Keresés

Részletes keresés

122512 Creative Commons License 2016.07.28 0 0 20359

És esetleg önnél nincsenek eladó oltványok?

Előzmény: szölőszem (20358)
szölőszem Creative Commons License 2016.07.28 0 0 20358

122512 !  Sajnos,(vagy talán jobb is) nem tudok oltványost ajánlani,mert nagyon rossz tapasztalataim vannak velük kapcsolatban.A Zaporozsec,Dunav,Kecskecsöcsű,Narancsízű fajták szinte bárhól beszerezhetők. Az Orchidea, Lívia fajták nem kaphatók a kertészetekben.Nálam a fajtagyüjteményben megtalálhatók.A Zara fajtát nem ismerem.

Előzmény: 122512 (20348)
Pjotr77 Creative Commons License 2016.07.28 0 0 20357

Van egy kis árulkodó jel, ami a két egymástól független fotón egyformán megtalálható.

 

Az utolsó 3 fotón, amit feltöltöttél a nagy kék bogyók között van elbújva egy vagy kettő kis zöld bogyó (nagyon kicsi, sörét nagyságú). Ha megnézed a szekszárdi fotót, azon is ugyan azt megtalálhatjuk, mintha a fajta chip-pel lenne jelölve :), mintha egy szeplője lenne a fürtnek :)

 

Oltványosoknál nincs más ilyen korai kék (chip-es), ami Pannónia kincsével keveredhetett volna. Úgy emlékszem azt írtad, olyan címke volt rajta... (Esetleg még valamilyen kecskeméti rezi fajta, amiket nagyon nyomtak, de azokról inkább nem mondanék semmit, nem ismerem őket, és valószínűleg nem is fogom megismerni őket..., amúgy azok között is több olyan van, ami Seyve-Villard hibrid a Néróhoz hasonlóan, csak esetleg nagyobb fürtű.)

 

A rügymutáció igen ritka dolog, ennek ellenére nem lehetetlen (extrém környezeti hatásokat követően jöhet létre), amúgy manapság a fajta azonosítás már 99%-os pontossággal, rutinszerűen lehetséges DNS ujjlenyomat alapján (minden fajtának megvan a pontos DNS ujjlenyomata).

Tegyük fel, hogy kinevezzük új fajtának, de a DNS ujjlenyomata ugyanaz, mint a Néró fajtának, akkor visszatértünk a "kályhához".

Előzmény: vinik táltos (20355)
juhosttt Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20356

Értelek! Nálam ez a fürt alakzat még sosem fordult elő, ezért vetettem fel.

 

Táltos esetében pedig arra gondoltam, hogy maga a nemes oltócsap már eleve egy mutálódott rügy volt és most teljes egészében az a tőkéje. 

Előzmény: Maci_P (20352)
vinik táltos Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20355

Üdv!

Én belenyugodnék,ha Néró lenne, de nem az. Bár nagyon hasonlít rá, de alább leírtam,  hogy több eltérés is van. Több éve téma ez a szőlő, az ország több részébe küldtem már vesszőket,  amiről tudok, mind ilyen lett, mint a nálam termő.

Az évek során nagyon sok fényképet tettem fel, többek között a szálvesszőkön lógó közel kétkilós fürtökről is.

 

Előzmény: Pjotr77 (20349)
Jani71 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20354

Na, a filmet valahogy lehagyta: https://youtu.be/HdxFRWZjw8w?t=4m10s

Előzmény: Jani71 (20353)
Jani71 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20353

Házi készítésű bordói lével kapcsolatban tőlem régebbről: 5719, 5720, 5726, 5729.

jános 55: Nem fröcsög (kémiailag), teljesen mindegy a keverési sorrend.

Egy megnézésre érdemes régi film (a bordói lé készítésére beállítva a kezdés):

Ebben is a rezes banda ugrik a meszes gödörbe.

 

A készítésekor javasolt a szemüveg használata!!! Mindkét oldat és a végeredmény esetében is.

Mindig a szalonnás oltott meszet használtam (sajátot is), még nem próbáltam a mészhidrátot.

Nem tudom, hogy ugyanolyan jó lenne-e a kész cucc, de egyszer lehet, hogy mégis kipróbálom.

Kíváncsiságból is. Hogy összehasonlíthassam.

Előzmény: GIII-1994 (20333)
Maci_P Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20352

A rügymutáció ritka dolog, és Ő nem arról számolt be, hogy egyik hajtáson ilyenek jönnek, hanem hogy mindenhol.

A hónaljhajtáson hozott másodtermés kisebb, lazább, mint a főhajtáson. Sőt, ha nem a főrügyed pattan meg, hanem a mellékrügyed, akkor is más lesz a termés mérete. De pl. Pannónia kincse, metszéstől és előző évi terheléstől függően gömb vagy hosszúkás bogyót hoz.

