Keresés

Részletes keresés

Deni96 Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8153

Az alábbi típusok vannak:

- Török barnának vásároltam, de szerintem valami más típus, mert nagyon hosszú a kocsánya

- KurdiLaci - barna

- Peretta

- LakótelepiKertész - zöld aszalódó

- pécsi piacról vásárol - közel fehér színű termés

 

- Portugál fekete (ebay portugáliából)

- nagyszemű citromsárga

- nagyszemű zöld

- KurdiLaci - szegedi

- LakótelepiKertész - paragvár utcai (talán azonos a nénifügével)

- egy ismerőtől  - "sokat terem"

 

Az első 5 db 2016 os ültetésű, ami télen tövig elfagyott. a többi 2017 -es ültetésű. Mivel mind kicsi, talán jövőre tudok belőlük vágni. Néhány esetben az anyanövény még elérhető. Néhány növényből van még cserepes verzió, amit már nem fogok  kiültetni. (minden fajtából kizárólag egyet ültetek ki, mert jó típusokat keresek, és a hely véges 1400m2 )

 

Mai napon gyűjtöttem be 2 fajtából dugványokat. Az egyikről tudok részletesebben mesélni. Barna színű. Határozottan nagy termés, későn kezd érni, és azt hiszem csak egyszer érik. Viszont rengeteg termés van rajta mindig, és ha figyelembe veszem, hogy egy "közösségi" fügefáról van szó, akkor ez komoly teljesítmény. A másik fáról csak annyit tudok, hogy egy ismerős ajánlotta azzal, hogy egyszer volt azon a környéken és HATALMAS a termése és nagyon finom. Miközben neki is van saját fája. Ezt én még nem láttam teremni. Gondoltam szaporítom, és jövőre elmegyek megnézni amikor érik. 

 

Neked milyen fajták vannak? 

 

Előzmény: Berényi József (8147)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8152

Ha csinálsz jégkockát, azt beleteszed egy pohárba, közé teszed a hőmérőt, öntesz rá annyi vizet hogy ellepje a jeget, akkor néhány perc után meglátod hogy hova kellene esni a nulla jelzésnek. Így meg tudod állapítani hogy mennyit csal.

Előzmény: 55judit (8151)
55judit Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8151

Valószínű nem szigorúan 42 fok alatt aszalják mint én. :)

 

Most akartam venni egy hőmérőt amit a kertben akartam elhelyezni. 6 féle volt az üzletben, és 2 sem mutatott egyforma hőmérsékletet egymás mellett.  Nálunk van a házfalon, elég magasban, így minél hidegebb van kint, annál nagyobb az eltérés a fal és a kert között. Marad a kerti sacc.

Előzmény: Berényi József (8150)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8150

Igen, arra a háromra gondoltam amiről beszéltünk.

 

Én is vetettem magot, a lidl-ben kapható fügéből, sajnos későn vettem észre hogy tőrothadást kaptak, és elég sok kiment belőle. Megpermeteztem őket, és várom mennyi éli túl. Aszalt fügéből is próbáltam magot vetni , de abba nem voltak csíraképes magok.

Előzmény: PathosVerdesIII (8148)
55judit Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8149

Eddig én is a begyűjtéssel foglalatoskodtam. Tavasszal érkezik az utolsó 2 darab, amivel tele is lesz a kert. Kicsik, legtöbb még nem is termett. Ha mindet kóstoltam és megfigyeltem tulajdonságaikat, jön a szelektálás. Ezekről még nem tudok vesszőt adni. 

Előzmény: Deni96 (8144)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8148

Már írtam hogy 3 kivételével kidobtam az összes magoncot, mert túl sok helyet foglaltak. A 3 legnagyobb megvan de csak kb 50 centisek, jövőre átültetem és gondolom ősszel tudok venni vesszőt ha gondolod.

Előzmény: Berényi József (8142)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8147

Neked milyen fajtáid vannak? Én most csináltam  jó néhány fajtáról dugványt, esetleg tavasszal cserélhetünk.

