Keresés

Részletes keresés

naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113629

bocs, hogy ilyen régit hozok elő.

Amit pl elhozol frissen, azt is behígítják ott, nem? És ott miért nem jelentkezik a sokkhatás?

SM barackjához nem lehet kis mennyiségben hozzájutni kontrolpálinkának, élvezkedni?

Előzmény: szilvafan (22913)
TINTUS Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113628

köszönjük. :))

 

Előzmény: Törölt nick (113617)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113627

Ja, ja, igaz... és elnézést is kérek.

Sokszor gyorsan írok és rosszul vagy félreérthetően fogalmazok.

Előzmény: obsitos3 (113626)
obsitos3 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113626

Egymenetes,nem egylépcsős.Erre kényes.És joggal,mert más az eljárás.

Előzmény: Törölt nick (113625)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113625

Keresd meg Feribá51 egylépcsős megoldásait, s eljátszhatsz az egylépcsős főzés gondolatával...

Előzmény: naivkezdo (113623)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113624

Ne majdnem... mert akkor majdnem jó lesz...

Három a magyar igazság, elmondom mégegyszer.

Amikor már semmi ep-t nem érzel, sem hígítva, sem az üres pohárban, akkor a kiürített poharat öblítsd ki! Hidegvízzel, melegvízzel, csap alatt, forrásnál, hűtővízben, akárhogy. Nem elmosni, csak kiöblíteni. S akkor érezni fogod még egy kis ideig az ep-t. S ha akkor választod el, amikor már így sem érzed, akkor kezdheted a középpárlatot. 

Ja, és minden ilyen szaglás után mosd ki mosószerrel, s ismételd folyamatosan.

Előzmény: naivkezdo (113622)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113623

amúgy jön vissza a barack illat, íz a sokk után, jó lesz ez.

csak az a fránya profi egylépcsős amit tud illatban, az birizgál.

Előzmény: naivkezdo (113622)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113622

majdnem így.

langyos vízzel felhígított ep sokpoharas teszt, majd utána még 1, hígítás nélkül.

utána a kiöntött poharat is szagolom.

up-nál meg folyamatos teszt, beiktatva x fokonként tiszta poharat.

Előzmény: Törölt nick (113621)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113621

Akkor nem értem. Mert ha a kiöblített pohárnál nem érzed, utána meg a pálinkában igen, akkor nem a szaglóérzékkel van baj, nem is azzal, hogy bekerült e ep up. Hacsak nem a földönkivüliek tréfálkoznak...

Na mégegyszer. Úgy csinálod, hogy a pohárban lévő mintán nem érzed, aztán kiöntöd a mintát, egyszer bemártod az így kiürült poharat a hűtővízbe (ami felül már meleg), s így szagolod meg?

S amikor már így sem érzed, akkor elválasztod, s utána a pálinkában pár nap után mégis megérzed?

Mert ha így van, akkor nincs ötletem.

Előzmény: naivkezdo (113620)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113620

értem amit írsz, így is jártam el, csak nem írtam le, elnézést.

Gyakorlatilag szárazpróbát végeztem.

Sőt, szűz poharat is csatasorba állítottam a kritikus részeknél, ep vége, up eleje.

Előzmény: Törölt nick (113619)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113619

Én is találkoztam ezzel a problémával, amiről írsz.

Azt hittem jó az elválasztásom, s később éreztem valamit a páleszben amit nem kellett volna. Aztán újrapároltam, jó sok aromaanyag elveszett, s az  eredmény ugyanaz. Előjött az a nem odavaló illat.

Hogy ne jöjjön elő, azt tanácsolom, hogy a sokpoharas próbánál, amikor már nem érzel semmi ep illatot, öntsd ki a mintát, öblítsd i a poharat, szagold meg, s érezni fogod az ep-t. Ha már öblítés után sem érzed, akkor jó az ep elválasztás. Up-nál hasonló a helyzet. Amikor még semmit sem érzel, a barátnőd sem, a vadászkutya sem, akkor azért öblítsd ki a poharat, s érezni fogod a fazékillatot. Jóval korábban mint egyébként éreznéd.

Ha így teszel, hígítási sokk ide vagy oda, nem lesz többet ott a páleszedben az  fránya illat (vagy inkább szag).

Az egylépcsős főzés több illatot hoz ki, nem versenyezhetsz vele.

