Keresés

Részletes keresés

csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2406

Köszi a pontosítást. Legközelebb jobban figyelek a helyesírásra :)

Viszont a kötekedést nem szeretem, és a kötekedőktől a maximális pontosságot várom el. Ugyanis ha már ennyire a pontosságra törekszel, akkor azt sem ártana közölnöd, hogy a Kék mecset elnevezés nem hivatalos név, hanem csupán becenév. A hivatalos elnevezés ugyanis Sultan Ahmet Camii (néha egybeírva Sultanahmet Camii), vagyis magyarul Ahmet Szultán mecset (vagy angolul Sultan Ahmet mosque). De ha még pontosabbak akarunk lenni, akkor a mecset helyett magyarul a dzsámi szót kellene használnunk. Mivel a dzsámi azt jelenti, hogy a péntek déli imát és szónoklatokat tartják.

(ez olyan mint a keresztényeknél sima templom és a székesegyház közti különbség)

Mondom, engem egyáltalán nem zavar, ha valaki egy épületnek a hivatalos helyett a becenevét használja, vagy a magyaros átírás helyett külföldi átírást használ. Viszont a kötekedőktől a maximális pontosságot elvárom, és a kötekedőktől nem fogadom el a pongyolaságot

(ugyanis kötekedni egyáltalán nem kötelező, de aki kötekedik, az legalább arra ügyeljen, hogy ne lehessen belékötni)

Előzmény: Villa Franco (2399)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2405

Köszönöm nektek is:)

Előzmény: pamag (2386)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2404

van Sultanahmetben egy cukrászde, nem jut eszebe a neve, na mi ott szoktunk bűnözni. Szerintem máshol is fogunk most.Télen az volt kényelmes.

az árakat nem tudom, de csodálatos dolgok vannak ott:)

Előzmény: Flower2000 (2391)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2403

köszönöm, ha megjöttem jelentkezem. Netem lesz, de csak telefonról és a fórumra arról nem tudok belépni közvetlenül. Persze ha sürgős, akkor igen, de ne legyen az:)

most végre remélem jó időnk lesz:)

 

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2390)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2402

Tudom, voltunk és valóban szép:) köszi!

Előzmény: kirgizke (2401)
kirgizke Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2401

Az előbb említettem a Rüsztem Pasa Dzsámit, - ha eddig még nem láttátok- akkor ne hagyjátok ki, gyönyörű.

Előzmény: COOP (2385)
kirgizke Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2400

Szólnak, ha esetleg imaidő van. Nekünk a Rüsztem Pasa Dzsáminál szóltak, hogy éppen imaidő lesz, jöjjünk vissza kicsit később. Így is történt.

Előzmény: pamag (2384)
Villa Franco Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2399

Nincs "Kékmecset"! Kék mecset van.

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2396)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2398

Tényleg jól néz ki ez a Kék mecset. Nagyon légies, hogy tele van ablakkal, alig van fal. Voltam már benne, de az rég volt.

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2396)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2397

Az ilyenre fel is kell hívni a figyelmet, hiszen ennyi pénzért ott már sok jó dolgot lehet kapni, és akitől ennyit kérnek, az ne hagyja magát átverni. :)

Előzmény: Flower2000 (2394)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2396

A Kékmecseteben az imádkozókkal kapcsolatban nem kell figyelni arra, hogy ne elöttük menjünk el, mert ott el vannak különítve a turisták az imádkozóktól (van egy fa keritíés, és azon belülre csak az imádkozók mehetnek), de más mecsetekben nincs ilyen elkülönítés:

 

így néz ki, amikor a muszlimok a hivatalos imaidőkön kívül imádkoznak a mecsetekben:

Kékmecset:

 

Fátih mecset:

 

Ez Zeytinburnuban az egyik modern mecset:

 

Eyüp Sultan mecset:

 

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2392)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2395
Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2393)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2394

Pont erről van szó. Normál esetben nem ennyi, de aki beírt az angol fórumra attól 15-öt kértek el ráadásul. Ezért hívom fel erre a figyelmet.

Engem Olaszországban vertek át most májusban, 0.8 euros vízet 8 euronak számoltak egy boltban és nem figyeltem oda csak a hotelben vettem észre.

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2393)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2393

Én júliusban ettem fagyit, ráadásul nem is messze a Kékmecsettől (vagyis nem a legolcsóbb helyen), de már nem emlékszem az árára. De szerintem nem volt 10 líra egy gomboc, mert ekkora összeg/gombóc igencsak mély nyomott hagyott volna bennem (hiszen ezért 2 kávét, vagy 5 teát is kaphat az ember). :)

Előzmény: Flower2000 (2391)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2392

"Arról lehet olvasni, hogy imaidőben ne menjen be a turista. Csak azt nem mondják sehol, hogy ez mikor van..."