Előzmény: Deni96 (8144)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8146

Azt hogy jó lesz e majd meglátjuk. Sokat agyaltam rajta, és ezeket találtam  a legegyszerűbbnek, meg a leghasználhatóbbnak. Ha csővel ki van egészítve, ami a talaj hőjét vezeti a sátorba, akkor szerintem komoly hidegben is lehet biztonságosan teleltetni.

Előzmény: 55judit (8137)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8145

Én tavaly vettem a tavasszal kiültettem. Több mint két méter magas, tősarja nincs, néhány rövid mellékággal, és már látszik rajta a terméskezdemény. Valószínű jövőre már meg tudom kóstolni.

 

Édesanyámnak is vettem az kb fele akkora, és az ősszel így nézett ki

 

 

Előzmény: Amita13 (8136)
Deni96 Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8144

Miért nem tudsz szerezni több szaporító anyagot a főkajáriból? Történt valami az anyanövénnyel ?

(nem kell több belőle nekem, csak érdeklődöm)

 

Viszont ha már szaporítóanyag... van esetleg valami kiváló fajtád, amiből kérhetnék ?

Sajnos még nem igazán tudom, mit is keresek, mert totálisan nem látom még át, hogy a meglévő növényeimtől milyen termést várhatok.

Előzmény: 55judit (8134)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8143

A beporzás hatására füge csak finomabb lehet, ha túl van porozva akkor szétrepedhet, vagy mint ahogy írod a sok mag zavaró lehet annak aki nem szereti. Viszont olvastam már hogy van aki szerint emeli a füge élvezeti értékét. Majd látjuk, ha több kettőnél akkor külön nevelem a porzósokat, és csak néhány termésnyi darazsat kap egy egy bokor.

Előzmény: 55judit (8127)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.27 0 0 8142

A porzós fügék "mamme" terméseik -12C°-ig bírják. Erre a hőmérsékletre a tervek szerint nem fog lehűlni a sátorban a hőmérséklet fűtés nélkül sem. Amit nemrég leírtam takarást aminél csöves talajhő hasznosítás van azzal is meg lehet védeni, és relatív nagy bokrot is könnyen lehet vele takarni. Mellesleg a sátort is a talajhővel akarom megvédeni a komoly fagyok ellen.

 

Van már öt fajta porzós fügém, és azért érdekel a magoncaid, mert azt írják, hogy magról kelt fügék legalább a fele porzós, ha szerencsém van akkor lesz egy hatodik fajta is.

Előzmény: PathosVerdesIII (8126)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8141

Azt olvastam, hogy a termés ízét az is befolyásolja, hogy milyen idős a növény. A fiatalabb bokrok termésének még nem olyan jó az íze, mint ami az idősebb bokrokon terem.

Tehát érdemes várni egy két évet a bokor lecserélésével, még akkor is ha nem ízlik eleinte amit terem.

Előzmény: unartis: (8132)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8140

Én is vettem annak idején Napolitana fügét. Azt tapasztaltam amit ti, kicsik a levelei és sok tőhajtása van. Én is cserépben tartom, sokat még nem nőtt, inkább stagnált a mérete. Remélem, hogy jövőre beindul:) Amikor én vettem, már csak kettő volt belőle. Próbáltam a szebbet választani, de elég nehéz volt, mert lestrapáltak voltak.

Előzmény: Amita13 (8136)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8139

Nálam nincs kiültetve semmi, mert nem az enyém a ház. Minden cserépben van, kivéve egy ismeretlen horvátot, ami kb 5 éve kint van és minden évben visszafagy. A cserepesek teleltetése egy polikarbonát üvegházban van, termosztátra kötött kis olajradiátorral megtámogatva.

