Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2012.02.28 0 0 9061

Szerintem meg van egy dolog, amit mindenki csinál, még többen, mint a pásztor vagy a szántó. Viszont az csúnya. Így lett sok szabó. :-)

Előzmény: szepter (9059)
scasc Creative Commons License 2012.02.28 0 0 9060

No, meg sokan (mind német, zsidó, tót) Szabóra magyarosítottak (az nevük eredeti szemantikájától függetlenül)...

Előzmény: szepter (9059)
szepter Creative Commons License 2012.02.28 0 0 9059

Az őseim keresése folyamán már többször akadtam el azon, hogy valamelyik ágon Szabó Anna, vagy Ilona, vagy Katalin volt egy ősanyám. Ilyenkor aztán megáll a tudomány, mert egy adott évben egyes településeken tucatjával születtek a Szabó-gyerekek. Olyan érzésem van, mintha ez az egész ország egy óriási nagy Szabó család lenne. Tudjuk, hogy ma is a Szabó név az egyik (negyedik) leggyakoribb. És ez elgondolkoztatott, hogy mi a csuda lehet ennek a magyarázata.

      Mondjuk a szabó foglalkozás nagyon biztonságos és jövedelmező volt, és nagy családokat el tudtak tartani, éppúgy, mint a kovácsok. Vagy genetikailag olyanok, hogy sok fiú születik, és így tovább örökítik a nevet. És még különösebb, hogy ez nem csak a magyar nyelvterületen jellemző, hanem az egész világon az adott nyelvnek megfelelő fordításban (Schneider, Taylor, Tailleur, Sabov).

      Kell, hogy legyen valami titok a dolog mögött. Lehet, hogy rosszul értelmezzük a szabó foglalkozást. Az nem lehet, hogy a vezetéknevek kialakulásának idején a szabóság volt a magyarok főfoglalkozása. Abban az időben földművesek és pásztorok vitték a prímet. Van is bőven Gulyás, Juhász, Csordás, Pásztor, de mért van olyan kevés Szántó, Jobbágy és Zsellér? Azt tudjuk, hogy az orvoslást kezdetben a borbélyok művelték. Talán a szabóság valaha nem csak a posztók vagdosását jelentette, hanem a földek művelésével kapcsolatos tevékenységgel is összefüggött?

Currus Creative Commons License 2012.02.28 0 0 9058

Sziasztok!

 

A Szekér családnévvel kapcsolatban tudtok egy kicsit részletesebb 

magyarázatot?

Előre is köszönöm!

Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.27 0 0 9057

Kösz - a Koletár változatra van magyarázat?

Előzmény: 3x (9054)
fazizoli Creative Commons License 2012.02.27 0 0 9056

Sziasztok! a családunk eredete érdekelne de zsákutcába jutottunk. a MEITERT név eredete érdekel , a nagyapám után aki István volt.

sajnos semmi mást nem tudunk róla.előre is köszönöm

Mezőbándi Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9055

Szerencsére dolgoznak rajta önkéntesek itthon is, de kizárólag a hazaiakra támaszkodva még évtizedekig tartana a kivonatolási munka.

Előzmény: vörösvári (9051)
3x Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9054

Elég régen fut ez a topik, érdemes beírni a baloldali keresőbe és voilá

Előzmény: Pater Altenberg (9053)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.26 0 1 9053

Üdv. Milyen eredetű lehet a Koletár ill. a Koleszár név?

MacAshinna Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9052

Bizony, rengeteg az elírás, de úgy tudom, hogy van arra mód, hogy bárki segíthessen az adatok feltöltésében (korrigálásában). Én is sokszor csak nézek, hogy milyen "új" családnevek bukkannak fel:) Mondjuk azért ez így is segítség, az elmúlt hónapokban 60-65 felmenővel bővült a családfám, aztán az adatok pontosságát már csak le kellett ellenőrizni a levéltárban. 

Előzmény: vörösvári (9051)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9051

Ez jó, ugyanazt a nevet ötféle alakban olvasták. Én időnként jól szórakozom rajta, hogy a vörösvári anyakönyv neveinél milyen vicces neveket olvastak ki a Family Searchben. Persze ez érthető, igazából az lenne az ideális ha helyiek dolgoznák fel az adatokat, akik ismerik a helyi családneveket.