De nem 4x akkora fürtöt, és még a hajtása is teljesen más. Szerintem ez már olyan nagy eltérés, hogy Néróhoz nincs köze, max. felmenő szinten.

Előzmény: juhosttt (20351)
juhosttt Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20351

És mi a helyzet a rügy mutációval?

Majd teszek fel képet, de ha nem láttam volna el se hiszem:

 

Adott a fekete rizlingem. Minden évben szépen hengeres, tömött fürtöket hoz. A másodtermések is ugyanezzel a tulajdonsággal rendelkeznek, csak kisebbek.

Na most az egyik tőkémen az egyik hónalj hajtáson jött 2 db fürt amely nagyon laza és vállas. A lazaságot a fény hiánnyal se lehetne magyarázni, mert vannak másodtermések amelyek nagyobb lombozat árnyékban kötődnek. Ezeket amint észreveszem leszedem, mert nem érik be úgyse rendesen. A lényeg, hogy ezt a termést hagyom amíg tud érni és a hajtást is megpróbálom elszaporítani. Meglepő lenne ha egy laza fürtű fekete rizlingem lenne. Ez a növényvédelmet nagyon átírná.

Előzmény: Maci_P (20350)
Maci_P Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20350

Nekem van néróm, a hajtás színe más (sok a bordó benne), még az érése elején van, bár a bogyók már színesek, kell neki 2-3 hét, a fürtforma más, tömöttebb, és a nagyok max. fél kilósok. Szerintem ennyire nem térhet el az alapfajtától a kolléga szőlője.

Előzmény: Pjotr77 (20349)
Pjotr77 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20349

Üdvözlet!

 

A levél alak és erezet alapján egyértelműen Seyve-Villard hibrid (Rupestris levélforma), Egerben nemesítették, Néró a neve :)

Nagyon korai érésű is lehet, jó ellenálló képességű, és sok esetben nem ovális a bogyója, hanem kerek.

 

Pl. egy szekszárdi boros ültetvényben így néz ki:

 

 

Bár olyant még nem hallottam, hogy 2 kg-os fürtöket hozott volna ez a fajta...

 

Jó vízgazdálkodású, mélyebb talajokon biztos szép (pl. Egerben is..., a Merlot fajtával jó cuvee-t ad). 

Előzmény: vinik táltos (20337)
122512 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20348

Akkor hagy zavarjalak még egy szőlő fajtával. Anna. Belőle is van 2 db ősszel telepített oltványom.

 

Valamint most ősszel szeretnék 1-1db-ot telepíteni a Zaporozsec, Dunav, Lívia, Orchidea, Zara, Kecskecsecsű, Narancsízű fajtákból is. Ezek közül a gyerek koromból ismerem a kecskét a többit csak képeken láttam illetve itt ott olvastam róla. Esetleg tud olyan oltványost ahol ezek mind (vagy nagy része) megvásárolható?

 

 

 

Előzmény: szölőszem (20345)
122512 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 20347

Köszönöm ezt a hasznos választ.

Előzmény: szölőszem (20345)
solyomny Creative Commons License 2016.07.26 0 2 20346

Tisztelt Oechsle! Bár nem épp mostani a bejegyzése, de magam is régóta azt vallom, amit Ön! Az ország tele van sztárborászokkal, akiknek kitüntetéseket osztogatnak, de sztárszőlészekről még nem hallottam. Pedig a bor minősége 90 %-ban a szőlőben dől el. Épp a napokban hívtam fel állás ügyben csak kíváncsiságból egy hirdetőt, aki szőlészt és birtokigazgatót keresett, de éltem a gyanúval, hogy még most is ott tartunk, hogy a szőlész az a traktorossal azonos, és segédmunkát (jobb esetben szakmunkát) végző valaki. Így is lett. A feltett kérdésemre -hogy kit is keresnek, mint szőlészt- azt a választ kaptam, hogy olyan valakit, aki traktoron ül, gépi munkát végez, növényvédelmet folytat, permetez ha kell, irányítja és ellenőrzi  a szőlőmunkásokat, de videofelvételt is készít, amit elküld a tulajdonosnak, aki megnézi, hogy a szőlő milyen állapotban van éppen. És mint birtokigazgató rendben tartja a vendéglő körüli parkot, ha már ott van. Ez vicc! Azt tapasztalom, hogy a nagy borászatoknál is a traktoros van megbízva ezekkel a feladatokkal, és az tartja kézben a szőlővel kapcsolatos ügyeket, mint szőlésszé avanzsált valaki. Sajnos azt is megtapasztaltam, hogy amikor mint szőlészeti vezető a kiosztott feladatokat számon kértem a traktorosoktól, akkor közölték, hogy ők jobban tudják mint én, azt, hogy  mit kell a szőlővel, és a szőlőben csinálni.  És legtöbbször leamortizálták az ültetvényt a hozzá nem értésükkel. Amit a tulajdonosok észre sem vettek. Hol tartunk? Ráadásul az az általánossá vált sztereotípia, hogy a sztárborászok egyben kiváló szőlészek is. Ez a másik vicc! Tökéletesen egyetértek a kissé indulatos kifakadásaival. Üdv!