Előzmény: Amita13 (8136)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8138

Igen vettem de nem sokat nőtt, hiába tápoldatoztam. Egy kicsit utánanéztem és szerintem ez nem dugvány, hanem szövetkultúrás tömeggyártásból származik. Ez annyit jelent, hogy hormonálisan magoncként viselkedik, mondjuk kell neki 2-3 év amíg termőre fordul és más a növekedése is. Pl gyakran hoz vékony oldalágakat, sok a tőhajtás, és az ebayes magoncommal összehasonlítva tényleg nagyon hasonló. Már bánom hogy megvettem, mert sokat kell várni mire megkóstoljuk.

Előzmény: Amita13 (8136)
55judit Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8137

Elmélkedtem ezen a takaráson. Ügyesen kitaláltad. Erre a télre sehogy nem tudok áldozni rá, de talán jövőre hátha összejön. Amit most használok, nyári hőtükör, mint amiről írtál, de csak kb szűk 20m volt az egész.

 

 

Előzmény: Berényi József (8057)
Amita13 Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8136

Szia! Ugye jól rémlik, hogy te is vettél nyáron a Lidl-ben Napolitana fügét? Nálad hogy alakult? Kiültetted, vagy bent telelteted? 

Érdekelnének mások tapasztalatai a dugvánnyal kapcsolatban, mert nálam cserépben szépen elvolt, egészséges, de alig nőtt. Így bent telel, fűtetlen üvegházban, de azért tavasszal kiültetném. Remélem, jobban megindul. 

Előzmény: PathosVerdesIII (8135)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8135

Igazad van, ilyen van fügénél is, pl a Panache egy rügymutáció és/vagy kiméra és annyira labilis, hogy néha "visszafordul" és nem csíkos, hanem sima zöld termése lesz.

Hasonló a Jolly Tiger fajta is, aminek a levelei foltosak mint némelyik fikusznak. Illetve vannak tövek ahol egyes ágakon más a levélforma.

Előzmény: unartis: (8133)
55judit Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8134

Én 3-at dugtam le, 2 indult el. Amit cserépbe tettem kb20-25 centis lett, Józsi kapta meg. A másik a kertben kb. 50 centisre nőtt, erről írtam lentebb hogy kiszedtem vödörbe, tavasszal máshova kell tenni. Ennek a csúcsán jelentek meg a pici füge kezdemények.

Ha aszalható mennyiséget nem is kínál még jövőre a tied, kóstolót biztos ad ősszel.

 

Óvjátok a Főkajárit, mert már nem tudok szaporítóanyagot szerezni. Az enyém is pici mint a tietek.

Előzmény: Deni96 (8131)
unartis: Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8133

Gyümölcsfák esetében szoktak rügymutációról beszélni, a fügénél ez ne működik?

A magoncok tulajdonságai érthetően mások és különbözőek a szüleiktől, tehát van szórás, ez minden faj setében működik, ez hathat a termés ízére, méretére, jó vagy rosszt irányba.

Előzmény: PathosVerdesIII (8121)
unartis: Creative Commons License 2017.12.26 0 0 8132

Itt arra gondolok, hogy nem mindegy a telepítés helye, egy déli védett helyen vagy egy keleti de szelesebb fekvésben ugyanaz a füge másképpen viselkedik termés érlelés szempontjából egyazon helyen is(egy telken belül), nem beszélve néhány kilométerrel arrébb, kül- vagy belterületre ültetett tövek esetéről, élárnyékos, napos fekvésben. A gyümölcsérést is befolyásolja ez, nem különben a termés ízét, küllemét...

Előzmény: 55judit (8115)
Deni96 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8131

Judit,

Amit kaptam tőled tavaly főkajári vesszőket (3db) abból 1 db megindult, és szépen növény lett belőle. A többi nem sikerült. Az az egy viszont nem volt elég erős ahhoz, hogy idén kiültessem. De tavasszal már kiültetem azt is. Nagyon kíváncsi leszek mit produkál a Mecseken.