Előzmény: MacAshinna (9050)
MacAshinna Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9050

Most Marits alakban is megtaláltam. http://oi43.tinypic.com/2e5341w.jpg


Arra tudok gondolni, hogy kapott a név egy '-án' képzőt és Marits-ból Maritsán lett, a Matsfán pedig ennek az elírása a familysearch keresőben. Az meg csak egy véletlen, hogy a településen sok Matafán is él(t). 

Előzmény: MacAshinna (9047)
MacAshinna Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9049

Köszi!

Előzmény: scasc (9048)
scasc Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9048

A

 

Matsfán

Matafán

 

simán lehet elírás.

Előzmény: MacAshinna (9047)
MacAshinna Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9047

Szia!

Köszi, hogy utánanéztél! Először én is a keresővel kezdtem, aztán láttam, hogy van egy ilyen burgonyás étel a franciáknál:) Viszont családnévként nem szerepel újlatin közegben, úgyhogy én ezt kizárnám. 

 

Őseim vontakozásában a Maritsán és Matsfán alakok szerepelnek, de a településen felülreprezentált a Matafán, ebből gondolom, hogy ferdítés lehet (ha Maritsánnál nem is, de a Matsfánnál előfordulhat), és minden alak erre az utóbbira vezethető vissza. Ugyan csak spekuláció, de a Marić >> Marićan nagyon elképzelhetetlen? Aztán lehet, hogy ez már hajmeresztő belemagyarázás:) 

 

 

Előzmény: vörösvári (9046)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.26 0 0 9046

Szia !

 

Én a franciára tippelek. Megnéztem a nevet a Family Searchben és Motafan alak is van. A google szerint az egy fánk neve frankoprovenszál nyelvjárásban.

Előzmény: MacAshinna (9045)
MacAshinna Creative Commons License 2012.02.23 0 0 9045

Sziasztok!

 

A Matafán családnév eredtével kapcsolatban van valakinek ötlete? Tömördön nagyon gyakori volt (lehet, hogy még ma is az),  a település lakói főleg horvát, magyar és német származásúak. Sajnos semmilyen épkézláb dolog nem jut eszembe. Előre is köszönöm! 

_321 Creative Commons License 2012.02.20 0 0 9044

Többször felmerült már, de egy másik megközelítés...

 

Zsuzsa nevű őseim éltek a ma már szlovákiai Dvory nad Žitavou (magyarul Udvard) településen. Ükapám Zsuzsa István kereskedő volt. Az udvardi katolikus anyakönyvekben van egy Zsuzsa/Zsuska nevű cipész család, az egyik fiú éppen Zsuzsa István, talán éppen az én ükapám, bár ez még nem bizonyított. Írtátok már, hogy a Zsuzsa lehet női keresztnévből alkotott családnév. Viszont a szomszédos Dubník (magyarul Csúz) település izraelita anyakönyveiben találkoztam a Susmann névvel. Elképzelhető, hogy a Zsuzsa a Susmann magyarorsított változata?

vörösvári Creative Commons License 2012.02.14 0 0 9043

Köszönöm, majd megnézem.

Előzmény: Mezőbándi (9040)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.14 0 0 9042

Köszönöm a választ.

Előzmény: Törölt nick (9038)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.02.13 0 0 9041

Az ellisislandet már én is próbáltam. A 2358-ban írtam, hogy "re Tyndira: találtam még Tyndera változatban is, Mikolajowce településről Amerikába kivándorolt egyéneket (ellisisland.org). Ez szintén Lengyelo. déli része."

 

Most megnéztem a Tindira alakot is, abból 1 db volt, Berzeviczéről (Brezovica). Ami szintén elég északon van ahhoz, hogy a név lengyel eredetét erősítse (110km a közelebbi Mikolajowice településtől). Továbbá a Dyndera is eredetileg azonos tőről fakadt. Gondolom.