 

Imaidőn kívül is imádkozhatnak a mecsetekben a muszlimok. Főleg, hogy sokan mondjuk a munkájuk miatt a hivataklos imaidőben nem tudnak elmenni, és akkor más időben pótolják be. De Isztambulban a külföldi turisták között is sok muszlim van, aki lehet pont úton van, amikor a hivatalos imaidő van, és ezért ők is más időpontban imádkoznak.

Akik nem a hivatalos imaidőben imádkoznak, azok általában össze-vissza bent a mecsetekben azokon a helyeken, amit éppen szimpatikusnak találnak. Az ilyeneket a hátuk mögött megkerülve illik kikerülni, és nem előttük elmenni.

A hivatalos imaidőben imádkozók sorosan egymás mellett álló sorokat alkotnak, mert a közösségi imának meg van a maga rendje és szabálya - de az egyéni imáknál nincsen ilyen kötött szabály.

Előzmény: pamag (2384)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2391

Most olvasom a friss infókat, hát pl. az, hogy 10, 15 lírát számolnak fel egy fagyigombócért népszerű helyeken. Jó lesz erre vigyázni.

Én soha nem kértem fagyit Antalyaban, pont ezért mert fogalmam se volt mennyibe kerül. Jégkrémeket ettem mindig mert ott látszott az ár.

Előzmény: COOP (2385)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2390

Jó utat!

:)

Előzmény: COOP (2385)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2389

"Hát ez az... ez egy kissé nem gusztusos... :("

 

Mondjuk a törököknél elég gyakran mossák ezeket a ruhákat, de délre már elég sok emberen megfordulhat az adott ruhadarab,

illetve napközben is szokták egy kicsit fertőtleníteni, de valami irtózatosan büdös anyaggal

 

 

"Ezt nem tudtam! Soha sehol nem lehet erről olvasni! Kösz a figyelmeztetést!

Arról lehet olvasni, hogy imaidőben ne menjen be a turista. Csak azt nem mondják sehol, hogy ez mikor van...

Én találtam a neten egy weboldalt, ami a világ összes muszlimjának az aktuális imaidejét feltünteti:

http://www.islamicfinder.org/cityPrayerNew.php?country=turkey&lang="

 

Az imaidő folyamatosan változik, mert a nap járásához van igazítva,

de Törökországban nagyon nincs szüksége egy nem muszlimnak tudni pontosan az imaidőket, mert a hangszórókban az azhan (=imárahívás) úgyis jó messziről hallható már;

általában 5-15 perc közti időről van szó (attól függ milyen imám vezeti: mennyire gyorsan vagy lassan vezeti az imát és az utána levő fohászt), kivéve a péntek déli, és Ramadánkor a késő esti tarawih imák, mert ezek sokkal hosszabbak

Előzmény: pamag (2384)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2388

Én olvastam több helyen angolul ezt az előttük ne menjünk el ha imátkoznak....

Előzmény: pamag (2384)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2387

Ez hamar eljött. Jó utat és várunk vissza.

Előzmény: COOP (2385)
pamag Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2386

Jóóóóóó utat !!!

És jó időt ! :-)   (most biztos nem fogsz fázni... :)...)

Előzmény: COOP (2385)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2385

esetleg valakinek még valami ötlete, jótanácsa  asokadik isztambuli útunkhoz?

hajnalban indulunk a reptérre. Alig várom:)

pamag Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2384

"...ott a bejáratnál úgyis adnak a nőknek ruhát, amit a fejükre és a vállukra rá tudnak teríteni (úgy mint Görögországban is a turistásabb templomoknál adnak a nőknek hosszú ruhát); ..."

 

Hát ez az... ez egy kissé nem gusztusos... :(

 

"...figyelni kell arra, hogy imádkozó előtt nem szabad elmenni (a muszlimok sem mennek el közvetlenül az imádkozó előtt, hanem hátulról kerülik ki) ..."

 

Ezt nem tudtam! Soha sehol nem lehet erről olvasni! Kösz a figyelmeztetést!

 

Arról lehet olvasni, hogy imaidőben ne menjen be a turista. Csak azt nem mondják sehol, hogy ez mikor van...

Én találtam a neten egy weboldalt, ami a világ összes muszlimjának az aktuális imaidejét feltünteti:

http://www.islamicfinder.org/cityPrayerNew.php?country=turkey&lang=

 

Előzmény: csak_olvaso_vagyok (2381)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2383

Soha nem sérteném meg az adott hely dress code-ját!

