Keresés

Részletes keresés

King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72219

Haver végigjárta a házat. Pincében egy villanyradiátor dugója beleégett a konnektorba. Kiszedte és hurrá, vissza lehet kapcsolni a FI relét

 

Ezek szerint a tegnapi FI is jó volt

Pár olvtárs felvetette, hogy akkormost öröm bódottság?

 

Nade csak felmerül a kérdés

Miért okoz ilyen gondot ha a nulla összeér a földeléssel esetleg a fázissal, lekapcsolt bejövő fázis mellett/ellenére?

Előzmény: King_of_Giants (72216)
cucu Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72218

Ugye, hogy ugye?

Előzmény: King_of_Giants (72216)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72217

Teszem hozzá, nincs szomszéd, illetve távoli csak! Egyedül álló ház Leányfalun egy hegytetőn.

Előzmény: King_of_Giants (72216)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72216

No , térjünk vissza az én kommentemhez

A vadi uj fi relé működött egy napig és most hivott a haver hogy lekapcsolt és nem tudja visszakapcsolni

Bejövő méretlen lekapcsolva, tehát a villanyóránál, minden kismegszakitó lekapcsolva

Mondom kösd ki a fázist és a nullát a fi elmenőjéböl

OK vissza lehet kapcsolni

Kösd be a ázist

Vissza lehet kapcsolni

Kösd ki  fázist és kösd be a nullát

Lekapcsol, nem lehet visszakapcsolni

Mondtam,  húzzon ki minden elektromos készüléket a konnektorokbol még az éjjelilámpákat is.

 

Persze a fix bekötésüek gondot okozhatnak, ahol a nullát igy nem lehet leválasztani

Akkormost???

 

 

 

Egy szintes ház, tehát nem olyan mint az elöbbi olvtárs esete, hogy közben máshol működő fogyasztók vannak

 

Előzmény: King_of_Giants (72156)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72215

Ezért kell mindig máshogy is körbekérdezni.

Előzmény: Törölt nick (72213)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72214

Most már szórakozd végig módszeresen mindenhol, minden oldalsarj-ágon. Ha van pl. a kutyaházban fotocellás mozgásérzékelő ami szintén rá van kötve a házra, azt se felejtsd ki!

Előzmény: Törölt nick (72205)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72213

Bocs :) Mindez azért sikerült így, mert ugye nyilván nem tudhattam a megoldást, s a kiépítés alatt-ot természetesen a tetőtérre értettem - miközben igen, volt már egy teljes üzemelő rendszer a földszinten. Igen, te mondtad is, emlékszem, hogy kell lennie fogyasztónak a rendszerben. Én kötöttem az ebet  karóhoz, hogy nem volt - pedig dehogynem - alul. Ezért bocs, de hát ezért laikus a laikus, vállalom :) Tényleg rengeteget tanultam tőletek, én örülök, hogy feltettem itt ezt a kérdést, jó fejek vagytok, köszi.

Előzmény: King_of_Giants (72211)
ötfelezős Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72212

Az emberi kommunikáció hatásfoka szakemberek szerint 5 %. :)

Előzmény: King_of_Giants (72211)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72211

Innen indultunk

'a kiépítés alatt is fennállt, amikor semmi fogyasztó nem volt még jelen.'

 

Szép lassan csöpögtetted az infot, én meg egy napja tökölök hogy lehet ilyen

:)

Előzmény: Törölt nick (72208)
0l0 Creative Commons License 2016.11.19 -1 0 72210

Lényegre törő megfogalmazás, bár az egyes ponthoz hozzátartozik, hogy az ilyen esetben megvalósuló leoldás sem bizonyító erejű, hogy a FISS megfelel a gyártó elgondolásainak (érzékenység, lekapcsolási idő), csak annyi válik bizonyossá, hogy van olyan hibaáram, ahol lekapcsol. Ezt inkább Borla kedvéért mondom, Te nyilván tudod.

