasókönyvben...

Előzmény: Camea (25664)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25664
... hja... és érdemes megnézni a tankönyvet, hogy mihez kapcsolta a tanár a feladatot... művészettörténet, irodalom, rajt, történelem.... lehet, pl. hogy egy vers valami tulipánosra emlékszem... akkor az kapásból tud inspirálni. :o)
Előzmény: bvedono-Szömörce (25662)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25663
Nem kell túlbonyolítani... értem a pedagógust. Végülis az egésznek az értelme, hogy a mai népi - népművészeti kultúránknak a reformkorban keresendő a gyökere. Akkor ébredt tudatára/magyarságára a magyar. :o)) (Aztán, hogy most milyen tudatokat élünk, az más kérdés.... de azt, hogy erre a gyerek rájöjjön, ahhoz ismernie kell azt, amikor még magyar akart lenni a magyar. :o))
Előzmény: Törölt nick (25661)
bvedono-Szömörce Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25662
Én is, ez a szülőnek feladat, nem a gyereknek.. no komment.
Előzmény: Törölt nick (25661)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25661
Én azt hittem, ez csak vicc..

Amit javasolnék: tégy a gyerek elé egy képet az akkori divatról, nyomtassatok ki valahonnan egy emberi test körvonalat, kartonra vele, a gyerek rajzolja meg ffivá, vagy nővé- a kép alapján megfelelő hajviselettel, aztán csináljatok belőle öltöztethető babát (alak felsőtestét körberajzolni, egy kicsi ráhagyás, és rárajzolni a kabát részleteit stb.. ) a kis fülecskéket se felejtsétek el. Ha nagyon turbózni szeretnétek a dolgot, kasírozzatok különféle textileket a papírra (csizmának filc vagy bőr, ruhának vászon, kis darab szőrme gallérnak, pici gombot, gyöngyöt gombnak, fülbevalónak...) Ne legyen túl kicsi, hogy a gyerekkezek is tudjanak vele dolgozni.

Ja, és ne felejtsétek le a kokárdát! :D
Csókoltatom a pedagógust!
Előzmény: bvedono-Szömörce (25649)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25660
Mennyi idős? Simán a pigotta baba jó hozzá... csak kicsit kissebben. :o) De amúgy a babád vard körbe Te... (sőt akár az egész osztályét bevállalhatod)... ők meg tömik és felöltöztetik...  Ha elejétől fogva a varrást is ő csinálja, el fog menni a kedve, amire a lényeghez ér. :)
Előzmény: bvedono-Szömörce (25658)
Kaoka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25659
Na akkor fazékkal együtt indulás a kádba elkészített hideg ecetes vízhez. Fakanállal felemelni és jól lecsúrgatni az anyagról a vizet, aztán mehet az ecetesbe. Utána pár perc múlva simán addig öblíteni amíg tiszta lesz a víz. A festékes vizet nem kiönteni és hígitani, hanem mehet bele a másik anyag, de az kisebb legyen kb. a másik fele. És addig ismételheted, amíg van szine a víznek. kb. 3-4x. Így egy adag festékből több árnyalatot nyerhetsz. Majd mutass képeket, hogy sikerült. :)))
Előzmény: pági (prücsök) (25651)
bvedono-Szömörce Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25658
köszi szépen:)) megpróbálom nekik először elmagyarázni, hogyan kell babatestet varrni, aztán majd a többit:)
Előzmény: Camea (25657)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25657

Próbálom összerakni amit művtöri tanultam annak idején... nem voltunk önállóak, ugye még monarchnia volt... és a reformkor hozta az önállósodási törekvést, ezért mindenben a magyarságunkat, a nemzetiességünket próbáltuk erősíteni és felszínre hozni...  szerintem bármelyik mai magyar viseletet megnézitek, az alapján megcsinálható. Én ezt tenném, de persze utána néznék a történelmi és művtöri alapoknak, hogy beszélgetni is tudjak közben a gyerekkel.... ;))

... szerintem a pedagógus is ezt várja általános iskolában.

Előzmény: Camea (25655)
illesreka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25656

Szóval ezt:

 

 

Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25655

Hjaaa... gyerekek, bocsiiiii! Mekkora gyerekek?

Nah... szóval a romantikát tanulját ezek szerint. Reformkor...  a "népnek" (nem az úri népnek), akkor jött az erősen magyaros, nemzeti viselet... jól emlékszem? .... akkor viszont a hagyományos fehér blúz, húzott szoknya, alsószoknya, piros szalag a hajban...  vagy konty... 

a férfiaknak a zsínóros mente, csizma... nadrág. Igen, a lány baba mindenképp megcsinálható.

Előzmény: bvedono-Szömörce (25649)
illesreka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25654

Nem normális, de nagyon kreatív, és sok-sok szülőt megmozgat! Ilyen is kell néha!:-)))))))))))

 

Szerintem ezt a fajta "kabátot" viszonylag egyszerű megcsinálni, akár filcből is...

 

Úgyis a gombok adják a jellegét!

Előzmény: bvedono-Szömörce (25649)
bvedono-Szömörce Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25653
vmi tutoriál vagy minta? neten tartjuk a kapcsolatot az ismerőssel , így nem tudom megmutatni neki.
Előzmény: Camea (25652)
Camea Creative Commons License 2010.02.25 0 0 25652
Nah...cóval... én cicis babát csinálnék.... és felül egy szűk felső.... alul bő szoknya... hátul kicsit hosszabb (mármint a szoknya)... feltűzött haj... és tennék bele színes pihe-tollat... vagy kis kalapka pihécskével... :o))
Előzmény: bvedono-Szömörce (25638)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!