Keresés

Részletes keresés

[fidelio] davidsusu Creative Commons License 2006.05.19 0 0 136
Őszi alkony (Keresztanyámnak) Hulló őszi levelek, piros, sárga színek a zöld gyepen... Búcsúzik a fény meg a nyár, nőnek az árnyak, ... és lassan véget ér az életem. Elmegyek, pedig még nem is éltem. Szerettelek titeket, emberek. Én jót akartam, ha nem is mindig sikerült, hogy mindenkinek jó legyen. Ha elmegyek, nem marad belőlem, csak a Szeretet, mely tovább él a Mindenségben, egy fénysugár az őszi alkonyatból, egy szín, mely munkából jövet rátok mosolyog minden sziromlevélben. (1976) /u.a./
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 135
131-134: kicsit sok leszek... félek, jönnek a csőszhölgyek, oszt kimoderáltatnak...
[fidelio] davidsusu Creative Commons License 2006.05.18 0 0 134
(((Nem ismert költő verse, de nem az enyém.)))
[fidelio] davidsusu Creative Commons License 2006.05.18 0 0 133
Mondschein-szonáta Lágy triolák mély hangok bársonyán, a zengő húrok álmodó szaván... Lelkem bódultan ring a hangokon, mint ezüst holdfény hűs hullámokon... Ó csodás Mester, vén, süket zenész, míg bánat őröl, gond és szenvedés, hogy tudsz álmodni és szeretni még, és átölelni mindent, ami szép! A Sors neked már csak gyötrelmet ád, s írsz halhatatlan, szent Melódiát. Csak ülök megbűvölten, s engedem, hogy átzuhogjon fáradt lelkemen az édes Dallam, melyben ott remeg a földöntúli, tiszta Szeretet... (1975)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 132
nab^3 nab^3 nab^3 nesze
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 131
Szóval vállalsz?
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.18 0 0 130
Miért nincs köb-karakter. nab*nab*nab = nabszurdum
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 129
nab3 - pedig csak egy gyerek van - én.
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.18 0 0 128
381: na bak öbön. Ezt fejtsétek meg! Hát, persze, Weöres, a Sanyika, csupa zene és szellem. nab: a 127-ben még kérdezel, a 128-ban meg kijelentesz, pedig be sem vagyok jelentve. Hirdetésemnek nagy sikere volt, cisz-moll eztán minden este orgonál vagy hallgatja, éngemet meg lekötött egészen a 2007-es évad végéig. Addig a kicsi/k/ kijárnak három osztályt, akár óvodait, akár iskolait, mert még titkolódzik, utána meg költők lesznek. A te gyereke/i/d különben : a kérdések ugyanazok, a feltételek dettó. Holnap megint péntek, jön a Kovács Sándor, és még nincs elefánt-húzta mozdonyos vers, pedig: Érkezik a vándorcirkusz, hoznak elefántot, tarka bohóc vezeti, Füsti Pisti követi, ilyet sose látott. /Weöres Sándor: a Polyrhythmia-Vásár-ából/ VASBIKA Időnként elutaztunk, vasutas család könnyen mozoghat...Látom az adorjánházi vagy a csöglei utcát, Veszprémben meg az elemit, ahol Jolánka néni tanított, szigorú nő, de igazságos. Ott folyt a Tapolca: állok a hidon s nagykarimás, piros búr-kalapom tükrözi a víz...Máskor meg anyám operálták a pesti klinikán, s felhoztak: az egész városból csak egy kép maradt a fejemben: a sinek végén, a Keletin, mint hős, derék, önfeláldozó, végső, szörnyű fék, valami áll, vad fejét leszegi s két ütközőjét szembeszegezi a befutó mozdonnyal; micsoda erő volt a neve is: Vas-bika! /Szabó Lőrinc; Tücsökzene-54/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.18 0 0 127
381: na bak öbön. Ezt fejtsétek meg! Hát, persze, Weöres, a Sanyika, csupa zene és szellem. nab: a 127-ben még kérdezel, a 128-ban meg kijelentesz, pedig be sem vagyok jelentve. Hirdetésemnek nagy sikere volt, cisz-moll eztán minden este orgonál vagy hallgatja, éngemet meg lekötött egészen a 2007-es évad végéig. Addig a kicsi/k/ kijárnak három osztályt, akár óvodait, akár iskolait, mert még titkolódzik, utána meg költők lesznek. A te gyereke/i/d különben : a kérdések ugyanazok, a feltételek dettó. Holnap megint péntek, jön a Kovács Sándor, és még nincs elefánt-húzta mozdonyos vers, pedig: Érkezik a vándorcirkusz, hoznak elefántot, tarka bohóc vezeti, Füsti Pisti követi, ilyet sose látott. /Weöres Sándor: a Polyrhythmia-Vásár-ából/ VASBIKA Időnként elutaztunk, vasutas család könnyen mozoghat...Látom az adorjánházi vagy a csöglei utcát, Veszprémben meg az elemit, ahol Jolánka néni tanított, szigorú nő, de igazságos. Ott folyt a Tapolca: állok a hidon s nagykarimás, piros búr-kalapom tükrözi a víz...Máskor meg anyám operálták a pesti klinikán, s felhoztak: az egész városból csak egy kép maradt a fejemben: a sinek végén, a Keletin, mint hős, derék, önfeláldozó, végső, szörnyű fék, valami áll, vad fejét leszegi s két ütközőjét szembeszegezi a befutó mozdonnyal; micsoda erő volt a neve is: Vas-bika! /Szabó Lőrinc; Tücsökzene-54/
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 126
- vállalsz -
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 125
Nálam nem válalsz gyerekfelügyeletet?