Előzmény: ötfelezős (72206)
0l0 Creative Commons License 2016.11.19 -1 0 72209

Jó látni hogy van néha olyan vitás kérdés, ami ilyen kulturáltan és konszenzussal rendeződik. :-)

Előzmény: Törölt nick (72208)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72208

Hát igen, de én (mi) eddig csak a tetőtérben, mint önálló rendszerben gondolkodtunk, pedig le is írtam, hogyan kapcsolódik a már korábban meglévő rendszerhez. Szerencsére egy fórumtárs rájött, hogy ez tulajdonképpen egyetlen rendszer. S így már nekem is világos, félig laikusnak. Köszi mindenkinek a téma kapcsán született hsz.-eket, én legalábbis sokat tanultam belőle, s ami a lényeg, immár tudom, hogy a rendszer helyesen működik. Köszi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (72207)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72207

Tehát mégiscsak voltak üzemelő fogyasztók a nulla-föld összekötési pont után.

Előzmény: Törölt nick (72205)
ötfelezős Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72206

Nyugodtan, de alvás közben is észben tartva, hogy:

1. Ha a védővezetőt és a nullavezetőt összeérinted, és lecsap, akkor a szerkezet a gyártó elgondolásai szerint működik

2. Ha nem csap le, az viszont nem jelenti azt, hogy nem működik

 

Előzmény: Törölt nick (72205)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72205

bazzz .... :) oakkor ott a pont :) - hát prsze, hogy az alsó szinten van fogyasztó, nem is egy, ami folyamatosan megy, a készenléti állapotú motyóktól a fagyasztóládákig, van rendesen. Hát persze! A rákötés módja miatt a fenti hálózat nem más, mint a lenti egy oldalága. Akkor, ha más hozzáértők is úgy látják (én csak egy elvárható hétköznapi szintig szakértem), akkor úgy lehet, a kérdés meg van oldva és tényleg nyugodt lehetek, rendben műxik így ... (?) {nagyon remélem :) }

Előzmény: ficere50 (72204)
ficere50 Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72204

Én így látom: abszolút normális, hogy ha a nullát és a védővezetőt összeérintjük és az ÉV leold, de CSAK AKKOR, ha valahol van üzemelő fogyasztó, ami a nulla-vezetőn feszültségesést eredményez a védővezetőhöz képest. Ez mindenütt így működik. A kérdés az, hogy az épület alsó szintjén ilyenkor van-e egyetlen fogyasztó üzemben (?), mert eddig én csak azt olvastam, értettem, hogy csak a tetőtérben nincs semmi a rendszeren.

Amennyiben alul, a mérőhely után, a közös nullán bármi is üzemel, az a nulla-potenciált "felhúzza" arra a szintre, ami a tetőtérben már elég egy védővezető felé történő hibaáramnak...

Tévednék?

Előzmény: Törölt nick (72199)
Malaguszti Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72203

Ja.. akkor azért jönnek elő a giliszták a földből, mikor a szomszéd hegeszt :))))

Jó hosszú telkünk van az utcafront felé, leások két jó földelést megnézem mennyi áram folyik erre...

:)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72202

Szerintem ebben a házban átmenetileg ki kellene iktatni (áthidalni) a FI relét és a nullvezetőn több helyen is megmérni a (nulla-föld összeérintésekor) folyó áramot  egy kb 1 milliamperes érzékenységű árammérővel (és nem egy akciós kínai lakatfogóval :)

Talán még jól mérhető feszültségkülönbség is van, ebben az esetben könnyebb/gyorsabb a nyomozás, mint több helyen megbontani a rendszert az áramérésekhez.

Előzmény: Törölt nick (72199)
Hans70 Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72201

kettőt üzemeltünk be egy időben ,és mind a kettő ugyanezt csinálja. Az egybe építettek jól működnek. 