 

Egyébként most 11 fügém van kiültetve. remélem jövőre már a többséget megkóstolhatom végre. Idén sajnos csak 3 fáról tudtam termést kóstolni.

Előzmény: 55judit (8129)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8130

Az én kis főkajári vesszőm idén nőtt valamennyit, nagyon remélem hogy jövőre már látok én is ilyen szépeket :)

Valamiért későn indult el, egy ideig csak vegetált.

Előzmény: 55judit (8129)
55judit Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8129

Én a kisebb szemeket jobban szeretem. Aszalni is jobb a kisebb szemeket.

Ez itt a Főkajári félbe vágva, aztán a feleket is bevágtam mert nagyon vastagok voltak. Még aszalódottan is látszik hogy nem kicsik a termések. de jobb a közepes, vagy a kis szemű füge.

 

Előzmény: PathosVerdesIII (8128)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8128

Igen kicsi az esély, hogy magoncból kelt füge partenokarp (közönséges) legyen, és még kisebb, hogy finom is legyen. Szerintem több tízezer növényt kell kinevelni, hogy egyetlen említésre méltó változatot kapjunk, amit aztán büszkén elnevezve elterjedjen. Végülis több ezer év kellett az emberiségnek, hogy ezt a párszáz fajtát kiválogassa, nem én fogok újat felfedezni.

 

Ezért is hagytam abba a magoncokkal való kínlódást, mert van elég fajta, amit meg akarok kóstolni és nem érünk rá évekig nevelni magoncokat hogy aztán kiderüljön mind szmirnai.

 

Persze a beporzott termés nagyobb, finomabb stb de szerintem túl nagy befektetés kell a darazsat életben tartani.

Előzmény: 55judit (8127)
55judit Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8127

Igen, Józsi meg fogja telepíteni magának fóliában a darazsat. Vásárolt már nem egy féle fiú fügét, gondolom az átfedés miatt. Ha ezek nem rajzanak egész szezonban, akkor nem is próbálkozok ilyennel. Egyébként meg arra gondoltam előző bejegyzésednél, miszerint új fajta létrehozásához fügedarázs kell, ezt írtad,  nem is baj ha nem termékenyíti nálam össze-vissza a már ismert fajtákat. Előfordulhat hogy sokkal finomabbak lennének, de az is, hogy rosszabbak. Üzletben vásárolt megtermékenyített füge egyáltalán nem ízlett. Ráadásul a rengeteg kemény mag is rontotta az élvezeti értékét. Remélem Józsi sikerrel jár,  menni fogok kóstolni pár év múlva ha megérem, de nehogy hiába tegyem meg azt a nagy utat!

Előzmény: PathosVerdesIII (8126)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8126

Tudtommal a darázs a fiú fügenövény harmadik terméshullámában telel át, ezek a virágzatok kapták a "mamme" nevet. Pl itt egy cikk a Blastophaga psenes életciklusáról.

Az tudom, hogy több fajta van és nem mindegy hogy mikor kelnek ki a darazsak, mert átfedésben kell lennie a beporzásra váró szmirnai vagy San Pedro fajtával.

Ha már megvan a növény amiben áttelelnek, lehet szerezni Pécs környékéről, Horvátországból vagy Portugáliából darázzsal teli "fügét", amiből aztán kikelnek a darazsak, elvégzik a beporzást és beköltöznek a megfelelőhelyre a következő szezonhoz. De elég érzékenyek a hidegre, szóval biztosan fűtött helyen kell majd tartani ezeket a töveket.

Tudtommal erre készül József is a következő szezonban, ha már elég nagyok a növényei.

Előzmény: 55judit (8125)
55judit Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8125

Esetleg tarthatnék dézsában olyan fügét amiben tartózkodik a darázs, és nyáron a fügebokraim között lenne? Télen a kamrában?

Előzmény: 55judit (8124)
55judit Creative Commons License 2017.12.25 0 0 8124

A fügedarázs télen hol tartózkodik? A fiú fügének télen nem hull le a termése és abban?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!