Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113569

brrr...

A lányom időnként kap aromásított pálinkát az ügyfeleitől. Persze tagadják, hogy aromás lenne, de egyértelműen az. A hideg ráz tőle....

Előzmény: naivkezdo (113567)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113568

de mitől nem romlott meg?

Előzmény: Törölt nick (113565)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113567

mehet bele valamilyen aroma...:)))

Előzmény: Törölt nick (113566)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113566

Végeztem.

Másfél liter 65 fokos folyadékom van. Nem tudom minek nevezzem. Nincs benne semmi rossz illat, de gyümölcsillatot sem érzek. Főzés előtt pedig volt egy kis gyümölcsös illata. Van valamilyen meghatározhatatlan illata, nem rossz, de nem is különösen jó. Egy kis adagot felhígítottam 50 fokosra, megkóstoltam. Íze semleges, de csípős.

Nehéz nap volt, mikor nekikezdtem, két másik dologgal is foglalkoztam, elfelejtettem hígítani, mérni főzés előtt az alkoholfokot, nem tudom mennyi lehetett, de most már úgy gondolom, több mint 50 fok.

Most már csak az a kérdés mit csináljak vele....?:)

Előzmény: Törölt nick (113551)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113565

Előző hsz-ben leírtam mitől jobb. Azt viszont sosem mondtam, hogy nem savazok, de igazad van, a kajszit nem savazom. Almát sem, meggyet sem. A cseresznyét igen. A körtét meg vagy igen, vagy nem, az ráérzésre megy. Valamennyi szőlőből is készítek pálinkát, azt is savazni kell, mert nem borszőlő, hanem többfajta fehér csemegeszőlő.

De nem kénsavval, citromsavval, borkősavval, igaz egyesek szerin ez nem jó, kénsavval kellene, de mások szerint így is jó.

Előzmény: naivkezdo (113558)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 1 113564

Nagyon figyelem a cefreérést, s ha tehetem azonnal főzöm, esetenként már 2-3 nap is minőségvesztéssel jár. Szinte mániám az azonnali főzés. Kajszinál is így csináltam. Valamikor évekkel ezelőtt, talán öt-hat éve a kert kamrában felejtettem egy negyed hordónyi!!! kajszicefrét, s a második évben találtam meg. Ki akartam dobni, de jó volt az illata, hát lefőztem. Mesés kajszipálinka lett belőle.  Még abban az évben nagy termés lett kajsziból, két-három nap alatt sikerült megtöltenem két 60 literes hordót. Kíváncsi voltam, egyiket azonnal, a másikat hetek múlva főztem le. A későbbi sokkal jobb volt. Harmonikusabb ízekkel, illatokkal és simább, bársonyosabb pálinkával. Következő évben újra megismételtem, de akkor csak két 30 literes adaggal, az eredmény ugyanaz. Azóta a cefre beérése után várok két-három hete, akár egy hónapot is.

Nem tudom ez miért van így, de persze tökéletesen záródó, légmentesen záródó hordó kell hozzá. S talán így a maradék CO2 leül a felültre és védi. De ez önmagában még nem lenne elég.

Valamitől mégis jobb. Próbáld csak ki egyszer egy kisebb adaggal.

Ha elromlik, vagy nem lesz jó, kapsz tőlem annyi páleszt mint ami veszendőbe ment.....)

Előzmény: körte51 (113557)
hobbiur Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113563

javasolták, h használt motorolajjal is fel lehet tölteni a teret, csak előtte ki kell forralni belőle a vizet? jó lehet? szerzek haveroktól

körte51 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113562

Ez esetben valóban nem fontos a co2! :-) Erről mindenkinek eszébe fog jutni mikor kész a cefre! :-)

Előzmény: schlumberger (113559)
Hurkafej Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113561

Az benne van, hogy a cefre habja odakozmál picit, de ennek nincs köze az odaégéshez, mert ezt általában egy mosogatószivacs durvább részével könnyen le lehet szedni.

Ami ízben is megjelenik odaégés az olyan dolog, hogy sikálnod kell egy darabig dörzsivel mire lejön.

Előzmény: hobbiur (113560)
hobbiur Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113560

 ha olajjal van töltve a duplafalú üst, és éppen nem teljes adagot nyomatsz, akkor az olaj szintje magasabban van a cefre szintjénél és a cefreszint 'karimáját' odakozmálhatja. igaz? az meg rosszul jelenik meg a pálinkában...           :)

 

ezért gondolok nyomáscsökkentőre. ami 0,5 bar alatt tartja a gőzteret

schlumberger Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113559

Én úgy gondolom, amikor átnedvesedik a bunda ,nincs co2 ,akkor van csúcson

 

Valahogy úgy, a CO2-t sose mértem olyankor :-)

Előzmény: körte51 (113557)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113558

de mi a különbség, amitől jobbnak tartod?

ráadásul nem savazol, ha jól emlékszem, és úgy volt tárolva?