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.18 0 0 124
A Weöres torkú rigók...
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.18 0 0 123
Talált-süllyedt! Estére néhány rövid vers, mert ilyenek vannak "kéznél": Néhány ütem egy zeneműből Hegedűkön két lassú szólam úszik, egyik megnyergeli a kürtöket, vágtatni kezd, társa utána-kúszik, hárfán föl-le futkosva integet. Ki e zenemű szerzője? A következő verset fogom cisz-moll gyermekének vagy gyermekeinek megtanítani, ha komolyan veszi ajánlatomat a kocertlátogatása idejére: Eulenspiegel a sírban A bajok tetvekként csípnek, barátom, szánlak, hisz engem is szúrkált a vész. Én marcipánt falok a másvilágon, te vakarózz, elmúlik az egész. A cukrász ugyanaz; én is csak a marcipánt szeretem.
[fidelio] Estrella Creative Commons License 2006.05.18 0 0 122
kedves mindegy, kérdésedre: talán zimankós, jeges szélvihar, cudar időjárás
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.18 0 0 121
Ma is vörösen kelt fel a nap a tegnapi viharos frontátvonulás után, tehát Weöres: Jégveremben, fagyos réten harangoznak Kecskeméten, fülig hó a bálteremben, így táncolnak decemberben. A keringő táncos lányok mind átlátszó jégkristályok, csörömpölnek elöl-hátul, a kuvasz is rájuk bámul. A borbélyok nekiállnak, jégcsapokat borotválnak. A zenészek nekidülnek, zegernyét, dért hegedülnek. /A Rongyszőnyeg II.- 9. darabja/ Anton Webern emlékére A sötét szárny teletüzdeli a nyomorúságot vak tollakkal. Ezek a ködbe ható nyilak a lázadás életlen fegyverei. Sosem érjük el legmélyét a nyomoruságnak. Tegnap volt 75 éve, hogy elhunyt Paul Dukas, akinek legismertebb művét, a Goethe balladájára írt "A bűvészinas" c. szimf. scherzót 109 éve, éppen május 18-án mutatták be Párizsban a szerző vezényletével. Ez is szerepelt a ma reggeli Muzsikálóban. De ki volt az a Goethe? SAJTÓHIBA Enciklopédiában olvasom: Goethe, költő, író, természettudós stb. élt 1749-1742. Tehát visszaélt idővel, élettel, halállal. Csak hét évet élt, azt is visszafelé. Elképzelem, ahogy a születés lepedőjéről az első fürösztés elől az előző percbe tünik. És növekedik a tegnapba, tegnapelőttbe. S a holnapban nyoma sincsen. Egy évvel születése előtt: járni tanul. Két évvel születése előtt: beszélni tanul. Öt évvel születése előtt: olvasni, írni tanul. Hét évvel születése előtt: meghal. S volt közben költő, író, tudós, miniszter, apa stb. Mit tapasztalt? Úgy érdemesebb? Vagy csak gyorsabb a siker? Ki tudja, mi a zegernye?
