Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113405

Az étolaj csak akkor habzik, amikor a hőtől károsodott. Ez a pálinkafőzésnél nem fordul elő.

Előzmény: Pálinkás Alex (113404)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113404

Ne étolajat. Az jó a rántott húsnak.

Kérdezd meg az asszonyt, hogy volt-e már olyan, hogy sütötte a rántott húst és habzott az olaj.

Az olajban is habzásgátló van, hogy ne habozzon. Emiatt a habzásgátló miatt öntenek bele sokan étolajat.

Inkább habzásgátló.

 

Biztonsági szelep jó ha van.

Én nagyon vidéki módon oldottam meg.

Van egy hőmérőm és parafa dugóval tömítettem, rögzítettem. Ha nagy lenne a nyomás, akkor a laza parafadugót lövi ki és ömölne ki a gőz.

 

Az egyik ismerősöm átfúrta a sisakját és tett bele egy gyenge szelepet. Ha belefújtam a csőbe teli tüdővel, akkor kioldott.

 

Fő a biztonság! Tegyél be legalább egy biztonsági szelepet, egy hőmérő dugót, egy akármit, mert ha ez robban, akkor bizony ott állunk leforrázva, szétnyílt főzővel, beterített cefrével és csak káromkodunk, hogy kárba veszett a pálinka és még ott van két cefrés hordó és szégyenszemre mehetünk a szomszédhoz, hogy adja már ide a főzőjét mert a mienknek technikai problémája adódott  :).

Előzmény: Jozso27 (113397)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113403

Az ép, sértetlen (fúrás nélküli) befőttesüvegbe rendeltetésszerű használat esetén forrásban lévő lekvárt öntünk (jóval 100 fok felettit) és nem emlékszem olyanra, hogy eltört volna közben.

Előzmény: Pálinkás Alex (113402)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113402

Az jó kérdés, hogy most ez Thumper vagy nem Thumper.

 

A thumper aljában víz van. A pára csöve belemegy a vízbe, ezáltal a víz kicsit lehűti és kicsapódnak a víz molekulák, az alkohol pedig tovább megy.

 

A thumperben viszont nincs réztöltet.

 

Amit én szeretnék, az egy befőttesüveg, amibe réztöltet van, és a gőz megtörik, a víz kicsapódik, ezáltal erősíti a lefolyó pálinkát.

 

Ki szeretném próbálni azt, hogy ha az utópárlat fokát felerősítem, akkor milyen íze lesz.

 

Elméletem szerint, ha egy réztöltetes kis tartályt ráteszek az üst tetejére, akkor az nagyban erősíti a szeszfokot.

A flegma vagy visszacsorog az üstbe,....... vagy..... benn maradna a tartályomba.

Mire az utópárlathoz érek, addigra a réztöltetes defi,  mivel megtelik az alja flegmával máris thumperként üzemel.

 

Előre bocsátom, hogy én a kisüsti kétlepárlásos magyar hagyomány szerinti pálinkafőzés támogatója vagyok!

 

De annak nincs sok értelme, hogy az utópárlatot lefőzzük harmadjára is, (főleg előpárlattal együtt) és élvezzük az ízben vegyes utópárlat alkoholját.

Energia pocséklás.  (Még én is ezt teszem.)

 

 

Az amcsik a thumperral a szeszt erősítették amennyire csak tudták. Aztán érlelték mert ihatatlan volt.

 

Célom egy olyan defi, vagy pisztóriusz, vagy torony, vagy thumper egy kis átalakítással, ahol a réztöltetek a tartályon belül vannak, törik a gőzt, és erősítik a szeszfokot. Főleg a főzés vége felé.

 

Réztölteten van a hangsúly. 

Azért üveg, mert nem tudok réz gömböt hajtogatni, savállót hegeszteni és szeretném látni, hogy mi is zajlik bent valójában.