Előzmény: Törölt nick (113555)
körte51 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113557

Elhiszem,hogy jobb ,de mitől? Tudjuk mennyi káros hatás érheti a tárolás alatt ,szinte nem lehet megmenteni! Én úgy gondolom, amikor átnedvesedik a bunda ,nincs co2 ,akkor van csúcson a cefre és onnan nincs tovább ,csak lefele. Főzni azonnal!

Előzmény: Törölt nick (113555)
körte51 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113556

Nagy igazság . Szomszédom erjeszti 3 hete, azt mondja még mindig csíp a szaga. Nem létezik ,megyek megnézni ,persze ,hogy csíp az ecet,de nagyon. Ideális a meleg az ecet baciknak.

Előzmény: Hurkafej (113552)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 -1 1 113555

Sajnos, azazhogy dehogy sajnos, légkondi van a szobában, s tetszik nem tetszik, itt érlelem a cefrét, nagyjából 25 fok körüli állandó hőmérsékleten. Nemcsak a cefrének, nekem is jó így. A második adag nyári alma megy, két hét, vagy valamivel több kell neki.

Jövő hét végén kezdem az első körtecefrét, gondolom hasonló cefreérésre számíthatok.

Ezeket azonnal lefőzöm, ahogy készen vannak, de már említettem, hogy a kajszit nem. Többen írtak itt a kajsziról. Nyilván tele van illatokkal, kajsziízzel, ez egy olyan gyümölcs hogy nagyon kell akarni ahhoz, hogy ne ilyen legyen a pálinkája. DE.....!!!!!

Említettem már, hogy a kajszipálinka még ennél is finomabb lesz, ha nem főzzük le azonnal, hanem hagyjuk hetekig, akár hónapokig lezárva állni. S erre megesküszöm, csináltam kontrollt néhányszor, meggyőző volt.

Ha van valakiben egy kis kísérletező kedv, próbálja meg, ígérem nem fogja megbánni. Ezt csak kajszinál tapasztaltam, de nagyon nagy különbség van az azonnal lefőzött és a tárolás után lefőzött között, az utóbbi javára.

Hogy  miért, azt nem tudom....

barkócza Creative Commons License 2015.08.11 0 1 113554

Pontosabban a cefrét akkor kell kifőzni, amikor először gondolsz arra, hogy nemsokára főzni kéne. :)

Előzmény: Hurkafej (113552)
körte51 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113553

Csak néztem én is a zajos erjedés másfél nap volt, ami máskor három. Szinte forró a bunda ,ahogy fűti magát .

Előzmény: barkócza (113549)
Hurkafej Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113552

Azt a mondást hallottad már, hogy akkor vagy elkésve a cefre kifőzésével, amikor először elgondolkozol rajta, hogy ki kellene főzni... :D

Előzmény: Berzeg (113545)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 -1 1 113551

Most főzöm az ep-up-t zselatinos derítés után. Végül kb. 6 liter lett belőle, kb kétharmad része ep. Sajnos elfelejtettem megmérni a szeszfokot kezdés előtt, olyan 50 körüli lehetett.

Kezdetben jellegzetes ep szagok jöttek, kb 3 dl-ig. Utána meg valami más, nem tudom mi lehet, de nem tetszett az illata, nem cseréltem edényt. Nem tudom mi lehet valami édeskés talán némi acetonnal kevert illatot éreztem.  Most megy a középpárlat, de az elvétel kb 7 dl, 85 fokos.

A mostani illatok megegyeznek a középpárlat kezdetén jelentkező illatokkal, ami gyümölcstől függetlenül ugyanaz mindig. lErről sem tudom megmondani mi lehet, de domináns minden középpárlat elején.

Első kísérlet, nem tudom mennyi középpárlatot fogok kinyerni. Kíváncsi vagyok, hogy az eddig leírtak megegyeznek e a tapasztalataiddal, vagy nem.

Előzmény: Pecabubus (113542)
barkócza Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113550

Igen.

Előzmény: Berzeg (113518)
barkócza Creative Commons License 2015.08.11 0 1 113549

Nekem az idén a barackom és az első körtém három nap alatt kierjedt, sajnos nincs pincém. 

körte51 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113548

Ismerjük az erjedési görbét, 72 óra alatt benne van az alkohol nagy része. Melegebb van az átlagnál ,nagyon jó évjárat a gyümölcsnek ,nagyon rossz a cefrének . Sok büdos cefrére lehet számítani a hozzá nem értők között ,ami sok büdös pálikát jelent.

