Keresés

Részletes keresés

leraa Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3624

Na látom tönkretettem a fórumot. Napok óta egy hozzászólás sem. Tudod mit, andreja? Majd erre visszatérünk tavasszal, ha lesz eladó kicsid.

 

Kecskezdő! Egy ismerősöm tud Bugyi után egy farmot, ahol van 5-6 literes kecs. Szépek, és párzáson túlvannak (10ért). Megnézi a felesége is kb 2 hét múlva. (Pedig már meggondolták, nem kecskéznek, de a gyereknek a kecsketej kell, így hát ezt nem hagyják ki) Majd szólok, mi hír ha még mindig jó tejelőt akarsz. Vagy megvárod Tejeskávé lányát tőlem :))

leraa Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3623
Azt azért hozzáteszem, hogy nem akarok tenyésztőként felcsapni, mert az marha messze áll tőlem. Csak a már regisztrált állat kicsinyeit nem szeretném veszni hagyni.
Előzmény: leraa (3622)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3622

Ja, még nyaggatlak. Engem tényleg egyre jobban érdekelne ez a núbiai fajta. Gondoltam, hogy belépek a Szövetségbe, persze ha van értelme. Még nem fogalmazódott meg bennem az elképzelés, csak az, hogy kecskékkel szeretnék foglalkozni. Most egyelőre utánajárok, hogy nálunk mennyi a haszonállat-limit. Mit gondolsz, és mit tegyek? hogyan álljak neki, ha ésszel akarom csinálni. Csak most kezdtem belemélyedni, és nehéz az elindulás, hogy merre menjek.

Tavasszal remélhetőleg beszerzek legalább egy párt

Előzmény: leraa (3621)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3621
Miért van szükség arra, hogy a honos kecskével keveredjenek? Hátha akkor jobban bírják? Erről lehet bővebben írni?
Előzmény: andreja (3619)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3620
... mint szüleik?
Előzmény: andreja (3619)
andreja Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3619
fordítva: a 100% kevésbé bírja.
Előzmény: leraa (3615)
andreja Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3618

az oltó mennyiségén kívül az alvadási időt befolyásolja még a hőmérséklet és a beltartalom is.

Előzmény: leraa (3617)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3617

Akkor szabadban csak a karámban vannak, ha egyáltalán van ilyen nálatok. De persze régebben sem volt nekik, mint mondtad.

 

Tudomásom szerint a több oltó használata, rövidebb alvadásidőt eredményez. A "friss fogyasztású" sajtok esetében úgy tudom 60-65 perc (a szakkönyv szerint) Bár az azt írja, hogy a kultúrát 15-20percig kell hagyni, utána az oltót. Én egyszerre teszem bele a kettőt, és eddig nem volt rossz.

Előzmény: Kriszta721 (3611)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3616
Ott is van az a tenger, csak ne akarj nagyon fürdeni benne, mert lefagyna amid nincs :)
Előzmény: andreja (3612)
leraa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3615
Hát ez az, ezért több min valószínű, hogy nem az éghajlattal van gondjuk. Nem? Csak próbálok gondolkozni, bár vicces, még csak képről láttam eddig ezt a fajtát :) Lehet, hogy a nagymértékü változást nem kedvelik, ami az 1200km-t illeti. Mivel írtátok, ha jól rémlik, hogy azért születtek már 100%-os kicsik is, akik már jobban bírják az ittlétet.
Előzmény: andreja (3614)
andreja Creative Commons License 2006.10.22 0 0 3614
Mérsékelt éghajlaton ugyan, de afrikai genetikai alapon, hát nem csoda, ha szeretik a meleget.
Előzmény: leraa (3606)
andreja Creative Commons License 2006.10.22 0 0 3613
A laktáció előrehaladtával a beltartalmi értékek nőnek, erre még egy lapáttal rátesz a száraz takarmányra való átállás is. Úgyhogy amit írtok, az teljesen normális jelenség (a kihozatali % növekedése).
Előzmény: boricska (3609)
andreja Creative Commons License 2006.10.22 0 0 3612
Kecskétől függetlenül egyszer én is azt hittem, hogy Hollandiában ott a tenger, és akkor biztos enyhe az idő, de aztán autentikusék fölvilágosítottak, hogy az igazi óceán meg a Golf-áramlat annyival odább van, hogy az a lapos föld nagyon kiszolgáltatott az északról betörő hidegnek.  Úgyhogy azon a rengeteg csatornán jó sokat lehet télen korcsolyázni, és szoktak is, ez meg is látszik a gyorskorcsolya-sportban elfoglalt helyükön.
Előzmény: Kriszta721 (3607)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3611

Egyáltalán nem mondasz marhaságot, a legelő nagyon jó lenne, de nincs. Ami föld van, azon mi lucernát termesztünk, a többi a ház körüli kert. A zöld lucernába nem engedhetjük őket, a kertben pedig lepusztítanának mindent. Volt már olyan hogy kiszabadultak, megették a fenyőket, a babarózsát meg mindent amit értek. Szépen rendberakták a növényeket.

