Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3508
Az érlelés nem tétlen folyamat. Naponta forgatni, mosni, szeretgetni kell a sajtokat.
Előzmény: boricska (3507)
boricska Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3507
Az érlelés valami nagy tudomány lehet, mert nekem nem sikerül. Igyekszünk a sajtot minél előbb megenni, ha pedig sok van, és már több napja áll a hűtőben, akkor gyorsan széjjelosztogatom az ismerősök között, akiknek szintén azt javaslom, hogy egyék meg amilyen gyorsan csak bírják. A hűtőben való érlelés nálam kis penészfoltokat eredményez, ami nem nagyon gusztusos...
Előzmény: andreja (3504)
andreja Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3506

Van a Molnár Jóska bácsinak két jó kis könyve (már megint azok a kib@szott könyvek). Jönnek a jó kis téli esték tej nélkül, legeltetés nélkül, unatkozva..

 

Az egyik

 

 

 

Ez a másik

 

 

Előzmény: kecskezdo (3505)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3505
Oké, oké, csak mitől érik a sajt? Onnan, hogy nyomóka alól kiveszem, pici lyukakból jó sok van benne. S ha megállom, és nem esszük meg, mi a teendő, amit érlelésnek hívnak? A pincében áll, az jelenti, hogy érik? Nekem sajnos nincs pincém, a vízóraakna pedig gusztustalan, teli meztelen csigával, ráadásul lejutni is nehéz, szóval oda inkább nem tenném... Valaki írta itt, hogy ha az alvadékot nagy darabokban hagyja, akkor lesz nagylyukú, így van , jól emlékszem?
andreja Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3504

Szerintem az azonnali és intenzív gázképződés nem kívánatos, az intenzív később se. De ahol a sajt hamar elfogy és nem érik, ott lehet, hogy nem zavar. Az érett sajt szerintem azért jobb. Meg nagyobb kihívás is.

Előzmény: boricska (3502)
andreja Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3503

Ízesítsd akkor, amikor a kimered a savóból az alvadékot, és berakod a formába. Préselés (közben forgatni illik) után telített konyhasóoldatba fürdesd, (abban is meg kell fordítani félidőben).

 

A sok forgatásnak az az értelme, hogy a sajt minél homogénabb legyen a lehető legtöbb fizikai és kémiai paraméterre.

 

Előzmény: leraa (3500)
boricska Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3502
Szia! Lehet, hogy én rosszul csinálom, de leöntöm a savót, és az alvadékot ízesítem, bizony össze is gyúrom kicsit, tény, hogy ettől némiképp összetottyan, de minthogy azonnal belegyömöszölöm a formába, nincs nagy jelentősége. A formában fóliát teszek a tetejére, rá a nyomódeszkát, aztán a sajt odabent dolgozik, reggelre általában egy-két centire megemeli a deszkát, és belül lyukacsos lesz. Mint a szivacs, de az szerintem nem baj, sőt!
Előzmény: leraa (3500)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3501

Miért, te nem töröd össze az alvadékot újramelegítés előtt? Én igen, s utána öntöm le a savó nagyját, s utána ízesítem, s utána a szűrőbe, tetejére súly.

NEm jól csinálom így?

Előzmény: leraa (3500)
leraa Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3500

Jól leállt a fórum...

Sajt: Szóval nem tudtok mit mondani arra, hogyha kiveszem reggel a formából, miért olyan, mint a szivacs. Mindegy, kísérletezem továbbra is. Viszont az ízesítéssel is gondban vagyok. HA akkor ízesítem a sajtot, amikor a savó nagyját leszedem, akkor osszeesik az alvadék. Ha nem szedem le a savót, és akkor teszem bele amit akarok, akkor meg úszik a tetején minden, ami nem olvad (azaz a só) Tehát fakanállal a végén sem szabad keverni. Ehez hozzá tudtok szólni?  Köszi előre is a segedelmet

 

leraa Creative Commons License 2006.10.07 0 0 3499
szia. Nem, sajnos maradt ugyanannyi, napi jó 1,5l. Így 2 nap alatt összejön egy 30-35 dkg körüli sajt. Nem igazán fogy a tej, a férjem sajtformájában szívesen eszi, a lányom nem minden reggel iszik, én meg a kávémban. Még szokom. A sajt nekem is izlik, csak én alapból nem vagyok sajtimádó.
Előzmény: kecskezdo (3498)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3498

Szia Leraa! Már feltornázta magát az új kecskéd, hogy annyi tejcsid van, hogy sajtot is tudsz csinálni? Vagy fagyasztod?