Előzmény: cucu (72194)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72200

A házban eddig is volt védőföldelés kiépítve, s eddig is az óraszekrényben volt a nulláról elágaztatva. A tetőtér "hozzáadásakor" nem történt más, mint egyszerű csatlakozás a meglévő rendszerre. Ez megtörténhetett volna a már működő rendszer bármely pontján, de műszakilag adta magát a helyzet, hogy a régi mérőszekrényben történjen meg a rákötés. Nulla és védőföld vonatkozásában a már meglévő nulla+védőföld csomópontra kötve, illetve onnan ugyanúgy két vezetékkel menve fel a tetőtérbe, mint ahogyan elmegy onnan nulla és védő az alsó lakrészbe.

Előzmény: Törölt nick (72199)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.19 0 0 72199

Na még egyszer: van egy ház, egy létező rendszer. Óraszekrényben a bejövő nullából szétválasztott nulla-védőföld ágakkal. majd ezek és a fázis felmennek a tetőtérbe. tetőtérben szekrényke kismegszakítókkal, ev relével. Az ezt követő rendszerben a nulla és a védőföld összeérintése az ev leváltásával jár. Nincs itt szó fázisról. csak arról a két vezetékről, melyek nem messze még egy pontban vannak, galvanikusan összekötve. Fogyasztó sincs a rendszerben, akkor is csinálta, már a kiépítés szakaszában. Úgy derült ki, hogy fázis sem volt, kismegszakítók lent, folyt a szerelés, s egy 3 eres vezeték együttes méretre vágásakor a szerszám ugye kontaktot csinált az erek között. Ekkor lett "felderítve", hogy a nulla és a védőföld nem szeretik egymást. Fázis nem kell hozzá. Az ev relé 3 fázisú amúgy, értelemszerűen a 3 fázis és a nulla vezető megy át rajta, minden új (volt 8 éve, amikor készült).

Előzmény: SZ-B50 (72191)
0l0 Creative Commons License 2016.11.18 -1 0 72198

Nagyon érdekes jelenség ez. A rajz elsőre kicsit nehezen áttekinthető volt, de azért meg lehet érteni.

Az most nem is világos, hogy a felvetésbeli eset milyen közegben jelentkezik, de mivel én alapvetően magánházas viszonyokból indulok ki és ő is ilyenre utalt, közben megpróbáltam lerajzolni olyan körülményeket, melyekre talán SZB-50 gondolhatott. Akár más áramút is lehet, de ez egy a lehetséges verziókból, viszont ebben a formában csak akkor lehetséges, ha maga a PE vezető már az N-től szétválasztása után kerül leföldelésre valahol. Ez lehet megerősítőnek szánt földelés is, vagy egy akármilyen földdel érintkező PE-vel is összekötött test.

A nyilak a szomszédból visszafolyó nullától vezetnek a PEN vezető felé, különböző áramutakon, de nyilván a teljesség igénye nélkül, csak azt rajzoltam le, ami egy szemléltetéshez szükséges...

Nyilván a konkrét áramok arányának alakulása sok valós tényező függvénye, és az áramutak ennél sokkal bonyolultabban alakulnak, de talán gondolatébresztőnek alkalmas.

Előzmény: Törölt nick (72197)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72197

Ez így van!

 

Egy esetben nem, ha a lakáselosztóban van EPH kötés a Fi relé előtt centikkel.

 

Ilyet nem tesznek olyan esetben sosem, ha az épületben külön ki van építve a teljes védőföldelés EPH hálózata, mert akkor az élület szintű EPH kötéspont és a lakásoknál lévő összekötések miatt a harmadik behúzott vezeték egy értelmetlen magaspotenciálú "másodnullaként" működne, mely üzemi áramot 50%ban vezet le kb, és felesleges is külön, hisz csak az összekeresztmetszetet növeli, mivel minden lakásban, és az épület elosztóban is össze lenne kötve a nullával.