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.17 0 0 120
Most van legközelebb a /19/-ben felvezetett Villon-ballada másik műfordítás-változa- tához: BALLADA A PÁRIZSI NŐKRŐL Azt mondják, édesen beszélnek Firenzében, Veneziában, S kerítenek a nők, ha vének, És mind mester a pletykaságban, Rómában és Lombardiában. Genfi nők szája se kicsi. Járj Piemontban, Savoyában - Nincs jobb csőr, mint a párizsi. Tanárai a szép beszédnek A nápolyi nők általában, S úgy hírlik, jól tereferélnek A német nők Germániában; Egyiptomban, Hungáriában, S a spanyol nők - ez már döfi! Görögországban mennyi lány van, De legjobb csőr a párizsi. Bretonok, svájciak mit érnek, S Gascogne-ban és Normandiában? Nálunk beszédesebb a méreg A Kicsi Hídon két kofában. De Calais-ben és Angliában (Más népet ki tud mondani?) Nincs párja, még Valenciában Sincs jobb csőr, mint a párizsi. Ajánlás Herceg, a díjat e vitában Csak a párizsi hölgy viszi. Járhatsz akár Itáliában - Nincs jobb csőr, mint a párizsi. /Vas István fordítása/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.16 0 0 119
Zárjuk a napot Sapphóval, ha ma már hódoltunk neki: RÉGEN ELZENGTEK SAPPHO NAPJAI A líra meghal. Nagyon is merész kezekkel téptük a kényes leány hegedü-testét, vad-vad hangokig csigázva, hogy ma már csak nyögni tud s hörögni mint halódó...Nincs ütem jajában többé, nincs se szó, se tag: az értő agy s zenés szív nem beszél, csak a tüdő liheg, csak a torok kiált s a szédült gyomor álmodik. A líra elhal, néma ez a kor. Kinek szólsz, lélek? Mondják, milliók nyögését nyögd ma, testvérek vagyunk s mit ér a szó, amely csupán 'tiéd'? De istenem, hát testvér az, aki nem hallja meg testvére panaszát, ha nem 'övé' is? Önző a világ: csak közös inség, közös láz, közös zavar dadog, - a többi csönd s magány. A líra meghal, és a szerelem, mint a galambok csókja, hangtalan. Óh, kedvesem! magunknak szól a dal. Régen elzengtek Sappho napjai. Csókolj! A líra meghal, és a bús a kettes csöndbe menekül. Az ember hajdan ember volt, s szíve itta az embert, testvérszív; - ma nyáj, megúnt baján kérődző.Légy sziget s várj napot a mocsárból! Különös gubók szülhetnek pillét. Mit tudod? Az istenek halnak, az ember él. /Babits Mihály/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.16 0 0 118
Ady igaz, ösztönző és jó barátjának ajánlotta a következő verset, amit aztán Kodály megzenésített az op.9. "Öt dal" között más Ady és Balázs Béla versek társaságában 1915-18 közt, zongora-kiséretes énekhangra /én most debut kedvéért írom be, aki csak tanuljon japánul/: Sappho szerelmes éneke Boldog legény, istenek párja, Szemben ki ülhet szép szemeddel, Édes kacajos közeleddel, Kacajoddal, mely sziven-vágva Fogja a mellem. Ha csak már látlak, elalélok, Torkomon a szavak elfulnak, Bőrömre zápor-szikrák hullnak, Szememben sötét, vad árnyékok S lárma fülemben. Hideg verejték veri testem, Remegően, félve, halóan, Az őszi fűszálnál fakóbban Állok és már érzem a vesztem, Meghalok érted.
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.15 0 0 117
115 - én is nagyon örültem a műsornak, hála az égnek, hogy van ilyen! Valóban, talán több volt a lexikai kérdés, dehát tudjuk, azzal könnyebb igazságosan mérni. S nagy gyönyörűség volt a gyerekek éneke! Emlékeztek az régi - anno! - zenei műveltségi vetélkedőkre, este, szinte fő műsoridőben, milyen hihetetlenül felkészült felnőtt versenyzők tartottak magvas kiselőadásokat a gondosan összeállított, ugyancsak nehéz kérdésekre?! Még most is hallom Kroó Gy. hangját, amint a Beethoven vetélkedő válaszait értékelte... Letűnt kor?...