Azok a kis fehér izék amik nagyritkán valamelyik pálesznél előjönnek aztán eltűnnek, hát az már meghaladja a képességeimet. Ismerem a jelenséget, a nagyon illatos, aromás gyümölcspálinkáknál fordul elő, várjuk meg mi erről a nagyok véleménye...:)

Előzmény: naivkezdo (113618)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113618

Elnézést, több téma egy hsz alatt, előre is köszi, aki végigolvasva válaszol.

 

hogy van ez igazából mesterek?

ugye nincs tökéletes ep-up elválasztás, legalábbis nyeretlen kétéveseknek.

Ha becsúszik mondjuk 10liter középbe 1 deci elő 1 deci utó, azt egyből kiérzitek? Vagy idővel eltűnik?

 

Előpárlatnál most először tapasztaltam, amit a reggeli bibliában már olvastam, hogy nem minden ep, ami annak érződik.

Volt olyan poharam (sokpoharas módszer) fél óra után, amiből kiment.

Főzés közben mindent hibátlannak gondoltam (ep, up), többekkel is véleményeztettem a vágást (még józan is voltam ráadásul:)), mégis, így a hígítás utáni 3. napon:) azt mondom, hogy a gyümi ízen kívül van még valami, ami hígítás előtt nem jelentkezett. Tudom, van a sokkhatás és emiatt tompulhat a gyümi íz/illat, de más lépne helyébe?

 

Csatos üveget valamiért gondoltam megmozgatom erőteljesebben, elkezdtem rázni, kisérletezés.. Apró fehér valamik jelentek meg, amik idővel eltűntek. Na ez mi lehet?

Ennek kapcsán kérdezném a profikat, szoktátok esetleg szűrni a kész párlatot? Ahol én voltam bérfőzdében, ott a fok beállítása után fagyasztóba kerül a cucc, majd szűrik.

Miért járnak így el vajon?

 

A másik kinyit 1-2 bicskát a zsebekben, elképzelhető.

Szóval tételezzük fel, hogy hibátlan a cefrézés, a finomítás, de mégsincs az az illat, mint a bérfőzdés, profi egylépcsősnél.

Ezt el kell fogadni, vagy valamit mégis elbaszhatok, vagy az 1 évig pihentetett kisüsti már utoléri az egylépcsősöket?

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 4 113617

Hátha másnak is megtetszik...:)

Meggylikőr: A kimagozott meggyet kiteszem a napra, s annyi cukrot adok hozzá, amennyit képes felvenni. Minden nap kevergetem, újabb cukoradagokat adok hozzá, s amikor már nem képes többet feloldani, akkor az egész hobelevanccal megegyező mennyiségű 50 fokos pálinkát adok hozzá. Legjobb a meggypálinka, de ha nincs akkor almapálinka is megteszi. Aztán lezárom, minimum hat hónapos érlelés után kinyitom az üvegeket, leöntöm a levet, s kész a meggylikőr. Ha képes vagyok tovább várni, mondjuk egy évig, akkor még finomabb lesz. A gyümölcs meg finom csemege, de nagyobb mennyiségben kiütheti az embert...

Csokilikőr: Háromnegyed kiló cukorhoz hozzákeverek 125 gr holland kakaót (lehetőleg 20% feletti kakaóvajtartalommal), 2,5 dl vízzel felfőzöm, s mikor már egyneművé vált a kevergetés közben, leállítom a fűtést, hozzáöntök fél liter 50%-os almapálinkát, bekeverem, lefedem, hogy ne sok alkohol szökjön el, hűtés után azonnal fogyasztható.

Kávélikőr: Pont úgy készül mint a csokilikőr azzal a különbséggel, hogy víz helyett nagyon, nagyon erősre főzött kávéval főzöm fel a a kakaóval összekevert cukrot.

Ennyi lenne, s amilyen egyszerű olyan finom. A magas kakaóvajtartalom azért kell, hogy sűrű állagú legyen.

Ha a meggylikőrbe negyedrésznyi csokilikőrt teszek, akkor olyan ízt kapok ami nagyon emlékeztet a konyakos meggy ízére.

Előzmény: TINTUS (113615)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113616

Valóban mindkettő igaz. A mielőbbi, sőt az azonnali főzés mellett vagyok, egy kivétellel, ez a kajszi.