Előzmény: Berzeg (113545)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.11 0 3 113547

Mostanában a pincében egy hét alatt kierjedt a cefre. Nem várom meg a bunda lesüllyedését, ha nyomokban sem édes, akkor kész, nincs mire várni.

Előzmény: Berzeg (113545)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.11 0 1 113546

Ez egy nagyon jó tanács és módszer.

Az idén én is textiles vízhűtéssel erjesztettem a cserit és a meggyet.

Előzmény: Pálinkás Alex (113529)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113545

Én mindent elhiszek amit ebben a fórumban olvasok.

Kivéve azokat amelyek eddigi ismereteimmel nem férnek össze.

Ilyen például a cefre helyes erjesztése. Ez nem hat napos dolog.

Persze ki lehet erjeszteni kicsit magasabb hőfokon, ahogy valaki írta, de az nem a helyes erjesztés tárgykörébe tartozó módszer.

Előzmény: naivkezdo (113535)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113544

Sőt, finomabb is így, a másod-finomítványt a középpárlathoz keverve+3-4 napig érlelve, utána iszogatva, mert összeérik vele frankón.

Előzmény: Pecabubus (113542)
obsitos3 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113543

Türelmes vagy.Ez egy teljesen reménytelen eset.Néha ilyen is van,csak hogy értékelhető legyen,ami nem ilyen.

Előzmény: Pecabubus (113542)
Pecabubus Creative Commons License 2015.08.11 0 1 113542

Látom matekkel is komoly gondok vannak. 25 liter EP-ből több mint öt liter középpárlat kihúzható (1:4) mert kisüsti eljárással ennél több kenődik bele az előpárlatba (1:3). Szándékosan nem írtam hogy 25 liter negyede 6¼ liter mert az eddig felmutatottak alapján tartok tőle hogy a tört számok sem biztos hogy átmennek objektíven. Aztán, ha neked nem éri meg 5-6 liter 80%-os semleges gyümölcsszesz kinyeréséért beindítani a rendszert akkor ne tedd, nem kötelező. Kb. mindenki másnak megéri.

Előzmény: Pálinkás Alex (113540)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113541

Mivel kevés a gyümim, szeretek geits-elni is. Kicsit jobb minőséget kapok vissza ezáltal. No, nem a raklap gyümihez képest,,,de kicsit jobbat,,,valaki,,,(sokak) raklap gyümi felhasználásából sem bírnak csinálni jobbat. Sőt,,,sokan ihatatlan vackot csinálnak,,ez a leginkább jellemző. Az én innivalóim szalonképesek. Mi a trükk? Megsúgom, egyszerű... Kevesebb gyümi,,ez igaz. De,,,-Több finomítás-több munkaóra, tökéletes cefre,,,nem pedig durr egyben beleereszteni,főleg az up-ot.. Mert az az, ami igazán szét tudja cseszni a piát. No, én szóltam, aztán mindenki azt csinál, amit akar.

Előzmény: Törölt nick (113539)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.11 0 0 113540

Kedves Pecabubus!

 

Nem szerettem volna kiforgatni a szavaidat.
Leírtál egy választ, amit szerinted csak én nem értek.
Én meg összefoglaltam azt a gondolatvilágot, amit az EP újrafőzők képviselnek.
Nem bántóan és nem lekezelően. Számomra és mások számára is érthetőbb mondatcsokorba foglalva. Támpontnak.

 

Azért elolvastam még kétszer a válaszod, hátha megértem. De komolyan mondom, hogy nem.

"Azért mert ha pl. az egy finomításnál kinyert előpárlatban van 4 rész "rossz" alkohol és két rész belekenődött finom etil (2:1 arányban), akkor tíz finomításból származó előpárlatból a finom etil mennyiségének cirka egynegyede kiválóan leválasztható."

2 rész rossz alkohol, 1 rész finom etil. 2:1 arány. A finom etil egynegyede azaz 0,25% kiválóan leválasztható.

 

Na most biztos kapok tőled, hogy kiforgatom a szavaidat de,
25 liter 80-85% körüli EP-t behigitok 25%-osra. Lesz 100 L-em. Max ennyit főzhetek egyszerre.
Mennyit tudok kivenni belőle? 25 liter / 3 *0,25 = 2,083333 liter 80%-os középpárlat?

 

Mindenkinek szive joga úgy finomítgatni az EP-t ahogy akarja. Csak én az egyszerű eszemmel nem értem, hogy miért jó ez és miért biztonságos. És miért gazdaságos. Nem akarok meggyőzni senkit, sem pediglen lebeszélni, csak meg akartam érteni.

Előzmény: Pecabubus (113537)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!