 

 

Ha valaki meg tudna nyugtatni, hogy ha megfúrok egy befőttes üveget, vagy teszek rá egy csoda lapkát-kupakot, akkor az nem robban szét 100 C fokon, az nagyon jó lenne.  :)))

 

 

 

Előzmény: Berzeg (113373)
norennord Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113401

Köszi mindenkinek a válaszát.. Akkor elsö körbe a kb 2 decit vissza rakom a hütőbe és áteresztem 5 mikronos papír szürön..

csalitos Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113400

   Pedig a babnak, főleg a stokerájnak van olyan jó tulajdonsága, hogy tömi a kuka szelepjét.

   Minden jót.

   Józsipapa  ;-)

Előzmény: zsuzska60 (113392)
Jozso27 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113399

Köszönöm a választ, az a baj, hogy nekem egyfojtába jönn helyenként a gőz, nem csak meg emeli. Arra gondoltam nem elég erős a leszorítás és így a tömités nem biztos megfelelő szigetelést. Ezért szeretnék bele valami biztonsági szelepet, hogy még véletlenül se robbanjon

Előzmény: barkócza (113396)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113398

Az utolsó mondathoz: mindenki maga felelősségére készíti el a berendezését és használja.

De nem tudod kontrolálni a habzás mértékét. S hallottál már a forráselmaradásról? Ez is előfordulhat pl tisztázás alkalmával. Lehet, hogy tízévenként egyszer, de ha pont nálad....

Első a biztonság!

Előzmény: zsuzska60 (113392)
Jozso27 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113397

én is a sisak felső részére gondoltam,már csak az a kérdés mekkorát :) Tudom, hogy hábzás ellen habzásgátló vagy étolaj, a tulnyomás ellen akarom védeni a készüléket

Előzmény: Berzeg (113395)
barkócza Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113396

Ha így pöfög, akkor valami baj van.

 

1. A felcsapó (felhabzó) cefre el-eltömíti a páracsövet, jobb is ilyenkor, hogy nincs erősen leszorítva a sisak, egyébként akár robbanhatna is.

 

2. A hűtőben "kontra" van, pang benne a kicsapódott párlat, el-eltömíti a hűtőt.

 

3. Ugyanez a páracsőben, csak a visszafolyó flegma panghat valahol.

 

4. Végül a cefrébe sem árt néha forrkövet rakni, lehet, hogy nem forr egyenletesen a cefréd.

 

Házi pálinkafőzőknél egyáltalán nem javasolható az erősen rögzített sisak, jobb, ha a hibás működésből adódó esetleges túlnyomás megemeli, mintha robbantaná.

Előzmény: Jozso27 (113383)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113395

Ez nem áthabzás elleni szelep. Az áthabzást nem akadályozza meg. A túlzott nyomásemelkedés ellen véd, így próbálva megakadályozni az apparát felrobbanását. Úgy vélem a sisak felső részén jó helye lehet.

Előzmény: zsuzska60 (113392)
csalitos Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113394

   No látod? Most én is úgy jártam mint te. Előbb járt a kezem, mint olvastam. Vettem észre, hogy leesett nálad a tantusz.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: hal65 (113293)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113393

Akkor se légy ilyen szigorú, jó?

Előzmény: öreg_néne_b (113391)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113392

Ez az áthabzás elleni szelep, ez érdekelne engem!

Hol is kellene elhelyezni?

Nyilván minél feljebb, hogy ne tömje el a hab, ugye....

-szerintem bonyolítjátok a dolgot, oda kell figyelni inkább.

Előzmény: Berzeg (113379)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113391

Sogi minden reggel belinkeli az alapvető tudnivalókat.

és:

"TISZTELT LÁTOGATÓ, MIELŐTT BÁRMIT KÉRDEZNÉL, LÁTOGASS EL 
ERRE AZ OLDALRA"

Előzmény: Berzeg (113388)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113390

Nem vagyok nyomási szakember, de ismereteim szerint a lefújó szelepnek a legalacsonyabb értékűt kell választani. Néhány tized atmoszféra túlnyomásút. De a szakemberek majd megírják pontosan.