Nekem eddig minden sajtom más volt, mint az előzők, igaz, mindig van egy apró eltérés a készítésben is:) Kísérletezgetek...azt tapasztaltam, hogy ha túlmelegítem véletlenül, akkor sokkal sűrűbb, szinte egy lyuk sincs benne, és csikorgós. De nekem még az is ízlik, hasonlít a bolti pl. trappistára:)

Előzmény: leraa (3496)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3497

Az nem baj, ha a kisbak "nagyfiúvá" lesz, s elkapja valamelyik lányt, mert elvileg mindet pároztatjuk, csak ha a korábban majdnem három hetet ittlévő nagybak valamelyiket mégsem tette volna magáévá, akkor kellene a kicsi. Csak jó lett volna tudni, melyik vemhes... elvileg hajkurászta mindet, minden másnap új szerelme lett, de az aktust sem láttam mindig, s nem tudom, felvette-é a lányzó. Gondolom, a kecskéknél sem 100%-os egy akció sikere, nem?

Január-februárra csak ivarérett lesz ez a kisbak, szóval annak csak örülök, ha a kimaradtak neki jutnak:)

 

Előzmény: Mooni (3495)
leraa Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3496

Van tippetek, hogy mit rontok el, hogy olyan lett az utóbbi két sajtom, mint a szivacs? Miután beleteszem sóoldatba, már nem annyira "szuszog". Ízre semmi gond. Többnyire ugyanúgy csinálok mindent, ujjamat használom hőmérőnek, de ez eddig nem okozott problémát. Most legutóbb addig nyomkodtam, amíg lehetett. Ez a forgatás dolog még nem tisztult ki, hogyan is csináljam. Egyszerűen beletuszkolom az alvadékot egy levesszűrőbe és reggelig hagyom benne.

Mooni Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3495

Nem fagy le. Mi mindig kint fejünk, ólon kívül. Meleg tőgymosó víz hideg beálltával + langyos ivós. Mi ui. nem szárazon adjuk, hanem vízzel higítva pont a korpa, ill. a darált szemes miatt. Nem az ő tőgyük, hanem a mi kezünk lesz inkább cserepes a hideg és a szél kombinációjától. Ha fáznának, nem feküdnének télen is inkább kint, mint az ólban. Esténként úgy kell őket beterelni.

Az ivarzást pedig biztos észreveszed. Elég egyértelmű, ha nem éhes, nem szomjas, csak áll báván és folyamatosan mekeg, közben jár a farka. Nekünk az egyik leányzó az éj közepén kezdett szólózni, mikor egyébként mindenki csendben pihen. Még szerencse, hogy nem volt túl hangos. A kis bakkal pedig vigyázz, olvasd el Andreja korábbi erről szóló írását.

Előzmény: kecskezdo (3493)
leraa Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3494
Én mindig langyos ruhával törlöm át, ma viszot forró ronggyal indultam, hogy mire kiérek, ne hüljön ki teljesen. Amúgy ha száraz ronggyal áttörlöd, biztos nem fagy le (de gondolom amúgy sem).
Előzmény: kecskezdo (3493)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3493

Köszi, Boricska, de csak volt nálunk egy bak, nincs saját, illetve egy 5 hónapos, ő már megérzi az ivarzást biztonsággal?

Közben ahogy hűvösre fordult az idő, eszembe jutott, hogy télen, nagy hidegben hol zajlik a fejés? Nálunk elég kicsi a zárt istállójuk, s a fejés amúgy  is kinn van kialakítva. Hidegben is lehet kinn fejni? Kecskének nem rossz az, hogy lefagy a tőgye, mire lemosom, megfejem őt? Ha lesz egyáltalán akkor még tej:)

Előzmény: boricska (3492)
boricska Creative Commons License 2006.10.05 0 0 3492
Ha van saját bakod, és 21 nap múlva nincs ivarzás, akkor siker. Más körülmények köztt nem vagyok tájékozott.
Előzmény: kecskezdo (3491)
kecskezdo Creative Commons License 2006.10.05 0 0 3491

Nagyon lecsendesült a topik:) Őszül, talán ez látszik itt is:)

Van valakinek valami tippje, hogy ha volt a lányoknál bak, van-e annak valami korai jele, hogy melyik lány vette fel a bakot? Értem ezalatt, hogy mielőtt gidát találnék mellette, vagy igen nagy pocakja lenne, első 1-2 hónapban lehet-e valamit megfigyelni a vemhes állaton?

esterella Creative Commons License 2006.10.05 0 0 3490

Hahó Dudar!