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.15 0 0 116
Ha már volt vers podium pódium-ajánlatára /ld. ma Tyi Alec Szandra!/, legyen egy pódium-vers a zenés versek közé! Vers a pódiumon A szép nőt, aki előttünk szaval, belső vonóként villamos haja gyökereitől le egészen a lábujja hegyéig fényvihar súrolja végig, élő hegedűt. Hogy zeng, vibrál, tündöklik! Mindenütt gyönyör csap ki belőle, röpke láng, homlokán, mellén: a vers láng gyanánt csókolja, belül, árad, megapad s átvilágítja, szívet, csontokat zendít: a test, mint áruló üveg, szinte mutatja, minden üreget, hogy kitölt benne dallam és ütem, - és együtt borzong az egész terem, mikor a piros torkon s ajkon át öntudatunk kéjes szüneteként a szép húsból átszikrázik belénk a szellem, a költő, a túlvilág. /Szabó Lőrinc, Tücsökzene-304/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.15 0 0 115
Bartók op.16: "Öt dal" hiányzó két darabja zongora-kiséretes énekhangra. /Ady Endre versei/ Az ágyam hívogat Lefekszem. Óh, ágyam, Óh, ágyam, tavaly még, Tavaly még más voltál. Más voltál: álom-hely, Álom-hely, erő-kút, Erő-kút, csók-csárda, Csók-csárda, vidámság, Vidámság. Mi lettél? Mi lettél? Koporsó, Koporsó. Naponként, Naponként jobban zársz, Jobban zársz. Ledőlni, Ledőlni rettegve, Rettegve fölkelni, Fölkelni rettegve, Rettegve kelek föl. Fölkelni, szétnézni, Szétnézni, érezni, Érezni, eszmélni, Eszmélni, meglátni, Meglátni, megbujni, Megbujni, kinézni, Kinézni, kikelni, Kikelni, akarni, Akarni, búsulni, Búsulni, elszánni, Elszánni, letörni, Letörni, szégyellni, Szégyellni. Óh, ágyam, Óh, ágyam, koporsóm, Koporsóm, be hívsz már, Be hívsz már. Lefekszem. Egyedül a tengerrel Tengerpart, alkony, kis hotel-szoba. Elment, nem látom többé már soha, Elment, nem látom többé már soha. Egy virágot a pamlagon hagyott, Megölelem az ócska pamlagot, Megölelem az ócska pamlagot. Parfümje szálldos csókosan körül, Lent zúg a tenger, a tenger örül, Lent zúg a tenger, a tenger örül. Egy Fárosz lángol messze valahol, Jöjj, édesem, lent a tenger dalol, Jöjj, édesem, lent a tenger dalol. A daloló, vad tengert hallgatom És álmodom az ócska pamlagon És álmodom az ócska pamlagon. Itt pihent, csókolt, az ölembe hullt, Dalol a tenger és dalol a mult, Dalol a tenger és dalol a mult.
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.14 0 0 114
MÁJUS Öthónapos megdagadt kis hasával csöndes terhét végigviszi az áradt mezőkön; óvatos akkordot vágnak hárfázó fák szikár karukkal a légbe botticellis ütemre a vizek lassabban mennek teltebb sodruk fölött eláll alélt szél mint egy félignyitott szájon elaludt dal. /Márai Sándor/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.14 0 0 113
Ma volt a kárpát-medencei középiskolások Bartók-vetélkedőjének a döntője. Nyolc lelkes csapat /nyertek a Budaörsiek/, jó téma, alapos felkészülés, izgalmas verseny, jó zsüri és műsorvezetés, bravó, így kell a fiatalokat elvezetni Bartókhoz, persze áldozatkész tanárokkal. Már máskor is beszámoltam egy elődöntőről, tetszett az is, így vártam a döntőt, és nem bántam meg. Kicsit túlsúlyos volt a lexikális számonkérés /pl. kinek ajánlotta B. a VI. v4-t? = Kolisch kvartett/, vagyis én több lényegi "kérdéssel-feladattal" foglalkoztattam volna a fiatalokat /pl. énekelniök kellett ugyan népdalokat, de nem volt zongoráztatás stb./. Ide most a megzenésített Ady versek kívánkoznak /op. 16; 1916-ból, Reinitz Bélának ajánlva/, Öt dal címmel /zongora-kiséretesek/: Három őszi könnycsepp Őszi délben, őszi délben Óh, be nehéz Kacagni a leányokra. Őszi éjben, őszi éjben Óh, be nehéz Fölnézni a csillagokra. Őszi éjben, őszi délben Óh, be könnyű Sírva, sírva leborulni. Az őszi lárma Hallottátok már, Ősszel, amikor kavarog a köd, Az éjszakában valaki nyöszörög. Valami dobban. Valaki minden jajt összelopott, Valaki korhadt, vén deszkákon kopog. Egy régi ember. Míg élt, sohse volt csillag az egén S most vágyna egy kicsit szétnézni szegény. Nem mehetek hozzád Szép nyár van ott, Itt nyara van minden pimasznak: Én meghalok. Nem akarod? Te vagy az én szent boldogságom S én meghalok. Dalok,dalok, Mások mehetnek, törnek, élnek S én meghalok. Fehér karok, Tán meg is vártok. Nem öleltek: Én meghalok. Bús és balog Mindenem: csókom, utam, sorsom S én meghalok. / A nem sorban beírt versek hiányzó darabjait legközelebb /