Előzmény: Jozso27 (113383)
foxrudi Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113389

Tedd fagyasztóba egy fél napra,majd (pl:kávéfilteren)szűrd át.Meglátod nem lesz opálos a hűtőben sem.

Előzmény: norennord (113385)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113388

Ne légy ilyen szigorú.

Sztorizás, beszélgetés közben sem mondjuk azt, hogy az alábbi történetet 2012. december 31-én elmeséltem, emlékezzetek vissza.

2. pont Ne tedd hűtőbe, felesleges, mivel az ajánlott fogyasztási hőfok: szobahőmérséklet.

Na nem a mostani, hanem 18-22 C-fok. Így most azért egy kicsit csak  be kell tenni a hűtőbe mégis.

Előzmény: öreg_néne_b (113386)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113387

Egyértelműen kozmaolaj kiválás.

A kozmaolajok oldékonysága , láthatóvá válása hőmérséklet és etilakohol töménység függő. Minél hidegebb a pálinka és minél kisebb a szeszfoka kevesebb kozmaolajat tart oldatban, így a többi kiválik.

 

Ha visszamelegszik szobahőfokra ismét tiszta lesz.

Vagy hűsdd le az egésze 0 és -5 C-fok közé és így szűrd át. Ezzel csökken a kozmaolaj tartalom.

Előzmény: norennord (113385)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.10 0 1 113386

Két tennivalód van.
1. Olvasd el a minden reggel betett okosságot.

2. Ne tedd hűtőbe a pálinkát.

Előzmény: norennord (113385)
norennord Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113385

Üdv mindenkinek..

 

Tegnap délután letisztáztam a kajszi barackot majd vissza hígítottam sz.királyi vízzel 48 fokosra.

maga a pálinka szép víz tiszta lett.

Na most fogtam magamat ezután és kb. 2 decit belaktam a hűtőbe és azt vettem észre hogy az opálos lett!

mi ennek az oka és legfőbb képen mit lehet kezdeni vele..?!

nem találkoztam még ilyennel.. és nekem az a furcsa hogy maga a pálinka szobahőmérsékleten nem opálos!

csalitos Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113384

Mondtál te is most egy okosságot, mert úgy e, valamit kell mondani, csak azért, hogy mondjak valamit. Az észrevételed első részéhez egy kis adalék. Hogyan is kezdjük?

Netalántán úgy, hogy hideg vízzel feltöltjük a kozmás olajleválasztót.... Vagy nem? Szerintem meg még kéne hozzá két akna, minden aknához egy-egy kanyargós (tubifex szerű) cső, mert így túl egyszerű.

Előzmény: hal65 (113277)
Jozso27 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113383

na ez a nyomás érdekelne :)
Eddig úgy használtam hogy körbe van nyomva a sisak tömitőanyaggal és ilyen papircsipeszekkel volt körben lefogatva 10 helyen, de most mikor főztem a meggyet és tisztáztam nagyon pöfögöt a sisak körül és valószinüleg sok pálinkám kárba ment így. Ezért döntöttem valami masszív leszorításon.

Előzmény: Berzeg (113379)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113382

Nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást.

Ezt meg nem kell kétszer mondani:  

Egy kísérlet lehetne, hogy az utópálatot 5%-ra hígítani (mintha cefre lenne) és így indítani egy finomítást. 

Barackom már nem lesz az idén, s amit félretettem utópárlatot, az az ep-vel összeöntve éppen a napokban derítettem porzselatinnal egy itteni hsz-re hallgatva (teljesen korrekt), de a körténél megpróbálom és be is számolok róla. Minimum négyfajta körtepálinkára van esélyem.

Előzmény: Miklós1 (113375)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113381

Ez a lényege a házi főzésnek.

Kívánom, hogy minél gyakrabban éld át ezt az érzést!