A sajt nálunk is agybaj, de miért nem raksz bele több oltót? Mondjuk az egyharmadával többet. Nálunk ez bevált, a sajtnak pedig semmi baja nincs tőle.

Hozzánk bárki, bármikor jöhet, egyébként is óriási a társadalmi élet. Tomipapa, ez Neked szól!

boricska Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3610
Kriszta, lehet, hogy marhaságokat beszélek, de mi lenne, ha próbaképpen egyet-kettőt kiengednél legelni? Lehet, hogy megtalálnák a nekik való füveket, nem? Nagyon nehéz lehet, hogy úgy kell vigyázni rájuk, mint a hímes tojásra...
Előzmény: Kriszta721 (3607)
boricska Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3609
Sziasztok. Nálunk ugyanez a helyzet, kevesebb a tej, de mintha nagyobb lenne a beltartalma, ugyanabból a tejmennyiségből sokkal több sajt lesz. Ami végül is nem baj. Persze más tünetek is vannak, például nem győzöm kivárni az alvást, teljesen kiszámíthatatlan, most már csak este merek hozzákezdeni, mert akkor tart,ameddig tart. Az orda is több. Eddig tíz liter tejből lett egy kiló sajt, most megpúpozom, amennyire lehet, a végtermék egy kiló húsz deka, mellette van maradék, amiből ilyen kis gnóm sajtokat csinálok kényszerűségből.
Előzmény: tomipapa (3608)
tomipapa Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3608
ciasztok!
megbolondultak a sajtjaink :) fél kilós adagokat szoktunk csinálni, de az utóbbi 2 hétben ugyanabból a tejmennyiségből, 85 deka körülire burjándzanak..
én is gondolkoztam núbiain, de a leírtak alapján meggondolandó..
Kriszta drága, mi is Páty közeliek vagyunk, és szintén naon szívesen megnéznék jószágaidat!!
Kriszta721 Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3607

Andreja, én nem akarok Veled vitatkozni, a tényeken úgysem változtatna semmit. A mi kecskéink itt vannak, nagyon sok a gond velük, de élnek, jókedvűek és ha halálukig csak nézhetem őket, már akkor megérte.  Elvégre egy szeretetből tartott kutya sem hoz semmiféle hasznot, mégis tartjuk őket. Az izsáki embernek / K.P./ pedig egyszerűen csak drukkolok, hogy maradjanak meg az állatai. Maradjunk ennyiben.

Leraa, azt hiszem hogy Hollandiában nincs soha -10 fok, ezek ráadásul egy óriási istállóban voltak, másik 300 kecskével együtt. Fűtést pedig nem láttam. De ha érdekel, gyere, itt láthatod őket.

leraa Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3606

Olvasgattam a núbiairól. Érdekes dolgokat írtatok. Elsősorban az fura számomra, hogy mérsékelt éghejlaton kitenyésztett kecskéről van szó, és inkább a melegebb éghajlatot kedvelik. Az az érdekes számomra, hogy Pl Kriszta kecskéi Hollandiából származnak, a kitenyésztés Angliában történt. De hogy is van ez? Hollandiában élnek rokonaim (és a környezetismeret, Földrajz órákon tanultak mellett) nem mondhatnám, hogy meleg arra az éghajlat. Sőt. Örülnek ha van egy kis nyaruk, de a tenger is csak dísznek van, mert arrafelé általában nincs melegük az embereknek. Akkor tehát csak jót tenne a kecskéknek, ha melegebbre kerülnek. ezzel szemben mégsem jó nekik valami...

Tudnátok még valami infót adni erről a fajtáról? Érdekelne nagyon. Andreja fentlévő képei aranyosak. Anno, amikor láttam őket, jót nevettem, hogy milyen idétlen kecske (egyáltalán nem pejoratív értelemben), de egyre inkább tetszik :)) Rengeteg kérdést tudnék feltenni ezzel kapcsolatban, de szerintem ráveszem egyszer a férjem, hogy elmenjünk Krisztához, és jól kikérdezem :))