Előzmény: Oechsle (12140)
szölőszem Creative Commons License 2016.07.26 0 1 20345

ÁRON (BG-13):Magyar fajta (egri nemesítés):Szülők:SV 12375 x Pannónia kincse.Érési idő:aug.20-30. (átlagos),Fürt:300-600 gr.,közepesen laza.Bogyó:28 x 24 mm.5-7 gr.fényes zöld-sárga. Íze semleges. Cukor:15-17 %,sav:6-7 gr./l.Közepesen erős növekedésű.Betegség ellenállás:átlag felett.Fagy: -23 C°. A Pannónia kincséhez hasonló,de annál jobb a betegség ellenállása.Jó választás volt.

Üdv.Szőlőszem.

Előzmény: 122512 (20344)
122512 Creative Commons License 2016.07.26 0 0 20344

Kedves Szölőszem.

 

Te mint sok fajta ismerője ismersz olyan fajtát, hogy Áron? Ha igen akkor mi a véleményed róla? Vagy ha van írhatnál a növekedéséről a terméséről.

 

Köszönöm

Előzmény: szölőszem (20343)
szölőszem Creative Commons License 2016.07.26 0 0 20343

Köszönöm az információkat.Érdekes fajta lehet.Jó lenne beazonosítani.Talán ebben segítene Pjotr, akinek igen nagy elméleti ismerete,és gyakorlati tapasztalata van.

Előzmény: vinik táltos (20342)
vinik táltos Creative Commons License 2016.07.26 0 0 20342

Lehetséges, esetleg néro is lehetne, csakhogy itt az érési ideje Július 20. Előzi a csabagyöngyét.

Aztán van itt még egy kis eltérés a fentiektől: enyhén kecskecsöcsű a szem alakja.

Sőt még az is eltérés, hogy szemben a 30-40 dekás fürtökkel, ez inkább kilós fürtöket ad, valamint szálvesszőn kétkilós közeli fürtök lógnak. Tavaly 1.98 volt a rekord.

 

Előzmény: kolini (20341)
kolini Creative Commons License 2016.07.25 0 0 20341

Szerintem lehet Esther a neve, ha őszel pirosra szinezödnek a levelei.

Előzmény: vinik táltos (20340)
vinik táltos Creative Commons License 2016.07.25 0 0 20340

Ennek a szőlőnek a neve (amíg nem sikerül beazonosítani) Táltos6066.

Konténeres tövet vettem 12 éve, rajta egy virágzó fürt, segy faiskolai cédula: Pannónia kincse.

Aztán hozott egy feketeszemű fürtöt. Azóta meg ontja szőlőt.

Nem permetezem, egyszer-egyszer ha nagyon muszáj, (mint most a sok eső miatt), nem betegszik, a darazsak a legnagyobb ellenségei. Négy szem fölé kell metszeni, de ha van hely, akkor lugasban és szálvesszőn terem a legjobban. Szálvesszőn minden évben produkál közel kétkilós fürtöket.

Szereti a vasat, marógépműhelyből beszerzett apróforgácsot ástam a tövébe.

 

Ha van rá időd, próbáld meg a keresőben (pálinkafőzés otthon, oltás szemzés, szőlő) vinik táltos hozzászólásait, elég nagy irodalma van.

 

Most tömören összefoglaltam.

Előzmény: szölőszem (20339)
szölőszem Creative Commons License 2016.07.24 0 0 20339

Üdv! Ennek a szőlőfajtának mi az "igazi" neve?kik a szülei?Milyen a betegség ellenállása?Milyenek a termesztési tapasztalatok?Lehet hogy már korábban leírtad,de akkor nem olvastam.

Előzmény: vinik táltos (20337)
vinik táltos Creative Commons License 2016.07.24 0 0 20338

Egy kis kiegészítés: az összes gyökeres tövet (köztük termőt is) már elígértem, csak vesszőt tudok küldeni, az időpont 2017 Március eleje.

vinik táltos Creative Commons License 2016.07.24 0 0 20337

Egy kicsit más:

 

Ma levettük az első pár fürtöt a táltos 6066-ról.

Négy nap késéssel ugyan, de a múlt hét négy napos hideg és eső késleltette.