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.14 0 0 112
SZERELMES VOLT A KISHUGOM NAGYON hegedült búsan az esti szobában a tártkarú rézállványra hulltan fehér csuklója villogva hintált a húrok fölött és a képek tapsoltak halkan a falon ha megpihent karcsú vonója. szerelmes volt áttetszően lengett a teste szájoncsókolt és drága játékos ujjaival símogatta meg a hajamat. szomorú voltam, mert szomorú volt. hugom hegedült a kis szobában fehér csuklója villogva hintált és képek tapsoltak halkan ha megpihent karcsú vonója. /Radnóti Miklós, 1928/
[fidelio] faery Creative Commons License 2006.05.13 0 0 111
mindegy, külön köszönöm a Weöres-verset Rácz A. emlékére, nem ismertem. Óriási, amikor a szavak mágusa azt mondja a cimbalom mágusának, hogy "Hát nem tudom, hogy is hívjalak?" ...
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.13 0 0 110
Ezután engem is érdekelt, ki is ez a Pachmann, így "odaguggoltam" a gép mellé, és 2(!) találatot értem el a név beírásával. Érdemes elolvasni!
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.13 0 0 109
Wladimir Pachmann Mit számít már nekünk minden hajdani furcsasága! Bolond volt, vagy bohóc? Netán lángelme, bolondériákkal leplezve azt a legbelső magot, lényének azt a titkos lényegét, mely olyan mindent szétzúzó energiával hasadt ízekre egy-egy nagy találkozásban, hogy (menekvésül) vagy bohóckodunk, vagy belepusztulunk? Bravó, Pachmann! Mert mit tud a középszer? Briliáns futamokat s üres bravúrokat, háló fölött, kockázat nélkül, szájtáti sznobok bámulatára, bamba bírák pontozása közben. De aki 'látja' ezt, a billentyük fölött: a kótyagos szukák vonagló tapsa közt a gyémánttal kivert karperecek táncát a csuklókon, s a ceruzákat nyálazó ítészek kérődzését egy-egy bárgyú közhelyen (levágón vagy magasztalón), az - brávó, Pachmann! - mért ne merne bukfencet vágni frakkosan e fényes cirkuszi porondon, játszva a bolondot, s a kiöltözött félbolondok végül el is hiszik, hogy félbolond! Pedig csak egy mértéke volt: az a tökéletesség, mit ő tett föl magának, és alább nem adta. Igaza volt. /Rónay György/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.12 0 0 108
Két pénteki vers Radnótitól, ha már vki másutt oly szépen jellemezte ezt a finomlelkű költőt, sokak közt egyik kedvencemet: KISFIÚ Ordít a napfényben. Üstöke bronz, szeme láng. Csak neki szolgál már rég a fehér elefánt. /Részlet a "Papírszeletek" ciklusból/ Péntek. Hiába minden, ó hiába! Meghalt apa. S meghaltak sorra mind. De mindazok, akik csak vélem éltek, élnek ma is nehéz szivemben és elég egy könnyű rebbenés, kezemre hogyha röpke lepke száll, vagy ág érinti vállamat, ők adnak jelt, akiknek teste már meghitt mosolygás, illat vagy virág s csak csontjaik szorongnak lenn a föld alatt. /az "Ikrek havából"/
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2006.05.12 0 0 107
FALUSI HANGVERSENY/2. /Rácz Aladár emlékére/ Kismadarak Nyitottad az ablakot: Szállj be napsugár! Hogy csivogott-csattogott rengeteg madár: aranymálinkó, pirók, feketerigó, sármány, vörösbegy, kukó, csíz, tavaszhivó, pinty, királyka, őszapó - volt vagy milliom, elsorolni nevüket én nem is birom. Azt tudom csak: valahány téged szeretett, mikor szobád ablakát nyitotta kezed, behajolt egy lombos ág, bimbós, eleven: mind ott ültek gallyain, aztán kezeden. Fuvolázták nevedet a kismadarak, mind másként! Hát nem tudom, hogy is hívjalak? /Weöres Sándor/

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!