Bevallom, tavaly óta van kecském, edig csak legelésztek itt nekem, mosta azóta megduplázódott a számuk, 4 van, januárban egy ellik (ez lesz nekem az első). De igazán csak most érzem, hogy a bolondja leszek. Családom nagy "örömére". A férjem már így is ki van akadva, de sosem látott még ilyen lelkesnek és határozottnak valami iránt :)

andreja Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3605
Azért a kételkedést kár volna végképp föladni. Hasznos az.
Előzmény: Kriszta721 (3604)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3604
Egy percig nem kételkedtem benne, hogy TUDJÁK mit csinálnak. A lényeg az utolsó mondatod, nem pedig az, hogy ki az ostobább. Mert ha elpusztulnak az állatai, akkor ő is adott a szarnak egy méregdrága pofont. Ismered a mondást: Okos ember a más kárán, buta a saját kárán tanul. Tévednék?
andreja Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3603
Mi napközben többször leadjuk magnón az 1988-as 200 női hát döntőjének rádiós közvetítését (Török László). Reggelente csak ki kell szedni a vizesvödörbe fulladt delikvenseket, akik azt hitték, hogy ez nekik is megy. Nem figyeltek elég jól: "Egérke!", nem pedig patkányka. Persze, ha megnézték volna a Macskafogót, ahelyett, hogy a szenázsbálák alját lyukasztgatnák..
Előzmény: Mooni (3597)
andreja Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3602

De a fajtát itt tenyésztették ki Európában, és Észak-Amerikában is sok van, szintén a mérsékelt égövön. Az biztos, hogy az R1-ek az F1 közelében sem járnak nálunk se, de ennek rakás oka lehet, ráadásul egy bak az statisztikailag nem hogy nem mérvadó, de inkább olyan, mintha nem is létezne.

Izsák más utat jár sok tekintetben, és ők tudják, hogy mit csinálnak. Hangsúly az igén, nem a névmáson, mielőtt bárki rosszra gondol. De sajnálnám, ha azok a bakok hiába jöttek volna be.

Előzmény: Kriszta721 (3591)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3601

Boricska, ismered biztos azt az érzést, hogy megőrülök, ha nem lesz az enyém. Nem teljesen hülyén vágtunk bele, akkor már öt éve kecskéztünk. Rengeteget olvastam itt a neten a fajtáról, rengeteget kerestem mire találtam egy eladó állományt. Az állat maga csodaszép, baromi jók voltak az eredmények, amiket írtak róluk. Biztosan valami azért elkerülte a figyelmünket, de aztán annyira gyorsan ment minden, tényleg nem sokat szaroztunk. Én azért remélem, hogy most fog történni valami jó is velük, azt hiszem, nem adjuk fel. Azért azt látod, hogy más is próbálkozik a fajtával, szintén nem túl nagy sikerrel. Eddig.

Én már gondolkodtam, hogy szervezek ide hozzánk egy kecskés összejövetelt, Andreját meghívom szakértőnek, és akkor lehet mindenről beszélgetni.

Leraa, gyertek bármikor, Pátyon lakunk.

leraa Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3600
leraa Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3599
Kriszta! Te pest mellett laksz. Melyik irányban? Egyszer meglátogathatnánk?
Előzmény: Kriszta721 (3591)
leraa Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3598
Köszi, kedves barátom nevében is :)
Előzmény: Mooni (3597)
Mooni Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3597
Nekünk a legjobban a Bábolnai csomagocskák váltak be (kicsi zacskó formába van préselve a méreg. 6-7-et teszel a lyukakba a csomagolásra írt napon keresztül, aztán lesed, hogy a kutya, macska nem játszik-e elpusztult állattal, akkor gyorsan el kell venni tőlük. Inkább csak szaglásszák szerencsére. :) A lyukat kővel letakarjuk, hogy senki más ne férjen hozzá. Látni lehet a fogyáson is, hogy hat-e a méreg. Először mind eltűnik, és mikor már nem fogy el, akkor végük. Általában 1-2-t találunk, úgy tűnik még elpusztulás előtt elhagyják a terepet. Egész nyáron nem láttuk őket, de pont a héten fedeztünk fel egy járatot. Már fogyasztják az elemózsiát.
Előzmény: leraa (3595)
leraa Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3596
Egyáltalán nem untattál, legalább is engem nem. Sőt, egyre inkább felcsigázódott e fajta után az érdeklődésem. Igyekszem végigolvasni a fúrumot, ezzel kapcsolatban. Már többször megfogalmazódott bennem, ha pár év elteltével egy kicsit több tapasztalattal rendelkezem, talán megpróbálkoznék komolyan űzni ezt a kecsketartást. Így fórumon elég nehéz, egyszer valami tapasztalatgyűjtésre szívesen összejönnék valakivel. Valaki kérdezte, hogy lehet-e ezt tanulni. Engem is érdekelne. Sajnos elég rossz oldalamat mutattam eddig, egy buta értetlen valakit, igyekszem összeszedni magam és komolyan elbeszélgetni ezekről. Hogyan lehet valaki "igazi" kecsketartó? Tudtok segíteni?
Előzmény: Kriszta721 (3591)
leraa Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3595
Mi van az oduba befészkelődő patkányokkal? Mivel lehet küzdeni ellenük?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!