Inkább nem megyek be.

De olyan mindenki által használt dolgot sem vennék fel:)

Egy kendő mindig van nálam, legutóbb a Szt Péter Bazilikában is bevált, a vállamra.

pamag Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2382

Egy vékony lapszoknya derékon kötővel jó ilyen célra. Csak úgy a rövidnadrág fölé... Ha kiértünk, már le is lehet kapni...

 

A görög kolostorok miatt szoktam rá... ott is ráerőltetnek az ember lányára (de a fiára is :-D) retkes, sokezer turista által koszolt rongyokat...

Előzmény: COOP (2379)
csak_olvaso_vagyok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2381

azért mecsetekbe nőként ne rövidnadrágba menjél be,

lehet, hogy senki nem fog emiatt szólni, de ahogyan arrafelé egy görög-keresztény templomba sem rövidnadrágba mennek a nők, úgy mecsetbe sem illik (mondjuk a férfiaknak is térd alá érő nadrág az illendő);

a sok bunkó orosz turista miatt lehet a törökök hozzászoktak ehhez, de azért senkinek nem jól eső érzés, ha "lebunkóoroszturistázzák";

a mecsetek többségében a kendő viszont nem kötelező a turisták számára, ahol meg igen, ott a bejáratnál úgyis adnak a nőknek ruhát, amit a fejükre és a vállukra rá tudnak teríteni (úgy mint Görögországban is a turistásabb templomoknál adnak a nőknek hosszú ruhát);

ennek az az oka, hogy ezek rendes működő mecsetek, ahol minden nap rendszersen imádkoznak a vallásos emberek, és nem csak turistalátványosságok, és így ennek megfelelően kell az épületet megtisztelni

 

és van még egy dolog, amire fogyelni kell: mivel ezek rendes működő mecsetek, ezért figyelni kell arra, hogy imádkozó előtt nem szabad elmenni (a muszlimok sem mennek el közvetlenül az imádkozó előtt, hanem hátulról kerülik ki) - mivel ez nem keresztény templom, ezért itt nincs kötött helye az imádkozásnak, hanem bárki bárhol a szőnyegen imádkozhat (= az imádkozók elhelyezkedése bent a mecsetben, ha nem kifejezetten imaidő van, akkor véletlenszerű lesz; imaidóben más a helyzet, mert akkor nem véletlenszerűen elszórva imádkoznak, hanem a kiblához minél közelebb és minél szorosabb sorokat alkotva);

Ugyanakkor meg te mint turista nyugodtan fényképezhetsz, senki nem siettet, ha akarsz nyugodtan leülhetsz a szőnyegen megpihenni egy kicsit, vagy csak élvezni a kinti hőség utáni a benti kellemes hűvöset (csupán a fenti pár illemszabályt kell betartani) :)

Előzmény: sorriso6 (2369)
Flower2000 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2380

Nekem van hosszú szoknyám, indiai pamutból ami nagyon kellemes viselet nagy melegben, én azt szoktam vinni ilyen helyekre.  Nagyon szellős, finom anyag. Le se ég benne az ember lába ha tűz a nap.

Előzmény: COOP (2379)
COOP Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2379

a legnagyobb baj, hogy sem blúzt nem hordok és szoknyát sem, nincs is.

Ami van rövid.

Ha nem mehetek be-természetesen nem sortban és has kilátszó toppban-akkor nem megyek oda.

Sem itt sem máshol a világon.

30 fokban nem veszek fel hosszú nadrágot, mert el fogok ájulni:( ( szó szerint)

kendő lesz nálunk, el szokták fogadni, bár  Kék Mecset most nincsen műsoron.

Előzmény: pamag (2375)
kirgizke Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2378

Köszi, ez tényleg ennyire kihalt és nyugis, vagy csak jó pillanatot kaptál el? Olyan a kép, mintha nem is egy 12 milliós városban, hanem valami kis faluszéli hegyoldalban készült volna. :-)

Előzmény: koteczki (2376)
pamag Creative Commons License 2013.08.18 0 0 2377

Mi a hajóról Sariyerben szálltunk ki, busszal kimentünk Rumeli Feneribe (az európai oldalon), a Fekete-tengerhez, majd Sariyerből szintén hajóval vissza. Mondjuk akkor napi két hajójárat volt, ami csak "nyári" időszakban jár, egyébként napi egy járat van.

Jó megoldás az egyik utat busszal megtenni, ahogy az olvtárs írta.

 

Leírás  (benne képek és linkek):

http://www.thasos.hu/index.php/elmenybeszamolo/egyeb-elmenybeszamolok/467-a-toertenelem-orszagutjan

Előzmény: nettomazsola (2358)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!