Előzmény: Törölt nick (113380)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113380

Tulajdonképpen bármi lehet, de odafigyelek a cefrére a főzésre, talán túlérzékeny is vagyok a szagokra, illatokra. Ha meg így is kozmaolaj kerül a pálinkámba, akkor eléggé elcsodálkoznék. Láttam már hetek múlva megjelenő kozmaolajat, ez más. S csak akkor jelenik meg, (jobban mondva jelent meg annak idején), ha valami puha húsú gyümölcsöt tettem az alszeszbe. De mindegy is hogy mi, nem alkalmazom már azt a módszert, s így nincs is ilyen gondom. 

valamikor elég sokat eljátszottam az alszeszbe tett gyümölcsökkel, váltakozó eredménnyel.

Ahogy ma csinálom az egy véletlennek köszönhető. Egy közeli rokonomnak nyaralás közbejötte miatt nem sikerült lefőznie a cefrét (nyári alma volt), megígértem, hogy én majd lefőzöm. gyakorlatilag kész volt a cefre amikor elutaztak, másnap látom, hogy jó adag friss gyümölcs van belekeveredve. Káromkodtam, s felhívtam azzal, hogy ha már elb@szta a jó cefréjét, mégis mit csináljak. Mert nem tűnt jó ötletnek egy kész cefrét kevergetni valami kevés leforrnivaló miatt, széndioxid minimális, jó eséllyel oxidálódik a cefre, több a kár mint a haszon. Azt mondta főzzem le. Eléggé elment a kedvem, de lefőztem, aztán egész jó pálinka lett belőle, olyan friss almaillattal elegyítve.

Na akkor kezdődött el ez a játék a cefrével, s mivel jobbnak tűnt mint amit addig csináltam, fokozatosan áttértem.

Hosszú történetek ezek, meg aztán jó ha valaki otthonosan mozog az apró különbségek világában, de nem tartom szentírásnak amiket leírok. Azt sem gondolom, hogy jobb pálinkákat főzök az átlagnál, csak egy biztos. Rosszat nem főzök.

S van még valami. Ha évente legalább egyszer megtörténik az, hogy minden összejön, s az isten és a párt is úgy akarja, meg olyan az évjárat és még szerencsém is van, s ezek összesítése képen egy olyan adag pálinkám keletkezik, aminek megkóstolása után a jó ízérzékkel rendelkező és jó pálinkákat főző valamelyik ismerősöm azt kérdezi:

- Hogy a k...a életbe tudtad ezt ilyenre csinálni?

, akkor milyen jó érzés, azt mondani lazán, hogy

- Ezt? Mit szólnál, ha a jobbikból kínáltalak volna.....?:)

Azért ez persze ritkaságszámba megy, s megvan az a hátránya, hogy pillanatok alatt eltűnik, mintha valami varázsló a varázspálcájával megsuhintotta volna.

Előzmény: Berzeg (113368)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113379

A vizzáras üstöknél is kicsit rögzítik a sisakot talán ráfordítós zárral. De ha pl tömítős a sisak és lecsavarozzák, mindenképpen szükséges egy megfelelő nyomásra nyitó biztonsági szelep, az esetleges áthabzás miatti eltömődés miatt.

Előzmény: Jozso27 (113377)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113378

Köszönjük az információt. 

Ami azt sugalja, hogy úgymond az utópárlatban, vagy az utópárlat után is van élet az aromák számára.

Talán az lehet az oka, hogy egyes aromaalkotók forráspontja magasabb, mint a cefre, vagy a víz forráspontja és ezek így a desztillálás vége felé a vízgőzdesztilláció szabályai szerint jönnek át. Tehát javaslom kipróbálni egyszer az un. utópárlat frakciókban való gyűjtését amíg van benne alkohol, s utána is gyűjteni egy frakciót, amikor látszólag csak víz desztillál át.

Előzmény: Miklós1 (113375)
Jozso27 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113377

én is erre gondoltam, de akkor miért nem ajánlják hogy fixen le legyen csavarozva a fedő?

Előzmény: Berzeg (113376)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.10 0 0 113376

A pálinkafőzéskor nincs, nem lehet túlnyomás, csak a légköri nyomás jelentkezik. A rendszer nyitott!

Előzmény: Jozso27 (113374)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!