 

Kösz a filmeket! Szerintem ezekért a pillanatokért érdemes állatokkal foglalkozni! :-))

Egyébként nagyon eltüntél, mi újság arra felé?

Előzmény: dudar (3488)
leraa Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3489

Dudar!

Ezek tök aranyos kisfilmek :)) Nekem tetszett nagyon.

dudar Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3488

Üdv!

 

az utolsó, ha érdekel valakit

 

 

Első percek videó:

 

http://randt.haxelero.hu/kozosjovonkert/movi/Elso_percek.wmv

andreja Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3487

amit nem esznek napi rendszerességgel fosás nélkül, attól bármikor foshatnak. mindazonáltal az őszi tölgylevél meg a makk nagyon ritkán okoz olyat, inkább fog.

Előzmény: tomipapa (3485)
andreja Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3486
szerintem meg nem érted (nem értékítélet), nekem abból egyáltalán nincs elegem, ha bármit is akár ezerszer kell újra elmondani itt, semmi bajom azzal. Ha lenne, nem indítottam volna ezt a topikot
Előzmény: leraa (3480)
tomipapa Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3485
most értem haza és semmit nem változott a helyzet.. ahogy írtad turkálnak de semmi nem kell nekik, tiszta depi az összes.. egy ötlet: nálunk most kezdett el potyogni a cserfák levele, makkja, nemtom ettől foshatnak-é?!
dudar Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3484
dudar Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3483

Üdv!

 

 

Egy kis kecskés videó!

 

http://randt.haxelero.hu/kozosjovonkert/movi/Lovaglas.wmv

boricska Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3482
Valami lehet a levegőben. Az enyémek tegnapelőtt teljesen dilisek voltak, nem akarták engedni, hogy megfejjem őket, fanyalogtak a kukoricától, csak turkálták, de nem akartak belőle enni, és általánosságban is fegyelmezetlenek voltak. Kezdtem aggódni, aztán következő reggel már semmi bajuk nem volt, ettek, mint a sáskák, és szépen sorbaálltak nekem, szokás szerint.
Előzmény: tomipapa (3481)
tomipapa Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3481
ciasztok!
tegnap 4 lányból 3 fosott, nem kaptak lucernán, és egy vödör félig rohadt almán kívül semmit.. (ezt 2-3 naponta kapnak) még abrakot sem akartak enni!! szénát csipegetnek, mára rosszkedv maradt, nagynehezen nekiálltak enni, kaki picit sűrűbb!
ez állatdoki vagy még diéta és várjak?
leraa Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3480
Azt azért még hozzáteszem, hogy meg is tudlak érteni, hogy egy kissé eleged van újra és újra megválaszolni ugyanazt a kérdést. Én is újabban a keresőbe írom be a kérdésemmel kapcsolatos szót, így kijön egy csomó válasz. Lásd bolha, sajt, túró,stb
leraa Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3479

Ehez hozzátennék én is valamit. Nekem is ingem amit Andreja mondtál, valamit viszont tisztáznék, szerintem többek nevében. Neked, mint tapasztalt kecsketartónak sok ismereted van. A könyvek nem mindent írnak le, pl az állat viselkedésére gondolok, vagy hasonlók. Általában csak a lényeg van, ami szintén nem kevés, csak hát a tapasztalat megosztás többet ér (szerintem) Nekem csak egy éve van kecském, mostmár anya is van egy, saját tej, sajt. Büszke vagyok magamra, hogy pesti lányként foglalkozhatom a hörcsög és hasonló házikedvencek után "igazi" állattal is. Tény, hogy egyszerűbbnek tűnt a dolog, a szomszédok, barátok elbeszélései alapján (miként is kell egy haszonálllattal foglalkozni) De nem is bonyolult, valóban. Az itt felmerülő kérdésekről gondolom mindenkinek van fogalma, csak tapasztaltabbak megerősítése sosem árt. Pont azért, hogy ne farkast kiáltsunk, mikor állatorvoshoz fordulunk. Az általános iskolából is ragadhatott még ránk valami, ami a fogazatot illeti, emlékeim szerint volt szó már környezetismeret órán, majd biológián is :)) Szóval az "okosabbaktól" elnézést kérek, hogy tanácsot, de leginkább megerősítést várunk, mindezt szerencsétlen módon tesszük. Én szeretem az állatokat, és ami a körültekintést illeti, könyvekben, neten, és itt a fórumon rengeteg információt szereztem be. Úgyhogy köszönet, mindenkinek, és Andreja ne idegeskedj az "idióták" miatt :))

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!