Kicsit hosszú lesz, de elmondom jelenleg hogy látom, vagy inkább hogy képzelem mi lehet az ok.

Van köztünk vegyész azt hiszem egyetért velem azzal, hogy ha háromnál több ismeretlen szerves vegyület van egy folyadékban, akkor már nem egyszerű az analizálás. Ha több mint tíz akkor meg már csak célirányosan, valamire lehet rákeresni, s az a valami vagy benne van, vagy nincs. (ismeretlen összetevők esetében)

Nos a cefrében több tíz is lehet, ezek egy részét ismerjük, de mivel a cefre összetétele változik, forrás után is (sőt még a kész pálinkáé is), gyakorlatilag lehetetlen megmondani, hogy pontosan mi történik. Én úgy gondolom hogy pozitív és negatív hatások sokasága egyidőben van jelen, s ezek eredője ad valamilyen végeredményt. Ha több a pozitív irányba mutató változás, javul a minőség, ha kevesebb akkor meg romlik.

A tapasztalat azt mutatja, hogy az erjedés befejeződése után több a negatív irányú változás, s ezért romlik a minőség, de nem egyforma mértékben. Nincs két egyforma cefre, s nincs két egyforma mikrokörnyezet, talán csak laboratóriumi körülmények között (talán, de ebben sem hiszek igazán). S a legkisebb külső hatás is olyan folyamatokat generálhat amelyek megváltoztatják az eredőt.

Azt gondolom a fentiekkel egyet lehet érteni, a most levont következtetésemmel meg nem kell, mert csak egy hipotézis, saját tapasztalat valamilyen "légből kapott" magyarázata. 

Tehát elképzelhető, hogy a kajszi cefrében a sok irányba mutató apró kis változások eredője pozitív irányba mutat. Nem tartom kizártnak, de bizonyíthatónak vagy cáfolhatónak sem. A gyakorlat, a tapasztalat, a kontroll segít a válaszadásban, de van még egy nagyon szubjektív tényező, mégpedig az ízek és illatok érzékelésének képessége. Ami meg végképp szubjektívvá teszi az egészet, az az, hogy ha tegyük fel öt különböző ember ugyanazokkal az érzékelő képességekkel rendelkezik az ízlésük még nagyban eltérhet. Tehát mind az öten ugyanazokat az illatokat, ízeket érzékelik, de lesz akinek ez tetszik, s lesz akinek nem.

S itt meg is állhatunk.

Mert a kajszi kontrollomnál lehet, hogy nekem a hordóban tartott egy hónapos párlata jön be jobban, neked meg a frissen lefőzötté.

Marad az hogy mindenki csinálja úgy ahogy neki a legjobban tetszik, de azért nem baj, ha megjelenik egy vagy több vitatható hsz ezekben a témákban.

Mint pl. most a zselatinos derítés. Nagyon elleneztem az ep újrahasznosítását fogyasztási céllal, s most már ott tartok, ha nem is merem igazán elfogadni, de erősen ingadozok, s inkább afelé hajlok, hogy működőképes lehet.

S ki tudja, lehet hogy egyszer valaki ki is próbálja amit a kajszicefréről írtam, s az ő álláspontja is ingadozni fog. Mert ugye nem véletlenül mondja az angol, hogy "A puding próbája az evés"....:)

Előzmény: Berzeg (113594)
TINTUS Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113615

a likőrös recepteket megkaphatom? Köszönöm. Email nem titkos küldheted.

Előzmény: Törölt nick (113614)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113614

Kész a második adag is.

Itt már mértem, hígítottam 62-ről 25-re, most egy ötliteres (ai inkább négy mint öt) befőttesüveg majdnem tele van. Az előpárlat most is 85 fokos, a közép 80-ról indul, 55-nél elvágom, most nem figyeltem eléggé becsúszott némi utópárlat, de nagyon halványan érzékelem. Az illatok nagyjából stimmelnek, az édes-tejes nem annyira, bár van benne valami, de élesebb, frissebb nálam ez az illat. 

Több mint tíz éve csináltam először parlagfű tinktúrát, azt hitték megőrültem, s mérgezni akarom az embereket, azóta Gyuri bácsi jóvoltából (Bükkszentkereszt) már kicsit más megítélés alá esik. Nem vagyok érzékeny a parlagfűre, de volt egy sejtésem, hogy "kutyaharapást szőrivel", lehet benne valami.