 

Igy viszont pontenciálkülöbség van minden lakásban a két vezető közt, mert a távoli összekötési ponttól mintegy szondaként hozza az EPH vezető az ott fennálló (jó esetben roppant alacsony, földelőnyárshoz közeli) potenciált, rajta jelentős üzemi áram nem folyhat sosem.  

Miközben a nullvezető potenciálja a lakásokban máris voltokkal magasabb, hisz az összes levezetett üzemi áramok által az átmeneti (kötési) és huzalellenálláson eső feszültség emeli azt.

 

Ennek eredményeképp, jelentős hurokáram indul meg a fi után összeérinve a kettőt, szélsőséges esetben valóban le is oldhat a fi relé.

 

 

Előzmény: SZ-B50 (72191)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72196

H és G tarifához kellenek a telepítői iratok amiket alá írogat, ha előre megcsinálja akkor beszerelik. A vezérelt esetében meg nem szoktak foglalkozni azzal van e rajta fogyasztó.

Előzmény: Csuklósbusz (72175)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72195

Tulajdoni határok döntenek, az adott ingatlanrész tulajdona a társasházi fővezetéktől történő leágazástól, vagyis ha vésni kell akkor az ő költsége.

 

Villamos energia törvény, szolgáltatói üzletszabályzat, és MSZ 447:2009 szabvány. Kivételek:

- társasházi közgyűlési határozat

- az adott társasház műemlék védelem alatt ál és a szakhatóság nem engedélyezi

- helyi védelem alatt áll és helyi szakhatóság nem engedélyezi

- műszakilag nem megoldható vagy aránytalanul magas költséggel járna (márvány borítás vagy egyéb olyan borítás felület kialakítás aminek szakszerű helyreállítása jelentős költséggel jár)

 

A mérőhelyet csak akkor kell kirakni ha az 50% meghaladó műszaki tartalmi változás következik be, ilyen a mért és méretlen vezeték csere, 1F-3F módosítás, vagy új mérés H vagy B vagy Geo tarifa létesítése új mérőhely kell létesíteni.

 

Ha felújítják a társasházat és építészeti műemlék vagy egyéb jogalap nem engedi a külső elhelyezést akkor kikerülnek, vagy egyedi vagy csoportos formában.

Előzmény: ZiBorg (72176)
cucu Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72194

Ez hiba állapot.

Éveken át jól működő mozgásérzékelős reflektor egyszer csak ugyan ezt kezdte csinálni. 

Aztán kiégett... ezért nem csinálja.:)

Előzmény: Hans70 (72188)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72193

Holnap rákérdezek egy tesztre, hogy akár a teszt gombra , akár egy fázis-föld próbalámpára működik-e.

Előzmény: Lacivill (72157)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72192

Mi folyik hol vissza?  Mutass már be egy ilyen skiccet!

Előzmény: SZ-B50 (72191)
SZ-B50 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 72191

A fázisvezető árama nemcsak a nulla vezetőn folyik vissza a trafóhoz, hanem a párhuzamos földeléseken keresztül is. Ezért még a szomszédok fogyasztásának egy kis része is átmehet a fi reléden.

Előzmény: Törölt nick (72167)
horex Creative Commons License 2016.11.18 -1 0 72190

Ne túlozzunk!

Az hogy mennyire sűlyesztik be a csövezést függ a vakolat vastagságátol, lehet a téglát meg sem kell vésni, bár kevés ilyen hely van. A lényeg, hogy nem előirás a téglába sűlyesztés

Olyan falazatot még nem láttam ahol megrepedt volna vagy átszakadt volna a fal a véséstöl egy  folyosón

Nem 10-es a  téglafal a folyosó felé jellemzően, mert ott mennek a felszálló csövezések is.

Szerintem nyerne a társasház a bíróságon, de marhaság ezért perelni

Szólni a tulajnak, az meg elvakoltatja, glettelteti és lefesteti, nem egy nagy pénz lehet

 

Előzmény: ZiBorg (72189)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!