Amint elment az eső, bordói lével megszórtam, mert pár szem kezdett repedezni.

A bordói por 10 vízhez 300 Ft a gazdaboltban.

 

Van egy kérésem is: 6-7-8 éve küldözgetem a vesszőket, egy-két éves gyökerest is.

Jó lenne tudni, hogy mi történt a szőlővel, ezért, akinek küldtem és már terem is, beszámolhatna a történésről.

Próbálok képet feltenni a szőlőről:

 

     

szölőszem Creative Commons License 2016.07.24 0 0 20336

Én a következő évben tervezem,hogy készítek Bordói lét.Ugyanis évek óta ezt használok a peronosz ellen.A biokertészet is elfogadja,nagyon környezetbarát szer.Eddig megvásároltam a boltban, négy éve még 1800.-Ft.volt egy liter(Bordói lé+ kén),tavalyelőtt 100 %-al felemelték az árát (3600.-), miután nem fogyott úgy,az idén leengedték 3100.-Ft.-ra.Ekkora pimaszságot,és kapzsiságot ritkán látni, mint a növényvédőszer gyártóknál.Az előállítása nem egy nagy ügy,száz éve is ugyanaz a technológia, a réz világpiaci ára sem változott jelentősen.

A technológia a következő:Először a képlet:CuSo4 x5H2O +Ca(OH)2.

1 %-os Bordói lé készítése: 10 dg.kristályos rézgálicot feloldunk 5l.lehetőleg esővízben.Az oldódást meleg vízben meggyorsíthatjuk.Mészhidrátból 8 dg.-ot elkeverünk öt liter vízben.A két oldatot egymáshoz öntjük,és jól elkeverjük.Mindig a rézgálic oldatot öntjük a mészhez.A kész oldatot aznap el kell használni.A mészhidrát helyett használhatunk 10 dg.szalonnás oltott meszet is.

Az oldatnak semleges (7) Ph-nak kell lennie,amit lakmusz papírral ellenőrizhetünk.De ha betartjuk a keverési arányokat,az oldat biztosan nem fog "égetni".

Előzmény: GIII-1994 (20333)
jános 55 Creative Commons License 2016.07.23 0 0 20335

Valamikor régen, én is úgy tanultam, hogy az alapszabály: "bele rezelünk a mészbe". Ha fordítva történik, akkor állítólag fröcsög, veszélyes. Ugyan soha nem próbáltam, hogy valóban fröcsög e, elhittem, hogy így van, ez a szabály.

Előzmény: GIII-1994 (20333)
juhosttt Creative Commons License 2016.07.22 0 0 20334

2016-ot írunk. Mért szórakozol ilyennel? Ha elrontod a keverési arányokat, megperzselheted a levelet... Vannak már korszerű réz készítmények.

 

Ettől függetlenül én is úgy tanultam, hogy a rezet tesszük a mészbe. Nekem van 2.5 kg rézgálicom örökségből, ezeket én lemosó permetezésre használom csak. Amúgy próbáld ki, hogy fordítva kevered bele. Úgy tudom akkor nem fogod tudni jól elkeverni. 

Előzmény: GIII-1994 (20333)
GIII-1994 Creative Commons License 2016.07.22 0 0 20333

Sok a baj velem, mondhatjátok.

Régebbi szakkönyvekben azt olvasom és öregeinktől azt tanultam, hogy:

a bordói-lé készítésének az a menetrendje, hogy a meszes vízhez kell hozzáönteni folyamatos keverés mellett a vízben feloldott kékkő levet. Úgy jegyezd meg, hogy "a rezes banda ugrik a meszes gödörbe" mondták. Én eddig így készítettem.

Most vettem rézgálicot, és meglepődve olvasom (eddig nem vettem észre, nem olvastam el), hogy a bordói-lé készítésének a menete éppen a fordítottja. A rézgálicos vízbe kell a mésztejes vizet önteni.

Nyomdahibáról van-e szó, vagy mint sok más esetben ebben is "újra okosodnunk" kell?

 

conegliano Creative Commons License 2016.07.20 0 1 20332

Cabernet franc Cabernet franc levél

 

Előzmény: Gyula1958 (20327)
conegliano Creative Commons License 2016.07.20 0 0 20331

Cabernet franc

Levele: kii!épnagy, ötszögletű, sötétzöld, erős szövetű, kissé hólyagos felületű,
szabályosan 5 karéjú, kissé megnyúlt, oldalöbleiben gyakran fog található. Levélszéle
fűrészes-csipkés. Fonáka pókhálós, az erek töve és a levélnyél halványpirosas
árnyalatú.

Előzmény: Gyula1958 (20327)
Falusi1 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 20330

Biztos, hogy nem Cabernet fajta.

Előzmény: Gyula1958 (20327)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!