Az abszint nekem nem jött be (nem tetszik az ánizsos-ürömfűves kombó), de 75-80 fokon a bodzavirágos valami elképesztő élmény. Persze max 1-2 cent.

Likőrben otthon vagyok, gyerekeim kedvence a meggy, csoki, nekem meg legszimpibb a kávélikőr. Ha érdekel, leírom a recepteket, saját, pofonegyszerű és boltban nem kapsz ilyent....:)

Lenne még kérdésem:

Találomra adagoltam a zselét, öt liter zömmel ep-ből állóhoz 10 gr egy-másfél liter vízben oldva, várakozási idő másfél-két nap. Nem hiszem, hogy véletlenül éppen az optimális mennyiséget, és időt találtam el, szerinted mennyi zselatin kell, mennyi ideig? 

Előzmény: Pecabubus (113593)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113613
Valószínűleg rátapintottál a lényegre!
Ki milyen ízt keres,mit szokott meg a pálinkában,aszerint tud taktikázni már cefrézéskor.Is.
Előzmény: körte51 (113612)
körte51 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113612

"a szilvacefrét ajánlatos 3 hónapig tárolni és utána főzetni."

  Nem ajánlom senkinek! Van akik a gyümölcsös jellegű pálinkákat szeretik,vannak kik a "büdösebb" pálinkásabb jellegűt!

 

Legutóbbi horgászatunk alkalmával kóstoltunk két körtét  az egyik savanykás ,körte jelleget nyomokban se tartalmazó a másik gyönyörű ,mintha beleharapnánk egy finom körtébe.

 Érdekes a dologban ,hogy a két öregnek ,számunkra érthetetlen módon a savanyú szutyok ízlett.

Mások az ízlések és ezt tiszteletben kell tartani. Tegyük hozzá ,hogy mik a veszélyei a 3 hónapos tárolásnak és tud mindenki mérlegelni.  Csak 1 érvet  tudok a várakozásra  a kényszert.

Elfogadom ha valaki így szereti ,csinálja.

Sajtknál is van aki az érlet  ízeket szereti ,ami bennem már undort kelt.

 Egy biztos hogy három hónapos tároláshoz sok szerencse kell.

 

 

Előzmény: Berzeg (113594)
berczes Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113611

Vadkörte cefrézésnek, ill. főzésének van valami fortélya, vagy mehet mint a legtöbb körteféleség?

kornel8 Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113610

Helló. Ha van egy kis időd, akkor ezt te is megtudod csinálni, nem nagy összegű ráfordítással, korábban leírtam, de berakom a közvetlen linket, itteni tanácsok alapján csináltam, nekem eddig jó. Annyi, hogy a kisebb rekeszbe megy ferdén egy pelenka, mechanikai szűrés miatt,ami a képen nincs.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135735472&t=9007484

Előzmény: norennord (113605)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113609

IGEN

Előzmény: Péter_33 (113606)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113608

Viking gyári a gép

Előzmény: Péter_33 (113606)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113607

ezt így nem értem

Előzmény: Péter_33 (113606)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113606

Előtörőkésest használsz, vagy a sima egy késes is megfelel?

Előzmény: zsuzska60 (113604)
norennord Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113605

Üdv mindenkinek. 

 

Keresnék egy válalkozó kedvü embert aki készítene nekem egy Szöllösy féle szüröt a 30 l fözömhöz..

 

norennord@gmail.com vagy ide iron..

zsuzska60 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113604

Röviden:

igen

nem

Előzmény: Péter_33 (113603)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113603

Sziasztok! szerintetek komposztáló,ágdaráló jó lehet körte, alma darálására? használ ilyet valaki? vagy jobb a hagyományos "nokedliszaggató" szerű, ami csíkokra vágja a gyümit...

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113602

MÉREG NEM LEHET ÉLELMISZERBEN, FOGYASZTÁSRA SZÁNT TERMÉKBEN!

Pedig a legtöbben van, csak veszélytelen mennyiségben.

Előzmény: Berzeg (113597)
snapszmester Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113601

10-16 C fok és a cefreben. Aki tudja oldja meg.

Előzmény: Berzeg (113600)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113600

Szerintetek hány C-fok az erjesztés optimális hőmérséklete és ezt hol kell mérni?

Előzmény: snapszmester (113599)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!