 

 

 

 

Előzmény: milyennincs (9039)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.02.13 0 0 9040

Ha az oroszból indulok ki, akkor a Krivinka jelentése kb. hajlott, görbe lehet. De ez csak egy ötlet.

Előzmény: Törölt nick (9038)
milyennincs Creative Commons License 2012.02.13 0 0 9039

Szia! Ha "az USA-ban lakik", akkor nézd meg a www.ellisisland.org adatbázisába, hogy honann érkeztek a bevándorló ősök...

Előzmény: Törölt nick (9033)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.12 0 0 9038

A Kozek előfordul Szlovákiában is meg Lengyelországban is. Jelentése a kozeknek kozíknak is kiskecske lehet.

Krivinka előfordul Szlovákiában, Csehországban Křivinka. A krivinka a szlovákban egy hímzés módnak a neve.

Előzmény: vörösvári (9036)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.12 0 0 9037

Közben rájöttem mégis lehettek lengyelek Budán. Szilézia is Habsburg birtok volt.

Előzmény: vörösvári (9035)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.12 0 0 9036

Szeretnék még két nevet megkérdezni. Ignatz Krivinka ősöm 1751 - ben jelent meg Vörösváron, az interneten Csehországban találtam Krivinkákat, esetleg lehet szlovák név is ? A másik ősömet Georg Kozeknak / Koziknak hívták, itt az érdekelne mit jelenthet a neve. Előre is köszönöm a választ.

Előzmény: Törölt nick (9034)
vörösvári Creative Commons License 2012.02.12 0 0 9035

Köszönöm a választ. A Giebna női név. Georg Sauer ősapám 1691 - ben vette el Christina Giebna ősanyámat a budai várban. Sajnos bővebb adataim nincsenek, mert nincs meg az budai vár anyakönyve 1710 - es évekig, de szerencsére megmaradt az indexe, onnan van az adat. Esetleg nem lehet horvát név ? Nem tudok róla, hogy éltek lengyelek 1691 - ben Budán. A másik névnél a házasságnál Podowsny volt, a gyerekeknél meg volt Podovsny és Podovsky is.

Előzmény: Törölt nick (9034)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.11 0 0 9034

A Giebna névnél fontos lenne, hogy férfi vagy női név. Mert ha női például Maria Giebna, akkor a férfi megfelelője Giebny. Erre már lenne találat: Thürknecht (ajtónálló) Mickael Giebny (Musäum für die sächsische geschichte , 1794 historie), vagy  Maria Giebny , US Federal Census 1920.

Ebben az esetben lengyel.

A Podovsny lehet anyakönyvi elírás is (Podousný, Podouský, Podowsny, Podowsky, Podolský, de nem biztos mert a "podowsny" használatos a lengyelben "hasonló" jelentésel.

Előzmény: vörösvári (9017)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.11 0 0 9033

Sziasztok!

Még régebben kérdeztem hogy a Tyndira csnév milyen erdetű.

(Sajnos a levéltár messze van tőlem így csak nyáron tudok elmenni...de mind1)

Szóval  így addig a neten keztem el a kutatásom,találtam is egy oldalt itt -->familysearch.org

. Itt megtaláltam néhány ősömet,de fent van Tyndira alakban is meg Tindira formában is,sztetek történhetett elírás az ilyen anyakönyveknél??

Sajnos a neten utánanéztem a Tindira alaknak is de a legtöbb Tindira (vagy Tyndira) az USA-ban lakik, szóval nekem még rejtély ennek a névnek az eredete

Nem valami gyakori :(

 

 

Ti amúgy milyen csnév keresőket használtok?

Bocs hogy megint erről írtam, de remélem valaki tud segíteni

Köszi

rumci Creative Commons License 2012.02.11 0 0 9032

Lehetett azért a névadás ironikus is, ma is mond(hat)juk a nagyivóról, hogy ő aztán nem iszik. Amúgy túl bonyolultat valóban nem kell e név mögött keresnünk, hisz van Borissza, Sernemissza is. Ez utóbbi arra is mutathat, hogy kifejezetten az italozáson belüli ízlés is lehetett motiváció.

Előzmény: Mezőbándi (9031)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!